Danske Årsarter 2013

Danske Årsarter 2013

Mathias Blicher Bjerregård


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mathias Blicher Bjerregårds kryds

Dette er Mathias Blicher Bjerregårds Danske Årsarter 2013

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
5 Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2013-04-15 Kampsax, DTU
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2013-01-20 Køge Sydstrand
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2013-01-20 Køge Havn
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2013-01-20 Køge Sydstrand
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2013-04-19 Holløse Bredning
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2013-08-04 Filsø
29 Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2013-08-04 Filsø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2013-01-03 Gribskov
33 X Spidsand (Anas acuta) 2013-08-07 Blåvands Huk
34 X Krikand (Anas crecca) 2013-01-20 Køge Havn
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2013-04-15 Fælledparken
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-01-30 Frederiksdal, Lyngby-Taarbæk
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2013-01-03 Græsted
41 X Bjergand (Aythya marila) 2013-01-20 Køge Havn
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2013-01-03 Gilleleje Havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2013-08-04 Blåvands Huk
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2013-01-03 Teglgårdssøen
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2013-01-20 Køge Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2013-01-20 Køge Havn
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2013-01-03 Gilleleje Havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2013-05-10 Virum
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2013-01-03 Gilleleje
77 X Huldue (Columba oenas) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2013-01-03 Sjælland
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2013-01-10 Holmene
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2013-08-28 Gedser Stationshave
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2013-01-28 Slotssøen, Hillerød
90 X Blishøne (Fulica atra) 2013-01-20 Køge Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
94 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2013-08-05 Blåvands Huk
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2013-01-20 Køge Sydstrand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2013-08-04 Filsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2013-03-28 Gribskov Kommune
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2013-07-28 Vysteby
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2013-08-04 Blåvands Huk
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2013-07-27 Nexø Sydstrand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2013-08-04 Blåvands Huk
120 X Storspove (Numenius arquata) 2013-07-25 Hasle
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2013-08-04 Blåvands Huk
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2013-08-04 Blåvands Huk
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2013-07-27 Nexø Sydstrand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2013-07-27 Nexø Sydstrand
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2013-07-27 Nexø Sydstrand
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2013-07-27 Nexø Sydstrand
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2013-08-03 Blåvands Huk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2013-07-26 Hasle
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2013-08-17 Skallingen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2013-08-04 Filsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2013-04-19 Holløse Bredning
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2013-04-09 Hesbjerg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2013-07-27 Udkæret, Bornholm
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2013-07-25 Hasle
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2013-08-05 Blåvands Huk
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2013-07-27 Udkæret, Bornholm
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2013-08-12 Blåvands Huk
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2013-01-02 Holmene
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2013-08-14 Blåvands Huk
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2013-05-10 Utterslev Mose
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2013-01-02 Holmene
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2013-01-03 Gilleleje Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2013-01-02 Holmene
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-12-11 Vedbæk Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2013-08-17 Fovrfeltbækkens Udløb, Esbjerg
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2013-04-19 Holløse Bredning
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-08-04 Filsø
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2013-08-03 Blåvands Huk
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2013-08-04 Blåvands Huk
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-10 Utterslev Mose
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2013-08-04 Blåvands Huk
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2013-08-29 Gedser Odde
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda) 2013-08-07 Blåvands Huk
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2013-01-03 Gilleleje Havn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2013-01-03 Gilleleje Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2013-08-04 Filsø
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2013-01-15 Holmene
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2013-04-09 Hesbjerg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2013-05-10 Gilbjerg Hoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2013-08-25 Salpetermosen
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2013-01-28 Holmene
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2013-04-09 Hesbjerg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2013-08-05 Blåvands Huk
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2013-04-09 Saltrup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2013-01-30 Frederiksdal, Lyngby-Taarbæk
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2013-01-02 Holmene
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 Natugle (Strix aluco)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2013-01-28 Salpetermosen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2013-01-20 Køge Sydstrand
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2013-05-10 Gilbjerg Hoved
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2013-01-28 Slotssøen, Hillerød
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2013-08-04 Filsø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2013-01-03 Gribskov
318 X Husskade (Pica pica) 2013-01-03 Holmene
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2013-11-01 Tisvildeleje
320 X Allike (Coloeus monedula) 2013-01-01 Holmene
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2013-01-03 Græsted
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2013-01-01 Holmene
325 X Ravn (Corvus corax) 2013-04-09 Hesbjerg
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2013-01-19 Hillerødmotorvejen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2013-04-19 Holløse Bredning
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2013-01-03 Holmene
332 X Musvit (Parus major) 2013-01-03 Holmene
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2013-04-19 Holløse Bredning
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2013-04-15 Fælledparken
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2013-04-19 Holløse Bredning
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2013-03-25 Holmene
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2013-04-15 Fælledparken
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2013-06-08 Teglgårdssøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2013-08-28 Gedser Stationshave
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2013-05-27 DTU
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2013-08-28 Gedser Stationshave
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2013-05-15 Mølleåen, Fuglevad
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2013-05-10 Gilbjerg Hoved
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2013-08-28 Gedser Stationshave
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2013-04-15 Fælledparken
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2013-01-09 Holmene
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2013-05-15 Mølleåen, Fuglevad
395 Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2013-05-15 Mølleåen, Fuglevad
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2013-01-01 Holmene
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2013-01-03 Salpetermosen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2013-01-16 Holmene
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2013-04-15 Kampsax, DTU
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2013-04-09 Hesbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2013-05-10 Utterslev Mose
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2013-01-03 Holmene
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2013-08-28 Gedser Stationshave
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2013-05-10 Utterslev Mose
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-08-28 Gedser Stationshave
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2013-05-04 Sydøstkrattet, DTU
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2013-08-25 Salpetermosen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2013-08-17 Grønningen
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2013-08-07 Blåvands Huk
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2013-01-03 Holmene
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2013-01-28 Hillerød
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2013-02-17 Holmene
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2013-03-28 Gilbjerg Hoved
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2013-04-04 Kampsax, DTU
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2013-04-09 Hesbjerg
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2013-01-15 Holmene
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2013-04-09 Hesbjerg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2013-01-12 Holmene
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2013-01-03 Salpetermosen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2013-01-03 Holmene
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2013-04-09 Hesbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2013-12-30 Melby Overdrev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2013-08-04 Filsø
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2013-12-30 Melby Overdrev
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2013-04-21 Gilbjerg Hoved
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2013-11-01 Tisvildeleje
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2013-01-18 Holmene
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2013-01-30 Frederiksdal, Lyngby-Taarbæk
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2013-01-03 Gilleleje Havn
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2013-01-03 Græsted Syd
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2013-04-09 Hesbjerg
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer