Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-02-05 Midtsønderjylland 20 km fra Tønder mod Haderslev
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-06-27 Sønderballe
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-02 Slivsø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-02-26 Låningsvejen Mandø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-01-02 Ballum enge
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-02-11 Halk
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-02 Ballum enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2012-01-02 Lindet skov
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-02-02 Mellem Hjardemål og Vejlerne
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-04-10 Syd for Skagen
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-02 Ballum Enge
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-07 Bankel Nor
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-01-02 Øst for Lindet skov
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-02 Lindet Skov
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-01-02 Slivsø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-02 Ballum forland
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-08-26 Halk nor
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-03-27 Hindemade
28 X Knarand (Mareca strepera) 2012-03-07 Slivsø
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-02 Rømødæmningen
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-02 Ballum forland
32 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-02 Ballum forland
33 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-02 Ballum forland
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-15 Rundkørsel ved Uge
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-07 Haderslev Fjord
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-02 Slivsø
40 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-07 Bankel Nor
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-02 Rømødæmningen
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-01-08 Halk nor
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-08 Halk nor
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-08 Halk nor
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-02 Astrup engsø
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-07 Bankel Nor
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-02 Astrup engsø
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-08 Halk nor
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-01 Slivsø
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-01 Frøslev Mose
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-02 Haderslev
76 X Huldue (Columba oenas) 2012-03-29 Hoptrup
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Haveobs
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-05-27 Frøslev plantage
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-02 Toftlund
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-05-20 Skagen
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-07 Haderslev
89 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-07 Årøsund
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2012-03-09 Kongens mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-07 Haderslev Havn
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-06 Gyvelhøjsøen ved Christiansfeld
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-02 Slivsø
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-04-03 Kongens Kær
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-04-03 Kongens Kær
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2012-05-15 Ribe Holme
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-02 Ballum forland
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-08 Lunderskov
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-04-13 Astrup Engsø
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-02 Ballum forland
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-01-14 Halk nor
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2012-10-21 Ballum enge
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-01-02 Ballum forland
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-03-07 Halk Nor
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-04-01 Hindemade
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-04-13 Lakolk Strand
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-05-13 Nr. Farup Enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-04-29 Frederikskog
117 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-02 Astrup enge
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-06-26 Dræet
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-04-13 Lakolk Klitsø
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-08-26 Halk nor
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-07-13 Hejlsminde nor
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-04-14 Vidåslusen
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-07-13 Hejlsminde nor
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-04 Nørresø
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2012-04-10 Grenen, Skagen
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-01-08 Halk nor
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-08-30 Rømø Strand
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2012-10-10 Ballum enge
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-12-14 Tæt på Christiansfeld
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-01-14 Bankel nor
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-01-08 Halk nor
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2012-07-14 Saltvandssøen
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-10-10 Rømø
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-04-28 Slivsø
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-01 Hindemade
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-02 Rømødæmningen
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-05-04 Nørresø
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-04-14 Vidåslusen
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-13 Lakolk Klitsø
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-03 Amager
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-02 Havneby Rømø
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Haveobs
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-07-14 Saltvandssøen
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-03-25 Haderslev Dam
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Haveobs
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-02 Astrup enge
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Århus Universitet
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-02-04 Aabenraa Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-28 Århus Universitet
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Haveobs
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-03-21 Nord for Haderslev
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-03-31 Halk Nor
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-15 Slivsø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-04-11 Halk Nor
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-21 Kongens kær, Vejle
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-07-10 Saltvandssøen
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2012-02-02 Hanstholm Havn
205 X Alk (Alca torda) 2012-03-07 Halk Nor
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-04-10 Skagen Havn
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-04-10 Gammel Skagen
209 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2012-07-31 Trelde Næs
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-05-01 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2012-08-04 Houstrup strand
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-02 Ballum Enge
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-06-10 Rømødæmningen
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-05-04 Nørresø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-02 Rømødæmningen
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-01-02 Rømødæmningen
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-04-10 Over Ørnereservatet
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-20 Skagen
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2012-03-22 Lille Vildmose
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-01 Haveobs
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-07-24 Kreisel ved Haderslev
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-13 Lakolk Sø
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-02-05 Midtsønderjylland 15 km fra Tønder mod Haderslev
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2012-05-20 Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-04-18 Frøslev Mose
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-03-10 Marstrup
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-05-23 Haderslev
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-02 Slivsø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-02 Ballum enge
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-02 Astrup enge
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-08 Teglholt skov
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-02 Lindet skov
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-05-13 Føvling
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-11-12 Haderslev Vesterskov
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-05-20 Skagen
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-02-12 Tørning Mølle
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-20 Skagen
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-01 Vesterskoven Haderslev
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-01-02 Lindet skov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-01-02 Lindet skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-07 Bankel Nor
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-02-05 Vidåslusen
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-05-01 Knivsbjerg
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2012-10-05 Værnengene
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-27 Skærbækværket
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-07-19 Frederikshåb plantage
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-02 Lindet skov
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
314 X Husskade (Pica pica) 2012-01-02 Skærbæk
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Haveobs
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-01 Haveobs
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-02 Slivsø
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Haderslev
321 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-02 Lindet skov
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-02-20 Rungsted Havn
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-17 Frederikshåb plantage
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-04-12 Pamhule skov
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-01-02 Lindet Skov
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
328 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Haveobs
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-05-13 Novrup grusgrav
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-10-14 Lakolk sø
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-10-21 Ballum enge
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-01-02 Slivsø
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-04-10 Hirtshals Banegård
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-02-05 Visåslusen
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-12 Hindemade
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-10 Gudenåen ved Randers
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-20 Hindemade
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-01 Haderslev vesterskov
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-05-01 Frøslev Plantage
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-18 Sandkule skov
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-22 Lille Vildmose
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-05-25 Treldenæs
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-04 Nørresø
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-08-01 København
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-13 Hindemade
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-17 Skanderup ved Lunderskov
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-22 Hindemade
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-04 Nørresø
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-12 Haveobs
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-13 Pamhule skov
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-22 Halk Nor
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-08 Lunderskov
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-05-01 Frøslev Plantage
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-02 Lindet skov
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-02 Lindet skov
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-02-12 Haderslev Dyrehave
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-01-28 Århus Universitet
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-02 Astrup enge
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-13 Juvre, Rømø
400 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Haveobs
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-07 Bankel Nor
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-06 Haveobs
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-02-28 Frøslev Mose
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-23 Haderslev
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-02 Lindet skov
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-05-04 Nørresø
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-22 Hindemade
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-10-15 Mandø
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-05-15 Haderslev Havn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-15 Skydeterrænnet ved Haderslev Vesterskov.
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-01 Frøslev Mose
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-04-18 Frøslev Mose
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-22 Halk Nor
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-28 Tørning Mølle
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-14 haveobs
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-01 Haveobs
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-11 Haderslev
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-29 Frederikskog
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-03-11 Haderslev Vesterskov
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-16 Hovborg
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-28 Grenen, Skagen
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-02-26 Slivsø
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-18 Frøslev Mose
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-11-10 Grenen Skagen
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-08 Halk nor
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-03-16 Høllund Søgårdplantage
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2012-12-02 Skagen klitplantage
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-01 Haderslev Vesterskov
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-07-07 Blåvand
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Haveobs
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-01-02 Rømødæmningen
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-03-31 Diernæs Made
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-01-17 Frederikshåb plantage
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-03-10 Haderslev
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-01-17 Frederikshåb plantage
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-03-16 Høllund Søgårdplantage
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-22 Skydeterræn ved Haderslev vesterskov
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2012-04-21 Haven
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-14 haveobs
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-01-08 Halk nor
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-01-02 Astrup enge
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-02 Lindet skov
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-02-26 Slivsø
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer