VP Artsliste

VP Artsliste

Morten Heegaard

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Heegaards kryds

Dette er Morten Heegaards VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 Perlehøne (Numida meleagris)
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 1993-07-15 Bialowiesza Polen
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 1982-11-01 Skeppshult Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 1983-03-27 Mästockahedan Sverige
8 Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi)
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 1984-06-13 Hamningsberget Norge
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 1984-06-08 Kuusamo-området Finland
11 * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus)
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2011-07-08 Slopes south of Prasino, Evia Grækenland
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1985-03-20 Lake Yeroham Israel
15 X Berberhøne (Alectoris barbara) 1988-07-06 UK - Gibraltar Spanien
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1982-08-03 La Crau Frankrig
17 Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis)
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1985-03-24 Nahal Avdat, Ein Gedi Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1985-03-23 Genezereth Sø Israel
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 X Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus) 1992-01-11 Zaers Marokko
22 X Agerhøne (Perdix perdix)
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1985-03-22 Ma'agan Mikhael Israel
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus)
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla)
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1989-10-14 Bøtø Nor, Falster Danmark
33 X Canadagås (Branta canadensis)
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1983-10-16 Södra Udde, Öland Sverige
35 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii) 1999-06-13 Margrethe Kog Danmark
36 X Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 1994-02-07 Friesland Holland
39 X Grågås (Anser anser)
40 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1983-10-16 Södra Udde, Öland Sverige
44 X Dværggås (Anser erythropus) 1988-01-16 Saltbækvig, Kalundborg Danmark
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-22 Appenæs, Gavnø Danmark
46 X Knopsvane (Cygnus olor)
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1983-10-16 Södra Udde, Öland Sverige
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-06-25 Margrethe Kog Danmark
52 X Gravand (Tadorna tadorna)
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1992-01-11 mellem Meknes og Zeida Marokko
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 2021-03-30 Amager Fælled Danmark
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-17 Holløse Bredning Danmark
59 X Atlingand (Spatula querquedula)
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-28 Solbjerg Engsø Danmark
62 X Skeand (Spatula clypeata)
63 X Knarand (Mareca strepera)
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope)
66 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-19 Fanø Danmark
67 X Gråand (Anas platyrhynchos)
68 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2016-11-27 Torekovs Rev Sverige
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta)
72 X Krikand (Anas crecca)
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1999-04-03 Solbjerg Engsø Danmark
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1985-03-23 Hula, fiskedammene Israel
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1985-09-22 Lebrade Tyskland
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina)
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1985-03-22 Ma'agan Mikhael Israel
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1992-01-10 Khalloufa Marokko
82 X Troldand (Aythya fuligula)
83 X Bjergand (Aythya marila) 1983-04-02 Hov Vig, Rørvig Danmark
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn Danmark
85 X Stellersand (Polysticta stelleri) 1982-03-06 Barsebäcks Hamn Sverige
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1984-06-12 Stora Ekkeröy, Varanger Norge
88 X Ederfugl (Somateria mollissima)
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2001-10-21 Blåvand Danmark
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1983-04-04 Korshage, Rørvig Danmark
92 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2010-03-02 Blåvands Huk Danmark
93 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvandshuk Danmark
94 X Sortand (Melanitta nigra)
95 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-21 Blåvands Huk Danmark
96 X Havlit (Clangula hyemalis)
97 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2008-09-30 Esrum Møllesø Danmark
98 X Hvinand (Bucephala clangula)
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2000-11-26 Nørre Sø, Fyn Danmark
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1988-03-26 Kefar Bharouk Israel
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 1988-06-29 Coto Doñana Spanien
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1984-05-30 Vomb Sverige
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 1985-03-27 Kibbutsmarkerne Israel
110 X * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus) 1985-03-27 Kibbutsmarkerne Israel
111 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1982-08-04 Les Beaux de Provence Frankrig
115 Kap Verde-sejler (Apus alexandri)
116 X Mursejler (Apus apus)
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 1989-10-19 Los Cristianos, Tenerife Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1985-03-21 Ein Avdat Israel
119 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager Danmark
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1985-03-22 Wadi Ammud Israel
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1988-06-25 Toget mod Salamanca Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1988-03-30 Zeelim Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1982-08-03 La Crau Frankrig
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1982-08-08 øst for Marseille Frankrig
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus)
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1982-08-03 La Crau Frankrig
140 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1985-03-21 Nizzana Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1988-06-27 Aldea del Cano Spanien
143 X Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus) 1985-03-27 Nordmarkerne, Eilat Israel
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1985-03-30 Vandtårnswadien, Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia)
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas)
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus)
150 X Madeiradue (Columba trocaz) 2014-08-02 Caldeiraõ Verde Portugal
151 X Laurbærdue (Columba bollii) 1989-10-20 Gomera Spanien
152 X Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae) 1989-10-20 Gomera Spanien
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1981-10-14 Douz-området Tunesien
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-28 Fuglebrædt i privat have, Klampenborg Danmark
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1981-10-09 Sousse Tunesien
159 X Namaquadue (Oena capensis) 1988-04-02 Nordmarkerne, Eilat Israel
160 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe, Vejle Danmark
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1983-04-23 Utterslev Mose Danmark
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 1983-06-29 Ålands-øerne Finland
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1984-06-01 Petgärdeträsk, Øland Sverige
167 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 1985-03-29 Kanalen ved Salinaerne, Eilat Israel
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1982-08-06 Camargue Frankrig
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1992-01-10 Qued Larkos Marokko
172 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
173 Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus)
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 X Kamblishøne (Fulica cristata) 1992-01-09 Sidi Bourhaba Marokko
179 X Blishøne (Fulica atra)
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn Danmark
183 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø, Falster Danmark
184 X Trane (Grus grus)
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1983-07-01 Topsfjärden, Ålandsøerne Finland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1983-04-23 Utterslev Mose Danmark
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1982-08-01 Camargue Frankrig
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1982-08-02 La Crau Frankrig
195 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus)
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
200 X Vibe (Vanellus vanellus)
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1985-03-19 ved Lake Yeroham Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-26 Søborg Sø, Saltrup Danmark
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1985-03-30 Nordmarkerne, Eilat Israel
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
208 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed Danmark
209 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2004-06-12 Grønningen, Fanø Danmark
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-15 Rømø Sønderstrand Danmark
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1985-03-28 Nordstranden, Eilat Israel
221 X Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus) 1985-04-30 Nordmarkerne, Eilat Israel
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1984-06-10 Stabbursnesset, mod Nordkap Norge
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
226 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2001-11-23 Kråks Skjutfält Sverige
227 X Småspove (Numenius phaeopus)
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 X * Dværgspove (Numenius minutus) 2005-10-29 Ventlinge, Öland Sverige
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 X * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris) 1992-01-10 Merja Zerga Marokko
232 X Storspove (Numenius arquata)
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres)
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
239 X Brushane (Calidris pugnax)
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1984-06-19 Sompion, N for Kuusamo Finland
241 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2000-08-11 Örtofta, skåne Sverige
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2004-07-04 Ezumakeeg, Lauwersmeer + 6/7 05 Beijershamn, Öland Holland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
245 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
246 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2016-11-27 Vejbystrand Sverige
247 X Sandløber (Calidris alba)
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
250 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-23 Stensnæs, Nordgylland Danmark
251 X Dværgryle (Calidris minuta)
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-30 Møgnakken, Møn Danmark
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-12 Staunings Ø Danmark
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-07-17 Kofoeds Enge, Amager Danmark
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse Danmark
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø Danmark
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 X Tredækker (Gallinago media) 1986-05-10 Butterstien, Skagen Danmark
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 1984-06-22 Oulu, oliehavnen Finland
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-30 Kofoeds Enge, Amager Danmark
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1984-06-08 Kuusamo-området Finland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1997-05-28 Møgnakken, Møn Danmark
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle Danmark
274 X Svaleklire (Tringa ochropus)
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøen Danmark
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus)
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1983-07-05 Falsterbo, Nabben Sverige
281 X Tinksmed (Tringa glareola)
282 X Sortklire (Tringa erythropus)
283 X Hvidklire (Tringa nebularia)
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 Krabbeæder (Dromas ardeola)
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1985-03-21 Nizzana Israel
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1985-04-05 Salinaerne, Eilat Israel
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2001-09-22 Falsterbo Sverige
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-30 Vejlerne Danmark
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla)
293 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2004-12-08 Lerkil Hamn, Halland Sverige
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-23 Køge Bugt, Karlslunde Danmark
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1985-03-27 Salinaerne, Eilat Israel
296 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-12 Hirtshals Havn Danmark
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1983-10-18 Södra Udde, Öland Sverige
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-11 Esbjerg Havn Danmark
302 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1985-07-02 Bygholmdæmningen, Vejlerne Danmark
303 Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1992-01-10 Khalloufa Marokko
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1981-10-13 Havnen i Sfax Tunesien
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1985-03-21 Ma'agan Mikhael Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 2012-08-03 Sharm el Sheik Egypten
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2012-08-05 Sharm el Sheik Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus)
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-06-13 Margrethekogen Danmark
313 X Svartbag (Larus marinus)
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-21 Århus Havn og Århus Å Danmark
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1984-05-18 Skagen Havn Danmark
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1983-05-13 Skagen Havn Danmark
318 X Sølvmåge (Larus argentatus)
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1985-03-21 Maagan Mikhael Israel
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1981-10-09 Sousse Tunesien
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1985-03-22 Maagan Mikhael Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus)
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1981-10-09 Sousse, ved stranden Tunesien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1981-10-10 Sousse, ved stranden Tunesien
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
330 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
331 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons)
336 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2012-08-05 Sharm el Sheik Egypten
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-16 Køge Sydstrand Danmark
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2014-07-30 Funchal Harbour Portugal
342 X Fjordterne (Sterna hirundo)
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 2012-08-05 Sharm el Sheik Egypten
344 X Havterne (Sterna paradisaea)
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1985-03-23 Genezereth Sø Israel
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1989-01-25 Thyna Tunesien
348 X Sortterne (Chlidonias niger)
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 1984-06-12 Stora Ekkeröy, Varanger Norge
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1984-10-21 Blåvands Huk Danmark
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1983-05-12 Grenen, Skagen Danmark
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1984-06-10 Stabbursnesset, mod Nordkap Norge
354 X Søkonge (Alle alle) 1984-10-17 Ørhage Danmark
355 X Polarlomvie (Uria lomvia) 1984-06-13 Syltefjordstauran, Varanger Norge
356 X Lomvie (Uria aalge) 1983-05-12 Nordstrand, Skagen Danmark
357 X Alk (Alca torda) 1983-10-18 Södra Udde, Öland Sverige
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 1982-05-16 Horseklint, Fynshoved Danmark
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1977-07-01 Sejltur til Nolsoy Færøerne
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus)
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 1985-05-06 Nordstrand, Skagen Danmark
373 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1985-05-04 Nordstrand, Skagen Danmark
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1985-10-12 Gilbjerg Danmark
382 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) 2014-07-31 Off Garajau, Madeira Portugal
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1984-10-20 Blåvands Huk Danmark
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1984-10-15 Roshage, Hanstholm Danmark
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2014-08-03 Pico do Areeiro Portugal
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2014-08-01 Off Machico, Madeira Portugal
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 1981-10-12 Off Hammamet Tunesien
401 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1985-09-14 Ile D'Ouessant Frankrig
402 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
403 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1984-10-15 Roshage, Hanstholm Danmark
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1985-09-14 sejltur til Ile D'Ouessant Frankrig
408 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 1989-01-17 Korba Tunesien
409 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1989-01-17 Korba Tunesien
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 1989-10-20 sejltur til Gomera Spanien
414 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2014-07-31 Off Funchcal, Madeira Portugal
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1981-05-15 Flagbakken, Skagen Danmark
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1981-04-20 Brøns, Sønderjylland Danmark
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1983-05-15 Bunkeren på Batterivej, Skagen Danmark
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 * Rødfodet Sule (Sula sula)
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1985-03-27 Nordstranden, Eilat Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2007-07-10 Shabla Lake og Srebarna dagen efter Bulgarien
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1984-06-13 Syltefjordstauran, Varanger Norge
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1981-02-28 Snekkersten Danmark
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2012-08-03 Sharm el Sheik Egypten
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 X Eremitibis (Geronticus eremita) 1992-01-15 Cap Rihr Marokko
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1985-03-24 Hula, fiskedammene Israel
442 X Skestork (Platalea leucorodia)
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
444 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-13 Vejlerne Danmark
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1985-03-21 Ma'agan Mikhael Israel
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1982-07-31 Camargue Frankrig
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 1988-03-23 Nordstranden, Eilat Israel
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1982-08-01 Camargue Frankrig
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis)
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 X * Goliathejre (Ardea goliath) 2012-08-04 Sharm el Sheik Egypten
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea)
464 X Sølvhejre (Ardea alba)
465 * Mellemhejre (Ardea intermedia)
466 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta)
471 X Revhejre (Egretta gularis) 1985-03-27 Nordstranden, Eilat Israel
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1985-03-22 Kefar Bharouk Israel
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 1996-05-01 Bafa Gölü Tyrkiet
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1981-05-16 Flagbakken, Skagen Danmark
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 1992-01-08 mellem Beer Ched og Zaers Marokko
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 1985-04-03 Low Mountains, Eilat Israel
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1985-03-23 Wadi Ammud Israel
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-03-23 Wadi Ammud Israel
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1988-03-28 Gamla/Wadi Daliyot, Golan Israel
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 1985-03-26 33-Km.-stenen Israel
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1982-08-02 La Crau Frankrig
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1984-09-23 Falsterbo, Kolabakken Sverige
491 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1983-10-22 Ellestadssjön Sverige
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1985-03-23 Wadi Ammud Israel
494 X * Rovørn (Aquila rapax) 1992-01-14 ved Taroudant Marokko
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1983-10-01 Falsterbo, Ljungan Sverige
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1988-06-27 Aldea del Cano Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 1985-03-27 High Mountain, Eilat Israel
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1988-07-08 Alhambra, Granada Spanien
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 * Shikra (Accipiter badius)
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 1996-04-27 Lille reservat ved Marmaris Tyrkiet
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
506 X Duehøg (Accipiter gentilis)
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1983-05-12 Ellekrattet, Skagen Danmark
511 X Hedehøg (Circus pygargus)
512 X Rød Glente (Milvus milvus)
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1981-05-15 Flagbakken, Skagen Danmark
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2012-08-04 Sharm el Sheik Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1981-10-13 Douz-området Tunesien
521 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
522 X Musvåge (Buteo buteo)
523 X Slørugle (Tyto alba) 1985-03-23 Hula Israel
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 1982-08-11 Briancon Frankrig
526 Cypern-dværghornugle (Otus cyprius)
527 X Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-13 Ålvand, Thy, Nordjylland Danmark
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1983-06-28 Ålands-øerne Finland
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1985-03-22 Wadi Ammud Israel
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco)
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 X Ørkennatugle (Strix hadorami) 1985-03-20 Ein Avdat Israel
534 X Slagugle (Strix uralensis) 1984-06-07 Kajani-området Finland
535 X Lapugle (Strix nebulosa) 1984-06-08 Kuusamo-området Finland
536 X Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-05 Gurre Sø Danmark
537 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1986-03-30 Tinnäs Sverige
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1982-08-03 La Crau Frankrig
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 1986-03-29 Östa, Tinnäs Sverige
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1982-04-06 Gilbjerg Danmark
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1982-04-19 Korshage, Rørvig Danmark
542 X Kapugle (Asio capensis) 1992-01-10 Moulay-Bousseoham Marokko
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1981-10-14 Douz-området Tunesien
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1982-08-01 Camargue Frankrig
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1985-03-21 på vej mod Ma'agan Mikhael Israel
550 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1982-08-19 Genfer-søen Schweiz
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1985-03-19 mod Tel Aviv Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 1985-03-26 Hazeva Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1985-04-05 Palmelunden, Eilat Israel
558 X Biæder (Merops apiaster) 1982-08-01 Camargue Frankrig
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1982-07-01 Holbæk Danmark
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 1984-06-08 Kuusamo-området Finland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1993-07-11 Bialowiesza Polen
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1983-04-16 Hellebæk Avlsgård, i skoven Danmark
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1985-01-21 på vej mod Ma'agan Mikhael Israel
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1986-03-29 Tinnäs Sverige
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius)
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1978-07-01 Nørreådalen, Viborg Danmark
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei)
573 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 1992-01-08 Bjergene ved Oukaimeden Marokko
574 X Gråspætte (Picus canus) 1985-10-15 Utsira Norge
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1985-03-21 Nahal Habesor Israel
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1981-05-16 Flagbakken, Skagen Danmark
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 1996-04-24 Datca Tyrkiet
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2012-08-04 Sharm el Sheik Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius)
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1981-05-15 Flagbakken, Skagen Danmark
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 1985-03-27 Nordmarkerne, Eilat Israel
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 1985-04-05 Nordmarkerne, Eilat Israel
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 1984-06-13 Stora Ekkeröy, Varanger Norge
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1982-08-13 Vanoise Frankrig
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2009-05-24 Mudchute, London England
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria)
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1988-04-02 Eilat & Greenwick Park, London 24/5 2009 Israel
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 1992-01-11 Zaers Marokko
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-07 Årslev Engsø Danmark
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
605 Isabellatornskade (Lanius isabellinus)
606 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed (Lalandia-Dragsminde Sluse) Lidsø Lolland Danmark
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen, Blåvand Danmark
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1982-08-02 La Crau Frankrig
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1981-10-09 Sousse Tunesien
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1982-08-09 Les Maritime Alpes Frankrig
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1985-03-24 Allenby Bridge, Jericho Israel
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø Danmark
620 X Pirol (Oriolus oriolus)
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 1981-07-19 Trångforsen, Sveg Sverige
624 X Skovskade (Garrulus glandarius)
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1988-06-26 Toget Plasencia - Cacerés Spanien
626 X Husskade (Pica pica)
627 X Atlashusskade (Pica mauritanica) Marokko
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1984-06-25 Storträsket, Ålandsøerne Finland
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1985-09-14 Ile D'Ouessant Frankrig
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 1992-01-08 Oukaimeden Marokko
631 X Allike (Coloeus monedula)
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 1985-03-29 Nordstranden Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus)
635 X Sortkrage (Corvus corone)
636 X Gråkrage (Corvus cornix)
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1981-10-14 Douz-området Tunesien
639 X Ravn (Corvus corax)
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1985-03-24 Ein Gedi Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater)
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 1988-03-27 Majdal, Shams, Mt. Hermon Israel
647 X Lapmejse (Poecile cinctus) 1984-06-16 Tommemyra, Övre Passvik Norge
648 X Sumpmejse (Poecile palustris)
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus)
651 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 1989-01-14 Sousse Tunesien
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major)
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1983-05-23 mose i Munkebjergby, Vestsjælland Danmark
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1985-03-28 33 Km. stenen, Yotvata Israel
658 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 1992-01-12 Tagdilt Track Marokko
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1985-03-25 Mizpe Shalem Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 1985-03-26 33 Km. stenen, Yotvata Israel
661 Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps)
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea)
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 Razolærke (Alauda razae)
666 X Lille Sanglærke (Alauda gulgula) 1985-04-03 Eilat Israel
667 X Sanglærke (Alauda arvensis)
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1981-10-14 Douz-området Tunesien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1981-04-13 Holbæk Danmark
670 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 1992-01-11 Zeida-Erfoud Marokko
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1982-12-04 Saltholm Danmark
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 1989-01-24 Sidi Mansour Tunesien
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1982-08-03 La Crau Frankrig
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 1985-03-27 Nordmarkerne, Eilat Israel
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1988-03-28 Golan Israel
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 1989-01-24 Sidi Mansour Tunesien
679 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1988-03-25 Nizzana Israel
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1985-03-20 Lake Yeroham Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 1989-01-18 Taborka Tunesien
688 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 1992-01-17 Sousse-flodens delta Marokko
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia)
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica)
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1982-08-09 Les Maritime Alpes Frankrig
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1985-03-21 Ein Avdat Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum)
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1985-03-21 på vej mod Ma'agan Mikhael Israel
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1985-03-21 Ma'agan Mikhael Israel
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1985-03-26 Ein Zeelim Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1988-06-25 El Escorial Spanien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 1985-03-20 Lake Yeroham Israel
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-01 Hov Vig Danmark
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1983-10-16 Stenåsa Bad, Öland Sverige
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1987-10-19 Christians Ø Danmark
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 Blåvand Danmark
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-10-19 Christians Ø Danmark
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
719 Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus)
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 1989-10-18 Vilaflor, Tenerife Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1988-06-20 Torla, Pyrenæerne Spanien
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 1996-04-23 Marmaris Tyrkiet
725 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1984-06-06 Kolvanan Uuro Finland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 1984-06-16 Tommemyra, Övre Passvik, Norge Sverige
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1984-05-30 Krankesjön Sverige
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 1985-03-23 Hula Israel
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 1985-03-23 Hula, fiskedammene Israel
736 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1998-06-05 Karsiborska Polen
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-07-10 Lake Shabla og Durankulak Bulgarien
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1984-06-04 Siikalati, Parikkala Finland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn Danmark
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1985-03-23 Hula Israel
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 1988-06-22 San Jorge område Spanien
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 1985-03-22 Wadi Ammud Israel
748 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2007-07-12 Ravinen ved Cap Kaliakra Bulgarien
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1982-07-31 Camargue Frankrig
750 X Gulbug (Hippolais icterina)
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1983-05-28 Ellemosen, Tisvilde Danmark
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1983-06-01 Flommen, Sorø Danmark
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1988-03-22 Salinaerne, Eilat Israel
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1982-08-01 Camargue Frankrig
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1985-03-20 Lake Yeroham Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1985-03-21 Ein Avdat Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 1989-01-22 El Hessai Tunesien
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla)
767 X Havesanger (Sylvia borin)
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 1984-06-01 Södra Lunden, Öland Sverige
769 X Gærdesanger (Curruca curruca)
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 1988-06-25 Herreria, El Escorial Spanien
771 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 1988-03-24 33 Km. stenen, Yotvata Israel
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1988-03-31 Yotvata Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 1985-03-28 33-km-stenen, Yotvata Israel
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 1992-01-12 Salturtsområdet 3 km s.f. Cafe Dunes D'Or Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis)
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1982-08-04 Les Beaux de Provence Frankrig
777 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2004-06-24 Galeria, Korsika Frankrig
778 X Balearsanger (Curruca balearica) 1988-07-11 Estartit Spanien
779 X Berbersanger (Curruca deserticola) 1989-01-22 El Hessai Tunesien
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1985-04-03 Vandtårnswadien, Eilat Israel
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1988-03-24 Melonmarkerne, Eilat Israel
782 Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
783 X Makisanger (Curruca subalpina) 1988-07-11 Estartit Spanien
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1981-10-12 Sousse Tunesien
785 Rosasanger (Curruca mystacea)
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1985-03-25 Nahal David, Ein Gedi Israel
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1985-03-26 Ein Zeelim Israel
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1985-09-20 Ile D'Ouessant Frankrig
791 X Fuglekonge (Regulus regulus)
792 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2014-07-29 Balcões, Ribeiro Frio Portugal
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
795 X Spætmejse (Sitta europaea)
796 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2004-06-23 Col du Vergio, Korsika Frankrig
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 1996-04-27 Marmaris-området Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 1988-03-27 Majdal, Shams, Mt. Hermon Israel
801 Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota)
802 Murløber (Tichodroma muraria)
803 X Træløber (Certhia familiaris)
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1985-02-24 Vallø Slotspark, Køge Danmark
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 * Topmaina (Acridotheres cristatellus)
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis)
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-12 Køge Danmark
814 X Stær (Sturnus vulgaris)
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1981-10-09 Sousse Tunesien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1985-03-25 Ein Gedi Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Vejlerne Danmark
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1981-05-17 Lorterenden, Skagen Danmark
827 X Solsort (Turdus merula)
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Privat have i Frederiksværk Danmark
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat Strand, Bornholm Danmark
833 X Sjagger (Turdus pilaris)
834 X Vindrossel (Turdus iliacus)
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 1985-04-06 Melonmarkerne, Eilat Israel
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
841 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) corsica Frankrig
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula)
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica)
848 X Nattergal (Luscinia luscinia)
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1985-03-24 Hula, fiskedammene Israel
850 Hvidhals (Irania gutturalis)
851 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2021-12-30 Vargön,Västergötland Sverige
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-06 Blåvand Danmark
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1984-05-31 Löttorp, Øland Sverige
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1985-04-01 Palmelunden Israel
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1981-10-15 Sousse Tunesien
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 1981-10-14 Oase i douz-området Tunesien
865 * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus)
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1985-03-28 Yotvata Israel
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1982-08-04 Les Beaux de Provence Frankrig
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
869 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 1989-10-23 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-11 Husby Strand, Funen Danmark
872 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Birkemose, Gedser Danmark
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1985-03-21 Nizzana Israel
878 X Hættestenpikker (Oenanthe monacha) 1988-04-01 Bjergene, Eilat Israel
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1985-03-26 33 Km. stenen, Yotvata Israel
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1982-08-03 La Crau Frankrig
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1988-03-25 Tse'elim Israel
882 Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca)
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2003-12-21 Stafsinge Strand, Falkenberg Sverige
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 1989-01-21 Metlaoui Tunesien
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1985-03-24 Nahal Avdat, Ein Gedi Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1989-01-16 Zhagouane Tunesien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1985-03-25 Mizpe Shalem Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 1996-04-30 Pamukkale-området Tyrkiet
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1985-03-21 Ein Avdat Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia)
896 X Vandstær (Cinclus cinclus)
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1985-03-21 Nahal Habesor Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus)
902 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2004-06-20 Korsika Frankrig
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1985-03-20 Lake Yeroham Israel
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1985-03-24 Hula, fiskedammene Israel
905 Kap Verde-spurv (Passer iagoensis)
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 1992-01-12 Cafe Dunes d'Or Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus)
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 1988-03-24 Eilat, Palmelunden Israel
909 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 1988-03-22 Galery wadi Israel
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1988-06-19 Torla, Pyrenæerne Spanien
911 Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis)
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 1982-08-14 Col D'Iseron, Vanoise Frankrig
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2014-08-04 Machico Portugal
922 Tigerfinke (Amandava amandava)
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 1988-04-01 Nordmarkerne, Eilat Israel
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 1982-08-14 Col D'Iseron, Vanoise Frankrig
928 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Barsebäck Sverige
929 Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis)
930 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Odense Å, Åsum Danmark
931 X Jernspurv (Prunella modularis)
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1984-09-16 Flommen, Falsterbo Sverige
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
938 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
939 X Storpiber (Anthus richardi) 1985-03-28 Nordmarkerne, Eilat Israel
940 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-25 Tipperne Danmark
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1982-08-03 La Crau Frankrig
942 X Langnæbbet Piber (Anthus similis) 1985-04-09 NØ for Jerusalem Israel
943 X Engpiber (Anthus pratensis)
944 X Skovpiber (Anthus trivialis)
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn Danmark
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1983-09-18 Borreby Mose Danmark
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1985-03-22 Ma'agan Mikhael Israel
950 X Skærpiber (Anthus petrosus)
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 1989-10-18 La Caldera, Tenerife Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 X Blå Bogfinke (Fringilla teydea) 1989-10-18 Vilaflor, Tenerife Spanien
958 X * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki) 2018-10-22 Llanos de la Pez Spanien
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
962 X Krognæb (Pinicola enucleator) 1984-06-18 Lemmenjoki Finland
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus)
966 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) Okaimeden Marokko
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1985-03-25 Mizpe Shalem Israel
968 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1981-05-16 Ellekrattet, Skagen Danmark
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 X Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus) 1988-03-25 Ein Avdat Israel
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris)
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 1985-03-27 Nordmarkerne, Eilat Israel
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
977 X Tornirisk (Linaria cannabina)
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1989-01-28 Gilbjerg Danmark
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1986-02-23 Sdr. Jernløse ved Holbæk Danmark
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1983-05-14 Saftevandsbakken, Skagen Danmark
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1985-10-06 Falsterbo, Kolabakken Sverige
985 X Stillits (Carduelis carduelis)
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 1982-08-16 Vanoise Frankrig
987 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2004-06-22 Col du Vergio, Korsika Frankrig
988 Rødpandet Irisk (Serinus pusillus)
989 X Gulirisk (Serinus serinus)
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1985-03-29 Melonmarkerne, Eilat Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 1989-10-20 Gomera Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus)
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1984-06-12 Stora Ekkeröy, Varanger Norge
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
995 X Bomlærke (Emberiza calandra)
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1982-08-15 Tignes, Vanoise Frankrig
999 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
1000 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 1985-03-25 Mizpe Shalem Israel
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1981-05-17 Lorterenden, Skagen Danmark
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1985-03-21 Ma'agan Mikhael Israel
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1988-06-17 Torla, Pyrenæerne Spanien
1004 X Stribet Værling (Emberiza striolata) 1985-03-26 Ein Ze'elim Israel
1005 X Husværling (Emberiza sahari) 1981-10-13 Douz-området Tunesien
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 1984-09-15 Falsterbo, Ringmærket Sverige
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 1984-06-19 195 km. -mærket Vej 4, Rovaniemi Finland
1010 X Gulbrystet Værling (Emberiza aureola) 1984-06-05 Sääperijärvi Finland
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1984-06-01 Ottenby, Øland Sverige
1013 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Hønen, Fanø, 7. september 2002 Danmark
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-07 Møllerparken, Skørping Danmark
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2022-12-17 Fröslöv, Båstad Danmark
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø Danmark
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer