VP Artsliste

VP Artsliste

Daniel König

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Daniel Königs kryds

Dette er Daniel Königs VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2019-04-22 Achada da Igreja Kap Verde
3 * Californisk Topvagtel (Callipepla californica)
4 * Bobwhite (Colinus virginianus)
5 Hjerpe (Tetrastes bonasia)
6 Tjur (Tetrao urogallus)
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2019-06-01 Mittenwald, Bavaria Tyskland
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2017-05-10 Laza Aserbajdsjan
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2019-05-31 Vorarlberg Østrig
10 Dalrype (Lagopus lagopus)
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2017-05-09 Xinaliq Aserbajdsjan
12 Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius)
13 X Stenhøne (Alectoris graeca) 2019-06-01 Bavaria Tyskland
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 1996-03-25 Platanistasa Cypern
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 1992-01-01 Yorkshire England
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2017-05-12 Nakhchivan Aserbajdsjan
18 X Ørkenhøne (Ammoperdix heyi) 1997-03-25 Eilat Israel
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 1996-03-31 Droushia Cypern
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 1993-01-31 Kleve, NRW Tyskland
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1992-01-01 Yorkshire England
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Nonnetræand (Dendrocygna viduata)
29 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
30 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
31 X Knortegås (Branta bernicla) 1994-10-03 Fehmarn Tyskland
32 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-02-17 Xanten, Bislicher Insel, WES, NW Tyskland
33 X Canadagås (Branta canadensis) 1993-01-31 Kleve, NRW Tyskland
34 X Bramgås (Branta leucopsis) 1993-01-31 Kleve, NRW Tyskland
35 Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
36 X Indisk Gås (Anser indicus)
37 * Dværgsnegås (Anser rossii)
38 X * Snegås (Anser caerulescens) 2017-02-05 Neuss, NW, Cat. C Tyskland
39 X Grågås (Anser anser) 1991-07-01 Niedersachsen Tyskland
40 Tajgasædgås (Anser fabalis)
41 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2003-10-16 Helgoland Tyskland
42 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1993-01-31 Kleve, NRW Tyskland
43 X Blisgås (Anser albifrons) 1991-10-01 Het Zwin Belgien
44 Dværggås (Anser erythropus)
45 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2012-01-15 Kleve near Dutch border Tyskland
46 X Knopsvane (Cygnus olor) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
47 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-10-13 Helgoland Tyskland
48 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1993-01-31 Kleve, NRW Tyskland
49 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
50 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
51 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1992-05-31 Kleve, NRW Tyskland
52 X Gravand (Tadorna tadorna) 1992-05-31 Kleve, NRW Tyskland
53 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1993-01-31 Kleve, NRW Tyskland
54 * Moskusand (Cairina moschata)
55 * Brudeand (Aix sponsa)
56 X Mandarinand (Aix galericulata) 1991-10-10 Leverkusen, NRW Tyskland
57 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
58 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
59 X Atlingand (Spatula querquedula) 1996-09-01 Leverkusen, NRW Tyskland
60 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
61 X Blåvinget And (Spatula discors) 2017-02-15 Boisdorfer See, BM, NRW Tyskland
62 X Skeand (Spatula clypeata) 1988-01-01 Öxnalt Sverige
63 X Knarand (Mareca strepera) 1992-08-20 Yorkshire England
64 * Segland (Mareca falcata)
65 X Pibeand (Mareca penelope) 1993-01-31 Kleve, NRW Tyskland
66 Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
67 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
68 Sortbrun And (Anas rubripes)
69 * Kapand (Anas capensis)
70 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
71 X Spidsand (Anas acuta) 1993-01-31 Kleve, NRW Tyskland
72 X Krikand (Anas crecca) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
73 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2011-04-24 Serooskerke Holland
74 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 1997-04-02 Hula Israel
75 X Rødhovedet And (Netta rufina) 1995-08-18 Bodensee Tyskland
76 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
77 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
78 * Amerikansk Taffeland (Aythya americana)
79 X Taffeland (Aythya ferina) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
80 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1993-01-01 Sachsen Tyskland
81 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2011-04-24 Philipsdam, Plaat van der Vliet Holland
82 X Troldand (Aythya fuligula) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
83 X Bjergand (Aythya marila) 1994-10-04 Fehmarn Tyskland
84 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-04-21 NW, BM, Sittarder Höfe Tyskland
85 Stellersand (Polysticta stelleri)
86 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
87 Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
88 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1988-01-01 Öxnalt Sverige
89 Strømand (Histrionicus histrionicus)
90 Brilleand (Melanitta perspicillata)
91 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2000-01-02 Euskirchen, NRW Tyskland
92 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
93 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
94 X Sortand (Melanitta nigra) 2000-01-02 Euskirchen, NRW Tyskland
95 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
96 X Havlit (Clangula hyemalis) 2003-10-17 Helgoland Tyskland
97 * Bøffeland (Bucephala albeola)
98 X Hvinand (Bucephala clangula) 1988-01-01 Öxnalt Sverige
99 Islandsk Hvinand (Bucephala islandica)
100 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1994-02-20 Leverkusen, NRW Tyskland
101 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
102 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1992-01-31 Leverkusen, NRW Tyskland
103 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1994-10-02 Fehmarn Tyskland
104 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-01-29 Reeser Meer, NRW Tyskland
105 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 1998-04-06 Sanlucar Spanien
106 * Nathøg (Chordeiles minor)
107 Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis)
108 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1993-04-18 Leverkusen, NRW Tyskland
109 X Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius) 2018-09-22 Abu Simbel Egypten
110 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
111 X * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius) 2019-03-17 West Sahara Marokko
112 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
113 * Skorstenssejler (Chaetura pelagica)
114 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 1996-03-26 Pissouri Cypern
115 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2019-04-21 Praia Kap Verde
116 X Mursejler (Apus apus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
117 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2001-08-06 Gran Canaria Spanien
118 X Gråsejler (Apus pallidus) 1997-03-30 Eilat Israel
119 * Orientsejler (Apus pacificus)
120 X Lille Sejler (Apus affinis) 1997-04-02 Mt. Karmel Israel
121 * Horussejler (Apus horus)
122 Kaffersejler (Apus caffer)
123 X Stortrappe (Otis tarda) 1998-03-29 Extremadura Spanien
124 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
125 Kravetrappe (Chlamydotis undulata)
126 X Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii) 1997-03-30 Eilat Israel
127 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
128 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1998-03-29 Extremadura Spanien
129 Sporegøg (Centropus senegalensis)
130 X Skadegøg (Clamator glandarius) 1996-04-02 Droushia Cypern
131 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
132 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
133 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
134 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
135 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
136 * Skovgøg (Cuculus optatus)
137 X Gøg (Cuculus canorus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
138 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
139 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 1997-03-30 Eilat Israel
140 X * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus) 2018-09-16 Sandafa Egypten
141 X Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus) 1997-03-30 Eilat Israel
142 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 1997-03-30 Eilat Israel
143 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
144 X Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii) 1997-04-04 Eilat Israel
145 X Klippedue (Columba livia) 1992-01-01 Yorkshire England
146 * Guineadue (Columba guinea)
147 X Huldue (Columba oenas) 1992-05-01 Leverkusen, NRW Tyskland
148 * Turkestandue (Columba eversmanni)
149 X Ringdue (Columba palumbus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
150 Madeiradue (Columba trocaz)
151 Laurbærdue (Columba bollii)
152 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
153 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1992-01-01 Kleve, NRW Tyskland
154 X Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2012-10-29 Wabern, HR, HE Tyskland
155 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
156 * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea)
157 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
158 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 1997-03-24 Eilat Israel
159 X Namaquadue (Oena capensis) 2018-09-20 Bir-Shalatein Egypten
160 * Sørgedue (Zenaida macroura)
161 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
162 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2002-05-07 Gülper See, BRB Tyskland
163 * Græsrikse (Crex egregia)
164 X Engsnarre (Crex crex) 2018-09-21 Lahami Bay Egypten
165 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
166 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1997-04-02 Hula Israel
167 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
168 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2014-03-22 Rieselfelder Münster, MS, NW Tyskland
169 * Sorarørvagtel (Porzana carolina)
170 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
171 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 1998-04-02 Coto Donana Spanien
172 X Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis) 2018-09-21 Aswan Egypten
173 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2017-05-06 Shirvan NP Aserbajdsjan
174 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
175 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
176 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
177 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
178 Kamblishøne (Fulica cristata)
179 X Blishøne (Fulica atra) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
180 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
181 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
182 * Prærietrane (Antigone canadensis)
183 Jomfrutrane (Grus virgo)
184 X Trane (Grus grus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
185 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
186 * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps)
187 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2000-01-02 Euskirchen, NRW Tyskland
188 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
189 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2001-01-12 Euskirchen, NRW Tyskland
190 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1993-01-01 Texel Holland
191 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 1996-03-24 Akrotiri Cypern
192 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
193 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
194 X Triel (Burhinus oedicnemus) 1997-03-29 Eilat Israel
195 X Senegaltriel (Burhinus senegalensis) 2018-09-15 Sandafa Egypten
196 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
197 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
198 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 1994-07-03 Poitou-Charente Frankrig
199 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1992-01-01 Husum, SHS Tyskland
200 X Vibe (Vanellus vanellus) 1989-01-01 Bretagne Frankrig
201 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 1997-03-24 Eilat Israel
202 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
203 * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus)
204 * Indisk Vibe (Vanellus indicus)
205 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2014-05-01 Fehmarn, SH Tyskland
206 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2011-06-22 Hollenstedt, Lower Saxony Tyskland
207 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1993-01-01 Texel Holland
208 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
209 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
210 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1991-10-01 Het Zwin Belgien
211 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1992-01-01 Husum, SHS Tyskland
212 * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus)
213 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
214 * Kildire (Charadrius vociferus)
215 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
216 X * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris) 2018-09-22 Aswan Fishponds Egypten
217 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1991-10-01 Het Zwin Belgien
218 Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
219 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
220 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1997-04-05 Eilat Israel
221 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
222 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
223 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2020-08-23 Eikeloh, SO, NW Tyskland
224 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
225 X Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis) 2018-09-26 Abassa Egypten
226 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
227 X Småspove (Numenius phaeopus) 1991-10-01 Het Zwin Belgien
228 * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus)
229 * Dværgspove (Numenius minutus)
230 * Eskimospove (Numenius borealis)
231 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
232 X Storspove (Numenius arquata) 1992-01-01 Husum, SHS Tyskland
233 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1991-10-01 Het Zwin Belgien
234 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
235 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
236 X Stenvender (Arenaria interpres) 1991-10-01 Het Zwin Belgien
237 * Storryle (Calidris tenuirostris)
238 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1992-01-01 Husum, SHS Tyskland
239 X Brushane (Calidris pugnax) 1992-01-01 Husum, SHS Tyskland
240 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1997-03-28 Eilat Israel
241 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
242 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2019-07-26 Wapeler Groden, NI Tyskland
243 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
244 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2003-05-11 Sittarder Höfe, Bergheim Tyskland
245 X * Langtået Ryle (Calidris subminuta) 2011-06-22 Braunschweig, Lower Saxony - First for Germany! Tyskland
246 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
247 X Sandløber (Calidris alba) 1998-04-03 Coto Donana Spanien
248 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1992-01-01 Husum, SHS Tyskland
249 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2001-05-05 Helgoland Tyskland
250 Bairdsryle (Calidris bairdii)
251 X Dværgryle (Calidris minuta) 1997-03-31 Eilat Israel
252 Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla)
253 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
254 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2011-04-24 Numansdorp Holland
255 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2014-10-11 Helgoland Tyskland
256 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2017-05-16 Lomm Holland
257 * Alaskaryle (Calidris mauri)
258 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-07-11 Hauke-Haien-Koog, NF, SH Tyskland
259 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
260 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2003-10-16 Helgoland Tyskland
261 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
262 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2003-10-16 Helgoland Tyskland
263 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
264 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
265 Tredækker (Gallinago media)
266 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1988-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
267 * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata)
268 X Terekklire (Xenus cinereus) 2017-05-06 Bash Shirvan Aserbajdsjan
269 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2014-05-18 Wedeler Marsch, PI, SH Tyskland
270 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-06-06 Katinger Watt, NF, SH Tyskland
271 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2014-04-26 Monheimer Baggersee, ME, NW Tyskland
272 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
273 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2021-03-08 Kitzeberg, PLÖ, SH Tyskland
274 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1996-04-14 Leverkusen, NRW Tyskland
275 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
276 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
277 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-25 Barragem de Figueira Gorda Kap Verde
278 * Willet (Tringa semipalmata)
279 X Rødben (Tringa totanus) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
280 X Damklire (Tringa stagnatilis) 1997-03-31 Eilat Israel
281 X Tinksmed (Tringa glareola) 1997-04-04 Eilat Israel
282 X Sortklire (Tringa erythropus) 1992-01-01 Husum, SHS Tyskland
283 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1995-08-22 Rheindelta Østrig
284 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
285 X Krabbeæder (Dromas ardeola) 2018-09-19 Hamata Egypten
286 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 1997-03-30 Eilat Israel
287 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1997-04-04 Eilat Israel
288 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-08-29 Hauke-Haien-Koog, NF, SH Tyskland
289 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2017-09-10 HE, FB, Bingenheimer Ried Tyskland
290 * Brun Noddy (Anous stolidus)
291 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
292 X Ride (Rissa tridactyla) 1992-01-01 Yorkshire England
293 Ismåge (Pagophila eburnea)
294 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-09-15 Krickebecker Seen, Viersen, NRW Tyskland
295 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 1997-03-24 Eilat Israel
296 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
297 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
298 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
299 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
300 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2001-05-02 Helgoland Tyskland
301 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2011-04-24 Numansdorp Holland
302 Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
303 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2018-07-27 Bonn, BN, NW Tyskland
304 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
305 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 1998-04-03 Coto Donana Spanien
306 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1997-04-01 Maagan Michael Israel
307 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 1997-03-24 Eilat Israel
308 X Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus) 1997-04-03 Eilat Israel
309 X Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii) 2018-09-19 Quraan Islands Egypten
310 X Stormmåge (Larus canus) 1989-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
311 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
312 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2013-01-12 Leverkusen, NRW Tyskland
313 X Svartbag (Larus marinus) 1988-01-01 Falkenberg Sverige
314 * Tangmåge (Larus dominicanus)
315 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
316 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2019-10-24 Helgoland Tyskland
317 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2003-10-17 Helgoland Tyskland
318 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
319 * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
320 * Vegamåge (Larus vegae)
321 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1997-03-24 Eilat Israel
322 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1994-04-09 Poitou-Charente Frankrig
323 X Armensk Måge (Larus armenicus) 1997-04-01 Maagan Michael Israel
324 * Skifermåge (Larus schistisagus)
325 X Sildemåge (Larus fuscus) 1989-01-01 Bretagne Frankrig
326 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1998-04-02 Coto Donana Spanien
327 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1995-08-22 Rheindelta Østrig
328 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
329 X Bergiusterne (Thalasseus bergii) 2018-09-16 Ain-Sukhna Egypten
330 X Bengalterne (Thalasseus bengalensis) 2018-09-17 Ras Sudr Egypten
331 X * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis) 2019-03-16 West Sahara Marokko
332 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1992-01-01 Husum, SHS Tyskland
333 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
334 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
335 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1992-01-01 Husum, SHS Tyskland
336 X * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi) 2018-09-17 Ras Sudr Egypten
337 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
338 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
339 X Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 2018-09-19 Quraan Islands Egypten
340 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
341 Rosenterne (Sterna dougallii)
342 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
343 X Hvidkindet Terne (Sterna repressa) 1997-03-24 Eilat Israel
344 X Havterne (Sterna paradisaea) 1989-01-01 Bretagne Frankrig
345 Prærieterne (Sterna forsteri)
346 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-04-02 Coto Donana Spanien
347 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2002-05-06 Gülper See, BRB Tyskland
348 X Sortterne (Chlidonias niger) 1994-07-09 Poitou-Charente Frankrig
349 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
350 X Storkjove (Stercorarius skua) 2017-10-28 Cuxhaven Tyskland
351 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-12 Helgoland Tyskland
352 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2003-10-18 Helgoland Tyskland
353 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-06-20 Northeimer Seenplatte, NOM, NI Tyskland
354 X Søkonge (Alle alle) 2019-10-23 Helgoland Tyskland
355 Polarlomvie (Uria lomvia)
356 X Lomvie (Uria aalge) 1992-01-01 Yorkshire England
357 X Alk (Alca torda) 2001-05-03 Helgoland Tyskland
358 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
359 X Tejst (Cepphus grylle) 2001-05-04 Helgoland Tyskland
360 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
361 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
362 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
363 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
364 X Lunde (Fratercula arctica) 1989-01-01 Bretagne Frankrig
365 * Hornet Lunde (Fratercula corniculata)
366 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
367 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2019-04-21 Praia Cliffs Kap Verde
368 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
369 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1996-08-07 Wangerooge Tyskland
370 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1988-01-01 Öxnalt Sverige
371 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
372 X Islom (Gavia immer) 2006-11-22 Viersen, NRW Tyskland
373 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
374 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
375 X Fregatstormsvale (Pelagodroma marina) 2019-04-23 Boat to Raso Kap Verde
376 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
377 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
378 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
379 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
380 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
381 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
382 Madeirastormsvale (Oceanodroma castro)
383 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
384 X * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe) 2019-04-27 Ponta Teremosa Kap Verde
385 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
386 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2017-10-14 Helgoland Tyskland
387 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
388 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1992-01-01 Yorkshire England
389 * Kappetrel (Daption capense)
390 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
391 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
392 * Madeirapetrel (Pterodroma madeira)
393 X Kap Verde-petrel (Pterodroma feae) 2019-04-23 Boat to Raso Kap Verde
394 * Desertas Petrel (Pterodroma deserta)
395 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
396 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
397 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
398 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
399 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
400 Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
401 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
402 X Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii) 2019-04-22 Sao Nicolao Kap Verde
403 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
404 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
405 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
406 Storskråpe (Ardenna gravis)
407 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
408 Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
409 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
410 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
411 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
412 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
413 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2001-08-12 Gran Canaria Spanien
414 X * Dværgskråpe (Puffinus boydi) 2019-04-22 Sao Nicolao Kap Verde
415 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2019-04-23 Boat to Raso Kap Verde
416 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
417 X Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis) 2018-09-22 Abu Simbel Egypten
418 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
419 X Sort Stork (Ciconia nigra) 1997-03-27 Eilat Israel
420 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
421 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1991-01-01 Niedersachsen Tyskland
422 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
423 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
424 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
425 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
426 X Sule (Morus bassanus) 1989-01-01 Bretagne Frankrig
427 * Kapsule (Morus capensis)
428 * Maskesule (Sula dactylatra)
429 X * Rødfodet Sule (Sula sula) 2019-04-23 Raso Kap Verde
430 X Brun Sule (Sula leucogaster) 1997-03-25 Eilat Israel
431 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
432 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 1997-04-02 Hula Israel
433 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
434 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1989-01-01 Bretagne Frankrig
435 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1989-01-01 Bretagne Frankrig
436 X * Hvidbrystet Skarv (Phalacrocorax lucidus) 2019-03-16 West Sahara Marokko
437 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
438 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
439 Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus)
440 Eremitibis (Geronticus eremita)
441 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1997-04-02 Hula Israel
442 X Skestork (Platalea leucorodia) 1993-01-01 Texel Holland
443 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1995-07-31 Brandenburg Tyskland
444 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
445 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
446 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2010-08-28 Burgas Bulgarien
447 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
448 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
449 * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii)
450 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1987-01-01 Provence Frankrig
451 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
452 * Krabbehejre (Butorides virescens)
453 X Mangrovehejre (Butorides striata) 2018-09-15 Minia Egypten
454 X Tophejre (Ardeola ralloides) 1997-03-25 Eilat Israel
455 * Rishejre (Ardeola grayii)
456 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
457 X Kohejre (Bubulcus ibis) 1987-01-01 Provence Frankrig
458 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
459 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
460 * Stor Blåhejre (Ardea herodias)
461 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
462 * Goliathejre (Ardea goliath)
463 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 1994-07-06 Poitou-Charente Frankrig
464 X Sølvhejre (Ardea alba) 1997-04-01 Hula Israel
465 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2019-04-25 Barragem de Figueira Gorda Kap Verde
466 X * Skyggehejre (Egretta ardesiaca) 2019-04-26 Praia Kap Verde
467 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
468 * Blåhejre (Egretta caerulea)
469 * Snehejre (Egretta thula)
470 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1994-07-01 Poitou-Charente Frankrig
471 X Revhejre (Egretta gularis) 2018-09-17 Ras Sudr Egypten
472 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 1997-04-02 Hula Israel
473 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
474 X Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2010-08-28 Burgas Bulgarien
475 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1994-03-29 Leverkusen, NRW Tyskland
476 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2018-06-16 Stemwede, MI, NW Tyskland
477 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2004-10-17 Pyrenees Spanien
478 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1997-03-26 Eilat Israel
479 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1994-05-29 Leverkusen, NRW Tyskland
480 * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus)
481 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
482 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
483 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
484 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
485 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 1996-03-26 Pissouri Cypern
486 X Munkegrib (Aegypius monachus) 1998-03-29 Monfragüe Spanien
487 X Øregrib (Torgos tracheliotos) 2018-09-20 Bir-Shalatein Egypten
488 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 1987-01-01 Provence Frankrig
489 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
490 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1997-03-27 Eilat Israel
491 Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
492 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
493 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 1997-03-24 Eilat Israel
494 * Rovørn (Aquila rapax)
495 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 1997-03-24 Eilat Israel
496 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 1998-04-12 Extremadura Spanien
497 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-06-12 Randowbruch, UM, BB Tyskland
498 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1990-01-01 Dolomites Italien
499 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
500 X Høgeørn (Aquila fasciata) 1996-03-27 Stavrovouni Cypern
501 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
502 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
503 X * Shikra (Accipiter badius) 2017-05-07 Masalli Aserbajdsjan
504 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2010-08-28 Burgas Bulgarien
505 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
506 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1989-01-01 Bretagne Frankrig
507 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1994-07-09 Poitou-Charente Frankrig
508 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1988-01-01 Öxnalt Sverige
509 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
510 X Steppehøg (Circus macrourus) 1997-03-27 Eilat Israel
511 X Hedehøg (Circus pygargus) 1990-01-01 Dolomites Italien
512 X Rød Glente (Milvus milvus) 1991-01-01 Niedersachsen Tyskland
513 X Sort Glente (Milvus migrans) 1993-01-01 Hilchenbach, NRW Tyskland
514 X * Gulnæbbet Glente (Milvus aegyptius) 2018-09-22 Abu Simbel Egypten
515 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
516 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
517 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1995-04-13 Celle, NDS Tyskland
518 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
519 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1992-10-01 Odenwald, HES Tyskland
520 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 1997-03-26 Eilat Israel
521 X * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani) 2019-04-22 Achada da Igreja Kap Verde
522 X Musvåge (Buteo buteo) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
523 X Slørugle (Tyto alba) 2002-05-08 Gülper See, BRB Tyskland
524 Stribet Dværghornugle (Otus brucei)
525 X Dværghornugle (Otus scops) 2005-05-29 Rodenkirchen, K, NW Tyskland
526 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 1996-03-30 Droushia Cypern
527 Sneugle (Bubo scandiacus)
528 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2016-06-04 Erkrath, ME, NW Tyskland
529 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 1997-03-30 Ein Avedat Israel
530 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
531 X Natugle (Strix aluco) 1993-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
532 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
533 Ørkennatugle (Strix hadorami)
534 Slagugle (Strix uralensis)
535 Lapugle (Strix nebulosa)
536 Høgeugle (Surnia ulula)
537 Spurveugle (Glaucidium passerinum)
538 X Kirkeugle (Athene noctua) 1994-07-25 Leverkusen, NRW Tyskland
539 X Perleugle (Aegolius funereus) 2015-06-14 Bubenbach Tyskland
540 X Skovhornugle (Asio otus) 1987-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
541 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2003-10-18 Helgoland Tyskland
542 Kapugle (Asio capensis)
543 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
544 X Hærfugl (Upupa epops) 1994-07-04 Poitou-Charente Frankrig
545 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
546 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
547 X Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-04-02 Lake Genezareth Israel
548 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
549 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 1997-04-01 Maagan Michael Israel
550 X Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala) 2019-04-21 Santiago Kap Verde
551 X Isfugl (Alcedo atthis) 1987-01-01 Provence Frankrig
552 * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon)
553 X Gråfisker (Ceryle rudis) 1997-03-24 Eilat Israel
554 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
555 Sahelbiæder (Merops viridissimus)
556 X Hijazbiæder (Merops cyanophrys) 1997-03-24 Eilat Israel
557 X Grøn Biæder (Merops persicus) 1997-04-04 Eilat Israel
558 X Biæder (Merops apiaster) 1987-01-01 Provence Frankrig
559 * Sydlig Karminbiæder (Merops nubicoides)
560 X Vendehals (Jynx torquilla) 1996-03-30 Paphos Cypern
561 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
562 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2019-06-01 Mittenwald, Bavaria Tyskland
563 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 1995-07-29 Brandenburg Tyskland
564 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
565 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
566 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 1997-04-02 Lake Genezareth Israel
567 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
568 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 1988-01-01 Öxnalt Sverige
569 * Guldspætte (Colaptes auratus)
570 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
571 X Grønspætte (Picus viridis) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
572 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 1998-04-10 Spanien
573 Berbergrønspætte (Picus vaillantii)
574 X Gråspætte (Picus canus) 2016-05-07 Mittenwald, GAP, BY Tyskland
575 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 1997-04-02 Hula Israel
576 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
577 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
578 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2008-05-25 Leverkusen, NRW Tyskland
579 * Amurfalk (Falco amurensis)
580 Eleonorafalk (Falco eleonorae)
581 X Sodfalk (Falco concolor) 2018-09-19 Qulaan Islands Egypten
582 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1992-01-01 Yorkshire England
583 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1998-07-31 Bodensee, BWÜ Tyskland
584 X Lannerfalk (Falco biarmicus) 2017-05-12 Nakchivan Aserbajdsjan
585 X Slagfalk (Falco cherrug) 2006-10-30 Zülpich, Northrhine-Westphalia Tyskland
586 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2015-10-16 Helgoland Tyskland
587 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1994-05-01 Leverkusen, NRW Tyskland
588 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2001-08-07 Gran Canaria Spanien
589 Nandayparakit (Aratinga nenday)
590 * Maskearatinga (Psittacara mitratus)
591 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
592 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2017-02-12 Leverkusen, NRW Tyskland
593 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 1998-01-18 Leverkusen, NRW Tyskland
594 * Fibii (Sayornis phoebe)
595 * Østlig Pivi (Contopus virens)
596 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
597 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
598 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
599 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
600 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
601 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
602 Krattornskade (Tchagra senegalus)
603 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2014-01-19 Netterden Holland
604 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1986-01-01 Fränkische Schweiz, BY Tyskland
605 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2012-10-17 Helgoland, PI, SH Tyskland
606 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
607 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
608 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
609 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2010-08-28 Burgas Bulgarien
610 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
611 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2002-05-08 Gülper See, BRB Tyskland
612 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 1997-03-29 Urim Israel
613 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1996-04-02 Ayios Yeoryios Cypern
614 X Masketornskade (Lanius nubicus) 1996-03-25 Platanistasa Cypern
615 * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus)
616 * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons)
617 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
618 * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus)
619 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
620 X Pirol (Oriolus oriolus) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
621 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
622 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
623 Lavskrige (Perisoreus infaustus)
624 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
625 X Blåskade (Cyanopica cooki) 1998-03-28 Extremadura Spanien
626 X Husskade (Pica pica) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
627 Atlashusskade (Pica mauritanica)
628 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1990-01-01 Dolomites Italien
629 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 1998-04-07 Ronda Spanien
630 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2016-05-07 Mittenwald, GAP, BY Tyskland
631 X Allike (Coloeus monedula) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
632 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
633 X Huskrage (Corvus splendens) 1997-03-24 Eilat Israel
634 X Råge (Corvus frugilegus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
635 X Sortkrage (Corvus corone) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
636 X Gråkrage (Corvus cornix) 1995-07-31 Brandenburg Tyskland
637 * Broget Krage (Corvus albus)
638 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 1997-03-26 Ein Avedat Israel
639 X Ravn (Corvus corax) 1995-04-11 Celle, NDS Tyskland
640 X Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus) 1997-03-27 Ein Gedi Israel
641 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2017-02-05 Moers, WES, NW Tyskland
642 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
643 * Hypocolius (Hypocolius ampelinus)
644 X Sortmejse (Periparus ater) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
645 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
646 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2002-03-18 Taurus Mts. Tyrkiet
647 Lapmejse (Poecile cinctus)
648 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
649 * Kaspisk Mejse (Poecile hyrcanus)
650 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
651 Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae)
652 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
653 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
654 X Musvit (Parus major) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
655 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2002-03-28 Göksudelta Tyrkiet
656 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1993-01-01 Texel Holland
657 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 1997-04-04 Eilat Israel
658 Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey)
659 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 1997-03-26 Eilat Israel
660 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2019-03-17 West Sahara Marokko
661 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2019-03-17 West Sahara Marokko
662 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
663 X Hedelærke (Lullula arborea) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
664 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
665 X Razolærke (Alauda razae) 2019-04-23 Raso Kap Verde
666 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
667 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
668 X Theklalærke (Galerida theklae) 1998-03-29 Extremadura Spanien
669 X Toplærke (Galerida cristata) 1994-06-23 Poitou-Charente Frankrig
670 Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha)
671 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2002-03-25 Taurus Mts. Tyrkiet
672 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2019-03-17 West Sahara Marokko
673 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
674 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1996-04-02 Ayios Yeoryios Cypern
675 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2017-05-12 Nakhchivan Aserbajdsjan
676 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 1998-03-29 Extremadura Spanien
677 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
678 Duponts Lærke (Chersophilus duponti)
679 X Eremitlærke (Eremalauda dunni) 2019-03-19 West Sahara Marokko
680 Arabisk Eremitlærke (Eremalauda eremodites)
681 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 1997-03-30 Nizzana Israel
682 Russisk Dværglærke (Alaudala heinei)
683 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
684 Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis)
685 Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
686 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 1997-03-24 Eilat Israel
687 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2018-09-15 Sandafa Egypten
688 Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola)
689 * Østlig Brunstrubet Digesvale (Riparia chinensis)
690 X Digesvale (Riparia riparia) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
691 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
692 * Stor Digesvale (Neophedina cincta)
693 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
694 * Purpursvale (Progne subis)
695 X Landsvale (Hirundo rustica) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
696 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
697 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 1996-04-03 Cedar Valley Cypern
698 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 1997-03-01 Eilat Israel
699 X Bysvale (Delichon urbicum) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
700 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
701 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1996-04-01 Chrysoroyiatissa Cypern
702 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
703 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
704 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
705 X Cettisanger (Cettia cetti) 1996-03-25 Platanistasa Cypern
706 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 1997-03-24 Eilat Israel
707 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
708 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1992-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
709 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1998-03-30 Extremadura Spanien
710 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2002-03-25 Taurus Mts. Tyrkiet
711 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2020-12-24 NW, BOR, Versunken Bokelt Tyskland
712 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2006-10-03 Helgoland Tyskland
713 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2003-10-16 Helgoland Tyskland
714 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2012-10-19 Helgoland, PI, SH Tyskland
715 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
716 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2018-10-18 Helgoland Tyskland
717 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
718 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
719 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2017-05-10 Laza Aserbajdsjan
720 X Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis) 2001-08-07 Gran Canaria Spanien
721 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
722 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1998-04-07 Facinas Spanien
723 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
724 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2017-05-06 Shirvan NP Aserbajdsjan
725 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2020-10-13 Helgoland, PI, SH Tyskland
726 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-06-08 Hilchenbach, NRW Tyskland
727 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
728 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
729 Nordsanger (Phylloscopus borealis)
730 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
731 X Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis) 2019-04-21 Barragem de Poilão Kap Verde
732 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1994-07-06 Poitou-Charente Frankrig
733 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
734 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2018-09-23 Abu Simbel Egypten
735 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2021-06-27 Spieß, WO, RP Tyskland
736 Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
737 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1992-01-01 Yorkshire England
738 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1997-03-25 Eilat Israel
739 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-29 Helgoland, PI, SH Tyskland
740 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1993-01-01 Köln, NRW Tyskland
741 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1990-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
742 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
743 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2020-05-30 Helgoland, PI, SH Tyskland
744 Steppegulbug (Iduna rama)
745 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 1996-04-01 Chrysoroyiatissa Cypern
746 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2019-03-18 West Sahara Marokko
747 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2017-05-11 Nakhchivan Aserbajdsjan
748 Olivensanger (Hippolais olivetorum)
749 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 1994-06-28 Poitou-Charente Frankrig
750 X Gulbug (Hippolais icterina) 1992-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
751 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
752 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
753 Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
754 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1995-05-01 Köln, NRW Tyskland
755 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-22 Hollenstedt, Lower Saxony Tyskland
756 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1998-04-03 Coto Donana Spanien
757 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 1996-03-27 Kiti Cypern
758 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 1997-04-01 Maagan Michael Israel
759 Baluchistan Prinia (Prinia lepida)
760 X * Sahelsanger (Spiloptila clamans) 2019-03-17 West Sahara Marokko
761 * Sangtimalie (Leiothrix lutea)
762 X Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps) 1997-03-24 Eilat Israel
763 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2019-03-17 West Sahara Marokko
764 * Iraklarmdrossel (Argya altirostris)
765 * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni)
766 X Munk (Sylvia atricapilla) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
767 X Havesanger (Sylvia borin) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
768 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2018-10-18 Helgoland Tyskland
769 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1991-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
770 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2019-03-17 West Sahara Marokko
771 Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris)
772 X Rødehavssanger (Curruca leucomelaena) 1997-03-25 Eilat Israel
773 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2017-10-28 Helgoland, PI, SH Tyskland
774 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2019-03-19 West Sahara Marokko
775 X Tornsanger (Curruca communis) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
776 X Provencesanger (Curruca undata) 1987-01-01 Provence Frankrig
777 Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
778 Balearsanger (Curruca balearica)
779 Berbersanger (Curruca deserticola)
780 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 1996-04-02 Ayios Yeoryios Cypern
781 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1997-03-26 Eilat Israel
782 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 1998-03-31 Extremadura Spanien
783 Makisanger (Curruca subalpina)
784 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 1996-03-31 Akamas Cypern
785 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2017-05-06 Bash Shirvan Aserbajdsjan
786 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1996-03-26 Evdhimou Cypern
787 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 1996-03-26 Pissouri Cypern
788 * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana)
789 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
790 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1993-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
791 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
792 Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis)
793 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
794 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
795 X Spætmejse (Sitta europaea) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
796 Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi)
797 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
798 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2002-03-19 Taurus Mts. Tyrkiet
799 * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis)
800 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2002-03-18 Taurus Mts. Tyrkiet
801 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2017-05-11 Nakhchivan Aserbajdsjan
802 X Murløber (Tichodroma muraria) 2017-05-09 Xinaliq Aserbajdsjan
803 X Træløber (Certhia familiaris) 1995-04-13 Celle, NDS Tyskland
804 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
805 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
806 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
807 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
808 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2019-04-29 Alcochete Portugal
809 * Grå Maina (Acridotheres ginginianus)
810 X Maina (Acridotheres tristis) 2018-09-17 Suez Egypten
811 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
812 * Amurstær (Agropsar sturninus)
813 X Rosenstær (Pastor roseus) 2006-10-03 Helgoland Tyskland
814 X Stær (Sturnus vulgaris) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
815 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 1997-10-05 Salamanca Spanien
816 X Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii) 1997-03-25 Ein Gedi Israel
817 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
818 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
819 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
820 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
821 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
822 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
823 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
824 * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina)
825 * Grådrossel (Turdus unicolor)
826 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2001-05-03 Helgoland Tyskland
827 X Solsort (Turdus merula) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
828 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
829 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
830 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
831 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
832 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-01-18 Korhaan Belgien
833 X Sjagger (Turdus pilaris) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
834 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
835 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
836 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
837 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
838 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
839 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2017-05-06 Shirvan NP Aserbajdsjan
840 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
841 Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica)
842 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
843 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
844 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
845 * Blånattergal (Larvivora cyane)
846 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
847 X Blåhals (Luscinia svecica) 1995-06-18 Groote Peel Holland
848 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-06-12 Thüritz, Sachsen-Anhalt Tyskland
849 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1993-01-01 Köln, NRW Tyskland
850 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2017-05-11 Nakhchivan Aserbajdsjan
851 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
852 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-12 Helgoland, PI, SH Tyskland
853 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1987-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
854 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
855 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1996-04-02 Ayios Yeoryios Cypern
856 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 1996-03-31 Droushia Cypern
857 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
858 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1991-01-01 Elbufer-Drawehn, NDS Tyskland
859 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
860 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
861 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
862 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1987-01-01 Provence Frankrig
863 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
864 Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri)
865 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2017-05-09 Xinaliq Aserbajdsjan
866 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 1998-03-31 Extremadura Spanien
867 X Blådrossel (Monticola solitarius) 1997-03-26 Ein Avedat Israel
868 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1987-01-01 Provence Frankrig
869 Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae)
870 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1994-06-25 Poitou-Charente Frankrig
871 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-16 Helgoland Tyskland
872 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
873 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
874 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
875 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1990-01-01 Dolomites Italien
876 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
877 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 1996-04-01 Chrysoroyiatissa Cypern
878 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
879 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-26 Eilat Israel
880 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1998-03-29 Extremadura Spanien
881 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-03-26 Pissouri Cypern
882 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 1996-03-25 Platanistasa Cypern
883 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2003-10-19 Helgoland Tyskland
884 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2019-03-17 West Sahara Marokko
885 X Sortstjert (Oenanthe melanura) 1997-03-25 Eilat Israel
886 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
887 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 1998-04-08 Cabo de Gata Spanien
888 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 1997-03-26 Eilat Israel
889 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
890 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2002-03-29 Taurus Mts. Tyrkiet
891 Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila)
892 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) 1997-03-26 Eilat Israel
893 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
894 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
895 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2017-05-11 Nakhchivan Aserbajdsjan
896 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
897 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
898 X Nilsolfugl (Hedydipna metallica) 2018-09-25 Luxor Egypten
899 X Palæstinasolfugl (Cinnyris osea) 1997-03-25 Ein Avedat Israel
900 * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus)
901 X Gråspurv (Passer domesticus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
902 Italiensk Spurv (Passer italiae)
903 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 1996-03-24 Limassol Cypern
904 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 1997-03-25 Eilat Israel
905 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2019-04-21 Praia Kap Verde
906 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2019-03-17 West Sahara Marokko
907 X Skovspurv (Passer montanus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
908 X * Sahelspurv (Passer luteus) 2019-03-19 West Sahara Marokko
909 Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla)
910 X Stenspurv (Petronia petronia) 1994-07-16 Poitou-Charente Frankrig
911 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2018-09-19 Lahami Bay Egypten
912 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2002-03-25 Taurus Mts. Tyrkiet
913 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
914 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
915 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
916 Stribet Væver (Ploceus manyar)
917 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
918 * Amarant (Lagonosticta senegala)
919 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
920 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
921 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2019-04-25 Achada Fazenda Kap Verde
922 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2018-09-25 Luxor Egypten
923 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
924 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2018-09-27 Cairo Egypten
925 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
926 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
927 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2014-04-12 Großer Feldberg, HE Tyskland
928 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
929 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2017-05-11 Nakhchivan Aserbajdsjan
930 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
931 X Jernspurv (Prunella modularis) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
932 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
933 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1994-07-10 Poitou-Charente Frankrig
934 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
935 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2018-05-01 Speicherbecken Geeste, EL, NI Tyskland
936 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1987-01-01 Provence Frankrig
937 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
938 X Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp) 2018-09-22 Abu Simbel Egypten
939 X Storpiber (Anthus richardi) 2015-10-14 Helgoland Tyskland
940 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
941 X Markpiber (Anthus campestris) 1996-03-28 Kato Dhrys Cypern
942 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
943 X Engpiber (Anthus pratensis) 1989-01-01 Bretagne Frankrig
944 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1992-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
945 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2003-10-17 Helgoland Tyskland
946 Tundrapiber (Anthus gustavi)
947 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1997-03-25 Eilat Israel
948 Hedepiber (Anthus rubescens)
949 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1997-03-25 Eilat Israel
950 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1992-01-01 Yorkshire England
951 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2001-08-12 Gran Canaria Spanien
952 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
953 Afrikansk Bogfinke (Fringilla spodiogenys)
954 Azorerbogfinke (Fringilla moreletti)
955 Madeira Bogfinke (Fringilla maderensis)
956 Kanarisk Bogfinke (Fringilla canariensis)
957 Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
958 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
959 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
960 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
961 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
962 Krognæb (Pinicola enucleator)
963 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
964 Azorerdompap (Pyrrhula murina)
965 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2002-03-25 Taurus Mts. Tyrkiet
966 Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus)
967 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 1997-03-30 Negev Israel
968 X Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus) 2017-05-12 Nakhchivan Aserbajdsjan
969 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1999-07-15 Mecklenburg-Vorpommern Tyskland
970 * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla)
971 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
972 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
973 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
974 X Grønirisk (Chloris chloris) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
975 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2017-05-12 Nakhchivan Aserbajdsjan
976 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1996-07-24 Bridge of Gaur Skotland
977 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
978 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
979 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1996-08-05 Skotland
980 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2013-10-10 Helgoland Tyskland
981 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-12 Helgoland Tyskland
982 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
983 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-06-07 Fuhrtsbachtal, AC, NW Tyskland
984 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2019-10-28 Helgoland Tyskland
985 X Stillits (Carduelis carduelis) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
986 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2004-10-16 Pyrenees Spanien
987 Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana)
988 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2017-05-09 Xinaliq Aserbajdsjan
989 X Gulirisk (Serinus serinus) 1992-04-05 Leverkusen, NRW Tyskland
990 X Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus) 1997-03-30 Negev Israel
991 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2001-08-12 Gran Canaria Spanien
992 X Grønsisken (Spinus spinus) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
993 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2003-10-18 Helgoland Tyskland
994 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2003-10-17 Helgoland Tyskland
995 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1994-06-29 Poitou-Charente Frankrig
996 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1986-01-01 Leverkusen, NRW Tyskland
997 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
998 X Klippeværling (Emberiza cia) 1998-03-29 Monfragüe Spanien
999 X * Bjerghortulan (Emberiza buchanani) 2017-05-11 Nakhchivan Aserbajdsjan
1000 Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
1001 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1997-03-24 Eilat Israel
1002 X Rustværling (Emberiza caesia) 1996-03-26 Pissouri Cypern
1003 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 1994-06-29 Poitou-Charente Frankrig
1004 Stribet Værling (Emberiza striolata)
1005 Husværling (Emberiza sahari)
1006 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
1007 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2003-10-17 Helgoland Tyskland
1008 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
1009 X Pileværling (Emberiza rustica) 2021-05-24 Helgoland, PI, SH Tyskland
1010 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1011 * Rødværling (Emberiza rutila)
1012 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2010-08-28 Burgas Bulgarien
1013 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1014 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1015 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1016 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1993-01-01 Köln, NRW Tyskland
1017 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1018 X * Sangspurv (Melospiza melodia) 2022-03-13 Prosperdorp, Belgium Belgien
1019 * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii)
1020 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1021 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1022 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1023 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1024 * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea)
1025 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1026 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1027 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1028 * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus)
1029 * Baltimoretrupial (Icterus galbula)
1030 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1031 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1032 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1033 * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla)
1034 * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis)
1035 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1036 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1037 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1038 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1039 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1040 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1041 * Sørgesanger (Geothlypis philadelphia)
1042 * Gulstrube (Geothlypis trichas)
1043 * Hættesanger (Setophaga citrina)
1044 * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla)
1045 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1046 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1047 * Parulasanger (Setophaga americana)
1048 * Magnoliesanger (Setophaga magnolia)
1049 * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea)
1050 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1051 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
1052 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1053 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1054 * Blå Sanger (Setophaga caerulescens)
1055 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1056 * Myrtesanger (Setophaga coronata)
1057 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1058 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1059 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1060 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1061 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1062 * Sommertangar (Piranga rubra)
1063 * Skarlagentangar (Piranga olivacea)
1064 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
1065 * Dickcissel (Spiza americana)
1066 * Koboltkernebider (Passerina caerulea)
1067 * Indigofinke (Passerina cyanea)
Annoncer