VP Artsliste

VP Artsliste

Tom Lowe

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Tom Lowes kryds

Dette er Tom Lowes VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2005-02-25 Cachacao, Sao Nicolau (Cat C) Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 X Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1994-05-02 Swallow Moss, Derbyshire England
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1996-12-27 Glenshee, Aberdeenshire Skotland
10 X Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2004-06-29 Mount Kazbeg Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2003-06-25 Demirkazik Tyrkiet
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2006-05-07 Parco Regionale Sirente Velino, Abruzzo Italien
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2003-09-22 Rhodes Grækenland
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 2002-03-31 Skanes Tunesien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa)
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 2006-03-26 Wadi al Mujib Jordan
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 2004-03-10 Foret de Sidi Bettache Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix)
24 X Kongefasan (Syrmaticus reevesii) 2006-01-07 le Buisson de Massoury (Cat C) Frankrig
25 X Fasan (Phasianus colchicus) (Cat C)
26 X Guldfasan (Chrysolophus pictus) 1996-09-07 Wolferton, Norfolk (Cat C) England
27 X Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae) 1997-03-19 Steppingley Woods, Bedfordshire (Cat C) England
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1996-12-22 Cudmore Grove Country Park, Essex England
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis)
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus) 2006-03-18 Wijk bij Duurstede, Utrecht (Cat C) Holland
37 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2001-11-04 Waxham, Norfolk England
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1997-01-11 Choseley, Norfolk England
39 X Grågås (Anser anser)
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1994-12-17 Martin Mere WWT, Lancashire England
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1996-11-30 Cantley Marshes RSPB, Norfolk England
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1995-12-10 Frodsham Marsh, Cheshire England
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1996-01-21 Slimbridge WWT, Gloucestershire England
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2006-03-18 (Cat C) Holland
46 X Knopsvane (Cygnus olor) (Cat C)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1994-12-17 Martin Mere WWT, Lancashire England
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1994-12-17 Martin Mere WWT, Lancashire England
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2003-06-23 Crater Golu Tyrkiet
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) (Cat C)
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-02-16 Rogerstown Estuary, Co.Dublin Irland
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1994-12-28 Conwy, Conwy Wales
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 1997-02-15 Barrow Harbour, Co.Kerry Irland
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris)
75 X Rødhovedet And (Netta rufina)
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 X * Stor Taffeland (Aythya valisineria) 1997-01-22 Wissington beet factory, Norfolk England
78 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 1996-03-17 Bleasby, Nottinghamshire England
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca)
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1995-03-31 Ossmere, Shropshire England
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila)
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 1996-05-16 Frodsham Marsh, Cheshire England
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1997-03-26 Ythan Estuary, Aberdeenshire Skotland
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2004-04-06 Griais, Lewis Skotland
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 1997-02-15 Ballinskelligs Bay, Co.Kerry Irland
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1994-12-11 Sandwell Valley RSPB, W.Mids England
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-01-03 Llanfairfechan, Conwy Wales
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2004-04-20 Pugneys Country Park, W.Yorks England
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2005-05-14 Ythan Estuary, Aberdeenshire Skotland
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1993-12-12 Ossmere, Shropshire England
101 X * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) 2000-10-27 Oban Trumisgarry, North Uist Skotland
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) (Cat C)
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2002-06-19 Hardley Flood, Norfolk England
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2004-03-08 Oued Souss Marokko
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1994-05-31 Bickerton Hills, Cheshire England
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2004-03-11 Auberge Kasbah Dakaoua Marokko
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 2009-03-27 Neot Hakikkar Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 1999-10-22 Rame Head, Cornwall England
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba)
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2005-02-25 Ribeira Brava, Sao Nicolau Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2001-01-25 Amarilla Golf, Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus)
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1997-05-05 Foreland, Isle of Wight England
121 * Horussejler (Apus horus)
122 X Kaffersejler (Apus caffer) 2006-09-09 Bolonia Spanien
123 X Stortrappe (Otis tarda) 2003-03-16 Castro Verde Portugal
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2004-03-12 Erg Chebbi Marokko
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 2009-03-28 Nizzana Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2003-03-16 Castro Verde Portugal
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2000-04-13 Pennington Marshes, Hampshire England
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2000-10-13 St Levan, Cornwall England
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata)
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 2009-03-28 Shivta Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2004-03-13 Tagdilt Marokko
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 2004-03-13 Tagdilt Marokko
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 2009-01-21 Dahab, Sinai Egypten
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2004-08-11 Ribeiro Frio, Madeira Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 2001-01-29 Monte el Cedro, La Gomera Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 2001-01-29 Bar Carbonera, La Gomera Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur)
154 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2006-02-06 Maspalomas, Gran Canaria Spanien
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2002-03-31 Skanes Tunesien
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2006-03-26 As Safi Jordan
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex)
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1997-03-23 Bough Beech Reservoir, Kent England
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2001-07-03 Oare Marshes, Kent England
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1995-08-14 Sandbach Flashes, Cheshire England
169 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2000-02-15 Stover Country Park, Devon England
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2003-03-14 Quinto do Lago Portugal
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2004-03-10 Sidi Bourhaba Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 X * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) 1996-04-21 Stodmarsh NR, Kent England
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2009-09-28 Windwick, South Ronaldsay, Orkney Skotland
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 1997-02-01 Norwood Lake, London England
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1996-02-03 Colemere, Shropshire England
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1995-12-10 Catchpenny Pool, Cheshire England
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1995-01-02 Llanfairfechan, Conwy Wales
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus)
192 X * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) 2006-03-20 Ein Evrona saltpans, Eilat Israel
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus)
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2003-06-28 Goksu Delta Tyrkiet
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-10-22 Blythburgh, Suffolk England
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2004-06-24 Armash Fishponds Armenien
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-07 Brough Haven, East Yorkshire England
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-08-24 Ballycotton, Co.Cork Irland
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 1997-06-21 Dawlish Warren NR, Devon England
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 X * Kildire (Charadrius vociferus) 2005-03-29 Breydon Water, Norfolk England
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 1997-08-15 Pagham Harbour, West Sussex England
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2003-06-25 Sultan Marshes Tyrkiet
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 2009-03-23 Yotvata Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 1999-10-08 St.Mary's, Isles of Scilly England
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1998-05-07 Druridge Pools NR, Northumberland England
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1997-05-31 Cliffe Pools NR, Kent England
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2001-08-30 Grove Ferry NR, Kent England
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2001-09-13 Lough Beg, Co.Derry Nordirland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1997-05-06 Salthouse, Norfolk England
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1995-04-24 Hilbre Island, Wirral England
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 1996-11-07 Blithfield Reservoir, Staffordshire England
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2003-08-06 Startop's End Reservoir, Hertfordshire England
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1996-08-03 Breydon Water, Norfolk England
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-09-10 Titchwell RSPB, Norfolk England
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1995-08-16 Sandbach Flashes, Cheshire England
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2000-08-12 Rye Harbour NR, East Sussex England
257 X * Alaskaryle (Calidris mauri) 1997-08-21 Aberlady Bay, Lothian Skotland
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1997-06-10 Titchwell RSPB, Norfolk England
259 X * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) 1999-09-16 Rosehearty, Aberdeenshire Skotland
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 2002-09-12 Blakeney Point, Norfolk England
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1998-05-10 Isle of Sheppey, Kent England
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1997-09-27 Talacre, Flintshire Wales
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1996-05-08 Knighton Resr, Shropshire England
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1995-11-19 Covenham Resr, Lincolnshire England
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 1998-05-09 Eyebrook Reservoir, Leicestershire England
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 X * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) 2000-09-27 St Mary's, Isles of Scilly England
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 1995-11-12 Knighton Reservoir, Shropshire England
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2000-04-13 Stanpit Marsh, Dorset England
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1993-10-29 Sandbach Flashes, Cheshire England
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2004-03-08 south of Guellemime Marokko
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
288 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1997-08-22 Martin Mere WWT, Lancashire England
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 1997-10-25 Kinnaird Head, Aberdeenshire Skotland
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1995-08-25 Hilbre Island, Wirral England
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1997-08-23 Cambo Sands, Fife Skotland
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 X * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus) 2006-01-10 Zira, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1995-08-27 New Brighton, Wirral England
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1997-02-16 Dublin, Co.Dublin Irland
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1996-09-01 Upton Warren NR, Worcestershire England
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 1998-05-10 Titchwell RSPB, Norfolk England
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2003-03-14 Quinto do Lago Portugal
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2006-03-20 Aqaba sewage works Jordan
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2006-03-20 Gulf of Aqaba Jordan
309 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1996-01-28 Holyhead Harbour, Anglesey Wales
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 X * Tangmåge (Larus dominicanus) 2006-01-11 Zira, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2009-01-07 Cowpen Bewley Landfill, Cleveland England
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1996-01-02 Rhos-on-Sea, Conwy Wales
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1995-04-06 Maw Green tip, Cheshire England
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2002-02-18 Dingle, Co.Kerry Irland
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1998-04-19 Edgefield tip, Norfolk England
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2004-06-25 Lake Sevan Armenien
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2006-01-11 Zira, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2006-01-11 Zira, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
340 X * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus) 2005-07-10 Cemlyn Bay, Anglesey Wales
341 X Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2009-01-18 Ras Mohammed, Sinai Egypten
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 X Prærieterne (Sterna forsteri) 2000-12-03 Bangor, Gwynedd Wales
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1996-09-01 Durleigh Reservoir, Somerset England
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1995-09-10 Hilbre Island, Wirral England
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1995-08-25 Hilbre Island, Wirral England
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1994-12-30 Fairhaven, Lancashire England
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1997-08-28 Bridges of Ross, Co.Clare Irland
354 X Søkonge (Alle alle) 1995-10-22 Flamborough Head, East Yorkshire England
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2005-12-01 Lerwick, Shetland Skotland
356 X Lomvie (Uria aalge)
357 X Alk (Alca torda)
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle)
360 X * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix) 2006-11-14 Dawlish, Devon England
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica)
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2005-02-26 Raso Kap Verde
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1994-12-11 Larford, Worcestershire England
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1995-10-22 Flamborough Head, East Yorkshire England
371 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2007-01-31 Farnham GPs, N.Yorks England
372 X Islom (Gavia immer) 1995-03-05 Sandbach Flashes, Cheshire England
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1996-03-02 Tattershall Bridge, Lincolnshire England
374 X * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) 1996-08-11 Scillonian Pelagic, SW Approaches England
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2005-02-26 Branco Kap Verde
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2009-09-21 Peninnis Head, St.Mary's, Isles of Scilly England
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1996-08-10 Porthgwarra, Cornwall England
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2004-08-13 Ilheu do Baixo, Madeira Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1995-09-24 New Brighton, Wirral England
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2004-08-11 Pico do Areiro, Madeira Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2002-08-23 Bridges of Ross, Co.Clare Irland
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1996-08-11 Scillonian Pelagic, SW Approaches England
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2005-02-27 Raso Kap Verde
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1996-08-09 Porthgwarra, Cornwall England
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 X Storskråpe (Ardenna gravis) 1996-08-11 Scillonian Pelagic, SW Approaches England
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1994-09-01 off Dover, Kent England
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2002-04-05 Kelibia Tunesien
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1996-08-10 Porthgwarra, Cornwall England
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2005-02-26 Branco Kap Verde
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2004-08-11 Porto Moniz, Madeira Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra)
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2005-03-04 Curral Velho, Boa Vista Kap Verde
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus)
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2005-02-25 Santa Maria, Sal Kap Verde
431 X * Rørskarv (Microcarbo africanus) 2006-01-10 Zira, Banc d'Arguin Mauritanien (indenfor VP)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
436 * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus)
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2005-07-20 Lac du Grand-Lieu (Cat C) Frankrig
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2004-03-09 Oued Massa Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1995-02-12 Budworth Mere, Cheshire England
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2003-03-14 Quinto do Lago Portugal
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1993-08-15 Lac du Foret d'Orient Frankrig
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2005-10-12 Schull, Co.Cork Irland
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2009-01-21 Dahab, Sinai Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1997-06-29 Cerney Wick, Gloucestershire England
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 X * Blåhejre (Egretta caerulea) 2008-10-08 Letterfrack, Co.Galway Irland
469 X * Snehejre (Egretta thula) 2001-11-06 Balvicar, Argyll Skotland
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2006-01-10 Baie de l'Etoile, Cap Blanc Mauritanien (indenfor VP)
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2006-01-10 Baie de l'Etoile, Cap Blanc Mauritanien (indenfor VP)
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2002-04-05 Kelibia Tunesien
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2003-06-24 Demirkazik Tyrkiet
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2002-04-06 Zagouan Tunesien
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2009-03-24 Eilot date palms Israel
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 X * Rüppells Grib (Gyps rueppelli) 2006-09-10 El Algarrobo, Algeciras Spanien
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus)
486 X Munkegrib (Aegypius monachus)
487 Øregrib (Torgos tracheliotos)
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus)
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2004-06-25 Hradzan Armenien
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2005-01-22 Romieu, La Camargue Frankrig
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2006-03-22 Ar Rummana, Dana Jordan
496 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti)
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2003-06-24 Demirkazik Tyrkiet
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1994-01-01 Findhorn Valley, Highland Skotland
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2002-04-06 Zagouan Tunesien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2003-09-22 Rhodes Grækenland
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1993-12-29 Aviemore, Highland Skotland
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 2001-09-15 Brake, Shetland Skotland
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans)
514 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius)
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2002-04-04 Chebika Tunesien
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba)
524 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2001-10-24 Felixstowe, Suffolk England
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2005-01-21 Les Baux Frankrig
529 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus)
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 2006-03-25 Little Petra Jordan
534 X Slagugle (Strix uralensis) 2001-06-24 Salokyla, Joensuu Finland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 2001-06-26 Mustaniemi, Kuusamo Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 2001-06-25 Lehtovaara, Kuusamo Finland
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2001-06-25 Kuusamo Finland
538 X Kirkeugle (Athene noctua)
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2001-06-26 Nissinvaara, Kuusamo Finland
540 X Skovhornugle (Asio otus)
541 X Mosehornugle (Asio flammeus)
542 X Kapugle (Asio capensis) 2004-03-10 Merdja Zerga Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops)
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus)
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2003-06-28 Adana Tyrkiet
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2005-03-01 Sao Domingos, Santiago Kap Verde
551 X Isfugl (Alcedo atthis)
552 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2005-04-06 Peterculter, Aberdeenshire Skotland
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 2006-03-20 Rhama, Wadi Araba Jordan
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2004-06-24 Armash Fishponds Armenien
558 X Biæder (Merops apiaster)
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla)
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2001-06-27 Kuusamo Finland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2002-02-01 Lac du Der Chantecoq Frankrig
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2003-06-23 Akseki Tyrkiet
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2003-06-29 Akseki Tyrkiet
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2002-02-02 Fontainebleau Frankrig
571 X Grønspætte (Picus viridis)
572 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2004-03-10 Dayet Aoua Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 2005-01-16 Vasteras Sverige
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2002-04-03 El Jem Tunesien
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
581 Sodfalk (Falco concolor)
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2002-04-06 Oued Remel Tunesien
585 Slagfalk (Falco cherrug)
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1998-04-07 Great Mew Stone, Devon England
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2005-02-18 Maspalomas, Gran Canaria Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri)
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2004-03-09 Oued Massa Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 1999-11-25 Ballyferriter, Co.Kerry Irland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 1996-10-13 Horsey Gap, Norfolk England
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2000-11-04 Howmore, South Uist Skotland
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1996-09-07 Burnham Overy Staithe, Norfolk England
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1993-11-14 Clocaenog Forest, Clwyd Wales
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1996-11-20 Holland-on-Sea, Essex England
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1996-09-06 Frodsham Marsh, Cheshire England
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2003-06-23 Akseki Tyrkiet
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2008-10-14 Kilbaha, Co.Clare Irland
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2000-09-29 St Mary's, Isles of Scilly England
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) Norge
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2003-03-14 Quinto do Lago Portugal
626 X Husskade (Pica pica)
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax)
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus)
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens)
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2004-03-12 Erfoud Marokko
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 2006-03-22 Dana Jordan
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1996-01-07 Beeston Regis, Norfolk England
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1993-12-31 Loch an Eilein, Highland Skotland
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2003-06-23 Akseki Tyrkiet
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) Norge
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2001-01-27 Las Lajas, Tenerife Spanien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 X * Azurmejse (Cyanistes cyanus) 2007-01-07 Jätäri, Oulu Finland
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1997-02-17 Westhay NR, Somerset England
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2004-03-08 south of Guellemime Marokko
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2004-03-08 south of Guellemime Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2004-03-08 south of Guellemime Marokko
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2004-03-08 south of Guellemime Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2005-03-02 Praia, Santiago Kap Verde
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 X Razolærke (Alauda razae) 2005-02-26 Raso Kap Verde
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 2009-03-23 Yotvata Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae)
669 X Toplærke (Galerida cristata)
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1994-12-30 Fairhaven, Lancashire England
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2004-03-08 south of Guellemime Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2003-06-23 Karapinar Tyrkiet
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2003-03-16 Castro Verde Portugal
677 X * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis) 2003-06-02 South Stack RSPB, Anglesey Wales
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2006-01-09 near Bou Lanouar Mauritanien (indenfor VP)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2001-01-27 Amarilla Golf, Tenerife Spanien
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2006-03-23 Al-Azraq (Cat C) Jordan
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2002-04-06 Zriba Tunesien
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2004-03-09 Oued Massa Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2006-01-13 Akhmakou Oasis, Adrar Mauritanien (indenfor VP)
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 X * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) 2000-09-28 St Mary's, Isles of Scilly England
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1997-03-11 Strumpshaw Fen RSPB, Norfolk England
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2006-03-22 Rummana, Dana Jordan
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2006-03-21 Aqaba sewage works Jordan
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1997-10-22 Holme, Norfolk England
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1997-10-01 Holkham, Norfolk England
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1996-10-26 Landguard, Suffolk England
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1997-10-19 Spurn, East Yorkshire England
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1996-11-17 Holkham, Norfolk England
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2004-06-25 Hradzan Armenien
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2001-01-27 Vilaflor, Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2010-06-15 Wentwood Forest, Gwent Wales
723 X * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) 2009-10-24 South Shields, Co.Durham England
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2004-06-25 Hradzan Armenien
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1996-09-07 Easington, East Yorkshire England
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1996-09-07 Spurn, East Yorkshire England
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2005-03-01 Boa Entrada, Santiago Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1997-06-02 St Abb's Head, Borders Skotland
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus)
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon)
736 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2004-06-24 Armash Fishponds Armenien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2000-06-18 Nigg Ferry, Highland Skotland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata)
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-25 Demirkazik Tyrkiet
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2002-04-06 Oued Remel Tunesien
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2003-06-27 Nerince Tyrkiet
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta)
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1996-08-29 Filey, North Yorkshire England
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 1997-09-26 Landguard, Suffolk England
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1996-06-13 Inner Marsh Farm RSPB, Cheshire England
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1995-07-08 Scotman's Flash, Greater Manchester England
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1998-04-25 Eastbridge, Suffolk England
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis)
758 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis)
759 X Baluchistan Prinia (Prinia lepida) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2006-01-07 Fremainville (Cat C) Frankrig
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 2006-03-20 Ovda Airport Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2004-03-08 Oued Sayed Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1996-09-07 Easington, East Yorkshire England
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2002-04-04 Chebika Tunesien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2003-06-23 Akseki Tyrkiet
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 2009-03-27 Yotvata Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2000-05-08 Easington, East Yorkshire England
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2004-03-11 Merzouga Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1996-08-08 Aylesbeare Common, Devon England
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2001-05-29 Sizewell, Suffolk England
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2004-03-09 Tizi-n-Test Marokko
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1997-04-27 Landguard, Suffolk England
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2003-06-23 Akseki Tyrkiet
787 Cypernsanger (Curruca melanothorax)
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2004-08-11 Ribeiro Frio, Madeira Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2003-06-23 Akseki Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2003-06-23 Akseki Tyrkiet
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2005-01-21 Les Baux Frankrig
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2006-03-21 Aqaba (Cat E) Jordan
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1997-10-26 Blakeney, Norfolk England
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 2006-03-19 Wadi Rum Jordan
817 X * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica) 1999-10-08 Gugh, Isles of Scilly England
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2004-10-10 Easington, East Yorkshire England
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 X * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) 2005-11-14 Great Wood, Hertfordshire England
822 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2000-10-14 St Mary's, Isles of Scilly England
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1996-01-21 Webheath, Worcestershire England
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 * Brundrossel (Turdus eunomus)
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 X * Vandredrossel (Turdus migratorius) 2004-01-03 Grimsby, Lincolnshire England
838 X Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) 2009-03-25 Hai Bar Israel
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2001-05-12 Spurn, East Yorkshire England
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2003-06-27 Nemrut Dagi Tyrkiet
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2004-06-25 Dilijan Armenien
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1996-09-07 Holme, Norfolk England
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2004-03-09 Oued Massa Marokko
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2004-06-29 Mount Kazbeg Georgien
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2003-06-23 Konya 50km Tyrkiet
867 X Blådrossel (Monticola solitarius)
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2005-02-13 Barranco de Torre, Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2003-06-23 Konya 50km Tyrkiet
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 2006-03-26 At Tafila Jordan
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1996-11-16 Salthouse, Norfolk England
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
881 Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2006-03-23 As Safawi Jordan
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1997-10-20 Sheringham, Norfolk England
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2004-03-08 south of Guellemime Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 2006-03-20 Rhama, Wadi Araba Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2004-03-09 Tizi-n-Test Marokko
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2002-04-04 Chebika Tunesien
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2003-06-24 Demirkazik Tyrkiet
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 2002-04-04 Oued el Fekka Tunesien
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 X Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) 2003-06-27 Nemrut Dagi Tyrkiet
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2004-06-26 Oorts Hills Armenien
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 2006-03-20 Wadi Araba Jordan
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2005-02-24 Sal Airport, Sal Kap Verde
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2004-03-11 Merzouga Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2006-01-10 Cansado, Cap Blanc Mauritanien (indenfor VP)
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2003-06-28 Isikli Tyrkiet
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 2002-04-06 Oued Remel Tunesien
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2003-06-24 Demirkazik Tyrkiet
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 X Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) 2006-09-12 Brazo del Este, Sevilla (Cat E) Spanien
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 X Napoleonsvæver (Euplectes afer) 2006-09-12 Brazo del Este, Sevilla (Cat E) Spanien
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2003-03-14 Quinto do Lago (Cat C) Portugal
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2005-01-21 Nice (Cat C) Frankrig
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris)
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2003-06-24 Demirkazik Tyrkiet
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-09-15 Quendale, Shetland Skotland
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1996-10-31 Weybourne, Norfolk England
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1999-09-29 Happisburgh, Norfolk England
941 X Markpiber (Anthus campestris)
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 2006-03-22 Dana Jordan
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 1997-03-12 Brixham, Devon England
946 X Tundrapiber (Anthus gustavi) 2001-09-19 Foula, Shetland Skotland
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1997-05-18 Weybourne, Norfolk England
948 X Hedepiber (Anthus rubescens) 2005-12-12 Wyberton Marsh, Lincolnshire England
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2001-01-25 Amarilla Golf, Tenerife Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 2001-01-27 Las Lajas, Tenerife Spanien
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2005-01-17 Uppsala Sverige
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2003-06-24 Demirkazik Tyrkiet
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2001-02-02 Roquito del Fraile, Tenerife Spanien
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2004-06-24 Vedi Hills Armenien
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
970 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2004-06-28 Mount Kazbeg Georgien
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 2006-03-19 Wadi Rum Jordan
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2003-06-26 Birecik Tyrkiet
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1995-11-19 Spurn, East Yorkshire England
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1995-11-19 Spurn, East Yorkshire England
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2003-04-16 Abernethy Forest, Highland Skotland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1998-02-16 New Fancy View, Gloucestershire England
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 Citronsisken (Carduelis citrinella)
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2003-06-24 Demirkazik Tyrkiet
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 2006-03-22 Dana Jordan
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2001-01-26 Santa Cruz, Tenerife Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1996-11-02 Weybourne, Norfolk England
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1995-11-19 Spurn, East Yorkshire England
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 1996-03-17 Harthill, South Yorkshire England
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 2003-06-24 Demirkazik Tyrkiet
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2004-06-24 Vedi Hills Armenien
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2003-06-27 Nemrut Dagi Tyrkiet
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1998-05-09 Conwy RSPB, Conwy Wales
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 2003-06-23 Akseki Tyrkiet
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus)
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 2006-03-23 Wadi al Mujib Jordan
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 2002-04-03 Matmata Tunesien
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla)
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2000-10-03 Stiffkey, Norfolk England
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) Finland
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2000-06-26 Tonfanau, Gwynedd Wales
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2004-06-09 Monreith, Dumfries & Galloway Skotland
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 1994-10-16 Seaforth, Merseyside England
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 X * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) 1998-01-21 Vicars Cross, Cheshire England
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2004-10-26 St Mary's, Isles of Scilly England
1034 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2008-08-27 Cape Clear, Co.Cork Irland
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 X * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera) 2000-10-05 Cape Clear, Co.Cork Irland
1037 X * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) 1996-11-11 Trowse, Norfolk England
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 1997-10-10 St Mary's, Isles of Scilly England
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2008-08-26 Cape Clear, Co.Cork Irland
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2000-06-02 Seaforth, Merseyside England
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 X * Canadasanger (Cardellina canadensis) 2006-10-09 Kilbaha, Co.Clare Irland
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2008-10-08 Garinish, Co.Cork Irland
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer