Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-02-09 Knud ved Haderslev
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-07-27 Tinglev
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-23 Skjern enge
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-01-16 Esbjerg havn
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-04-14 Tinglev mose
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-05 Tumbøl søndermark
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Halk nor
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-05 Tumbøl søndermark
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-05 Tumbøl søndermark
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Halk nor
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-03-01 Kongens mose
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Halk
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-01-13 Rødekro
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-01 Halk nor
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2013-04-14 Tinglev mose
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-14 Hindemade
28 X Knarand (Mareca strepera) 2013-01-19 Haderslev fjord
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-01 Halk nor
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Møllestrømmen Haderslev
32 X Spidsand (Anas acuta) 2013-03-12 Nørresø Tønder
33 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-02 Ejsbøl Sø
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-04-01 Uge
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-02 Hindemade
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-02 Haderslev inderdam
40 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-12 Neden for Skamlingsbanken
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-01 Halk nor
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-01 Halk nor
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-26 Blåvand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-01 Halk nor
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-02-10 Blåvand
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Halk nor
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-02 Slivsø
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-02 Ejsbøl Sø
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-01 Halk nor
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-25 Kolding
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2013-11-04 Gilleleje
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-04-27 Frøslev mose
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-02 Haderslev
76 X Huldue (Columba oenas) 2013-01-13 Rødekro
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Egen have
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-04-27 Frøslev plantage
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-01 Haderslev
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-03-12 Tinglev mose
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-06-01 Gudsø vig
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-01 Møllestrømmen Haderslev
89 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-01 Møllestrømmen Haderslev
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Møn
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2013-03-12 Kongens mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-19 Haderslev Havn
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-16 Sø vest for Christiansfeld
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-01 Haderslev Dam
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-01-01 Halk nor
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-05-07 Slivsø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-02-09 Hejlsminde nor
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-07-11 Lille Vildmose
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-02 Sneum Engsø
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-01-02 Hindemade
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-02 Sneum Engsø
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-07-12 Saltvandssøen
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-28 Halk Nor
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-14 Hindemade
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvand
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-04 Kammerslusen, Mellemvej
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-04-28 Nørresø Tønder
117 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-01 Halk nor
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-05-04 Havneby, Rømø
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-07-12 Saltvandssøen
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-02-10 Blåvand
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-08-01 Hejlsminde Nor
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-02 Sneum Engsø
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-07-12 Saltvandssøen
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-07-12 Saltvandssøen
128 Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2013-02-10 Blåvand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-01 Halk nor
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-07-18 Lakolk Klitsø
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-10-20 Hejlsminde nor
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-14 Tinglev mose
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2013-07-12 Saltvandssøen
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-26 Hindemade
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-14 Hindemade
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2013-02-09 Hejlsminde bugt
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-05-08 Ejsbøl sø
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-07-12 Saltvandssøen
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-19 Bøjden nor
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-28 Hanstholm havn
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Haderslev Dam
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-05-25 Fiil sø
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-14 Haderslev Dam
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Haderslev Dam
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Halk nor
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2013-12-28 Hanstholm havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Haderslev Dam
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-03-13 Fredericia
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-25 Fiil sø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-08-12 Årslev Engsø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-19 Bøjden nor
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-06-05 Blåvand
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-16 Haderslev inderdam
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-19 Bøjden nor
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-12 Saltvandssøen
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-07-12 Saltvandssøen
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 Lomvie (Uria aalge)
205 Alk (Alca torda)
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-11-17 Halk Nor
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-04-27 Smedeager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2013-10-13 Skagen
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Haderslev
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-11-01 Margrethekog
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-03-12 Nørresø Tønder
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Haderslev Dam
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-10-03 St Anslet
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-06-04 Svanninge Bakker
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Nord for Skive
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-04-20 Lille vildmose
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-02 Ejsbøl Sø
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-06 Fredshule ved Haderslev
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-19 Vissenbjerg
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-02 Abkær mose
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-09-15 Mandø
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-04 Kammerslusen, Mellemvej
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-17 Nord for Aabenraa
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-02 Haderslev
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-10-27 Ballum Enge
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Halk nor
270 X Slørugle (Tyto alba) 2013-10-12 Haderslev kommune
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-28 Hanstedreservatet
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2013-03-14 Lindet skov
274 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-02 Skov ved Tørning Mølle
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-01-05 Haderslev vesterskov
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-02 Christiansdal
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-18 Gram
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Egen have
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-03-12 Draved skov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-03-12 Draved skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Halk
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-09-21 Starup ved Haderslev
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-01-23 Skjern enge
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-04-27 Haderslev
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-04-21 Halk nor
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-06-04 Tinglev mose
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-21 Skjern Enge
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-02 Ejsbøl Sø
314 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Egen have
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-02 Haderslev
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Egen have
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-02 Haderslev
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Haderslev Dam
321 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-02 Abkær mose
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-23 Haderslev
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-23 Videbæk
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-03-01 Frøslev Plantager
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-02 Teglholt skov
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-03-12 Tinglev mose
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Haderslev
328 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Halk
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-11-27 Lakolk sø
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-03-01 Frøslev mose
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-14 Hindemade
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-14 Hindemade
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-14 Hindemade
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-03-12 Draved skov
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-11 Haderslev vesterskov
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-20 Lille vildmose
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-14 Årøsund
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-28 Møn
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-28 Møn
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-05-12 Ejsbøl sø
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-25 Hindemade
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-30 Haderslev
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-08 Ejsbøl sø
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-06-04 Tinglev mose
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-21 Hindemade
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-12 Ejsbøl sø
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-24 Snoghøj ved Fredericia
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-08 Ejsbøl sø
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-02 Teglholt skov
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-01 Haderslev
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-02 Haderslev
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-03-27 Draved skov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-03-03 Haderslev Vesterskov
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-03-01 Haderslev
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-21 Stavmose
400 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-02 Haderslev
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Halk
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-01 Halk
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-03-12 Draved skov
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-03-12 Syd for Tinglev
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-30 Haderslev Vesterskov
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-02 Teglholt Skov
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-14 Tinglev mose
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-28 Møn
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-27 Christiansdal
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-28 Nørresø Tønder
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-27 Frøslev plantage
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-27 Frøslev mose
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-04-27 Frøslev mose
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-08-31 Barsø
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-16 Blåvand
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-02 Tørning mølle
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-02 Haderslev
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-01 Halk
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-03-06 Fredericia
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-20 Lille vildmose
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-01-02 Tørning mølle
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-01 Uge
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-03-01 Frøslev mose
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-22 Haderslev
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-01 Halk nor
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Egen have
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-01-19 Havens foderplads
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-19 Haven
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-01 Egen have
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-06-05 Blåvand
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Egen have
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-11-17 Halk Nor
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-19 Syd for Odense
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-01-13 Rødekro
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-14 Haveobs
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-03-01 Frøslev Plantage
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01 Haderslev
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-02-17 Haderslev
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-10-13 Skagen
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-01-23 Abildå
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01 Halk
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-01-23 Skjern enge
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer