VP Artsliste - Kronologisk

Max Dettori

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet inden for VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Land Lokation Kort
2024
794 2024-06-03 * Stor Taffeland (Aythya valisineria) Holland Vogelplas Starrevaart
793 2024-05-28 Mestersanger (Curruca hortensis) Marokko Ifrane
792 2024-05-27 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi) Marokko Ifrane
791 2024-05-27 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera) Marokko Ifrane
790 2024-05-27 Maghreb Natugle (Strix mauritanica) Marokko Ifran
789 2024-05-26 Kapugle (Asio capensis) Marokko Merja Zerga
788 2024-05-26 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) Marokko Sidi Yahya
787 2024-05-24 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus) Marokko Sidi Abed
786 2024-04-20 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) Cypern Mandria
785 2024-04-19 Cypernsanger (Curruca melanothorax) Cypern Asprokremmos dam
784 2024-02-18 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Spanien Valldoreix
783 2024-02-17 * Maskearatinga (Psittacara mitratus) Spanien Barcelona, Parc Ciutadela
782 2024-01-13 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata) Kap Verde Sal - sewage area
2023
781 2023-10-19 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) Azorerne Corvo, Fojo
780 2023-10-18 * Træsvale (Tachycineta bicolor) Azorerne Corvo, Lighthouse valley
779 2023-10-18 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina) Azorerne Corvo, Lighthouse Valley
778 2023-10-16 * Baltimoretrupial (Icterus galbula) Azorerne Corvo, Fojo
777 2023-10-12 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia) Azorerne Corvo - da Ponte
776 2023-10-10 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) Azorerne Corvo, Lighthouse Valley
775 2023-10-10 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) Azorerne Corvo, upper Fojo
774 2023-07-25 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata) Kap Verde Ilha do Sal, sewage station
773 2023-05-27 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus) Spanien Huelva, rio Odiel
772 2023-04-14 * Græsrikse (Crex egregia) Kap Verde Santiago - Barragem de Flamengos
771 2023-04-14 * Dværgskråpe (Puffinus boydi) Kap Verde Santiago
770 2023-04-13 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Azorerne Santiago
769 2023-02-25 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala) Spanien Silla
768 2023-02-11 * Gråastrild (Estrilda troglodytes) Spanien Barcelona - Parc de Putxet
767 2023-02-10 * Sangtimalie (Leiothrix lutea) Spanien Barcelona- Parc del Laberint d'Horta
766 2023-01-10 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) Israel Sheizaf Reserve
765 2023-01-08 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) Israel Wadi Atek
764 2023-01-08 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) Israel Noat Hakakir
2022
763 2022-10-13 * Skarlagentangar (Piranga olivacea) Azorerne Corvo, Tennessee Valley
762 2022-10-10 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis) Azorerne Corvo, black beach
761 2022-08-03 * Rødfodet Sule (Sula sula) Kap Verde Boavista
760 2022-08-03 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) Kap Verde Boavista
759 2022-04-23 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Storbritannien Bempton cliffs
758 2022-04-09 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda) Spanien Mijares river
757 2022-04-08 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus) Spanien Valencia, Parc de Capcalera
756 2022-02-28 Hedepiber (Anthus rubescens) Aserbajdsjan Qizilagac Milli Parki
755 2022-02-27 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus) Aserbajdsjan Mastail
754 2022-02-19 * Sangspurv (Melospiza melodia) Belgien Prosperpolder
753 2022-01-23 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni) Spanien Lanzarote, golf Tias
2021
752 2021-10-23 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) Azorerne Terceira, Paul da Praia
751 2021-10-19 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) Azorerne Corvo, Fojo
750 2021-10-15 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus) Azorerne Corvo, Fojo
749 2021-10-12 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea) Azorerne Corvo - Laurel Valley
748 2021-10-11 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina) Azorerne Corvo, Vilanova
747 2021-10-09 * Stor Blåhejre (Ardea herodias) Azorerne Terceira - Paul da Praia
2020
746 2020-10-14 * Storskråpe (Ardenna gravis) Azorerne Corvo
745 2020-10-14 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Azorerne Corvo, Upper fields
744 2020-10-13 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) Azorerne Corvo, Middle fields
743 2020-10-12 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus) Azorerne Vila do Corvo, old harbor
742 2020-10-12 * Nathøg (Chordeiles minor) Azorerne Corvo, Lighthouse valley
741 2020-09-29 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Holland Katwijk aan Zee
740 2020-06-07 * Muskatfinke (Lonchura punctulata) Portugal Lagoa, rice fields
739 2020-06-07 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea) Portugal Faro, Etar
738 2020-02-14 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) Kuwait Kuwait City
737 2020-01-25 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) Spanien Gran Canaria, Cumbre
736 2020-01-25 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus) Spanien Gran Canaria, Las Palmas
735 2020-01-23 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Spanien Gran Canaria, Maspalomas
734 2020-01-04 * Brundrossel (Turdus eunomus) Belgien Oud-Turnhout
733 2020-01-01 * Dværgspove (Numenius minutus) Holland Kolhorn - Kaagpolder
2019
732 2019-10-19 * Indigofinke (Passerina cyanea) Azorerne Corvo, Poco de Agua
731 2019-10-17 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Azorerne Corvo, Ribeira do Cerrdo das Vacas
730 2019-10-17 * Hættesanger (Setophaga citrina) Azorerne Corvo, do Vinte
729 2019-10-16 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Azorerne Corvo, Calderao
728 2019-10-16 * Eremitdrossel (Catharus guttatus) Azorerne Corvo, Fojo
727 2019-10-16 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota) Azorerne Corvo, Ribeira do Cerrdo das Vacas
726 2019-10-15 * Parulasanger (Setophaga americana) Azorerne Corvo, Lighthouse Valley
725 2019-08-16 * Alaskaryle (Calidris mauri) Holland Westhoek - Wad
724 2019-06-28 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) Holland Workum
723 2019-06-11 Napoleonsvæver (Euplectes afer) Portugal Lagoa
722 2019-06-10 * Kaffersejler (Apus caffer) Portugal Close to Palmeira
721 2019-05-26 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys) Spanien Valencia - Parc de Capçalera
720 2019-05-25 * Aztekerterne (Thalasseus elegans) Spanien Marjal dels Moros - Valencia
2018
719 2018-11-18 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) Kuwait Al Shaheed Park
718 2018-11-17 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis) Kuwait Adan Hospital Park
717 2018-11-16 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei) Kuwait Al Abraq desert
716 2018-11-02 * Louisianahejre (Egretta tricolor) Azorerne Sao Miguel, Povoacão
715 2018-10-06 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Holland Texel
714 2018-06-25 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) Kap Verde Off Sao Nicolau
713 2018-06-25 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) Kap Verde Off Sao Nicolau
712 2018-04-14 Rosapelikan (Pelecanus rufescens) Egypten Abu Simbel
711 2018-04-14 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius) Egypten Abu Simbel
710 2018-04-13 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) Egypten Aswan, fish ponds
709 2018-04-12 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) Egypten Aswan reservoir
708 2018-04-12 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) Egypten Aswan reservoir
707 2018-04-11 Tigerfinke (Amandava amandava) Egypten Aswan, Salouga Natural Reserve
706 2018-04-10 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) Egypten Aswan
705 2018-04-10 Senegaltriel (Burhinus senegalensis) Egypten Aswan
704 2018-04-10 Nilsolfugl (Hedydipna metallica) Egypten Aswan
703 2018-04-09 * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) Egypten Aswan
702 2018-04-09 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egypten Aswan
701 2018-04-08 Sahelbiæder (Merops viridissimus) Egypten Aswan
700 2018-02-20 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) Spanien Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura
699 2018-02-03 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Holland Scheemda
698 2018-01-28 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Azorerne Praia da Vitoria
697 2018-01-28 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Azorerne Cabo da Praia
696 2018-01-28 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) Azorerne Terceira, Paul da Praia
695 2018-01-28 * Kildire (Charadrius vociferus) Azorerne Paul da Praia
694 2018-01-28 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) Azorerne Terceira, Porto Martins
693 2018-01-25 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Holland Vlissingen
692 2018-01-04 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) Italien Stagno di Capoterra
2017
691 2017-12-16 Kravetrappe (Chlamydotis undulata) Spanien Tindaya plains, Fuerteventura
690 2017-10-19 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) Azorerne Corvo, Ribeira da Ponte
689 2017-10-18 * Dickcissel (Spiza americana) Azorerne Corvo, Ribeira da Lapa
688 2017-10-15 * Ildsanger (Setophaga fusca) Azorerne Corvo, Tennessee Valley
687 2017-10-13 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Azorerne Corvo, Upper Middle Fields
686 2017-10-09 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Azorerne Corvo, Upper Middle Fields
685 2017-08-27 * Snehejre (Egretta thula) Azorerne Terceira, Lagoa do Junco
684 2017-08-26 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
683 2017-07-15 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis) Spanien Tenerife
682 2017-07-10 * Rosenterne (Sterna dougallii) Portugal Madeira, Ponta do Sol
681 2017-07-10 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) Portugal Madeira, Pico do Arieiro
680 2017-07-09 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) Portugal Madeira, Santana
679 2017-07-09 Madeiradue (Columba trocaz) Portugal Madeira, Faial
678 2017-07-09 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis) Portugal Madeira, Santana
677 2017-06-09 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) Portugal Madeira, off Machico
676 2017-06-07 Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) Letland Lubans Lake
675 2017-06-06 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Letland Cesis
674 2017-05-29 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Holland Ouderkerk aan de Amstel - Landje van Geijsel
673 2017-04-14 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe) Kuwait Mutla Ranch
672 2017-04-13 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis) Kuwait Al Abraq
671 2017-04-13 Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) Kuwait Kuwait City
670 2017-04-10 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus) Kuwait Sulaibikhat
669 2017-04-10 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Kuwait Sulaibikhat
668 2017-04-09 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Kuwait Al Khiran
667 2017-04-09 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis) Kuwait Umm Al Maradim Island
666 2017-04-09 Steppegulbug (Iduna rama) Kuwait Al Kuber
665 2017-02-18 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) Holland Swartbroek
664 2017-02-05 * Sorarørvagtel (Porzana carolina) Portugal Silves
663 2017-02-05 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus) Portugal Quinta do Lago
662 2017-01-28 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Danmark Hirtshals
2016
661 2016-12-17 * Moskusand (Cairina moschata) Italien Fuerteventura
660 2016-10-23 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus) Holland Castricum
659 2016-10-19 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus) Azorerne Terceira, Praia harbour
658 2016-10-16 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) Azorerne Corvo, Miradouro
657 2016-10-16 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) Azorerne Corvo, Ribeira do Poco de Agua
656 2016-10-15 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Azorerne Corvo
655 2016-10-12 * Gulstrube (Geothlypis trichas) Azorerne Sao Miguel, Lagoa Azul
654 2016-06-02 * Goliathejre (Ardea goliath) Egypten Wadi Lahmy
653 2016-06-02 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) Egypten Wadi Lahmy
652 2016-06-01 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis) Egypten Wadi Lahmy
651 2016-05-28 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Holland Bleskensgraaf
650 2016-05-14 * Klireryle (Calidris himantopus) Holland Haarlo
649 2016-04-23 Duponts Lærke (Chersophilus duponti) Spanien Lleida
648 2016-04-22 Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) Spanien Ontiñena
647 2016-04-22 Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) Spanien Ontiñena
646 2016-04-22 Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) Spanien Ontiñena
645 2016-04-12 Prærieterne (Sterna forsteri) Holland Texel
644 2016-03-15 * Skadegøg (Clamator glandarius) Italien Molentargius
643 2016-02-20 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Island Keflavik
642 2016-02-20 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana) Island Lambhagi/Reykjavík
641 2016-02-20 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus) Island Elliðavatn
640 2016-01-28 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) Kap Verde Serra Malagueta
639 2016-01-27 * Mellemhejre (Ardea intermedia) Kap Verde Santiago, Barragem da Figuera Gorda
638 2016-01-26 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria) Kap Verde Santiago, Barragem do Poilao
637 2016-01-25 Kap Verde-sejler (Apus alexandri) Kap Verde Santiago, Barragem do Poilao
636 2016-01-25 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) Kap Verde Pedra Badejo
635 2016-01-25 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) Kap Verde Pedra Badejo
634 2016-01-17 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Holland Hoogwoud
2015
633 2015-12-19 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Holland Wilhelminadorp - Schor
632 2015-12-06 * Topmaina (Acridotheres cristatellus) Portugal Lisboa
631 2015-11-21 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) Israel Nizzana
630 2015-11-21 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) Israel Ezuz
629 2015-11-21 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) Israel Mitzpe Ramon
628 2015-11-20 * Slagfalk (Falco cherrug) Israel Urim
627 2015-11-18 Langnæbbet Piber (Anthus similis) Israel Ein Gev
626 2015-10-24 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Holland Texel, Krimbos
625 2015-09-07 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Holland Camperduin, De Putten
624 2015-06-19 Kamblishøne (Fulica cristata) Spanien Mallorca, s' Albufera
623 2015-06-19 Balearsanger (Curruca balearica) Spanien Mallorca, Cap Enderrocat
622 2015-05-03 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Holland Waddinxveen
621 2015-04-28 * Jomfrutrane (Grus virgo) Georgien Kazbegi
620 2015-04-28 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) Georgien Kazbegi
619 2015-04-28 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) Georgien Kazbegi
618 2015-04-28 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) Georgien Kazbegi
617 2015-04-27 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) Georgien Kazbegi
616 2015-04-27 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) Georgien Kazbegi
615 2015-04-26 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Georgien Tblisi - Botanical Gardens
614 2015-04-18 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Holland Hoorn
613 2015-02-08 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis) Holland Groningen - Beijum
612 2015-01-04 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Holland Vlaardingen - Holy
2014
611 2014-12-04 Perlehøne (Numida meleagris) Kap Verde Boa Vista, Ribeira Grande
610 2014-12-03 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) Kap Verde Boavista - ilheu de Curral Velho
609 2014-12-03 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) Kap Verde Boa Vista, Ilheu de Curral Velho
608 2014-12-02 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) Kap Verde Boa Vista
607 2014-12-02 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) Kap Verde Boa Vista, airport
606 2014-11-22 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Holland Pampushaven - Almere
605 2014-10-18 * Blåvinget And (Spatula discors) Azorerne Terceira, Paul da Praia
604 2014-10-12 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) Azorerne São Miguel, Lagoa Azul
603 2014-10-12 * Willet (Tringa semipalmata) Azorerne São Miguel, Ponta Delgada
602 2014-09-28 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Holland Den Helder - Balgzandpolder
601 2014-08-30 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Holland Twisk - Waterberging
600 2014-06-02 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Finland Oulu
599 2014-06-01 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Finland Ivalo
598 2014-05-29 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Norge Vadsø
597 2014-05-29 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Norge Varangerfjord
596 2014-05-29 * Krognæb (Pinicola enucleator) Finland Inari
595 2014-05-26 * Pileværling (Emberiza rustica) Finland Kuusamo
594 2014-05-26 Tjur (Tetrao urogallus) Finland Kuusamo
593 2014-05-26 Lapmejse (Poecile cinctus) Finland Kuusamo
592 2014-05-26 Lavskrige (Perisoreus infaustus) Finland Kuusamo
591 2014-05-23 Lapugle (Strix nebulosa) Finland Oulu
590 2014-03-29 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Holland Oostzaan
589 2014-03-14 Munkegrib (Aegypius monachus) Grækenland Dadia Forest
588 2014-03-11 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Bulgarien Batak
587 2014-03-10 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Grækenland Kerkini Lake
586 2014-03-09 Stenhøne (Alectoris graeca) Bulgarien Svoge
585 2014-01-26 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Holland Doorn, Kaapse Bossen
584 2014-01-21 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Holland Netterden
2013
583 2013-12-25 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Holland Molenhoek
582 2013-12-21 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Holland Driel - Drielse Rijndijk
581 2013-12-21 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Holland Arnhem - Meinerswijk
580 2013-12-14 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Holland Swifterbant - Kamperhoek
579 2013-12-08 * Høgeugle (Surnia ulula) Holland Zwolle
578 2013-12-06 Lille Sanglærke (Alauda gulgula) Kuwait SAANR
577 2013-12-06 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola) Kuwait Jahra Pools
576 2013-12-03 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) Kuwait Al-Shallal's Farm
575 2013-12-03 * Shikra (Accipiter badius) Kuwait Abdali Farms
574 2013-12-03 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) Kuwait Abdali Farms
573 2013-12-01 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) Kuwait SAANR
572 2013-11-30 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) Kuwait Jahra Pools
571 2013-11-30 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Kuwait Jahra Pools
570 2013-11-30 Krabbeæder (Dromas ardeola) Kuwait Sulaibikhat
569 2013-11-30 Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) Kuwait Jahra Pools
568 2013-11-30 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) Kuwait Kuwait City
567 2013-11-19 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
566 2013-10-20 Canadagås (Branta canadensis) Azorerne Terceira
565 2013-10-18 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
564 2013-10-18 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
563 2013-10-18 * Sørgedue (Zenaida macroura) Azorerne Flores, Santa Cruz
562 2013-10-18 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) Azorerne Flores, Santa Cruz
561 2013-10-18 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus) Azorerne Terceira, Cabo da Praia
560 2013-10-16 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Azorerne Flores, Santa Cruz
559 2013-10-15 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Azorerne Flores, Lagoa Lomba
558 2013-10-14 * Sortbrun And (Anas rubripes) Azorerne Flores, Lagoa Seca
557 2013-10-14 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Azorerne Flores, Ponta Delgada
556 2013-10-14 * Brudeand (Aix sponsa) Azorerne Flores, Lagoa Seca
555 2013-10-14 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) Azorerne Flores, Ponta Delgada
554 2013-10-14 * Myrtesanger (Setophaga coronata) Azorerne Flores, Lagoa Seca
553 2013-10-13 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Azorerne São Miguel - Lagoa Seca
552 2013-10-13 Helenaastrild (Estrilda astrild) Azorerne São Miguel, Lagoa Azul
551 2013-10-13 Azorerdompap (Pyrrhula murina) Azorerne São Miguel, Furnas
550 2013-10-13 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti) Azorerne Sao Miguel
549 2013-09-21 Lapværling (Calcarius lapponicus) Holland IJmuiden
548 2013-06-23 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Holland Waverhoek
547 2013-06-10 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) Tyrkiet Çald?ran Lava Plains
546 2013-06-10 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) Tyrkiet Doğubeyazıt
545 2013-06-09 * Stortrappe (Otis tarda) Tyrkiet Bulanik Plains
544 2013-06-07 * Indisk Vibe (Vanellus indicus) Tyrkiet Beşiri
543 2013-06-06 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Tyrkiet Karacadag Mt
542 2013-06-06 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) Tyrkiet Nemrut Mt
541 2013-06-04 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) Tyrkiet Birecik
540 2013-06-03 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) Tyrkiet Birecik
539 2013-06-03 Dødehavsspurv (Passer moabiticus) Tyrkiet Birecik
538 2013-06-03 Stribet Dværghornugle (Otus brucei) Tyrkiet Birecik
537 2013-06-02 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) Tyrkiet Durnalik
536 2013-06-01 Olivensanger (Hippolais olivetorum) Tyrkiet Silifke
535 2013-06-01 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Tyrkiet Silifke
534 2013-05-31 Sort Frankolin (Francolinus francolinus) Tyrkiet Goksu Delta
533 2013-05-30 Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) Tyrkiet Alpu
532 2013-05-30 Sørgemejse (Poecile lugubris) Tyrkiet Alpu
531 2013-05-29 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Tyrkiet Demirkazik
530 2013-05-29 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) Tyrkiet Demirkazik
529 2013-05-29 Lammegrib (Gypaetus barbatus) Tyrkiet Demirkazik
528 2013-05-29 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) Tyrkiet Demirkazik
527 2013-05-29 Chukarhøne (Alectoris chukar) Tyrkiet Demirkazik
526 2013-05-29 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) Tyrkiet Demirkazik
525 2013-05-29 Hvidhals (Irania gutturalis) Tyrkiet Emli Valley
524 2013-05-29 Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) Tyrkiet Aladlagad
523 2013-05-29 Klippespætmejse (Sitta neumayer) Tyrkiet Demirkazik
522 2013-05-29 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) Tyrkiet Demirkazik
521 2013-05-18 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Holland Amsterdam, Sloterpark
520 2013-04-06 Stor Hornugle (Bubo bubo) Holland Winterswijk
519 2013-03-31 Tajgasædgås (Anser fabalis) Holland Hilversum – Ondermeent
518 2013-03-21 * Segland (Mareca falcata) Holland Spijkenisse
517 2013-03-15 * Stellersand (Polysticta stelleri) Estland Saaremaa
516 2013-02-16 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Holland Dreischor
2012
515 2012-12-16 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Holland Alkmaar - Geestmerambacht
514 2012-11-10 * Rosenstær (Pastor roseus) Holland Bussum
513 2012-07-15 Nandayparakit (Aratinga nenday) Spanien Tenerife, Playa de las Americas
512 2012-07-15 Laurbærdue (Columba bollii) Spanien Tenerife
511 2012-07-15 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) Spanien Tenerife
510 2012-07-15 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) Spanien Tenerife
509 2012-07-15 Blå Bogfinke (Fringilla teydea) Spanien Tenerife
508 2012-06-17 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Litauen Pagryniai
507 2012-06-16 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Litauen Šilutė
506 2012-06-16 Tredækker (Gallinago media) Litauen Šilutė
505 2012-06-16 Gråspætte (Picus canus) Litauen Ventaine Forest
504 2012-06-15 Engsnarre (Crex crex) Litauen Šilutė
503 2012-06-15 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Litauen Biržai
502 2012-06-15 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Litauen Biržai Forest
501 2012-06-15 Hjerpe (Tetrastes bonasia) Litauen Biržai Forest
500 2012-06-15 Slagugle (Strix uralensis) Litauen Biržai Forest
499 2012-06-02 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Holland Kennemermeer
498 2012-05-24 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Holland Middelburg
497 2012-05-24 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Holland Kandelaar
496 2012-05-17 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Holland Deventer
495 2012-05-13 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Holland Oolderplas
494 2012-04-23 Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) Tyrkiet Istanbul - Gulhane Park
493 2012-03-31 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Holland Laren
492 2012-03-17 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Holland Hilversum - Bovenmeent
491 2012-03-03 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Holland Zeeland, Colijnsplaat
490 2012-02-25 * Bøffeland (Bucephala albeola) Holland Barendrecht, Gaatkensplas
489 2012-02-16 * Lille Sejler (Apus affinis) Marokko Agadir
488 2012-02-16 Krattornskade (Tchagra senegalus) Marokko Oued Massa
487 2012-02-16 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) Marokko Souss Massa
486 2012-02-15 Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko Oud Sous
485 2012-02-15 Eremitibis (Geronticus eremita) Marokko Cape Rihr
484 2012-02-15 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) Marokko Oued Sous
483 2012-02-13 Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) Marokko Kasbah Said
482 2012-02-12 Ørkenspurv (Passer simplex) Marokko Erg Chebbi
481 2012-02-11 Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) Marokko Rissani
480 2012-02-10 * Høgeørn (Aquila fasciata) Marokko Tagdilt Track
479 2012-02-10 Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) Marokko Tagdilt Track
478 2012-02-10 Dværglærke (Alaudala rufescens) Marokko Tagdilt Track
477 2012-02-10 Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) Marokko Tagdilt Track
476 2012-02-10 Berberstenpikker (Oenanthe moesta) Marokko Tagdilt Track
475 2012-02-10 Berbersanger (Curruca deserticola) Marokko Gorge du Dades
474 2012-02-09 Marmorand (Marmaronetta angustirostris) Marokko Ouarzazate
473 2012-02-09 * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) Marokko Rissani
472 2012-02-09 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) Marokko Rissani
471 2012-02-08 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Marokko Oukaimedan
470 2012-02-08 Berbergrønspætte (Picus vaillantii) Marokko Toubkal National Park
469 2012-02-08 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) Marokko Toubkal National Park
468 2012-02-08 Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) Marokko Toubkal National Park
467 2012-02-08 Stenspurv (Petronia petronia) Marokko Oukaimedan
466 2012-02-08 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys) Marokko Toubkal National Park 
465 2012-02-07 Husværling (Emberiza sahari) Marokko Marrakesh
464 2012-01-28 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Holland Katwijk aan zee
463 2012-01-07 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Holland Reeywijske Plassen
2011
462 2011-11-05 Sabinemåge (Xema sabini) Holland IJmuiden
461 2011-10-29 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Holland Castricum
460 2011-10-29 * Storpiber (Anthus richardi) Holland Castricum
459 2011-10-29 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Holland Castricum
458 2011-10-11 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Egypten Marsa Alam
457 2011-10-10 Bergiusterne (Thalasseus bergii) Egypten Marsa Alam
456 2011-08-02 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Holland Visvijverweg, Lelystad, Flevoland
455 2011-07-14 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Norge Troms
454 2011-07-13 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Norge Øvre Dividal National Park
453 2011-07-11 Dalrype (Lagopus lagopus) Norge Tromsø
452 2011-06-26 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Holland Alphen a/d Rijn
451 2011-04-06 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula) Kuwait Green Island
450 2011-04-06 * Terekklire (Xenus cinereus) Kuwait Sulaibikhat
449 2011-04-06 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Kuwait Sulaibikhat
448 2011-04-06 * Høgesanger (Curruca nisoria) Kuwait Green Island
447 2011-04-06 Rosasanger (Curruca mystacea) Kuwait Green Island
446 2011-04-05 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Kuwait Green Island
445 2011-04-05 Baluchistan Prinia (Prinia lepida) Kuwait Jahra Pools
444 2011-04-05 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) Kuwait Green Island
443 2011-04-05 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer) Kuwait Green Island
442 2011-04-05 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) Kuwait Jahra Farms
441 2011-04-05 Maina (Acridotheres tristis) Kuwait Kuwait City
440 2011-04-05 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Kuwait Green Island
439 2011-04-01 * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Kuwait Sulaibiya Pivot Fields
438 2011-04-01 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Kuwait Jahra Pools
437 2011-04-01 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Kuwait Pivot Fields
436 2011-04-01 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) Kuwait Pivot Fields
435 2011-04-01 Odinshane (Phalaropus lobatus) Kuwait Jahra Pools
434 2011-04-01 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) Kuwait Jahra Farms
433 2011-04-01 Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) Kuwait Jahra Farms
432 2011-03-26 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Holland Diemen - Vijfhoek
2010
431 2010-12-31 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) Egypten Marsa Alam
430 2010-12-31 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna) Egypten Marsa Alam
429 2010-06-07 * Brun Sule (Sula leucogaster) Egypten Wadi el Gemal
428 2010-06-07 Orientgulbug (Hippolais languida) Egypten Marsa Hemira
427 2010-06-07 Øregrib (Torgos tracheliotos) Egypten Bir Shalatin
426 2010-06-06 Trænattergal (Cercotrichas galactotes) Egypten Marsa Alam
425 2010-06-05 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) Egypten Marsa Alam
424 2010-06-03 Hvidkindet Terne (Sterna repressa) Egypten Marsa Alam
423 2010-06-03 Bengalterne (Thalasseus bengalensis) Egypten Marsa Alam
422 2010-06-03 Sodfalk (Falco concolor) Egypten Marsa Alam
421 2010-05-22 Nattergal (Luscinia luscinia) Holland Arhnem
420 2010-05-22 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Holland Arnhem
419 2010-05-15 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Holland Texel
418 2010-05-05 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Holland Texel
417 2010-03-06 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) Island Pingvallavtn
416 2010-03-05 Strømand (Histrionicus histrionicus) Island Hafnir
415 2010-03-04 Dværgfalk (Falco columbarius) Island Reykjavik
414 2010-02-09 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) Marokko Ouarzazate
413 2010-01-31 Fløjlsand (Melanitta fusca) Holland IJmuiden
2009
412 2009-10-11 * Dværgsnegås (Anser rossii) Holland Texel
411 2009-10-11 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Holland Texel
410 2009-10-04 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Holland IJmuiden
409 2009-07-13 Islom (Gavia immer) Norge Svalbard - Isfjorden
408 2009-03-14 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Egypten Marsa Alam
407 2009-03-10 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Egypten Marsa Alam
406 2009-02-16 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor) Italien Sardinia - S.Gilla
405 2009-02-08 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) Holland Amsterdam
2008
404 2008-11-25 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Holland Texel
403 2008-11-25 * Sneugle (Bubo scandiacus) Holland Texel
402 2008-04-20 Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
401 2008-03-12 Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) Egypten Marsa Alam
400 2008-03-04 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Egypten Luxor - Valley of Kings
399 2008-03-04 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) Egypten Safaga
398 2008-03-04 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Egypten Nile River - Qina
397 2008-03-04 Lannerfalk (Falco biarmicus) Egypten Safaga
396 2008-03-04 Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) Egypten Qina
395 2008-03-03 * Broget Krage (Corvus albus) Egypten Marsa Alam
394 2008-03-03 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) Egypten Marsa Alam
393 2008-03-01 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Egypten Marsa Alam
392 2008-03-01 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Egypten Marsa Alam
391 2008-03-01 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Egypten Marsa Alam
390 2008-03-01 Revhejre (Egretta gularis) Egypten Marsa Alam
389 2008-02-29 Isabellatornskade (Lanius isabellinus) Egypten Marsa Alam
388 2008-01-12 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Holland Amsterdam
2006
387 2006-06-21 * Snefinke (Montifringilla nivalis) Østrig Stubaital
386 2006-06-21 Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) Østrig Stubaital
385 2006-06-20 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Østrig Stubaital
384 2006-06-20 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Østrig Stubaital
383 2006-06-18 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Østrig Stubaital
382 2006-06-18 Citronsisken (Carduelis citrinella) Østrig Stubaital
381 2006-06-01 Rød Glente (Milvus milvus) Tyskland Baden-Wuttermberg
380 2006-04-08 * Krabbehejre (Butorides virescens) Holland Amsterdam - Overlanden
379 2006-01-26 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Holland Amsterdam
378 2006-01-21 Pibesvane (Cygnus columbianus) Holland Muiden
377 2006-01-18 Silkehale (Bombycilla garrulus) Holland Amstelveen
376 2006-01-07 Sortsvane (Cygnus atratus) Holland Zeeland
2005
375 2005-11-22 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Belgien Ostend Spuikom
374 2005-10-01 * Bobwhite (Colinus virginianus) Italien Lombardia
373 2005-05-20 Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) Spanien Coto Donana
372 2005-05-20 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Spanien Los Canos de Meca
371 2005-05-07 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) Spanien Sevilla
370 2005-05-01 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Spanien Coto Donana
369 2005-05-01 Blåskade (Cyanopica cooki) Spanien Andalucia
368 2005-05-01 Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) Spanien Ronda
367 2005-05-01 * Ellekrage (Coracias garrulus) Spanien Granada area
366 2005-05-01 Rødhøne (Alectoris rufa) Spanien Andalusia
365 2005-05-01 Theklalærke (Galerida theklae) Spanien Cordoba area
364 2005-05-01 Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) Spanien Cadiz
363 2005-01-04 Havørn (Haliaeetus albicilla) Holland Zeeland
2004
362 2004-11-30 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) Spanien Fuerteventura
361 2004-11-30 Kanariefugl (Serinus canaria) Spanien Fuerteventura
360 2004-11-30 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) Spanien Fuerteventura
359 2004-11-29 Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) Spanien Fuerteventura
358 2004-11-29 Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) Spanien Fuerteventura
357 2004-11-01 * Ørkenløber (Cursorius cursor) Spanien Fuerteventura
356 2004-07-12 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Norge Svalbard - Isfjorden
355 2004-07-12 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Norge Svalbard - Longyearbyen - Camping
354 2004-07-11 * Ismåge (Pagophila eburnea) Norge Svalbard - Longyearbyen
353 2004-07-11 Fjeldrype (Lagopus muta) Norge Svalbard - Longyearbyen
352 2004-07-10 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Norge Svalbard
351 2004-07-10 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Norge Svalbard - Isdammen
350 2004-07-10 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Norge Svalbard - Longyearbyen
349 2004-07-10 Storkjove (Stercorarius skua) Norge Svalbard - Longyearbyen
348 2004-07-10 Gråmåge (Larus hyperboreus) Norge Svalbard
347 2004-07-10 Ride (Rissa tridactyla) Norge Svalbard - Longyearbyen
346 2004-07-10 Havterne (Sterna paradisaea) Norge Svalbard
345 2004-07-10 Lomvie (Uria aalge) Norge Svalbard
344 2004-07-10 * Polarlomvie (Uria lomvia) Norge Svalbard
343 2004-07-10 Tejst (Cepphus grylle) Norge Svalbard
342 2004-07-10 Søkonge (Alle alle) Norge Svalbard
341 2004-07-10 Lunde (Fratercula arctica) Norge Svalbard
340 2004-07-10 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Norge Svalbard - Isfjorden
339 2004-01-04 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Holland Zeeland - Browersdam
338 2004-01-04 Dværggås (Anser erythropus) Holland Zeeland
337 2004-01-04 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Holland Zeeland
336 2004-01-04 Bjergand (Aythya marila) Holland Zeeland
335 2004-01-04 Havlit (Clangula hyemalis) Holland Zeeland
334 2004-01-04 Alk (Alca torda) Holland Zeeland
333 2004-01-04 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) Holland Zeeland
332 2004-01-04 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Holland Zeeland - Browersdam
331 2004-01-04 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Holland Zeeland - Browersdam
330 2004-01-01 Skovhornugle (Asio otus) Belgien Mechelen
2003
329 2003-04-05 Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) Israel Eilat
328 2003-04-05 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Israel Eilat
327 2003-04-05 Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Israel Dead Sea
326 2003-04-05 Hættestenpikker (Oenanthe monacha) Israel Eilat
325 2003-04-04 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Israel Negev Desert
324 2003-04-04 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) Israel Negev Desert
323 2003-04-04 Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) Israel Negev Desert
322 2003-04-04 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Israel Eilat
321 2003-04-04 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) Israel Eilat
320 2003-04-04 Kratsanger (Scotocerca inquieta) Israel Negev Desert
319 2003-04-03 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) Israel Negev Desert
318 2003-04-03 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) Israel Eilat
317 2003-04-03 Ørkenravn (Corvus ruficollis) Israel Eilat
316 2003-04-03 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) Israel Eilat
315 2003-04-03 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) Israel En Gedi
314 2003-04-03 * Kejserørn (Aquila heliaca) Israel Eilat - Kibbutz Lotan
313 2003-04-03 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Israel Eilat
312 2003-04-03 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) Israel Eilat
311 2003-04-03 Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) Israel Eilat
310 2003-04-03 Namaquadue (Oena capensis) Israel Eilat
309 2003-04-03 Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) Israel Eilat
308 2003-04-03 Gråfisker (Ceryle rudis) Israel Eilat
307 2003-04-03 Sortstjert (Oenanthe melanura) Israel Eilat
306 2003-04-02 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Israel Eilat
305 2003-04-02 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Israel Eilat
304 2003-04-02 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Israel Eilat
303 2003-04-02 * Steppehøg (Circus macrourus) Israel Eilat - En Gedi
302 2003-04-02 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Israel Eilat
301 2003-04-02 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Israel Eilat
300 2003-04-02 * Armensk Måge (Larus armenicus) Israel Eilat
299 2003-04-02 Rovterne (Hydroprogne caspia) Israel Eilat
298 2003-04-02 * Grøn Biæder (Merops persicus) Israel Eilat
297 2003-04-02 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Israel Eilat
296 2003-04-02 Balkanhøg (Accipiter brevipes) Israel Eilat - En Gedi
295 2003-04-02 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) Israel Eilat
294 2003-04-02 Ørkenlærke (Ammomanes deserti) Israel Negev Desert
293 2003-04-02 Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) Israel Eilat
292 2003-04-02 Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) Israel Eilat
291 2003-04-02 Mangrovehejre (Butorides striata) Israel Eilat - beach
290 2003-04-01 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) Israel Eilat
289 2003-04-01 Masketornskade (Lanius nubicus) Israel Eilat
288 2003-04-01 Huskrage (Corvus splendens) Israel Eilat
287 2003-04-01 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Israel Eilat
286 2003-04-01 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Israel Eilat
285 2003-04-01 Sporevibe (Vanellus spinosus) Israel Yotvata
284 2003-04-01 Palmedue (Spilopelia senegalensis) Israel Eilat
283 2003-04-01 Hijazbiæder (Merops cyanophrys) Israel Eilat
282 2003-04-01 Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) Israel Eilat
281 2003-01-19 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Holland Flevoland
280 2003-01-19 Rørdrum (Botaurus stellaris) Holland Flevoland - Oostvaardersplassen
279 2003-01-04 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Holland Zeeland
2002
278 2002-12-26 Sangsvane (Cygnus cygnus) Holland Waterland
277 2002-07-28 Gulspurv (Emberiza citrinella) Tyskland Dusseldorf
276 2002-06-09 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Kroatien Krk
275 2002-06-08 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Slovenien Bled
274 2002-06-08 Grønspætte (Picus viridis) Slovenien Bled
273 2002-06-07 Vandstær (Cinclus cinclus) Slovenien Bled
272 2002-06-05 Gærdesanger (Curruca curruca) Ungarn Lake Balaton
271 2002-06-03 Toplærke (Galerida cristata) Ungarn Budapest
270 2002-06-03 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Slovakiet Bratislava
269 2002-06-01 Sort Glente (Milvus migrans) Tyskland Dresden
268 2002-04-22 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Holland Zandvoort
267 2002-04-01 * Indisk Gås (Anser indicus) Holland Utrecht
266 2002-04-01 Munkeparakit (Myiopsitta monachus) Spanien Barcelona
265 2002-03-24 * Snegås (Anser caerulescens) Holland Waterland
264 2002-02-28 Råge (Corvus frugilegus) Holland Amsterdam
263 2002-01-13 Hvinand (Bucephala clangula) Holland Waterland
262 2002-01-13 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Holland Waterland
261 2002-01-01 Duehøg (Accipiter gentilis) Holland Waterland
2001
260 2001-10-14 Sjagger (Turdus pilaris) Holland Texel
259 2001-09-29 Blisgås (Anser albifrons) Holland Waterland
258 2001-09-22 Natugle (Strix aluco) Holland Amsterdam
257 2001-05-13 Agerhøne (Perdix perdix) Holland Zeeland
256 2001-05-06 Bramgås (Branta leucopsis) Holland Flevoland
255 2001-04-08 Skægmejse (Panurus biarmicus) Holland Enkhuizen
254 2001-04-08 * Mandarinand (Aix galericulata) Holland Einkhuizen
253 2001-04-01 Knortegås (Branta bernicla) Holland Den Helder
252 2001-04-01 Ederfugl (Somateria mollissima) Holland Den Helder
251 2001-04-01 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Holland Den Helder
250 2001-03-27 Huldue (Columba oenas) Holland Amsterdamse Bos
249 2001-02-01 Skærpiber (Anthus petrosus) Holland IJmuiden
2000
248 2000-12-01 Stormmåge (Larus canus) Holland Amsterdam
247 2000-10-01 Fasan (Phasianus colchicus) Holland Amsterdam
246 2000-09-30 Svartbag (Larus marinus) Holland Zandvoort
245 2000-09-25 Knopsvane (Cygnus olor) Holland Amsterdam
244 2000-09-20 Husskade (Pica pica) Holland Amsterdam
243 2000-09-20 Sortkrage (Corvus corone) Holland Amsterdam
242 2000-09-20 Sølvmåge (Larus argentatus) Holland Amsterdam
241 2000-09-01 Alexanderparakit (Psittacula krameri) Holland Amsterdam
240 2000-06-01 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Italien Sardinia - Cagliari
239 2000-04-15 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Italien Sardinia - Seu
238 2000-04-14 Aftenfalk (Falco vespertinus) Italien Sardinia - Seu
237 2000-04-14 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Italien Sardinia - Seu
236 2000-04-14 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Italien Sardinia - Oasi Seu - Oristano
235 2000-04-14 Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) Italien Sardinia - Seu
1999
234 1999-12-22 Kærløber (Calidris falcinellus) Italien Sardinia - S. Gilla
233 1999-12-05 Trane (Grus grus) Italien Sardinia - Cagliari
232 1999-10-08 Sortmejse (Periparus ater) Italien Sardinia - Montevecchio
231 1999-10-08 Spætmejse (Sitta europaea) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
230 1999-10-08 Træløber (Certhia familiaris) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
229 1999-10-08 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
228 1999-10-08 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
227 1999-10-08 * Klippeværling (Emberiza cia) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
226 1999-10-07 Halemejse (Aegithalos caudatus) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
225 1999-10-07 Topmejse (Lophophanes cristatus) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
224 1999-10-07 Sumpmejse (Poecile palustris) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
223 1999-10-07 Fyrremejse (Poecile montanus) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
222 1999-10-07 * Perleugle (Aegolius funereus) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
221 1999-10-07 Sortspætte (Dryocopus martius) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
220 1999-04-27 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
219 1999-04-25 Strandskade (Haematopus ostralegus) Italien Sardinia - S. Gilla
218 1999-04-25 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Italien Sardinia - S. Gilla
217 1999-04-18 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
216 1999-04-07 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
215 1999-04-01 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Italien Sardinia - Cagliari
214 1999-03-29 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Italien Sardinia - S. Gilla
213 1999-03-22 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Italien Sardinia - Monte Urpinu
212 1999-02-15 Pungmejse (Remiz pendulinus) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
211 1999-02-15 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
210 1999-02-15 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
209 1999-02-15 Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
208 1999-01-05 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Italien Sardinia - Monte Cresia
1998
207 1998-10-08 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Italien Trentino - Val di Cembra - Sauch
206 1998-09-20 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) Italien Sardinia - Castiadas
205 1998-09-10 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Italien Sardinia - Montevecchio
204 1998-05-10 Pirol (Oriolus oriolus) Italien Sardinia - Isola Maldiventre
203 1998-05-07 Rustværling (Emberiza caesia) Italien Sardinia - Isola Maldiventre
202 1998-05-05 Hortulan (Emberiza hortulana) Italien Sardinia - Isola Maldiventre
201 1998-05-05 Græshoppesanger (Locustella naevia) Italien Sardinia - Isola Maldiventre
200 1998-05-05 Gulbug (Hippolais icterina) Italien Sardinia - Isola Maldiventre
199 1998-05-01 Lærkefalk (Falco subbuteo) Italien Sardinia - Sella del Diavolo
198 1998-04-28 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Italien Sardinia - Cagliari
197 1998-02-14 Murløber (Tichodroma muraria) Italien Sardinia - Sella del Diavolo
196 1998-01-18 Grågås (Anser anser) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
195 1998-01-16 Sule (Morus bassanus) Italien Sardinia - Isola S. Pietro
1997
194 1997-04-01 Brillesanger (Curruca conspicillata) Italien Sardinia - Cagliari
193 1997-04-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Italien Sardinia - Cagliari
1996
192 1996-02-15 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Italien Sardinia, Bau Cerbus
1995
191 1995-11-01 Rustand (Tadorna ferruginea) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
190 1995-01-01 * Rødhovedet And (Netta rufina) Italien Sardinia - Oristano
1994
189 1994-10-01 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Italien Sardinia - Poetto
188 1994-02-01 Mosehornugle (Asio flammeus) Italien Sardinia - Calamosca
187 1994-01-01 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Italien Sardinia - Cagliari
186 1994-01-01 Blåhals (Luscinia svecica) Italien Sardinia
185 1994-01-01 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Italien Sardinia - Stagno di Molentargius
184 1994-01-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Italien Sardinia - Cagliari
1993
183 1993-06-01 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Italien Sardinia - Cagliari
Annoncer