Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2013-01-20 Sanddobberne.
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-01-07 Porsmose (v. Skuderløse).
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2013-03-31 Egense Hage.
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-01-02 Søvang
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-01-02 Søvang
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2013-07-25 Klydesøen (Vestamager).
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-01 Utterslev Mose
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-01-11 Hirbosøerne (Lolland).
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-01-11 Hirbosøerne.
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-01-07 Porsmose (v. Skuderløse).
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2013-04-06 Kongelundsstranden.
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-01 Utterslev Mose
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2013-01-31 Boeslunde.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-02 Søvang
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2013-05-13 Jernbanesøen (Gredstedbro).
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-01-06 Ølsemagle Revle.
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-01-02 Søvang
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-11-02 Kongens Lyngby (fæstningsgraven).
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) Lille Vildmose.
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-07 Ølsemagle Revle.
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-04-07 Aflandshage.
29 X Knarand (Mareca strepera) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-01 Lyngby Mølledam
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-01-06 Ølsemagle Revle.
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2013-04-20 Klydesøen (Vestamager).
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-01-01 Utterslev Mose
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-01-31 Mølleåen (Frederiksdal)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-01 Utterslev Mose
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-01-31 Skælskør Nor.
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-03-31 Egense Hage.
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-05 Køge Bugt (Vestamager).
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-01-13 Asserbo Strand.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-01-13 Asserbo Strand.
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-03 Asserbo Strand.
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2013-01-05 Køge Bugt (Vestamager).
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-04 Raadvaddam
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-05 Køge Bugt (Vestamager).
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-01 Utterslev Mose
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-05 Køge Bugt (Vestamager).
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2013-05-28 Melby Overdrev.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-08 Klydesøen (Vestamager).
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2013-11-04 Børstrup Hage,
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø (Værløse).
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2013-05-06 Vestamager.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-01 Emdrup
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-03 Nivå Bugt.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-01 Buddinge
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2013-05-17 Solvig (Sønderjylland).
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-02 Aflandshage.
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2013-04-28 Vestamager.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2013-05-24 Mågeparken (Avedøre).
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-05-29 Gundsømagle Sø.
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-01 Lyngby Mølledam
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-01 Utterslev Mose
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose.
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-01-07 Avnø.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2013-01-11 Rødbyhavn.
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-02-01 Asserbo Strand.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-05 Køge Bugt (Vestamager).
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2013-03-03 Nordhavnen (v. Stubben).
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-04-23 Gurre Sø.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-01-20 Havnsø.
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2013-04-01 Kongelundsstranden.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-01-07 Porsmose (v. Skuderløse).
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-04-09 Gilbjerg Hoved.
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-02-17 Korevlerne.
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-03-05 Kongelundsstranden.
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-13 Ishøj Strand.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2013-05-15 Saltvandssøen.
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk.
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-13 Falbækvej markerne (Skjern).
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-05-13 Rejsby (Sønderjylland).
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-01-07 Avnø.
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-05-09 Ølsemagle Revle.
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2013-05-14 Ribe Holme.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-01-06 Køge Sydstrand.
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-05-14 Saltvandssøen.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-04-17 Klydesøen (Vestamager).
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2013-05-14 Saltvandssøen.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-05-14 Højer Vade.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-04-30 Ishøj Strand.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-02-17 Korevlerne.
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-01-06 Køge Sydstrand.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2013-01-11 Rødbyhavn.
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-05-14 Saltvandssøen.
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2013-05-19 Klydesøen (Vestamager).
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-18 Bojden Nor.
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2013-02-02 Aflandshage.
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-11-02 Hejresøen (Vestamager).
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-04-08 Klydesøen (Vestamager).
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2013-06-07 Vestamager (Klydesøen).
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-26 Utterslev Mose.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-03 Kongelundsstranden.
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-01-20 Tranevejle.
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2013-06-10 Klydesøen (Vestamager).
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-04-24 Klydesøen (Vestamager).
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-04-17 Klydesøen (Vestamager).
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-04-17 Klydesøen (Vestamager).
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-11-13 Børstrup Hage.
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-26 Hanstholm Havn.
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-01 Buddinge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-05-06 Klydesøen (Vestamager).
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-04-13 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-01 Lyngby Mølledam
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-01 Utterslev Mose.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2013-12-11 Gilleleje Havn.
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-01 Buddinge
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-07-24 Køge Havn.
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-10 Damhussøen.
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-05-17 Filsø.
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2013-04-17 Klydesøen (Vestamager).
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-01 Kongelundsstranden.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-04-20 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-04-17 Klydesøen (Vestamager).
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-10 Utterslev Mose.
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2013-07-27 Vestamager (Klydesøen).
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-05-15 Hasberg Sø.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2013-11-13 Børstrup Hage.
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2013-11-13 Børstrup Hage.
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved.
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2013-11-13 Børstrup Hage.
208 X Alk (Alca torda) 2013-02-03 Asserbo Strand.
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2013-11-13 Børstrup Hage.
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-01-05 Køge Bugt (Vestamager).
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2013-11-13 Børstrup Hage.
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2013-11-28 Børstrup Hage.
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2013-05-15 Smedager (Sønderjylland).
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-04-09 Gilbjerg Hoved.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2013-10-01 Urlev Enge (Fyn).
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-05-13 Skjern Enge.
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2013-04-24 Hejresøen (Vestamager).
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-01 Utterslev Mose
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2013-01-11 Maribo Søndersø (Søholt).
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2013-06-05 Filsø.
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-06 Kongelundsstranden.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-27 Gilbjerg Hoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2013-01-25 Vestamager (Klydesøen).
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-02 Aflandshage.
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-01-12 Aflandshage.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-03-04 Vestamager.
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-04-10 Gilbjerg Hoved.
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-05-13 Koldby (Sønderjylland).
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-01-20 Lille Åmose (v. Halleby Ore).
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved.
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-07 Porsmose (v. Skuderløse).
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-01-07 Porsmose (v. Skuderløse).
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-02 Søvang
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-26 Hanstholm.
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2013-01-05 Kongelunden.
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-01-07 Porsmose (v. Skuderløse).
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2013-06-05 Føvling.
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2013-01-08 Stenløkken 78 (Birkerød).
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-01-20 Sanddobberne.
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2013-01-04 Stampen.
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2013-05-30 Feddet (Præstø).
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-20 Lunden, Gram
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2013-04-05 Vaserne.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-01 Utterslev Mose
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2013-01-13 Tisvilde Hegn.
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-04 Lundtofte
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-05-31 Bøtø Nor.
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-04-09 Gilbjerg Hoved.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-07 Gilbjerg Hoved.
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2013-02-16 Fakse Ladeplads.
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-11 Majbølle Nor.
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-05-07 Gilbjerg Hoved.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2013-01-07 Porsmose (v. Skuderløse).
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2013-05-17 Tingdal Plantage.
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-04 Raadvad.
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-01 Mørkhøj
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2013-10-07 Tisvildeleje.
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Utterslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2013-01-11 Viet (Lolland).
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Utterslev Mose
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-02 Enghavevej (v. Vigerslev Allé)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-01-07 Tranemosen (v. Haslev).
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2013-05-14 Kærgård Klitplantage.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2013-01-07 Porsmose (v. Skuderløse).
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2013-05-17 Tingdal Plantage.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-01 Utterslev Mose
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-01 Kongens Lyngby
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2013-05-24 Porsemosen.
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-04-01 Kongelundsstranden.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-01-18 Vestamager (Klydesøen).
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2013-10-01 Sneum Sluse.
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-15 Utterslev Mose.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-15 Utterslev Mose.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-20 Kongelundsstranden.
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2013-05-05 Sydvestpynten (Kongelundsstranden).
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-01-10 Frederiksberg Have.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2013-04-28 Kongelunden.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-10-09 Strandparken, Faxe Ladeplads.
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-16 Frederiksberg Have.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-14 Kongelundsstranden.
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2013-05-10 Spodsbjerg (ved Hundested).
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2013-05-27 Ullerup Skov.
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-05-20 Bøtø Nor.
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2013-05-06 Hejresøen (Vestamager).
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-04-25 Jordbassinerne Lendemarke.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-05-13 Kongens Kær.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-12 Aflandshage.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-05-16 Magisterkog.
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-05-17 Antvortskov øvelsesterræn.
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2013-05-24 Gundsømagle Sø.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-15 Utterslev Mose.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-10 Vestamager.
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-20 Kongelundsstranden.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-04-30 Amager Fælled.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-10-09 Strandparken, Faxe Ladeplads.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-01-13 Tisvilde Hegn.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-01 Utterslev Mose
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-01-04 Raadvad.
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2013-01-13 Tisvilde Hegn.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-01-31 Frederiksdal.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-01-07 Avnø.
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2013-01-19 Kastrup.
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Kongens Lyngby
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-01 Kongens Lyngby
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-02 Vestamager.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-06 Kongelundsstranden.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-09 Gilbjerg Hoved.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-07 Gilbjerg Hoved.
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-01 Utterslev Mose
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-05-15 Rudbøl Kog.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-05-06 Vestamager.
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-04-26 Kongelundsstranden.
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-04-24 Holmens Kirkegård.
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-20 Gedser Odde.
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2013-04-29 Avedøre Holme.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-04-20 Kongelundsstranden.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-04-25 Møns Klint (Traktorsporet).
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-05-17 Hjerpsted Skydebane.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-04-27 Aflandshage.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2013-01-04 Stampen.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-03 Lindevangsparken
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-02 Aflandshage.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-02-16 Porsmose.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-20 Kongelundsstranden.
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-04-01 Kongelundsstranden.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-03-28 Aflandshage.
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-01-18 Vestamager (Klydesøen).
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2013-09-29 Kongelundsstranden.
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2013-01-13 Hornbæk Havn.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2013-01-11 Rødbyhavn.
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-01 Kongens Lyngby
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-04-09 Gilbjerg Hoved.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-10 Frederiksberg Have.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-07 Porsmose (v. Skuderløse).
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2013-05-20 Hegnede Skov.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-01 Utterslev Mose
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-01-07 Avnø.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-01-02 Aflandshage.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-10-16 Kongelundsstranden.
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved.
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2013-02-01 Melby Overdrev.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-04-09 Gilbjerg Hoved.
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-09-08 Kongelundsstranden.
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-01 Utterslev Mose
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2013-05-20 Marielyst By (Falster).
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-01 Utterslev Mose
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2013-01-18 Vestamager (Klydesøen).
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-05 Klydesøen (Vestamager).
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2013-03-31 Bækmarksbro.
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-02 Vestamager.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-01-24 Vestamager (Søndre Pumpe).
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer