VP Artsliste

VP Artsliste

Bjørn N. Frikke

Dette er en ranking på baggrund af de arter, der er truffet indenfor VP's grænser.


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Bjørn N. Frikkes kryds

Dette er Bjørn N. Frikkes VP Artsliste

# X * Navn Dato Lokation Kort Land
1 * Masaistruds (Struthio camelus)
2 X Perlehøne (Numida meleagris) 2015-12-22 Boa Vista Kap Verde
3 X * Californisk Topvagtel (Callipepla californica) 2016-07-15 Aghione, Corsica (Cat C) Frankrig
4 X * Bobwhite (Colinus virginianus) 2016-07-18 Boschi del Ticino (Cat C) Italien
5 X Hjerpe (Tetrastes bonasia) 2011-07-03 Kumo Finland
6 X Tjur (Tetrao urogallus) 2010-04-10 Skøvde Sverige
7 X Urfugl (Lyrurus tetrix) 2010-04-02 Skøvde Sverige
8 X Sort Urfugl (Lyrurus mlokosiewiczi) 2016-05-01 Kazbegi Georgien
9 X Fjeldrype (Lagopus muta) 2013-06-30 Longyearbyen, Svalbard Norge
10 X Dalrype (Lagopus lagopus) 2011-07-06 Kuhmo Finland
11 X * Kaukasisk Kongehøne (Tetraogallus caucasicus) 2016-05-01 Kazbegi Georgien
12 X Kaspisk Kongehøne (Tetraogallus caspius) 2011-05-23 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
13 Stenhøne (Alectoris graeca)
14 X Chukarhøne (Alectoris chukar) 2011-05-23 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
15 Berberhøne (Alectoris barbara)
16 X Rødhøne (Alectoris rufa) 2010-05-15 Extremadura Spanien
17 X Si-si Ørkenhøne (Ammoperdix griseogularis) 2011-05-24 Birecik Tyrkiet
18 Ørkenhøne (Ammoperdix heyi)
19 X Sort Frankolin (Francolinus francolinus) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
20 * Rødehavs-bjergfrankolin (Pternistis erckelii)
21 Stribet Frankolin (Pternistis bicalcaratus)
22 X Agerhøne (Perdix perdix) 2005-05-14 Sneum Digesø Danmark
23 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2006-05-20 Vardeådal Danmark
24 Kongefasan (Syrmaticus reevesii)
25 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-05-13 Sneum Digesø (Cat C) Danmark
26 Guldfasan (Chrysolophus pictus)
27 Amherstfasan (Chrysolophus amherstiae)
28 * Okkertræand (Dendrocygna bicolor)
29 * Lille Træand (Dendrocygna javanica)
30 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-11-12 Rømø (ssp.nigricans, bernicla and hota: X) Danmark
31 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-10-15 Ballum Enge Danmark
32 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-04-12 Sneum Digesø Danmark
33 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-10-15 Ballum enge Danmark
34 X Dværgcanadagås (Branta hutchinsii)
35 X Indisk Gås (Anser indicus)
36 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2013-07-20 Texel, Wadden Sea Holland
37 X * Snegås (Anser caerulescens) 2011-09-24 North of Zwolle Holland
38 X Grågås (Anser anser) 2010-02-07 Sneum Digesø Danmark
39 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2007-11-23 Veststadil Fjord Danmark
40 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-03-10 Vest Stadil Fjor Danmark
41 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-02-07 Sneum Danmark
42 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-02-07 Sneum Digesø Danmark
43 X Dværggås (Anser erythropus) 2015-08-12 Værnengene, Vestjylland Danmark
44 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2016-01-24 Lelystad (Cat C) Holland
45 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-02-07 Sneum Danmark
46 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-01-12 Fiddesø Danmark
47 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-02-07 Sneum Danmark
48 * Sporegås (Plectropterus gambensis)
49 * Knopgås (Sarkidiornis melanotos)
50 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-04-04 Sneum digesø Danmark
51 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-04-01 Sneum Digesø Danmark
52 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2012-09-01 Filsø Danmark
53 * Moskusand (Cairina moschata)
54 X * Brudeand (Aix sponsa) 2014-07-23 Ponta Delgada Porto, Sao Miguel Azorerne
55 X Mandarinand (Aix galericulata) 2014-06-03 Sneum Digesø Danmark
56 * Indisk Dværgand (Nettapus coromandelianus)
57 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Danmark
58 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-05-30 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
59 * Kaneland (Spatula cyanoptera)
60 X Blåvinget And (Spatula discors) 2017-10-06 Corvo Azorerne
61 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-01 Sneum Digesø Danmark
62 X Knarand (Mareca strepera) 2003-05-12 Sneum Digesø Danmark
63 * Segland (Mareca falcata)
64 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-04-01 Sneum Digesø Danmark
65 X Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2013-04-01 Sneum Digesø + Sneum Digesø, Denmark 26/04 2015 Danmark
66 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-02-03 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
67 X Sortbrun And (Anas rubripes) 2017-10-02 Branco, Flores Azorerne
68 * Kapand (Anas capensis)
69 * Rødnæbbet And (Anas erythrorhyncha)
70 X Spidsand (Anas acuta) 2006-05-16 Skagen Danmark
71 X Krikand (Anas crecca) 2007-05-11 Sneum Digesø Danmark
72 X Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-09-13 Maderia Portugal
73 X Marmorand (Marmaronetta angustirostris) 2017-12-22 Sidi Boughaba Marokko
74 X Rødhovedet And (Netta rufina) 2011-04-17 Lolland, Maribosøerne Danmark
75 * Rødøjet And (Netta erythrophthalma)
76 * Stor Taffeland (Aythya valisineria)
77 X * Amerikansk Taffeland (Aythya americana) 2017-10-01 Paul da Praia, Terceira Azorerne
78 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-04-12 Sneum Digesø Danmark
79 X Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2009-05-10 Sneum Digesø Danmark
80 X Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-02-15 Skjern Enge, Vestjylland Danmark
81 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-05-10 Sneum Digesø Danmark
82 X Bjergand (Aythya marila) 2010-01-12 Lillebælt Danmark
83 X Lille Bjergand (Aythya affinis) 2009-02-09 Skjern Enge Danmark
84 X Stellersand (Polysticta stelleri) 2018-03-29 Korshage, Rørvig Danmark
85 * Brilleederfugl (Somateria fischeri)
86 X Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-04-07 Ense, Hals (Svalbard, Norway 10/07-2013) Danmark
87 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-09-18 Blåvand Danmark
88 X Strømand (Histrionicus histrionicus) 2022-02-16 Keflavik Island
89 X Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-10-12 Blåvand Strand Danmark
90 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-02-02 Blåvand Danmark
91 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-02 Blåvand Danmark
92 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-10 Vesterlyng, Sjælland Danmark
93 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-02-02 Blåvand Danmark
94 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-02 Blåvand Strand Danmark
95 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-02-02 Blåvand Danmark
96 X * Bøffeland (Bucephala albeola) 2016-01-24 Den Oever Holland
97 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-02-02 Blåvand Danmark
98 X Islandsk Hvinand (Bucephala islandica) 2022-02-18 Selfoss area Island
99 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-09-18 Blåvandshuk Danmark
100 * Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
101 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-02-25 Esbjerg Havn Danmark
102 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-09-18 Blåvand Danmark
103 X Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2017-11-25 Nørrestrand, Horsens Danmark
104 X Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2017-12-22 Sidi Boughaba Marokko
105 * Nathøg (Chordeiles minor)
106 X Rødhalset Natravn (Caprimulgus ruficollis) 2010-05-14 Extremadura Spanien
107 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-05-26 Skagen Danmark
108 Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
109 * Nubisk Natravn (Caprimulgus nubicus)
110 * Gylden Natravn (Caprimulgus eximius)
111 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
112 X * Skorstenssejler (Chaetura pelagica) 2018-10-21 Middel Field, Corvo Azorerne
113 X Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-28 Møns Klint Danmark
114 X Kap Verde-sejler (Apus alexandri) 2015-12-25 Rocha Estãncia, Boa Vista (Only 3 Birds) Kap Verde
115 X Mursejler (Apus apus) 2005-05-26 Sneum Sluse Danmark
116 X Ensfarvet Sejler (Apus unicolor) 2012-09-13 Madeira Portugal
117 X Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-04 Ballum, Denmark + (Extremadura, Spain 14/05-2010) Danmark
118 * Orientsejler (Apus pacificus)
119 X Lille Sejler (Apus affinis) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
120 Kaffersejler (Apus caffer)
121 X Stortrappe (Otis tarda) 2010-05-13 Sirana Marsh Spanien
122 * Arabisk Trappe (Ardeotis arabs)
123 X Kravetrappe (Chlamydotis undulata) 2018-07-08 Tindaya, Fuerteventura Spanien
124 Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
125 * Nubisk Trappe (Neotis nuba)
126 X Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 2010-05-16 Extremadura Spanien
127 Sporegøg (Centropus senegalensis)
128 X Skadegøg (Clamator glandarius) 2010-05-14 Extremadura Spanien
129 * Jacobinergøg (Clamator jacobinus)
130 X * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus) 2018-10-18 Middel Field, Corvo Azorerne
131 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
132 * Koel (Eudynamys scolopaceus)
133 * Guldgøg (Chrysococcyx caprius)
134 * Skovgøg (Cuculus optatus)
135 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-06-05 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
136 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
137 X Spidshalet Sandhøne (Pterocles alchata) 2010-05-14 Extremadura Spanien
138 * Brunbuget Sandhøne (Pterocles exustus)
139 Plettet Sandhøne (Pterocles senegallus)
140 X Sortbuget Sandhøne (Pterocles orientalis) 2010-05-15 Extremadura Spanien
141 Kronet Sandhøne (Pterocles coronatus)
142 Lichtensteins Sandhøne (Pterocles lichtensteinii)
143 X Klippedue (Columba livia) 2010-05-14 Extremadura Spanien
144 * Guineadue (Columba guinea)
145 X Huldue (Columba oenas) 2008-06-05 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
146 * Turkestandue (Columba eversmanni)
147 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-05-26 Skagen Danmark
148 X Madeiradue (Columba trocaz) 2012-09-14 Prazeres, Madiera Portugal
149 Laurbærdue (Columba bollii)
150 Hvidhalet Laurbærdue (Columba junoniae)
151 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2010-05-16 Turiljo, Extremadura Spanien
152 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
153 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-09-18 Blåvand Danmark
154 X * Skoggerdue (Streptopelia roseogrisea) 2015-12-24 Boa Vista Kap Verde
155 * Guløjet Skoggerdue (Streptopelia decipiens)
156 X Palmedue (Spilopelia senegalensis) 2011-05-28 Karatas, Adana Tyrkiet
157 X Namaquadue (Oena capensis) 2019-12-24 Pivot Fields Kuwait
158 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe Danmark
159 * Gulbuget Papegøjedue (Treron waalia)
160 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-05-28 Sneum Danmark
161 * Græsrikse (Crex egregia)
162 X Engsnarre (Crex crex) 2012-05-30 Sneum Digesø Danmark
163 * Hvidbrystet Rørhøne (Amaurornis phoenicurus)
164 X Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Stenvs, Sjælland Danmark
165 X Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2021-06-09 Sølsted Mose Danmark
166 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2009-09-26 Falsterbo Sverige
167 X * Sorarørvagtel (Porzana carolina) 2017-06-16 Husebystranda + (Corvo, Azores 26/10-2018) Norge
168 * Stribet Rørvagtel (Aenigmatolimnas marginalis)
169 X Sultanhøne (Porphyrio porphyrio) 2010-05-16 Extremadura Spanien
170 Afrikansk Sultanhøne (Porphyrio madagascariensis)
171 X Gråhovedet Sultanhøne (Porphyrio poliocephalus) 2015-07-08 Göksu Delta, Silifke Tyrkiet
172 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
173 * Amerikansk Sultanhøne (Porphyrio martinica)
174 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-04-06 Sneum Digesø Danmark
175 * Lille Rørhøne (Paragallinula angulata)
176 X Kamblishøne (Fulica cristata) 2017-12-22 Sidi Boughaba Marokko
177 X Blishøne (Fulica atra) 2008-05-12 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
178 * Amerikansk Blishøne (Fulica americana)
179 * Snetrane (Leucogeranus leucogeranus)
180 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinø, Sjælland Danmark
181 X Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor, Falster Danmark
182 X Trane (Grus grus) 2008-05-25 Skagen, Nordjylland Danmark
183 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-05-24 Sneum Digesø Danmark
184 X * Tyknæbbet Lappedykker (Podilymbus podiceps) 2019-10-25 Azul, Sao Miguel Azorerne
185 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-05-24 Sneum Digesø Danmark
186 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-05-20 Sneum Digesø Danmark
187 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-05-01 Grenen, Skagen Danmark
188 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2004-06-05 Sneum Digesø Danmark
189 X Stor Flamingo (Phoenicopterus roseus) 2011-05-27 Adana Tyrkiet
190 * Lille Flamingo (Phoeniconaias minor)
191 * Europæisk Løbehøne (Turnix sylvaticus)
192 X Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Skagen, (Ribe Holme-15/05-2012) Danmark
193 Senegaltriel (Burhinus senegalensis)
194 Kanarisk Strandskade (Haematopus meadewaldoi)
195 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2011-10-15 Mandø Danmark
196 X Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-28 Skjern Enge Danmark
197 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2011-03-12 Sneum Digesø Danmark
198 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-05-04 Sneum Digesø Danmark
199 X Sporevibe (Vanellus spinosus) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
200 * Sorthovedet Vibe (Vanellus tectus)
201 X * Gråhovedet Vibe (Vanellus cinereus) 2019-05-17 Strandvik Sverige
202 X * Indisk Vibe (Vanellus indicus) 2019-12-25 Pivot Fields Kuwait
203 X Steppevibe (Vanellus gregarius) 2019-12-28 Pivot Fields Kuwait
204 X Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølundgård, Inddæmningen, Fyn Danmark
205 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2002-10-04 Sneum Digesø Danmark
206 X Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2014-07-30 Vidåslusen, Wadden Sea Danmark
207 X Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-10 Bøjden, Fyn + Boa Vista, Cape Verde(26/12-2015) Danmark
208 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-08-04 Blåvand Danmark
209 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2011-08-13 Blåvand Strand Danmark
210 X * Amerikansk Præstekrave (Charadrius semipalmatus) 2017-10-01 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
211 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2011-08-04 Blåvand Danmark
212 * Kildire (Charadrius vociferus)
213 Kittlitz' Præstekrave (Charadrius pecuarius)
214 * Trebåndet Præstekrave (Charadrius tricollaris)
215 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2009-06-12 Lakolk, Rømø Danmark
216 X Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2019-12-24 Doha Spit Kuwait
217 X Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand Danmark
218 Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
219 * Gobipræstekrave (Charadrius veredus)
220 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2004-05-14 Ballum Enge Danmark
221 * Krokodillevogter (Pluvianus aegyptius)
222 Broget Riksesneppe (Rostratula benghalensis)
223 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
224 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-04-14 Wadden Sea Danmark
225 X * Amerikansk Småspove (Numenius hudsonicus) 2012-09-14 Săo Matinho, Funchal, Madeira Portugal
226 * Dværgspove (Numenius minutus)
227 * Eskimospove (Numenius borealis)
228 * Tyndnæbbet Spove (Numenius tenuirostris)
229 X Storspove (Numenius arquata) 2008-06-25 Vadehavet Danmark
230 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2011-08-12 Sneum Sluse, Wadden Sea Danmark
231 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-09-03 Vadehavet Danmark
232 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
233 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-12-12 Wadden Sea Danmark
234 * Storryle (Calidris tenuirostris)
235 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2011-08-04 Blåvand Danmark
236 X Brushane (Calidris pugnax) 2011-09-08 Grønningen, Blåvand Danmark
237 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2008-06-13 Tønder Marsken Danmark
238 X Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-08 Grønningen, Blåvand Danmark
239 X * Klireryle (Calidris himantopus) 2019-08-19 De Ronde Venen Holland
240 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2003-08-18 Blåvand Danmark
241 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-12 Kamerslusen Danmark
242 * Langtået Ryle (Calidris subminuta)
243 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
244 X Sandløber (Calidris alba) 2007-12-27 Esbjerg Havn Danmark
245 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-08-12 Blåvand Danmark
246 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-01-12 Esbjerg Havn Danmark
247 X Bairdsryle (Calidris bairdii) 2017-09-23 Ballum Forland Danmark
248 X Dværgryle (Calidris minuta) 2011-05-13 Blåvand Danmark
249 X Amerikansk Dværgryle (Calidris minutilla) 2015-12-23 Sal Rei, Boa Vista + (Cabo Da Praia, Terceira, Azores: 28/10-2021) Kap Verde
250 X Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2017-10-01 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
251 X Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-10-16 Skjern Enge Danmark
252 X Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2004-07-17 Skjern Enge Danmark
253 X Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
254 * Alaskaryle (Calidris mauri)
255 X Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-21 Bøjden Nor + Ballum, Wadden Sea (10/06-2017) Danmark
256 * Kortnæbbet Sneppeklire (Limnodromus griseus)
257 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2010-08-01 Blåvand Danmark
258 * Amerikansk Skovsneppe (Scolopax minor)
259 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2005-09-03 Henne Danmark
260 * Sibirisk Bekkasin (Gallinago stenura)
261 * Tajgabekkasin (Gallinago megala)
262 X Tredækker (Gallinago media) 2017-09-23 Ballum Sluse Danmark
263 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-09-12 Sneum Digesø Danmark
264 X * Amerikansk Bekkasin (Gallinago delicata) 2017-10-11 Corvo Azorerne
265 X Terekklire (Xenus cinereus) 2018-05-27 Sneum Sluse Danmark
266 X Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-11-01 Geddal Enge Danmark
267 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2010-08-25 Sneum Digesø Danmark
268 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-10-23 Sneum Digesø Danmark
269 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2004-06-28 Sneum Digesø Danmark
270 X Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2017-10-05 Old Habour, Corvo Azorerne
271 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-08-23 Vadehavet Danmark
272 * Amerikansk Svaleklire (Tringa solitaria)
273 * Sibirisk Gråklire (Tringa brevipes)
274 X Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-10-01 Cabo da Praia, Terceira Azorerne
275 * Willet (Tringa semipalmata)
276 X Rødben (Tringa totanus) 2006-06-12 Wadden Sea Danmark
277 X Damklire (Tringa stagnatilis) 2012-06-28 Indvindingen, Kammerslusen Danmark
278 X Tinksmed (Tringa glareola) 2006-05-25 Kallesmersk hede Danmark
279 X Sortklire (Tringa erythropus) 2003-06-28 Sneum Digesø Danmark
280 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2004-06-04 Sneum Digesø Danmark
281 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Hønen, Fanø, Wadden Sea Danmark
282 Krabbeæder (Dromas ardeola)
283 X Ørkenløber (Cursorius cursor) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
284 X Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2010-05-19 Extremadura Spanien
285 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethe Kog Danmark
286 X Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-07-03 Ozaani Georgien
287 * Brun Noddy (Anous stolidus)
288 * Afrikansk Saksnæb (Rynchops flavirostris)
289 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-09-18 Blåvandshuk Danmark
290 X Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-23 Hanstholm + Svalbard, Noway 30/06-2013 Danmark
291 X Sabinemåge (Xema sabini) 2008-10-19 Blåvandshuk Danmark
292 X Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-05-27 Filsø Danmark
293 X Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-08-04 Blåvandshuk Danmark
294 * Brunhovedet Måge (Chroicocephalus brunnicephalus)
295 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-08-04 Blåvand Danmark
296 * Gråhovedet Måge (Chroicocephalus cirrocephalus)
297 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-09-18 Blåvandshuk Danmark
298 X Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-29 Esbjerg Habour Danmark
299 X Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-02 Hanstholm Danmark
300 X Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2019-06-06 Sneum Digesø Danmark
301 * Reliktmåge (Ichthyaetus relictus)
302 X Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2014-02-12 Souss Masser Marokko
303 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-04-26 Sneum Digesø Danmark
304 X Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2016-05-03 Tbilisi Georgien
305 Rødehavsmåge (Ichthyaetus leucophthalmus)
306 Sodfarvet Måge (Ichthyaetus hemprichii)
307 X Stormmåge (Larus canus) 2007-12-27 Esbjerg Havn Danmark
308 * Amerikansk Stormmåge (Larus brachyrhynchus)
309 X Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2019-02-10 Terceira Azorerne
310 X Svartbag (Larus marinus) 2010-09-18 Blåvand Danmark
311 * Tangmåge (Larus dominicanus)
312 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand, Århus Danmark
313 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-12-10 Grønningen, Blåvand Danmark
314 X Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2011-07-10 Varangerhalvøen Norge
315 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-12-28 Esbjerg Havn Danmark
316 X * Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus) 2019-02-10 Terceira Azorerne
317 * Vegamåge (Larus vegae)
318 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2011-02-12 Blåvandshuk Danmark
319 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2011-05-27 Adana Tyrkiet
320 X Armensk Måge (Larus armenicus) 2011-05-26 Birecik +Teis, Geogia Tyrkiet
321 * Skifermåge (Larus schistisagus)
322 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-04-12 Esbjerg Havn Danmark
323 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-17 Filsø, Varde Danmark
324 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-08-08 Skjern Enge Danmark
325 * Amerikansk Kongeterne (Thalasseus maximus)
326 Bergiusterne (Thalasseus bergii)
327 Bengalterne (Thalasseus bengalensis)
328 * Vestafrikansk Kongeterne (Thalasseus albididorsalis)
329 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-06-05 Blåvand Danmark
330 * Amerikansk Splitterne (Thalasseus acuflavidus)
331 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
332 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-06-05 Blåvandshuk Danmark
333 * Persisk Dværgterne (Sternula saundersi)
334 * Amerikansk Dværgterne (Sternula antillarum)
335 * Beringsterne (Onychoprion aleuticus)
336 Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
337 * Sodfarvet Terne (Onychoprion fuscatus)
338 X Rosenterne (Sterna dougallii) 2012-09-13 Funchal Habour, Madeira Portugal
339 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-07-05 Esbjerg Danmark
340 Hvidkindet Terne (Sterna repressa)
341 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-06-05 Blåvand Danmark
342 Prærieterne (Sterna forsteri)
343 X Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2017-06-15 Skjern Enge Danmark
344 X Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2010-05-13 Extremadura Spanien
345 X Sortterne (Chlidonias niger) 2004-05-13 Sneum Digesø Danmark
346 * Sydpolarkjove (Stercorarius maccormicki)
347 X Storkjove (Stercorarius skua) 2010-09-18 Blåvand Danmark
348 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2010-09-18 Blåvand Danmark
349 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-09-18 Blåvand Danmark
350 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2009-09-06 Allerup Enge Danmark
351 X Søkonge (Alle alle) 2013-07-07 Svalbard Norge
352 X Polarlomvie (Uria lomvia) 2011-07-13 Varangerhalvøya, Lapland Norge
353 X Lomvie (Uria aalge) 2010-09-18 Blåvand Danmark
354 X Alk (Alca torda) 2009-10-03 Blåvand Danmark
355 * Gejrfugl (Pinguinus † impennis)
356 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-06-14 Lille Bælt Danmark
357 * Langnæbbet Dværgalk (Brachyramphus perdix)
358 * Hvidbrynet Dværgalk (Synthliboramphus antiquus)
359 * Papegøjealk (Aethia psittacula)
360 * Toppet Dværgalk (Aethia cristatella)
361 X Lunde (Fratercula arctica) 2011-07-13 Varanger Norge
362 * Hornet lunde (Fratercula corniculata)
363 * Toplunde (Fratercula cirrhata)
364 X Rødnæbbet Tropikfugl (Phaethon aethereus) 2015-12-27 Curral Velho, Boa Vista Kap Verde
365 * Hvidhalet Tropikfugl (Phaethon lepturus)
366 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2006-05-16 Skagen Danmark
367 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2006-05-16 Grenen, Skagen Danmark
368 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Skagen Danmark
369 X Islom (Gavia immer) 2006-05-16 Grenen, Skagen Danmark
370 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-05-15 Nordstrand, Skagen Danmark
371 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
372 Fregatstormsvale (Pelagodroma marina)
373 * Sortbuget Fregatstormsvale (Fregetta tropica)
374 * Tristan Albatros (Diomedea dabbenena)
375 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-08-12 Agger Tange, Nordjylland Danmark
376 * Hvidkronet Albatros (Thalassarche cauta)
377 * Gulnæbbet Albatros (Thalassarche chlororhynchos)
378 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2009-10-04 Blåvand Danmark
379 X Madeirastormsvale (Oceanodroma castro) Danmark
380 * Acorerstormsvale (Oceanodroma monteiroi)
381 * Kap Verde-stormsvale (Oceanodroma jabejabe)
382 * Mørkrygget Stormsvale (Oceanodroma monorhis)
383 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-09-23 Børsmose (Blåvand, Denmark 27/10-2006) Danmark
384 * Sydlig Kæmpestormfugl (Macronectes giganteus)
385 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2006-09-19 Blåvandshuk Danmark
386 * Kappetrel (Daption capense)
387 * Hvidbuget Petrel (Pterodroma incerta)
388 * Fløjlspetrel (Pterodroma mollis)
389 X * Madeirapetrel (Pterodroma madeira) 2012-09-14 Off Madeira Portugal
390 Kap Verde-petrel (Pterodroma feae)
391 X * Desertas Petrel (Pterodroma deserta) 2012-09-12 Desertas, Madeira Portugal
392 * Bermudapetrel (Pterodroma cahow)
393 * Cariberpetrel (Pterodroma hasitata)
394 * Trindadepetrel (Pterodroma arminjoniana)
395 * Hvidhaget Skråpe (Procellaria aequinoctialis)
396 * Hvidmasket Skråpe (Calonectris leucomelas)
397 X Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2016-07-15 Livorno ->> Bastia, Corsica, France Italien
398 X Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-09-12 Porto Moniz, Madeira Portugal
399 Kap Verde-skråpe (Calonectris edwardsii)
400 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2010-09-18 Blåvandshuk Danmark
401 * Tyndnæbbet Skråpe (Ardenna tenuirostris)
402 * Lysbenet Skråpe (Ardenna carneipes)
403 X Storskråpe (Ardenna gravis) 2012-09-12 Porto Moniz, Madeira Portugal
404 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2010-09-18 Blåvandshuk Danmark
405 X Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan) 2011-05-21 Istanbul Tyrkiet
406 X Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2016-07-15 Livorno ->> Bastia, Corsica, France Italien
407 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
408 * Persisk Skråpe (Puffinus persicus)
409 * Tropisk Skråpe (Puffinus bailloni)
410 X Lille Skråpe (Puffinus baroli) 2012-09-12 Madeira Portugal
411 * Dværgskråpe (Puffinus boydi)
412 X Spidshalet Petrel (Bulweria bulwerii) 2012-09-14 Madeira Portugal
413 * Arabisk Petrel (Bulweria fallax)
414 Afrikansk Skovstork (Mycteria ibis)
415 * Afrikansk Gabenæb (Anastomus lamelligerus)
416 X Sort Stork (Ciconia nigra) 2007-05-26 Skagen Danmark
417 * Abdimstork (Ciconia abdimii)
418 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2010-05-14 Extremadura Spanien
419 * Marabustork (Leptoptilos crumenifer)
420 * Ascension-fregatfugl (Fregata aquila)
421 X * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens) 2015-12-27 Curral Velho, Boa Vista Kap Verde
422 * Lille Fregatfugl (Fregata ariel)
423 X Sule (Morus bassanus) 2007-10-05 Blåvand Danmark
424 * Kapsule (Morus capensis)
425 * Maskesule (Sula dactylatra)
426 * Rødfodet Sule (Sula sula)
427 X Brun Sule (Sula leucogaster) 2015-12-22 Sal Rei Harbour, Boa Vista Kap Verde
428 * Rørskarv (Microcarbo africanus)
429 X Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) 2011-05-25 Eufrath, Birecik Tyrkiet
430 * Øreskarv (Phalacrocorax auritus)
431 X Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-05-22 Skagen Danmark
432 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2002-02-02 Blåvand Danmark
433 * White-breasted Cormorant (Phalacrocorax lucidus)
434 * Socotraskarv (Phalacrocorax nigrogularis)
435 * Afrikansk Slangehalsfugl (Anhinga rufa)
436 X Hellig Ibis (Threskiornis aethiopicus) 2016-07-18 Isolone di Oldenico, Piemonte (Cat C) Italien
437 X Eremitibis (Geronticus eremita) 2011-05-25 Birecik, Eufrath Tyrkiet
438 X Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2016-05-12 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
439 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-05-17 Skjern Enge Danmark
440 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2004-09-20 Vilslev Enge Danmark
441 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
442 * Amerikansk Dværghejre (Ixobrychus exilis)
443 X Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø Danmark
444 * Okkergul Dværghejre (Ixobrychus sinensis)
445 * Mørk Dværghejre (Ixobrychus eurhythmus)
446 X * Pygmæhejre (Ixobrychus sturmii) 2018-07-07 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
447 X Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-30 Sostrup Slot, Djursland Danmark
448 * Gulkronet Nathejre (Nyctanassa violacea)
449 X * Krabbehejre (Butorides virescens) 2021-10-27 Flores Azorerne
450 Mangrovehejre (Butorides striata)
451 X Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Slivsø, Haderslev Danmark
452 * Rishejre (Ardeola grayii)
453 * Vinhejre (Ardeola bacchus)
454 X Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-17 Tim Enge Danmark
455 * Østlig Kohejre (Bubulcus coromandus)
456 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-02-10 Rømø Danmark
457 X * Stor Blåhejre (Ardea herodias) 2021-10-28 Paul Da Praia, Terceira Azorerne
458 * Sorthovedet Hejre (Ardea melanocephala)
459 * Goliathejre (Ardea goliath)
460 X Purpurhejre (Ardea purpurea) 2010-05-16 South of Trujillo, Extramadura Spanien
461 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-03-02 Rømødæmningen Danmark
462 X * Mellemhejre (Ardea intermedia) 2015-12-23 Boa Vïsta Kap Verde
463 * Skyggehejre (Egretta ardesiaca)
464 * Louisianahejre (Egretta tricolor)
465 * Blåhejre (Egretta caerulea)
466 X * Snehejre (Egretta thula) 2021-10-28 Paul Da Praia, Terceira Azorerne
467 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-05-25 Saltvandssøen Danmark
468 X Revhejre (Egretta gularis) 2015-12-23 Ponta Do Sol, Boa Vista Kap Verde
469 X Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus) 2019-07-10 Köprülü Lake + (22/06-2019, Filsø, Denmark) Cypern
470 Rosapelikan (Pelecanus rufescens)
471 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
472 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-05-07 Skagen Danmark
473 X Blå Glente (Elanus caeruleus) 2010-05-16 Extramadura Spanien
474 X Lammegrib (Gypaetus barbatus) 2014-06-30 Kazbegi Georgien
475 X Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2010-05-17 Extremadura Spanien
476 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-26 Skagen Danmark
477 X * Østlig Hvepsevåge (Pernis ptilorhynchus) 2019-12-25 Jahra Farm Kuwait
478 * Svalehaleglente (Elanoides forficatus)
479 * Hættegrib (Necrosyrtes monachus)
480 * Hvidrygget Grib (Gyps africanus)
481 * Rüppells Grib (Gyps rueppelli)
482 X Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-26 Vesterris Plantage Danmark
483 X Munkegrib (Aegypius monachus) 2010-05-16 Extremadura Spanien
484 Øregrib (Torgos tracheliotos)
485 X Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-05-31 Harrild, Hede Danmark
486 * Gøglerørn (Terathopius ecaudatus)
487 X Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2007-05-26 Skagen Danmark
488 X Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-05-30 Skagen Danmark
489 * Savanneørn (Hieraaetus wahlbergi)
490 X Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2010-05-17 Extremadura Spanien
491 * Rovørn (Aquila rapax)
492 X Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-07-02 West of Tbilisi Georgien
493 X Spansk Kejserørn (Aquila adalberti) 2010-05-17 Extremadura Spanien
494 X Kejserørn (Aquila heliaca) 2016-05-04 Chacuna Georgien
495 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-05-24 Skagen Danmark
496 * Verreauxørn (Aquila verreauxii)
497 X Høgeørn (Aquila fasciata) 2014-02-12 Antiatlas Manutains Marokko
498 * Gabarhøg (Micronisus gabar)
499 * Mørk Sanghøg (Melierax metabates)
500 * Shikra (Accipiter badius)
501 X Balkanhøg (Accipiter brevipes) 2014-07-03 Shout of Kazbeg Georgien
502 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-05-24 Skagen Danmark
503 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-05-27 Skagen Danmark
504 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2011-05-09 Sneum Digesø Danmark
505 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2011-11-12 Sneum Danmark
506 X * Amerikansk Blå Kærhøg (Circus hudsonius) 2019-10-16 Corvo Azorerne
507 X Steppehøg (Circus macrourus) 2003-08-16 Ballum Enge Danmark
508 X Hedehøg (Circus pygargus) 2004-07-29 Ballum Danmark
509 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-05-15 Skagen Danmark
510 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-05-14 Lille Vilmose Danmark
511 * Gulnæbbet glente (Milvus aegyptius)
512 * Afrikansk Flodørn (Haliaeetus vocifer)
513 * Pallas´ Havørn (Haliaeetus leucoryphus)
514 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-05-03 Sneum Danmark
515 * Hvidhovedet Havørn (Haliaeetus leucocephalus)
516 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-05-24 Skagen + (sanctijohannis) Corvo, Azores 04/10-2017 Danmark
517 X Ørnevåge (Buteo rufinus) 2011-05-25 ssp. rufinus (ssp. Cirtensis Morocco15/02-2014) Tyrkiet
518 * Kap Verde Musvåge (Buteo bannermani)
519 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-05-23 Grenen, Skagen Danmark
520 X Slørugle (Tyto alba) 2007-05-13 St. Darum, Esbjerg Danmark
521 X Stribet Dværghornugle (Otus brucei) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
522 X Dværghornugle (Otus scops) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
523 X Cypern-dværghornugle (Otus cyprius) 2019-07-12 Pedoulas Cypern
524 X Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-12 Agger Tange Danmark
525 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-06-13 Sønderjylland Danmark
526 X * Ørkenhornugle (Bubo ascalaphus) 2017-12-23 Rissani Marokko
527 * Brun Fiskeugle (Ketupa zeylonensis)
528 X Natugle (Strix aluco) 2007-07-13 Køge, Sjælland Danmark
529 Maghreb Natugle (Strix mauritanica)
530 Ørkennatugle (Strix hadorami)
531 X Slagugle (Strix uralensis) 2017-04-15 Skaraborg, Fagersta Sverige
532 X Lapugle (Strix nebulosa) 2009-07-13 Vesteråsen Sverige
533 X Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-24 Porsmosen Danmark
534 X Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-12-11 Ullerup Skov, Hundested Danmark
535 X Kirkeugle (Athene noctua) 2010-05-16 Extremadura Spanien
536 X Perleugle (Aegolius funereus) 2011-02-12 Klagghams udde Sverige
537 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-09-11 Blåvand Danmark
538 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2006-03-01 Mandø Danmark
539 X Kapugle (Asio capensis) 2017-12-22 Merja Zerga Marokko
540 * Blånakket Musefugl (Urocolius macrourus)
541 X Hærfugl (Upupa epops) 2010-05-13 Sepiloveda Spanien
542 * Blåkronet Ellekrage (Coracias benghalensis)
543 * Savanneellekrage (Coracias abyssinicus)
544 X Ellekrage (Coracias garrulus) 2010-05-13 Sepiloveda Spanien
545 * Brednæbbet Ellekrage (Eurystomus glaucurus)
546 X Smyrnaisfugl (Halcyon smyrnensis) 2019-12-25 Jahra Pools Kuwait
547 Gråhovedet Isfugl (Halcyon leucocephala)
548 X Isfugl (Alcedo atthis) 2006-06-16 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
549 X * Bæltestødfisker (Megaceryle alcyon) 2017-10-03 Old Harbour, Corvo + Terceira (28/10-2021) Azorerne
550 X Gråfisker (Ceryle rudis) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
551 * Hvidstrubet Biæder (Merops albicollis)
552 Afrikansk Lille Grøn Biæder (Merops viridissimus)
553 Arabisk Lille Grøn Biæder (Merops cyanophrys)
554 X Grøn Biæder (Merops persicus) 2011-05-26 East of Birecik Tyrkiet
555 X Biæder (Merops apiaster) 2011-05-24 Birecik Tyrkiet
556 X Vendehals (Jynx torquilla) 2010-04-30 Ellekrattet, Skagen, Nordjylland Danmark
557 * Gulbuget Saftspætte (Sphyrapicus varius)
558 X Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2011-07-08 North of Kusamo Finland
559 X Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2012-12-22 Gram Slot Danmark
560 * Gulbuget Askespætte (Dendropicos goertae)
561 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-04-30 Vaserne, Sjælland Danmark
562 X Syrisk Flagspætte (Dendrocopos syriacus) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
563 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-06-05 Blåvand Danmark
564 X Hvidrygget Flagspætte (Dendrocopos leucotos) 2012-07-06 Bialoweiza Polen
565 * Guldspætte (Colaptes auratus)
566 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-04-06 Skøvde Sverige
567 X Grønspætte (Picus viridis) 2009-07-13 Vesteråsen Sverige
568 X Iberisk Grønspætte (Picus sharpei) 2010-05-12 Extremadura Spanien
569 X Berbergrønspætte (Picus vaillantii) 2017-12-26 Iguenane, Atlas Marokko
570 X Gråspætte (Picus canus) 2009-07-13 Vesteråsen Sverige
571 X Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2010-05-17 Trujillo Spanien
572 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2005-04-14 Sneum Danmark
573 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
574 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2014-09-08 Margrethe Kog Danmark
575 * Amurfalk (Falco amurensis)
576 X Eleonorafalk (Falco eleonorae) 2019-07-10 Karpasia National Cypern
577 Sodfalk (Falco concolor)
578 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-05-25 Skagen Danmark
579 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-05-20 Skagen Danmark
580 Lannerfalk (Falco biarmicus)
581 X Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Tipperne, Ringkøbing Danmark
582 X Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-10-20 Rejsby Forland Danmark
583 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2011-09-21 Rudbøll Danmark
584 X Munkeparakit (Myiopsitta monachus) 2010-05-11 Madrid (Cat C) Spanien
585 Nandayparakit (Aratinga nenday)
586 * Rødhovedet Aratinga (Psittacara erythrogenys)
587 X * Stor Alexanderparakit (Psittacula eupatria) 2016-01-24 Vondelpark, Amsterdam(Cat C) Holland
588 X Alexanderparakit (Psittacula krameri) 2011-09-25 Mijdrecht (Cat C) Holland
589 * Fibii (Sayornis phoebe)
590 X * Østlig Pivi (Contopus virens) 2018-10-20 Pico, Corvo Azorerne
591 * Gulbuget Empidonax (Empidonax flaviventris)
592 * Akadien-empidonax (Empidonax virescens)
593 * Elle-empidonax (Empidonax alnorum)
594 * Lille Empidonax (Empidonax minimus)
595 * Vestlig Kongetyran (Tyrannus verticalis)
596 * Østlig Kongetyran (Tyrannus tyrannus)
597 X Krattornskade (Tchagra senegalus) 2014-02-12 Souss Masser Marokko
598 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø Danmark
599 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-28 Blåvand Danmark
600 X Isabellatornskade (Lanius isabellinus) 2019-12-24 Jahra Farm Kuwait
601 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2017-07-08 Hadim Danmark
602 * Brunrygget Tornskade (Lanius vittatus)
603 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
604 X Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2014-06-30 Kazbegi, Caucasian Mountians Georgien
605 * Nordlig Tornskade (Lanius borealis)
606 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-09-18 Kalesmersk Hede, Blåvand Danmark
607 X Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis) 2010-05-13 Extremadura Spanien
608 X Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2009-05-09 Blåvand Danmark
609 X Masketornskade (Lanius nubicus) 2015-07-05 Akseki, Alanya Tyrkiet
610 X * Hvidøjet Vireo (Vireo griseus) 2018-10-20 Low reservoir, Corvo Azorerne
611 X * Gulbrystet Vireo (Vireo flavifrons) 2018-10-17 Do Vinte, Corvo Azorerne
612 * Østlig Sangervireo (Vireo gilvus)
613 X * Philadelphiavireo (Vireo philadelphicus) 2017-10-07 Do Vinte, Corvo Azorerne
614 X Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-19 Mandø + (Do Vinte, Corvo, Portugal 07/10-2017) Danmark
615 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-19 Grenen, Skagen Danmark
616 * Sort Drongo (Dicrurus macrocercus)
617 * Askedrongo (Dicrurus leucophaeus)
618 X Lavskrige (Perisoreus infaustus) 2011-07-08 Kusamo Finland
619 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-05-09 Blåvand Danmark
620 X Blåskade (Cyanopica cooki) 2010-05-13 Extermadura Spanien
621 X Husskade (Pica pica) 2010-09-18 Blåvand Danmark
622 X Maghreb Husskade (Pica mauritanica) 2014-02-15 Agadir Haubour Marokko
623 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2013-09-22 Falsterbo, Skåne Sverige
624 X Alpekrage (Pyrrhocorax pyrrhocorax) 2010-05-15 Gudarama Mountians, Extremadura Spanien
625 X Alpeallike (Pyrrhocorax graculus) 2011-05-22 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
626 X Allike (Coloeus monedula) 2003-05-23 Skagen Danmark
627 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
628 X Huskrage (Corvus splendens) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
629 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-09-18 Blåvand Danmark
630 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-08-20 Esbjerg, Vestjylland Danmark
631 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-09-18 Blåvand Danmark
632 * Broget Krage (Corvus albus)
633 X Ørkenravn (Corvus ruficollis) 2015-12-22 Sal Rei, Boa Vista Kap Verde
634 X Ravn (Corvus corax) 2006-04-17 Ribe Danmark
635 Korthalet Ravn (Corvus rhipidurus)
636 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-11-04 Blåvandshuk Danmark
637 * Cedersilkehale (Bombycilla cedrorum)
638 X * Hypocolius (Hypocolius ampelinus) 2019-12-27 Abdaly Farms Kuwait
639 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-10-04 Blåvand Danmark
640 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-09-18 Blåvand Danmark
641 X Sørgemejse (Poecile lugubris) 2011-05-23 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
642 X Lapmejse (Poecile cinctus) 2011-07-06 Kusamo Finland
643 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-04-13 Filsø, Varde Danmark
644 * Caspian Tit (Poecile hyrcanus)
645 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-03-20 Blåvand Spanien
646 X Kanarisk Blåmejse (Cyanistes teneriffae) 2014-02-14 ... Marokko
647 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2004-10-12 Sneum Danmark
648 * Azurmejse (Cyanistes cyanus)
649 X Musvit (Parus major) 2006-05-13 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
650 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2007-06-20 ..? Danmark
651 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2011-08-20 Skjern Enge Danmark
652 X Hærfuglelærke (Alaemon alaudipes) 2014-02-11 Guelmim Marokko
653 X Tyknæbbet Lærke (Ramphocoris clotbey) 2017-12-25 Tagdilt Track Marokko
654 X Ørkenlærke (Ammomanes deserti) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
655 X Lille Ørkenlærke (Ammomanes cinctura) 2014-02-11 Guelmim Marokko
656 X Sortisset Lærke (Eremopterix nigriceps) 2015-12-22 Boa Vista Kap Verde
657 * Brunisset Lærke (Eremopterix signatus)
658 X Hedelærke (Lullula arborea) 2010-05-15 Turiljo, Extremadura Spanien
659 * Hvidvinget Lærke (Alauda leucoptera)
660 Razolærke (Alauda razae)
661 Lille Sanglærke (Alauda gulgula)
662 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-06-05 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
663 X Theklalærke (Galerida theklae) 2010-05-15 Turiljo, Extremadura Spanien
664 X Toplærke (Galerida cristata) 2010-05-02 Hirtshals, Nordjylland Danmark
665 X Maghreb lærke (Galerida macrorhyncha) 2014-02-14 South of Agadir Marokko
666 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2011-05-22 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
667 X Ørkenbjerglærke (Eremophila bilopha) 2014-02-11 Guelmim Marokko
668 * Spidsnæbbet Lærke (Calandrella acutirostris)
669 X Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-27 Harboøre Tange Danmark
670 X Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2011-05-26 Harran, Sanliurfa Tyrkiet
671 X Kalanderlærke (Melanocorypha calandra) 2010-05-14 Extermadura Spanien
672 * Sortlærke (Melanocorypha yeltoniensis)
673 X Duponts Lærke (Chersophilus duponti) 2010-05-13 Sepulveda Spanien
674 Eremitlærke (Eremalauda dunni)
675 Arabisk Lærke (Eremalauda eremodites)
676 X Dværglærke (Alaudala rufescens) 2011-05-26 East of Birecik Tyrkiet
677 X Turkestan Korttået Lærke (Alaudala heinei) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
678 * Rødøret Bulbul (Pycnonotus jocosus)
679 X Hvidkindet Bulbul (Pycnonotus leucotis) 2019-12-24 Jahra Farm Kuwait
680 X Rødgumpet Bulbul (Pycnonotus cafer)
681 X Levantbulbul (Pycnonotus xanthopygos) 2011-05-21 Adana Airport Tyrkiet
682 X Berberbulbul (Pycnonotus barbatus) 2014-02-10 Agadir Marokko
683 X Brunstrubet Digesvale (Riparia paludicola) 2014-02-11 Guelmim Marokko
684 * Grey-throated Martin (Riparia chinensis)
685 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-06-18 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
686 * Østlig Digesvale (Riparia diluta)
687 * Stor Digesvale (Riparia cincta)
688 * Træsvale (Tachycineta bicolor)
689 * Purpursvale (Progne subis)
690 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-05-26 Skagen Danmark
691 * Etiopersvale (Hirundo aethiopica)
692 X Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2010-05-14 Extremadura Spanien
693 X Bleg Klippesvale (Ptyonoprogne obsoleta) 2017-12-23 Rissani Marokko
694 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-05-18 Marbæk, Esbjerg Danmark
695 * Asiatisk Bysvale (Delichon dasypus)
696 X Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2009-05-18 Marbæk Danmark
697 * Bjergsvale (Petrochelidon preussi)
698 * Indisk Klippesvale (Petrochelidon fluvicola)
699 * Stensvale (Petrochelidon pyrrhonota)
700 X Cettisanger (Cettia cetti) 2010-05-14 Extremadura Spanien
701 X Kratsanger (Scotocerca inquieta) 2017-12-23 Erfoud (ssp. theresae) Marokko
702 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-10-13 Blåvand Danmark
703 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2004-06-03 Darum Danmark
704 X Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2010-05-14 Extremadura Spanien
705 X Balkanløvsanger (Phylloscopus orientalis) 2011-05-22 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
706 X Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-28 Stevns Fyr, Sjælland Danmark
707 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2008-10-19 Blåvand Danmark
708 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-10-19 Skalligen, Blåvand Danmark
709 X Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2013-10-20 Stationhaven, Blåvand Danmark
710 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø Danmark
711 X Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-22 Blåvand Danmark
712 * Dværgløvsanger (Phylloscopus neglectus)
713 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-05-27 Sneum Danmark
714 X Bjerggransanger (Phylloscopus sindianus) 2014-07-01 Kazbegi, Caucasus Mountians Georgien
715 Kanarisk Gransanger (Phylloscopus canariensis)
716 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2005-06-05 Blåvandshuk Danmark
717 X Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-27 Tanesø, Vestjyland Danmark
718 * Østlig Kronsanger (Phylloscopus coronatus)
719 X Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2014-06-30 Kazbegi, Caucasian Georgien
720 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2017-10-28 Triberga, Öland Sverige
721 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-05-23 Sneum Digesø Danmark
722 * Lysbenet Løvsanger (Phylloscopus tenellipes)
723 * Kamchatkasanger (Phylloscopus examinandus)
724 X Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2011-07-12 Neiden Kirke, Kirkenes, Lapland Norge
725 * Basradrosselrørsanger (Acrocephalus griseldis)
726 Kap Verde-rørsanger (Acrocephalus brevipennis)
727 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2010-05-12 Extremadura Spanien
728 * Østlig Drosselrørsanger (Acrocephalus orientalis)
729 X Papyrussanger (Acrocephalus stentoreus) 2019-12-24 Jahra Pools Kuwait
730 X Tamarisksanger (Acrocephalus melanopogon) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
731 X Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2012-07-04 South of Bylastok Polen
732 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-05-28 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
733 X Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-14 Blåvand Danmark
734 X Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-07-10 Kalø, Djursland Danmark
735 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-05-12 Extremadura Spanien
736 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-06-12 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
737 * Tyknæbbet Drosselrørsanger (Arundinax aedon)
738 X Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-14 Mandø Danmark
739 Steppegulbug (Iduna rama)
740 X Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2011-05-22 Karatas, Adana Tyrkiet
741 X Vestlig Bleg Gulbug (Iduna opaca) 2010-05-16 Puebla del Maestre, Badajoz Spanien
742 X Orientgulbug (Hippolais languida) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
743 X Olivensanger (Hippolais olivetorum) 2015-07-05 Hadim, Alanya Tyrkiet
744 X Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-05 Blåvand Danmark
745 X Gulbug (Hippolais icterina) 2006-05-30 ... Danmark
746 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
747 * Pallas' Græshoppesanger (Helopsaltes certhiola)
748 X Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2011-07-18 Jämtland Sverige
749 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-29 Sneum Danmark
750 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2011-06-12 Gamst sø Danmark
751 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-05-10 Magisterkogen Danmark
752 X Cistussanger (Cisticola juncidis) 2011-05-28 Karatas, Adana Tyrkiet
753 X Yndefuld Prinia (Prinia gracilis) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
754 Delikat Prinia (Prinia lepida)
755 * Sahelsanger (Spiloptila clamans)
756 X * Sangtimalie (Leiothrix lutea) 2016-07-18 Lucca Italien
757 Arabisk Larmdrossel (Argya squamiceps)
758 X Gulbrun Larmdrossel (Argya fulva) 2014-02-11 Guelmim Marokko
759 X * Iraklarmdrossel (Argya altirostris) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
760 X * Stribet Larmdrossel (Argya huttoni) 2019-12-27 Abdaly Farms Kuwait
761 X Munk (Sylvia atricapilla) 2005-06-05 Blåvandshuk Danmark
762 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-07-03 Blåvand Danmark
763 X Høgesanger (Curruca nisoria) 2012-09-23 Blåvand Danmark
764 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-08-10 Blåvand Danmark
765 * Mørk Gærdesanger (Curruca althaea)
766 X Mestersanger (Curruca hortensis) 2010-05-13 Extremadura Spanien
767 X Østlig Mestersanger (Curruca crassirostris) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
768 Rødehavssanger (Curruca leucomelaena)
769 X Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen Danmark
770 X Afrikansk Ørkensanger (Curruca deserti) 2017-12-24 Erg Chebbi, Erfoud Marokko
771 X Tornsanger (Curruca communis) 2011-08-11 Blåvandshuk Danmark
772 X Provencesanger (Curruca undata) 2010-05-15 Extremadura Spanien
773 X Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen Danmark
774 Balearsanger (Curruca balearica)
775 X Berbersanger (Curruca deserticola) 2014-02-14 Agadir Marokko
776 X Brillesanger (Curruca conspicillata) 2012-09-13 Madeira Portugal
777 X Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-14 Skagen(albistriata) + Spain 13/05-2010(cantillans) Danmark
778 X Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2010-05-14 Extremadura Spanien
779 X Makisanger (Curruca subalpina) 2016-07-15 Etang Del Salé, Aléria, Corsica Frankrig
780 X Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-18 Blåvand, Fyrhaven Danmark
781 X Rosasanger (Curruca mystacea) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
782 X Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 2015-07-09 Akseki Tyrkiet
783 X Cypernsanger (Curruca melanothorax) 2019-07-11 Sadrazamkoy Cypern
784 X * Kanelpapegøjenæb (Sinosuthora webbiana) 2016-07-14 Palude Brabbia, Lombardia (Cat C) Italien
785 * Gråstrubet Papegøjenæb (Sinosuthora alphonsiana)
786 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-10-17 Blåvand Danmark
787 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-10-17 Blåvand Danmark
788 X Madeirafuglekonge (Regulus madeirensis) 2012-09-15 Madeira Portugal
789 * Rubinfuglekonge (Regulus calendula)
790 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-09-18 Blåvand Danmark
791 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-05-13 Darum, Ribe Danmark
792 X Korsikansk Spætmejse (Sitta whiteheadi) 2016-07-16 Col De Sorba, Corsica Frankrig
793 * Kabylerspætmejse (Sitta ledanti)
794 X Krüpers Spætmejse (Sitta krueperi) 2015-07-10 Oymapinar Forest Tyrkiet
795 X * Amerikansk Spætmejse (Sitta canadensis) 2022-11-05 Aukrug Tyskland
796 X Klippespætmejse (Sitta neumayer) 2011-05-23 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
797 X Østlig Klippespætmejse (Sitta tephronota) 2011-05-26 Halfeti, sanliurfa Tyrkiet
798 X Murløber (Tichodroma muraria) 2016-04-30 Kazbegi Georgien
799 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-05-09 Blåvand Danmark
800 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-02-16 Århus Danmark
801 * Kattedrossel (Dumetella carolinensis)
802 * Nordlig Spottedrossel (Mimus polyglottos)
803 * Røddrossel (Toxostoma rufum)
804 X * Topmaina (Acridotheres cristatellus) 2018-10-27 ... Portugal
805 X * Grå Maina (Acridotheres ginginianus) 2019-12-25 Jahra Farm Kuwait
806 X Maina (Acridotheres tristis) 2019-12-23 Kuwait City Kuwait
807 * Burmastær (Acridotheres burmannicus)
808 * Amurstær (Agropsar sturninus)
809 X Rosenstær (Pastor roseus) 2014-07-04 Tianeti Georgien
810 X Stær (Sturnus vulgaris) 2006-04-23 Darum Danmark
811 X Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-27 Tane Sø, Blåvand Danmark
812 Tristrams Sortstær (Onychognathus tristramii)
813 * Sibirisk Drossel (Geokichla sibirica)
814 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
815 * Flammedrossel (Ixoreus naevius)
816 * Rustrygget Skovdrossel (Catharus fuscescens)
817 * Gråkindet Skovdrossel (Catharus minimus)
818 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
819 X * Eremitdrossel (Catharus guttatus) 2019-10-16 Fojo, Corvo Azorerne
820 X * Plettet Skovdrossel (Hylocichla mustelina) 2018-10-17 Da Ponte, Corvo Azorerne
821 * Grådrossel (Turdus unicolor)
822 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2006-10-28 Mandø Danmark
823 X Solsort (Turdus merula) 2004-01-01 Darum Danmark
824 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
825 X Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2013-01-01 Vejlerne Danmark
826 Rødstrubet Drossel (Turdus ruficollis)
827 * Rustdrossel (Turdus naumanni)
828 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-06 Sorthat, Bornholm Danmark
829 X Sjagger (Turdus pilaris) 2004-05-01 Mandø Danmark
830 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2003-01-01 Sneum Enge Danmark
831 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2004-04-23 Darum Danmark
832 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-10-20 Blåvand Danmark
833 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
834 Sort Trænattergal (Cercotrichas podobe)
835 X Trænattergal (Cercotrichas galactotes) 2011-05-24 Birecik Tyrkiet
836 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-06-12 Blåvand Danmark
837 X Tyrrhensk Fluesnapper (Muscicapa tyrrhenica) 2016-07-16 Corsica Frankrig
838 * Sibirisk Fluesnapper (Muscicapa sibirica)
839 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
840 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-06-05 Blåvand Danmark
841 * Blånattergal (Larvivora cyane)
842 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
843 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-05-15 Extremadura Spanien
844 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2005-06-14 Vejen Mose Danmark
845 X Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2010-05-12 Sepulveda Spanien
846 X Hvidhals (Irania gutturalis) 2011-05-26 East of Birecik Tyrkiet
847 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 2016-01-24 Hoogwoud Holland
848 X Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2011-07-05 Kusamo Finland
849 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-05-06 Blåvand Danmark
850 Berberfluesnapper (Ficedula speculigera)
851 X Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2007-07-12 Ottenby, Öland Sverige
852 X Balkanfluesnapper (Ficedula semitorquata) 2014-06-28 South of Kazbegi, Caucasian Mountians Georgien
853 * Mugimakifluesnapper (Ficedula mugimaki)
854 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2011-09-24 Blåvand + (Corvo, Azores 22/10-2022) Danmark
855 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
856 * Gråhovedet Rødstjert (Phoenicurus erythronotus)
857 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-08-20 Blåvand Danmark
858 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-05-13 Extermadura Spanien
859 * Amurrødstjert (Phoenicurus auroreus)
860 X Diademrødstjert (Phoenicurus moussieri) 2014-02-11 Souss Marokko
861 X * Bjergrødstjert (Phoenicurus erythrogastrus) 2016-05-01 Kazbegi Georgien
862 X Stendrossel (Monticola saxatilis) 2010-05-14 Extremadura Spanien
863 X Blådrossel (Monticola solitarius) 2010-05-15 Extremadura Spanien
864 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-05-17 Blåvand, Varde Danmark
865 X Kanarisk Bynkefugl (Saxicola dacotiae) 2018-07-07 Barranco de Rio Cabras, Fuerteventura Spanien
866 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2005-05-13 Blåvand Danmark
867 X Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2017-10-15 Ho, Blåvand (maurus) + Georgia (variegata) Danmark
868 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-15 Tipmose Danmark
869 * Sort Bynkefugl (Saxicola caprata)
870 * Myrepikker (Myrmecocichla aethiops)
871 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-09-18 Blåvand Danmark
872 Atlas Stenpikker (Oenanthe seebohmi)
873 X Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Strand, Sjælland Danmark
874 Hættestenpikker (Oenanthe monacha)
875 X Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-15 Blåvand Danmark
876 X Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-05 Thorsminde Danmark
877 X Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 2011-05-22 Taurus Tyrkiet
878 X Cypernstenpikker (Oenanthe cypriaca) 2019-07-11 Pedoulas Cypern
879 X Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-03 Skansehage, Rørvig Danmark
880 X Berberstenpikker (Oenanthe moesta) 2014-02-11 Sahara Dessert, Guelmim Marokko
881 Sortstjert (Oenanthe melanura)
882 * Orientstenpikker (Oenanthe picata)
883 X Sørgestenpikker (Oenanthe leucura) 2014-02-11 Nord for Guelmim Marokko
884 X Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2014-02-11 Guelmim Marokko
885 * Sorthovedet Stenpikker (Oenanthe albonigra)
886 X Hvidrygget Stenpikker (Oenanthe finschii) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
887 X Maghreb Stenpikker (Oenanthe halophila) 2014-02-11 Guelmin Danmark
888 X Klippestenpikker (Oenanthe lugens) Danmark
889 Basalt Stenpikker (Oenanthe warriae)
890 Kurdisk Stenpikker (Oenanthe xanthoprymna)
891 X * Afghanstenpikker (Oenanthe chrysopygia) 2019-12-26 Rubbish Dumps, Al-Nuwaiseeb Kuwait
892 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-01-12 Ribe Danmark
893 * Lille Solfugl (Hedydipna platura)
894 Nilsolfugl (Hedydipna metallica)
895 Palæstinasolfugl (Cinnyris osea)
896 X * Purpursolfugl (Cinnyris asiaticus) 2019-12-28 Fnaitees, Kuwait City Kuwait
897 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-12-13 Esbjerg Danmark
898 X Italiensk Spurv (Passer italiae) 2016-07-15 Livorno Italien
899 X Spansk Spurv (Passer hispaniolensis) 2010-05-16 Extremadura Spanien
900 X Dødehavsspurv (Passer moabiticus) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
901 X Kap Verde-spurv (Passer iagoensis) 2015-12-22 Sal Rei Harbour, Boa Vista Kap Verde
902 X Ørkenspurv (Passer simplex) 2017-12-24 Erg Chebbi, Erfoud Marokko
903 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-08-14 Sneum Danmark
904 * Sahelspurv (Passer luteus)
905 X Lys Stenspurv (Carpospiza brachydactyla) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
906 X Stenspurv (Petronia petronia) 2010-05-16 Extremadura Spanien
907 X Gulstrubet Stenspurv (Gymnoris xanthocollis) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
908 X Snefinke (Montifringilla nivalis) 2011-05-23 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
909 * Brunmasket Væver (Ploceus galbula)
910 * Stor Maskevæver (Ploceus cucullatus)
911 Sorthovedet Væver (Ploceus melanocephalus)
912 Stribet Væver (Ploceus manyar)
913 Napoleonsvæver (Euplectes afer)
914 * Amarant (Lagonosticta senegala)
915 * Orangekindet Astrild (Estrilda melpoda)
916 * Gråastrild (Estrilda troglodytes)
917 X Helenaastrild (Estrilda astrild) 2012-09-14 Madeira (Cat C) Portugal
918 X Tigerfinke (Amandava amandava) 2010-05-14 Rio Gargaligas, Extremadura (Cat C) Spanien
919 * Afrikansk Sølvnæb (Euodice cantans)
920 X Indisk Sølvnæb (Euodice malabarica) 2019-12-28 Pivot Fields Kuwait
921 * Muskatfinke (Lonchura punctulata)
922 * Dominikanerenke (Vidua macroura)
923 X Alpejernspurv (Prunella collaris) 2011-05-22 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
924 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-19 Hirtshals Danmark
925 X Kaukasisk Jernspurv (Prunella ocularis) 2011-05-23 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
926 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
927 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-06-05 Blåvandshuk Danmark
928 Skovvipstjert (Dendronanthus indicus)
929 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-05-26 Skagen Danmark
930 * Østlig Gul Vipstjert (Motacilla tschutschensis)
931 X Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2010-05-01 Grenen, Skagen Danmark
932 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-09-13 Madeira Portugal
933 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-05-01 Skagen Danmark
934 Afrikansk Vipstjert (Motacilla aguimp)
935 X Storpiber (Anthus richardi) 2009-10-04 Blåvand Danmark
936 X Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2017-02-11 Cuxhaven + (Skagen, Denmark 18/11-2018) Tyskland
937 X Markpiber (Anthus campestris) 2010-05-15 Extremadura Spanien
938 Langnæbbet Piber (Anthus similis)
939 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-10-04 Blåvand Danmark
940 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-09-18 Blåvand Danmark
941 X Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-14 Mandø Danmark
942 Tundrapiber (Anthus gustavi)
943 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2014-05-12 Skagen Danmark
944 X Hedepiber (Anthus rubescens)
945 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-03-22 Mandø Danmark
946 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-03-22 Mandø Danmark
947 X Kanarisk Piber (Anthus berthelotii) 2012-09-15 Maderia Portugal
948 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-05-28 Blåvand Danmark
949 Tenerife Blå Bogfinke (Fringilla teydea)
950 * Kanarisk Blå Bogfinke (Fringilla polatzeki)
951 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-10-20 Blåvand Danmark
952 * Aftenkernebider (Hesperiphona vespertina)
953 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2004-01-09 Darum Danmark
954 X Krognæb (Pinicola enucleator) 2011-07-06 Close to Taivalkoski Finland
955 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-09-18 Blåvand Danmark
956 X Azorerdompap (Pyrrhula murina) 2014-07-25 Serra de Tronqueira, Sao Miguel Azorerne
957 X Karmoisinfinke (Rhodopechys sanguineus) 2011-05-23 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
958 X Afrikansk Karmoisinfinke (Rhodopechys alienus) 2017-12-26 Oukaïmeden Marokko
959 X Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2014-02-11 South of Guelmim, Sahara Desert Marokko
960 Mongolsk Ørkendompap (Bucanetes mongolicus)
961 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2010-06-05 Blåvand Danmark
962 X * Stor Rosenfinke (Carpodacus rubicilla) 2016-04-30 Kazbegi Georgien
963 Sinai-karmindompap (Carpodacus synoicus)
964 * Langhalet Rosenfinke (Carpodacus sibiricus)
965 * Rosenfinke (Carpodacus roseus)
966 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-09-18 Blåvandshuk Danmark
967 X Ørkenfinke (Rhodospiza obsoleta) 2011-05-25 Birecik Tyrkiet
968 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-05-13 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
969 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-05-13 Sneum Digesø, Esbjerg Danmark
970 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-02-12 Sneum Danmark
971 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-02-25 Sneum Danmark
972 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2011-07-12 Vardø Norge
973 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-10-06 Blåvand Danmark
974 Skotsk Korsnæb (Loxia scotica)
975 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2006-12-11 Mandø Danmark
976 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-12-11 Ullerup Skov, Hundested Danmark
977 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-09-18 Blåvand Danmark
978 X Citronsisken (Carduelis citrinella) 2015-03-28 Sierra De Gredos Spanien
979 X Brunrygget Citronsisken (Carduelis corsicana) 2016-07-16 Col De Sorba, Corsica Frankrig
980 X Rødpandet Irisk (Serinus pusillus) 2011-05-23 Demirkazik, Taurus Mountains Tyrkiet
981 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-04-21 Sneum Digesø Danmark
982 Syrisk Gulirisk (Serinus syriacus)
983 X Kanariefugl (Serinus canaria) 2012-09-13 Madeira Portugal
984 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-04-13 Blåvand Danmark
985 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-05-13 Sneum enge Danmark
986 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2004-02-08 Ballum Enge Danmark
987 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2006-09-25 Vilslevenge Danmark
988 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2004-04-12 Darum Danmark
989 X Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Fanø Danmark
990 X Klippeværling (Emberiza cia) 2010-05-14 Extremadura Spanien
991 * Bjerghortulan (Emberiza buchanani)
992 X Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2011-05-26 Birecik Tyrkiet
993 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2008-05-25 Skagen Danmark
994 X Rustværling (Emberiza caesia) 2015-07-09 Degirmelik, Seydisehir Tyrkiet
995 X Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2014-02-14 Atlas Mountians Marokko
996 Stribet Værling (Emberiza striolata)
997 X Husværling (Emberiza sahari) 2014-02-11 Guelmim Marokko
998 * Brunøret Værling (Emberiza fucata)
999 X Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-21 Mandø Danmark
1000 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen Danmark
1001 X Pileværling (Emberiza rustica) 2011-07-08 ... Finland
1002 Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
1003 * Rødværling (Emberiza rutila)
1004 X Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2014-05-23 Taphage Enge Danmark
1005 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
1006 * Gråhovedet Værling (Emberiza spodocephala)
1007 * Sibirisk Rørspurv (Emberiza pallasi)
1008 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2006-07-03 Sneum Digesø Danmark
1009 * Rævespurv (Passerella iliaca)
1010 * Sangspurv (Melospiza melodia)
1011 X * Stribet Sangspurv (Melospiza lincolnii) 2018-10-18 Powerstation, Corvo Azorerne
1012 * Hvidkronet Spurv (Zonotrichia leucophrys)
1013 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
1014 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
1015 * Savannahspurv (Passerculus sandwichensis)
1016 X * Amerikansk Træspurv (Spizelloides arborea) 2016-11-13 Staffanstorp, Skåne Sverige
1017 * Lærkespurv (Chondestes grammacus)
1018 * Rødsidet Buskspurv (Pipilo erythrophthalmus)
1019 * Gulhovedet Trupial (Xanthocephalus xanthocephalus)
1020 X * Bobolink (Dolichonyx oryzivorus) 2017-10-06 Poco d'Agua, Corvo Azorerne
1021 X * Baltimoretrupial (Icterus galbula) 2018-10-24 Upper Cantinho, Corvo Azorerne
1022 * Rødvinget Trupial (Agelaius phoeniceus)
1023 * Brunhovedet Kostær (Molothrus ater)
1024 * Sortgrackel (Quiscalus quiscula)
1025 X * Brillevanddrossel (Seiurus aurocapilla) 2018-10-20 Do Vinte, Corvo Azorerne
1026 X * Nordlig Vanddrossel (Parkesia noveboracensis) 2017-10-02 Middel Field, Corvo Azorerne
1027 * Gulvinget Sanger (Vermivora chrysoptera)
1028 * Blåvinget Sanger (Vermivora cyanoptera)
1029 * Sorthvid Sanger (Mniotilta varia)
1030 * Blommegul Sanger (Protonotaria citrea)
1031 * Tennesseesanger (Leiothlypis peregrina)
1032 * Connecticutsanger (Oporornis agilis)
1033 X * Gulstrube (Geothlypis trichas) 2018-10-21 Middel Field, Corvo Azorerne
1034 X * Hættesanger (Setophaga citrina) 2019-10-17 Do Vinte, Corvo Azorerne
1035 X * Amerikansk Ildstjert (Setophaga ruticilla) 2018-10-25 Poço d'Agua, Corvo Azorerne
1036 * Brunkindet Sanger (Setophaga tigrina)
1037 * Cyanblå Sanger (Setophaga cerulea)
1038 X * Parulasanger (Setophaga americana) 2018-10-19 Low reservoir, Corvo Azorerne
1039 X * Magnoliesanger (Setophaga magnolia) 2018-10-24 Lighthouse Valley, Corvo Azorerne
1040 X * Brunbrystet Sanger (Setophaga castanea) 2018-10-17 Do Vinte, Corvo Azorerne
1041 * Ildsanger (Setophaga fusca)
1042 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2019-10-18 Riba Cerrado das Vacas, Corvo Azorerne
1043 * Brunsidet Sanger (Setophaga pensylvanica)
1044 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
1045 X * Blå Sanger (Setophaga caerulescens) 2021-10-22 Fojo, Corvo Azorerne
1046 * Mossanger (Setophaga palmarum)
1047 X * Myrtesanger (Setophaga coronata) 2018-10-18 Middel Field, Corvo Azorerne
1048 * Gulstrubet Sanger (Setophaga dominica)
1049 * Præriesanger (Setophaga discolor)
1050 * Sorthalset Sanger (Setophaga virens)
1051 * Canadasanger (Cardellina canadensis)
1052 * Sortkronet Sanger (Cardellina pusilla)
1053 * Sommertangar (Piranga rubra)
1054 X * Skarlagentangar (Piranga olivacea) 2018-10-19 Low rute, Corvo Azorerne
1055 X * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus) 2022-10-16 Corvo Azorerne
1056 X * Dickcissel (Spiza americana) 2018-10-22 Middel Field, Corvo Azorerne
1057 X * Koboltkernebider (Passerina caerulea) 2018-10-17 Poço d'Agua, Corvo Azorerne
1058 X * Indigofinke (Passerina cyanea) 2018-10-19 Corvo Azorerne
Annoncer