VP Artsliste

VP Artsliste

Raphaël Lebrun

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Raphaël Lebruns kryds

Dette er Raphaël Lebruns VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2019-03-01 Santiago Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2005-05-06 Soomaa Estland
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2005-04-24 Botrange Belgien
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2012-07-15 Longyearbyen, Svalbard Norge
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2008-11-16 NW Whitby (Road A171 - B1266) Storbritannien
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2006-06-13 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2017-05-26 Termignon Frankrig
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2006-06-13 Demirkazik Tyrkiet
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2003-08-29 La Goméra Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2002-08-15 Aiguamolls Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2006-06-15 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2010-04-03 Nizzana Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2006-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2015-01-10 Forêt d'Hesdin, France Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla)
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
32 X Canadagås (Branta canadensis)
33 X Bramgås (Branta leucopsis)
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 2007-04-14 Zwin Holland
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2004-01-19 Stellendam Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2003-01-04 Korendijkse Slikken Holland
38 X Grågås (Anser anser)
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2001-11-11 Uitkerke Belgien
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2001-12-15 Den Osse Holland
42 X Blisgås (Anser albifrons)
43 X Dværggås (Anser erythropus) 2003-02-16 Sommelsdijk Holland
44 X Sortsvane (Cygnus atratus)
45 X Knopsvane (Cygnus olor)
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2001-12-15 Veerse Meer Holland
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2001-02-07 Lac de Roly Belgien
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-07-30 Aswan Fish Ponds Egypten
51 X Gravand (Tadorna tadorna)
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2001-07-16 Histria Rumænien
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 * Brudeand (Aix sponsa)
55 X Mandarinand (Aix galericulata)
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2011-01-22 Gent, Kluizendok Belgien
58 X Atlingand (Spatula querquedula)
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2011-10-04 Drijdyck - Kieldrecht Belgien
61 X Skeand (Spatula clypeata)
62 X Knarand (Mareca strepera)
63 X * Segland (Mareca falcata) 2013-03-23 Spijkenisse Holland
64 X Pibeand (Mareca penelope)
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-03-22 Zeebruges Belgien
66 X Gråand (Anas platyrhynchos)
67 Sortbrun And (Anas rubripes)
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta)
71 X Krikand (Anas crecca)
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2007-11-18 Brecht Belgien
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2004-01-02 Jemna Marshes Tunesien
74 X Rødhovedet And (Netta rufina)
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 2008-01-06 Castricum Holland
77 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
78 X Taffeland (Aythya ferina)
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2001-07-11 Leeta Rumænien
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2007-12-09 Obourg Belgien
81 X Troldand (Aythya fuligula)
82 X Bjergand (Aythya marila) 2002-01-05 Barrage de l'Eau d'Heure Belgien
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2007-12-02 Harelbeke Belgien
84 Stellersand (Polysticta stelleri)
85 X * Brilleederfugl (Somateria fischeri) 2012-06-20 off Svalbard, Spitzbergen Norge
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2012-07-15 Longyearbyen, Svalbard Norge
87 X Ederfugl (Somateria mollissima)
88 Strømand (Histrionicus histrionicus)
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2003-02-15 Oostduinkerke Belgien
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
91 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
92 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
93 X Sortand (Melanitta nigra) 2001-04-16 Le Clipon Frankrig
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-24 Blavand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 2001-12-16 Brouwersdam Holland
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2006-01-08 Barendrecht Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula)
98 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2004-05-20 Laguna de Tarela Spanien
105 X * Nathøg (Chordeiles minor) 2020-10-12 Lighthouse Valley, Corvo Portugal
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2004-05-25 Monfragüe Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
108 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2013-07-31 Abu Simbel Egypten
109 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2010-04-09 Neot Hakkikar Israel
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2002-05-01 Barcelona Spanien
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2019-03-01 Praia Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus)
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2003-08-27 Tenerife - Puerto Santiago Spanien
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2002-08-14 Cap de Creus Spanien
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2003-12-31 Tamerza Tunesien
120 X Kaffersejler (Apus caffer) 2004-05-27 Monfragüe Spanien
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2004-05-23 Caceres Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2018-01-15 Tindaya Spanien
124 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2010-04-03 Nizzana Israel
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2002-08-13 Aérodrome de Pujaut Frankrig
127 X Sporegøg (Centropus senegalensis) 2013-07-21 Abassa area Egypten
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2002-04-03 El Catllar Spanien
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2020-10-09 Corvo Portugal
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus)
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2002-08-26 Road Quinto - Fuentes de Ebro Spanien
138 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2013-07-22 Sandafa - at least 45 individus Egypten
139 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2003-12-30 Hazoua Tunesien
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2002-08-24 Road Belchite - Caspe Spanien
141 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2013-07-27 Road to Bir Shalatein Egypten
142 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2010-04-04 Km 19 Israel
143 X Klippedue (Columba livia)
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas)
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus)
148 Madeiradue (Columba trocaz)
149 X Laurbærdue (Columba bollii) 2003-09-03 Monte del Agua (Tenerife) Spanien
150 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2003-08-29 La Gomera Island Spanien
151 X Turteldue (Streptopelia turtur)
152 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2012-11-01 Wabern, HR, HE Tyskland
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2013-07-29 West of Marsa Alam Egypten
155 X * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens) 2013-08-01 Abu Simbel Egypten
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2003-12-27 Djerba Tunesien
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2010-04-08 Lotan Israel
158 * Sørgedue (Zenaida macroura)
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2002-08-13 Aiguamolls Spanien
161 X * Græsrikse (Crex egregia) 2019-03-08 Sal Kap Verde
162 X Engsnarre (Crex crex)
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2007-04-08 Ebro Delta Spanien
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2006-09-29 Harchies Belgien
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2002-08-15 Aiguamolls Spanien
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2005-10-30 Ouessant Frankrig
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2002-03-31 Ebro Delta - Migjorn Spanien
170 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2013-07-20 Abassa - Fishponds Egypten
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2006-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
175 X * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata) 2019-03-08 Sal Kap Verde
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2004-05-22 Valverde Centre (Doñana) Spanien
177 X Blishøne (Fulica atra)
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-11-09 Wüst Eldena Tyskland
181 Jomfrutrane (Grus virgo)
182 X Trane (Grus grus)
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2009-01-10 Kluizen, Gent Belgien
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2001-07-09 Road Tulcea - Mila 23 Rumænien
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
190 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2017-12-28 Sulaibikhat Bay Kuwait
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2001-07-12 Saint-George Beach Rumænien
193 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2013-07-20 Abassa area Egypten
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
198 X Vibe (Vanellus vanellus)
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2006-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2017-12-28 Pivot Fields Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-03-23 Mehaigne Belgien
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2003-12-30 Douz Tunesien
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2009-10-31 Doel Belgien
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2008-04-20 Breskens Holland
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2020-10-14 Corvo Portugal
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 X Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) 2013-07-21 Wadi El Natrum Egypten
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2017-12-27 Sulaibikhat Bay Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2006-06-22 Sultan Marshes Tyrkiet
218 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2010-04-05 Yotvata Israel
219 X * Gobipræstekrave (Charadrius veredus) 2020-08-15 Westkapelle Holland
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2003-08-22 Boneffe Belgien
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2013-07-21 Abassa area Egypten
223 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2005-10-29 Ouessant Frankrig
224 X Småspove (Numenius phaeopus)
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2019-03-08 Sal Kap Verde
226 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2020-01-11 Kolhorn Holland
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata)
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
232 X * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica) 2015-05-01 Meare Heath England
233 X Stenvender (Arenaria interpres)
234 X * Storryle (Calidris tenuirostris) 2016-05-14 Texel Holland
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
236 X Brushane (Calidris pugnax)
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2007-05-24 Stuivekenskerke Belgien
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2015-09-01 De Putten, Camperduin Holland
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2014-10-04 Joué-sur-Erdre Frankrig
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2001-05-01 Eghezée Belgien
242 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2009-10-25 Vreugderijkerwaard, Zwolle Holland
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba)
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2004-10-03 Minsmere England
248 X Dværgryle (Calidris minuta)
249 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2005-07-30 Kallo Belgien
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-04 Blakney Point Storbritannien
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2002-09-26 Genappe Belgien
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2017-05-16 Venlo Holland
254 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 2012-01-14 Cley Marshes England
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2004-01-04 Oud-Sabbinge Holland
256 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 2012-09-16 Lodmoore RSPB, England Storbritannien
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2003-10-12 Zeebruges Belgien
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 2005-05-05 Tartu Estland
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
264 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2005-05-25 Kallo Belgien
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2006-04-17 Ebro Delta Spanien
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2001-09-21 Le Clipon Frankrig
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2001-11-01 Le Clipon Frankrig
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2008-02-10 Lisvane Reservoir - Glamorgan - Wales Storbritannien
271 X Svaleklire (Tringa ochropus)
272 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2006-05-14 Wissenkerke Holland
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2005-08-15 Doonberg Irland
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus)
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-04-18 Eghezée Belgien
278 X Tinksmed (Tringa glareola)
279 X Sortklire (Tringa erythropus)
280 X Hvidklire (Tringa nebularia)
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2010-10-23 Colijnsplaat, Zeeland, Netherlands Holland
282 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2013-07-28 Hamata Egypten
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2003-12-30 Nefta Tunesien
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2001-07-16 Histria Rumænien
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-15 Frampton, Lincolnshire, England Storbritannien
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2009-05-21 Stodmarsh NNR Storbritannien
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 X * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris) 2013-08-01 Airport Bay, Abu Simbel Egypten
289 X Ride (Rissa tridactyla)
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2009-01-24 Gujan-Mestras - Gironde Frankrig
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2001-09-01 Le Clipon Frankrig
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2002-03-31 Ebro Delta - Tancada Spanien
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2003-05-01 Calais Harbour Frankrig
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2001-04-15 Platier d'Oye Frankrig
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2004-11-23 Scheveningen Holland
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2006-02-03 Nimmo's Pier Irland
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2007-04-22 Sluis - Sophiapolder Holland
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2002-04-01 Ebro Delta Spanien
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2010-04-11 Beit Alfa Israel
305 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2010-04-04 Eilat - North Beach Israel
306 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2013-07-27 Hamata Egypten
307 X Stormmåge (Larus canus)
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
310 X Svartbag (Larus marinus)
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Arhus, University park Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2002-11-02 Ambleteuse Frankrig
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2003-05-10 Boulogne - Harbour Frankrig
315 X Sølvmåge (Larus argentatus)
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2006-02-04 Nimmo's Pier Irland
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2003-11-11 Le Clipon Frankrig
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2006-06-17 Tatvan Tyrkiet
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus)
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2001-07-14 Lac Parches Rumænien
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2002-03-31 Ebro Delta - Tancada Spanien
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2013-07-25 Ras Sudr Egypten
327 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2004-05-18 Tarifa (Playa de Los Lances) Spanien
328 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2016-02-09 Dakhla Marokko
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 X * Aztekerterne (Thalasseus elegans) 2017-06-18 Pagham Harbour England
332 X Dværgterne (Sternula albifrons)
333 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2013-07-25 Ras Sudr Egypten
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2013-07-28 Off Hamata Egypten
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2005-07-24 Dun Laoghaire England
339 X Fjordterne (Sterna hirundo)
340 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2013-07-26 Hurghada Egypten
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 2001-09-01 Le Clipon Frankrig
342 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2006-02-03 Nimmo's Pier Irland
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2001-07-08 Niculitel Rumænien
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2003-08-24 Les Attaques (Calais) Frankrig
345 X Sortterne (Chlidonias niger)
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2001-04-14 Cap Gris Nez Frankrig
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2001-09-01 Le Clipon Frankrig
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2001-04-14 Cap Gris Nez Frankrig
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2001-09-01 Le Clipon Frankrig
351 X Søkonge (Alle alle) 2001-11-01 Le Clipon Frankrig
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2012-06-01 Norge
353 X Lomvie (Uria aalge)
354 X Alk (Alca torda) 2001-04-14 Cap Gris Nez Frankrig
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) Oostende Belgien
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2004-11-06 Le Clipon Frankrig
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2019-03-01 Praia Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2001-10-14 Le Clipon Frankrig
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2001-04-16 Cap Gris Nez Frankrig
368 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
369 X Islom (Gavia immer)
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2004-04-18 Duffel Belgien
371 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 2005-08-13 Bridges of Ross Irland
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2003-09-05 Boat El Hierro - Tenerife Spanien
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2005-09-17 Le Clipon Frankrig
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2001-09-01 Le Clipon Frankrig
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2001-04-13 Cap Blanc Nez Frankrig
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
390 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2005-08-13 Bridges of Ross Irland
391 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2003-08-27 Tenerife - Hotel Barcelo Santiago Spanien
399 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2019-03-05 Between Taraffal and Razo Kap Verde
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2001-09-02 Le Clipon Frankrig
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2005-08-13 Bridges of Ross Irland
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2001-09-01 Le Clipon Frankrig
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2004-12-26 Torredembarra Spanien
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2001-09-01 Le Clipon Frankrig
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2003-09-05 Tenerife Spanien
411 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2019-03-05 Between Taraffal and Razo Kap Verde
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2003-09-05 Tenerife Spanien
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2013-08-01 Airport Bay, Abu Simbel Egypten
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra)
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus)
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2013-07-28 Off Hamata Egypten
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2001-07-09 Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23 Rumænien
430 X * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) 2020-10-09 Corvo Portugal
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2001-08-25 Le Clipon Frankrig
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2016-02-13 Tamri Marokko
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2001-07-08 Niculitel Rumænien
439 X Skestork (Platalea leucorodia)
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2001-02-01 Lac de Roly Belgien
441 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2018-05-12 Carlton Marshes, England Storbritannien
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2001-07-09 Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23 Rumænien
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-01-14 Barranco de Rio Cabros, Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax)
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2006-05-27 Amsterdam Holland
450 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2010-04-04 Eilat - North Beach Israel
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2001-07-09 Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23 Rumænien
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 X * Vinhejre (Ardeola bacchus) 2014-03-02 hythe near Folkstone Storbritannien
454 X Kohejre (Bubulcus ibis)
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
457 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-07-09 Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23 Rumænien
461 X Sølvhejre (Ardea alba)
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2019-03-03 Barragem de Figueira Grande Kap Verde
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 * Snehejre (Egretta thula)
467 X Silkehejre (Egretta garzetta)
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2010-04-04 Eilat - North Beach Israel
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2001-07-08 Niculitel Rumænien
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2001-07-10 Road Mila 23 - Letea Rumænien
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2004-05-23 Road Merida - Embalse de Cornalvo Spanien
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2002-08-27 Hecho Valley Spanien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2002-08-27 Huesca Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2017-12-27 Sulaibikhat Bay Kuwait
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1998-07-28 La Malène Frankrig
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2004-05-23 Embalse de Caceres Spanien
484 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2013-07-27 Bir Shalatein Egypten
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2002-04-02 Morrera de Monsent Spanien
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2001-07-08 Niculitel Rumænien
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2009-01-03 Marais de Fleury d'Aude Frankrig
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2001-07-17 Niculitel Rumænien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2010-04-04 Eilat Mountains Israel
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2004-05-24 Torrejon el Rubio Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2010-04-05 Eilat - Bird Sanctuary Israel
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2002-08-26 La Lomanza Spanien
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2002-05-04 El Perello - La Rasquera Spanien
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2010-04-07 Eilat Mountains Israel
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
503 X Duehøg (Accipiter gentilis)
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
506 * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius)
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2004-11-02 Thuillies Belgien
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 2001-07-16 Histria Rumænien
509 X Rød Glente (Milvus milvus)
510 X Sort Glente (Milvus migrans)
511 X * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius) 2013-07-31 Aswan - Tut Mon Fishponds Egypten
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2001-07-09 Danube Delta - Boat Tulcea - Mila 23 Rumænien
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2003-02-16 Ouddorp Holland
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-12-29 Tozeur Tunesien
518 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2019-03-03 Sao Jorge de Orgaos Kap Verde
519 X Musvåge (Buteo buteo)
520 X Slørugle (Tyto alba)
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2006-06-15 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2006-06-10 Akseki Tyrkiet
523 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
524 X Sneugle (Bubo scandiacus)
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2010-04-09 Neot Hakkikar Israel
527 X * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis) 2016-05-07 Akseki Tyrkiet
528 X Natugle (Strix aluco)
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 Slagugle (Strix uralensis)
532 Lapugle (Strix nebulosa)
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2013-11-30 Zwolle Holland
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2008-03-20 Jura - Mignovillard Frankrig
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 2001-07-14 Lac Parches Rumænien
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2009-04-04 Logbiermé Belgien
537 X Skovhornugle (Asio otus)
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2002-09-22 Le Clipon Frankrig
539 Kapugle (Asio capensis)
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 2001-07-10 Danube Delta - Boat Mila 23 - Letea Rumænien
542 X * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) 2017-12-30 Pivot Fields Kuwait
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2001-07-07 Road Bucarest - Niculitel Rumænien
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2006-06-12 Tyrkiet
547 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2019-03-02 Botanical Garden Kap Verde
548 X Isfugl (Alcedo atthis)
549 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2006-06-15 Birecik Tyrkiet
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 X Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus) 2013-07-21 Abassa - Fishponds Egypten
553 X Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys) 2010-04-05 Yotvata Israel
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2006-06-16 Bonanza ? Tyrkiet
555 X Biæder (Merops apiaster) 2001-07-08 Niculitel Rumænien
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 2004-10-17 Ouessant Frankrig
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2022-05-29 Les Rousses Frankrig
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2001-04-07 Aublain Belgien
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2001-07-08 Niculitel Rumænien
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2016-05-07 Akseki Tyrkiet
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius)
567 X Grønspætte (Picus viridis)
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2002-04-02 Utxesa Spanien
569 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
570 X Gråspætte (Picus canus) 2001-07-08 Niculitel Rumænien
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2002-08-24 Road Belchite - Caspe Spanien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2001-07-10 Danube Delta - Boat Mila 23 - Letea Rumænien
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2006-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
577 X Sodfalk (Falco concolor) 2013-07-25 Ras Sudr Egypten
578 X Dværgfalk (Falco columbarius)
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
580 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2003-12-29 Gafsa Tunesien
581 Slagfalk (Falco cherrug)
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2011-10-23 Maagd van Gent Belgien
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2006-04-13 Llobregat Delta Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2015-09-01 Bruxelles Belgien
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 * Østlig Pivi (Contopus virens)
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2016-02-13 Oued Massa Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2009-10-17 Staines Moor, Surrey Storbritannien
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1998-07-23 Florac Frankrig
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2008-10-11 Antwerpen Belgien
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2017-12-28 Pivot Fields - South Kuwait
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2017-10-16 Knokke-Heist Belgien
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2001-07-15 Lac Parches Rumænien
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2002-08-24 Road Belchite - Caspe Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2002-04-02 El Catllar Spanien
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2006-06-11 Akseki (Walled Plantation) Tyrkiet
610 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
611 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2005-10-09 Westkapelle Holland
615 X Pirol (Oriolus oriolus)
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
619 X Skovskade (Garrulus glandarius)
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2004-05-20 Pinar de la Algaida (Doñana) Spanien
621 X Husskade (Pica pica)
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2016-02-08 Agadir Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2005-04-24 Logbiermé Belgien
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1998-07-30 Rozier Frankrig
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2005-12-28 La Molina Spanien
626 X Allike (Coloeus monedula)
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2006-03-04 Hoek van Holland Holland
629 X Råge (Corvus frugilegus)
630 X Sortkrage (Corvus corone)
631 X Gråkrage (Corvus cornix)
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2003-12-30 Hazoua Tunesien
634 X Ravn (Corvus corax) 1998-07-30 Rozier Frankrig
635 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2010-04-10 Wadi Meishar Israel
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2017-12-27 Sulaibikhat Bay Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater)
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2001-07-08 Niculitel Rumænien
642 Lapmejse (Poecile cinctus)
643 X Sumpmejse (Poecile palustris)
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus)
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2003-08-29 La Gomera Spanien
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major)
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2001-07-13 Saint-George Rumænien
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2001-07-10 Danube Delta - Boat Mila 23 - Letea Rumænien
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2003-12-29 Kebili Tunesien
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2003-12-29 Kebili Tunesien
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2003-12-28 Matamata Tunesien
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2003-12-29 Kebili Tunesien
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2016-02-10 Road to Aousserd Marokko
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 2001-07-09 Niculitel Rumænien
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 X Razolærke (Alauda razae) 2019-03-05 Razo Kap Verde
661 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2018-01-02 Pivot Fields Kuwait
662 X Sanglærke (Alauda arvensis)
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2004-01-02 Route de Kebili à Gabès (C103) Tunesien
664 X Toplærke (Galerida cristata)
665 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2003-12-31 Tamerza Tunesien
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2001-07-09 Niculitel Rumænien
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-06-17 Nemrut Dagi (Tatvan) Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2001-07-16 Histria Rumænien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2013-05-09 Belchite - El Planeron Spanien
674 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2016-02-10 Road to Aousserd Marokko
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2002-08-26 Belchite Spanien
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2001-07-09 Niculitel (heinei) + Turkey/Konya (aharonii) 2006 Rumænien
678 X * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) 2021-06-21 Valencia - Parc de Capcalera Spanien
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2017-12-27 Sulaibikhat Bay Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) 2017-12-31 Green Island Kuwait
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2006-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2013-07-20 Cairo - Novotel garden Egypten
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2016-02-13 Oued Massa Marokko
684 X * Grey-throated Martin (Riparia chinensis) 2017-12-27 Jahra Pool Reserve Kuwait
685 X Digesvale (Riparia riparia)
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica)
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2002-08-18 El Catllar - Embalse Spanien
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta)
694 X Bysvale (Delichon urbicum)
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2004-04-08 Llobregat Delta Spanien
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2012-10-06 Ouessant Frankrig
700 X Cettisanger (Cettia cetti)
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2003-12-29 Tozeur Tunesien
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1998-07-28 La Malène Frankrig
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2004-04-09 El Catllar Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2006-06-24 Akseki (Walled Plantation) Tyrkiet
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2005-12-22 Oosterbeek Holland
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2004-10-02 Geitenparkje Belgien
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2003-10-19 Wenduine Belgien
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2009-10-22 Zeebruges - Harbour Belgien
710 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-28 Calais Frankrig
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2006-06-20 Sivri Kaya Tyrkiet
715 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2003-08-27 Tenerife : Puerto Santiago Spanien
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2009-04-11 Elversele - Groot Broek Belgien
718 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2016-10-23 Castricum Holland
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2006-06-01 Sivirkaya Tyrkiet
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2013-11-30 Kamperhoek Holland
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2010-09-04 Zeebruges Belgien
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2006-09-24 Heist Belgien
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2019-03-02 Botanical Garden Kap Verde
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2001-07-10 Danube Delta - Boat Mila 23 - Letea Rumænien
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2010-04-10 Neot Hakkikar Israel
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2006-06-18 Ercek Golu Tyrkiet
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2003-10-12 Zeebruges Harbour Belgien
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2018-10-19 Zeebruges Belgien
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2014-06-15 Custines Frankrig
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2004-10-16 Ouessant Frankrig
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2006-06-11 Akseki Tyrkiet
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2021-06-21 Murcia - Río Segura - Contraparada Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2006-06-14 Durnalik Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2006-06-11 Akseki (Walled Plantation) Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-13 Breskens Holland
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 X * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola) 2019-10-11 Heist Belgien
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2016-10-04 Maasvlakte Holland
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2004-06-12 Schulen Belgien
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2002-04-01 Ebro Delta Spanien
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-03-31 Ebro Delta - Migjorn Spanien
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
754 X Delikat Prinia (Prinia lepida) 2006-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
755 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2016-02-10 Oued Jenna Marokko
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2021-06-19 Sant Feliu de Llobregat Spanien
757 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2010-04-03 Nizzana Israel
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2003-12-30 Douz Tunesien
759 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2017-12-29 Abdaly Farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla)
762 X Havesanger (Sylvia borin)
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) Zeebruges Belgien
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2003-09-13 Zeebruges Belgien
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2013-05-09 Codo Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2006-06-10 Akseki Tyrkiet
768 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2010-04-10 Km 152 Israel
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2017-12-30 Doha Spit Kuwait
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2014-11-29 Alphen aan den Rijn Holland
771 X Tornsanger (Curruca communis)
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2003-01-20 El Catllar - Embalse Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2017-06-05 Corsica - Corte Frankrig
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2003-12-20 Route de Hazoua à El Faouar (C210) Tunesien
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2003-08-28 Tenerife - Southern Airport Area Spanien
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2010-04-05 Eilat - Holland Park Israel
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2004-05-16 Sierra de los Nieves Spanien
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2017-06-05 Corsica - Corte Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2002-04-02 Morrera de Monsent Spanien
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2006-06-14 Birecik (Wadi) Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2006-06-10 Akseki Tyrkiet
783 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
784 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
787 X Fuglekonge (Regulus regulus)
788 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
791 X Spætmejse (Sitta europaea)
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2017-06-04 Corsica - Corte Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2006-06-11 Akseki Tyrkiet
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-13 Aukurg,Schleswig-Holstein Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2006-06-11 Akseki - Walled Plantation Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2006-06-13 Demirkazik Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2008-01-27 Boulogne - Cliff Frankrig
799 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-03-10 Eupen Belgien
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
801 X * Kattedrossel (Dumetella carolinensis) 2006-12-16 Kallo Belgien
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2017-12-27 Jarha Farms Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2010-04-05 Eilat - Ofira Park Israel
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2005-07-10 Knokke-Heist Belgien
810 X Stær (Sturnus vulgaris)
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-03-31 Ebro Delta - Migjorn Spanien
812 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2010-04-04 Eilat Mountains Israel
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2011-10-10 Heist Belgien
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2020-10-10 Corvo Portugal
819 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
820 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
823 X Solsort (Turdus merula)
824 X * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus) 2017-10-21 Vlieland Holland
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2018-01-28 Scheemda Holland
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2009-01-04 Erezée Belgien
829 X Sjagger (Turdus pilaris)
830 X Vindrossel (Turdus iliacus)
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2010-04-06 Lotan (Self founded) Israel
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2006-06-12 Goksu Delta Tyrkiet
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2017-06-04 Corsica - Col de Sorba Frankrig
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula)
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica)
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2006-05-21 Kessenich Belgien
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2006-06-14 Durnalik Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-16 Hoogwoud, Noord-Holland Holland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2007-01-14 Zandvoort Holland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2008-05-31 Lorraine - Forêt de Romesberg Frankrig
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2010-04-06 Kibbutz Neot Semnadar Israel
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2004-10-20 Ouessant Frankrig
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2003-12-28 Matamata Tunesien
861 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2001-07-09 Niculitel Rumænien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2002-04-02 Morrera de Monsent Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2018-01-14 Barranco de Rio Cabros, Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-11 Duinbergeb Belgien
868 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
872 X Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) 2019-05-07 Templeuve Belgien
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-20 Aarschot Belgien
874 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2010-04-09 Amram's Pillar Israel
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2003-12-29 Tozeur Tunesien
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2002-08-24 El Planeron Spanien
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2006-06-10 Akseki Tyrkiet
878 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2008-11-15 Reighton Sands, North Yorkshire, England Storbritannien
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2003-12-29 Tozeur Tunesien
881 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2010-04-03 Ben Gurion Grave Israel
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2002-08-26 Road Belchite - Caspe Spanien
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2003-12-29 Tozeur Tunesien
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2006-06-13 Demirkazik Tyrkiet
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2003-12-29 Kebili Tunesien
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2006-06-16 Nemrut Dagi Tyrkiet
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2017-12-30 Doha Spit Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus)
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2013-07-30 Near Edfu Egypten
895 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2010-04-03 Ben Gurion Grave Israel
896 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
897 X Gråspurv (Passer domesticus)
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2017-05-27 Bonneval-Sur-Arc Frankrig
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2003-08-27 Tenerife - Puerto Santiago Spanien
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2006-06-15 Birecik Tyrkiet
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2019-03-01 Praia Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2016-02-10 Road to Aousserd Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus)
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2006-06-17 Nemrut Dagi (Tatvan) Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2002-08-26 Road Belchite - Caspe Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2006-06-15 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2006-06-13 Demirkazik Tyrkiet
909 X * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) 2017-12-31 Green Island Kuwait
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 X Stribet Væver (Ploceus manyar) 2013-07-20 Abassa area Egypten
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 X * Gråastrild (Estrilda troglodytes) 2021-06-19 Barcelona - Parc del Putxet Spanien
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2019-03-02 Botanical Garden Kap Verde
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2013-07-20 Abassa area Egypten
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2010-04-05 Eliphaz Israel
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-12-23 Pyrénées - La Molina Spanien
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Brantevik Sverige
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2006-06-13 Demirkazik Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis)
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2005-05-06 Aardla Estland
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
934 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2013-07-31 Tut Amon Fishponds, Aswan Egypten
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2004-10-17 Ouessant Frankrig
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2005-11-20 Oostende Belgien
937 X Markpiber (Anthus campestris) 2002-08-26 Road Belchite - Caspe Spanien
938 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2010-04-11 Mont Gilboa Israel
939 X Engpiber (Anthus pratensis)
940 X Skovpiber (Anthus trivialis)
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2012-10-21 Vlieland Holland
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2004-01-01 Jemna Pool Tunesien
944 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2018-01-02 Pivot Fields Kuwait
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
946 X Skærpiber (Anthus petrosus)
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2003-08-28 Tenerife - Amarilla Golf Club Spanien
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
949 X Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2003-09-01 Las Lajas (Tenerife) Spanien
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2001-10-28 Plaine du Clipon Frankrig
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
954 Krognæb (Pinicola enucleator)
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2020-10-24 Serra de Tronqueira Portugal
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2006-06-13 Demirkazik Tyrkiet
958 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2003-12-29 Kebili Tunesien
960 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2006-06-18 Serpmentas Tyrkiet
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2005-07-03 Werkendam Holland
962 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
963 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris)
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2006-06-14 Isikli Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2006-02-11 Oesterdam Holland
969 X Tornirisk (Linaria cannabina)
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2004-12-19 Vielsam Belgien
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2012-01-14 Titchewell England
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2008-01-06 Amersfoort Holland
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2008-11-16 Bilsdale, North Yorkshire, England Storbritannien
977 X Stillits (Carduelis carduelis)
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2010-07-24 La Molina Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2017-06-06 Corsica - Col de Vergio Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2006-06-13 Demirkazik Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus)
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2003-08-29 La Gomera Spanien
984 X Grønsisken (Spinus spinus)
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2001-11-09 Dunkerque Frankrig
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2001-07-08 Niculitel Rumænien
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-01-16 Wilhelminadorp Holland
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 1998-07-23 Florac Frankrig
991 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2006-06-18 Van Hills (Van) Tyrkiet
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2006-06-14 Durnalik Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2001-07-16 Histria Rumænien
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2006-06-11 Akseki Tyrkiet
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2002-04-03 El Catllar Spanien
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2002-12-31 Tamerza Tunesien
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-01-06 Katwijk-aan-zee Holland
1000 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2008-09-20 Zeebruges Belgien
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2006-06-10 Akseki Tyrkiet
1005 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2014-07-24 Westkapelle Holland
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-02-14 Doel Belgien
1011 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1012 X * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys) 2008-01-26 Cley-next-the-sea England
1013 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2009-04-18 Old Winchester hill England
1014 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 2012-01-08 Hawkhill Inclosure, Beaulieu, Hampshire England
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2010-01-17 Alkmaar, Netherlands Holland
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1026 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2012-02-19 Rhiwderyn, Gwent Wales
1034 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1035 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 * Parulasanger (Setophaga americana)
1039 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2020-10-22 Tennessee Valley, Corvo Portugal
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2020-10-22 Tennessee Valley, Corvo Portugal
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2020-10-09 Corvo Portugal
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2020-10-11 Corvo Portugal
1056 * Dickcissel (Spiza americana)
1057 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1058 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer