Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Thyge Enevoldsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thyge Enevoldsens kryds

Dette er Thyge Enevoldsens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-02-23 Stevns
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2013-06-15 Søborg Sø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-02 Søvang
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-05-09 Vester Vedsted, låningsvejen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-01 SV-pynten
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-02 Søvang
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Klydesøen
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-26 Blåbjerg plantage
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-01-02 Søvang
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-06 Tranemosen
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Klydesøen
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-01-27 Vilslev
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-01 Hejresøen
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-05-09 Sneum Digesø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-06 Lejsø
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-01-02 Søvang
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) Klydesøen
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-28 Klydesøen
28 X Knarand (Mareca strepera) 2013-03-16 Sydvestpynten
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-01 Klydesøen
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Klydesøen
32 X Spidsand (Anas acuta) 2013-01-06 Gødstrup engsø
33 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-01 Klydesøen
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-04-28 Klydesøen
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-01 Klydesøen
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-01-31 Frederiksdal
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-01 Klydesøen
40 X Bjergand (Aythya marila) 2013-02-23 Køge havn
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-02-15 Skælskørs nor
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-01 Køge bugt ud for Klydesøen
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-01 Køge bugt ud for Klydesøen
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-16 Blåvand
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-05 Liseleje strand
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-02 Asserbo strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-02-23 Rødvig
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-01 Klydesøen
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-01 Køge bugt ud for Klydesøen
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01 Klydesøen
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-01 Køge bugt ud for Klydesøen
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-07-31 Ølundgård inddæmningen
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-10 Blåbjerg plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-16 Frederiksberg
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-08 Gundsømagle Sø
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-01 Frederiksberg
76 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-03 Holløse Bredning
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Frederiksberg
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-06 Havstokken
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-03-16 Brobækmose
83 X Engsnarre (Crex crex) 2013-05-31 Hvidovre
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-05-31 Gundsømagle
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-03 Frederiksberg have
89 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-03 Frederiksberg Have
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2013-04-13 Sv-pynten
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-06 Skælskørs InderfjordLille
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-04-13 Sv-pynten
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-01 Køge bugt ud for Klydesøen
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-03-03 Stubben Kbh.
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-21 Gurre Sø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-27 Esbjerg
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-07-06 Lille Vildmose
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-28 Klydesøen
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-03 Holløse Bredning
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-05-09 Vedsted enge
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2013-06-09 Margrethes kog
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-05-09 Ribe Enge
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-17 Glænø Østerfed
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-28 Ishøj
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-09 Vedsted enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-05-11 Blåvand
117 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-26 Esbjerg
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-01-27 Esbjerg
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-05-09 Mandø låningsvej
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-01-27 Esbjerg
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-01-27 Esbjerg
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-28 Klydesøen
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-05-19 Møn
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-06-01 Klydesøen
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-04-28 Ishøj
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2013-02-16 Blåvand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-27 Esbjerg
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-01-06 Halsskov odde
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-07-23 Blåvand
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-06-14 Asserbo Plantage
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-05-11 Grærup langsø
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-08-18 Klydesøen
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-28 Ishøj
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-21 Tikøb
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2013-01-27 Esbjerg
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-28 Ishøj
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-28 Klydesøen
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-28 Klydesøen
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-07-22 Hanstholm
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Klydesøen
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-05-11 Filsø
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-09 Sneum Digesø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Klydesøen
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Klydesøen
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Klydesøen
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-01-19 Enghavepark
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-03-22 Ålborg Østre Anlæg
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-11 Filsø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-04-28 Klydesøen
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-13 Sv-pynten
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-06-08 Blåvand
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-05-08 Gundsømagle Sø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-05-09 Korsør
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-12 Utterslev mose
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-06-09 Rudbøl
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-07-21 Ud for Hirtshals
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-07-26 Blåvandshuk Huk
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2013-12-01 Børstrup Hage
205 X Alk (Alca torda) 2013-01-05 Liseleje Strand
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-08-11 Sprogø
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-01-05 Liseleje strand
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-09-13 Veddinge bakker
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-07-21 Ud for Hirtshals
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-06-09 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2013-03-03 Gilbjerg Hoved
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-01 Klydesøen
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-06-08 Filsø
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-28 Klydesøen
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Hejresøen
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-10-23 Søvang
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-13 Sv-pynten
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-18 Gilbjerg hoved
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-02 Søvang
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-02-10 Vaserne
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-13 Sv-pynten
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-26 Nymindegab
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-09 Vedsted enge
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-03-24 Sydvestpynten
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-02-02 Arresø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-02-15 Varde å Tarphage
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-01 Klydesøen
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2013-07-26 Honning plantage
274 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-01 Kongelunden
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-06 Porsmosen
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-06-07 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2013-05-09 Et sted iVestjylland
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-01-26 Blåbjerg plantage
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-07-26 Tanderup enge
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-05 Arresø kanal
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-02-10 Vaserne
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-05 Liseleje plantage
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-02-10 Asserbo plantage
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2013-05-09 Lindet skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-01 Amager Flled
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-03-03 Gilbjerg Hoved
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-18 Gilbjerg hoved
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-02-15 Varde ådal Tarphage
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-11 Blåvand
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-02-02 Melby overdrev
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-02 Vestskoven
314 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Frederiksberg
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2013-02-10 Asserbo plantage
316 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Frederiksberg
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-01 Vestamager
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-26 Nymindegab
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Frederiksberg
321 X Ravn (Corvus corax) 2013-02-02 Hollænder bredning
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-31 Bellahøj
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-02-10 Asserbo plantage
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-02-17 Vejers plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-02-10 Vaserne
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-02-16 Fil sø
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Frederiksberg
328 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Frederiksberg
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Porsemosen
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-04-28 Klydesøen
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-03-03 Holløse Bredning
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-02-16 Blåvand
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2013-07-07 Hirtshals
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-05-08 Gundsømagle Sø
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-21 Hellebæk Avlgård
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-05-08 Gundsømagle Sø
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2013-05-19 Møn
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-01 Pinseskoven
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-05-04 Gribskov
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-28 Nordhavnen
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-16 Frederiksberg
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-06-07 Tude å, Korsør
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-03 Porsemosen
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-04-28 Porsemosen
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-12 Filsø
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-18 Møn
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-31 Hvidovre
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-05-19 Møn
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-05-11 Blåvand
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-24 Frederiksberg
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-08 Gundsømagle Sø
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-26 Frederiksberg
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-03 Porsemosen
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-03-24 Kongelunden
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-04 RUC
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-05 Arresø kanal
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-02-10 Vaserne
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-03-02 Frederiksberg have
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-03-17 Enø
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-04-21 Hellebæk Avlgård
400 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Frederiksberg
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Amager Fælled
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-02 Søvang
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-28 Porsemosen
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-21 Gurre Sø
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-04-28 Pinseskoven
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-26 No
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-05-11 Grærup langsø
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-08 Gundsømagle Sø
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-20 Gedser
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-27 Nordhavnen
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-05-03 Vestskoven
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-05-03 Porsemosen
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-05-11 Blåvand
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-05-11 Blåvand
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-05 Rådvad
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-04 RUC
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-14 Frederiksberg
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-04-13 Frederiksberg
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-28 Klydesøen
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-13 Sv-pynten
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-13 Sv-pynten
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-28 Nordhavnen
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-01-05 Hornbæk havn
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-07-22 Tornby strand
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-04 Frederiksberg
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-09-14 Veddinge bakker
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-02-10 Asserbo plantage
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-02-10 Asserbo plantage
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-05-20 Gedser
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Frederiksberg
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-01-01 Ørestad, syd
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-05-09 Gram
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-02-17 Vejers plantage
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-02-10 Asserbpo plantage
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-07-25 Bordrup plantage
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-07-25 Bordrup plantage
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-06 Tranemosen
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-27 Esbjerg
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-01-27 Hellerup enge
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-06 Lejsø
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-04-28 Nordhaven
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-01 Hejresøen
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-13 Sv.pynten
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer