Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Thyge Enevoldsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thyge Enevoldsens kryds

Dette er Thyge Enevoldsens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-03-21 Trekoner
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-08-12 Stevns
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-02-12 Kongens mølle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-04-04 Sneum
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-06 Frederiksberg Have
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-02-12 Vestsjælland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2012-01-01 Damhussøen
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-02-12 Tissø
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-02-12 Vestsjælland
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-01 Damhussøen
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-12-28 Tisvilde hegn
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-07 Klydesøen
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-07-12 Sneum digesøen
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-02-26 Ølsemagle revle
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-05-05 Værnengene
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-04-02 Klydesøen
28 X Knarand (Mareca strepera) 2012-05-04 Nørresø, Tønder
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-01 Damhussøen
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Damhussøen
32 X Spidsand (Anas acuta) 2012-09-09 Bøgeskov havn
33 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-07 Klydesøen
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-01 Damhussøen
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-01 Damhussøen
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-01 Damhussøen
40 X Bjergand (Aythya marila) Klydesøen
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2012-12-18 Skelskør fjord
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-07 Kongelundstranden
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-02-19 Liseleje
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-02-19 Hundested
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-02-26 Køge havn
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01 Damhussøen
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-01 Damhussøen
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-01 Damhussøen
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-07 Køge bugt ved klydesøen
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-06-08 Tisvilde
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-03 Grærup
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-01 Damhussøen
76 X Huldue (Columba oenas) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-03 Frederiksberg
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-02-24 Sengeløse
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-03-23 Gundsømagle Sø
83 X Engsnarre (Crex crex) 2012-06-09 Søborg Sø
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-01 Damhussøen
89 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-01 Damhussøen
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2012-03-25 Vaserne
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-07 Sjællandsbroen
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-03-23 Cundsømagle Sø
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-01 Damhussøen
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) m
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-05-05 Vest Stadil Fjord
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-03-05 Køge sydstrand
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-04-04 Sneum
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-02-25 Hvedstrup Enghave
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-05-05 Værnengene
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-05-04 Sneum Forland
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-03-24 Melby Overdrev
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-04-30 Ishøj Strand: Enge ved Store Vejleås udløb
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-05-06 Skjern enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-07-12 Sneum formand
117 X Storspove (Numenius arquata) 2012-04-04 Sneum
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-05-04 Sneum Forland
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-05-05 Værnengene
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-12-27 Køge sydstrand
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-07-13 Blåvandshuk
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-05-04 Nørresø, Tønder
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2012-05-11 Tranegilde mose
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-05-20 Ulfshale
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-04 Nørresø, Tønder
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2012-07-13 Blåvandshuk
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-02-12 Gisseløre
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-05-20 Ulfshale
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-07 Ishøj
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-06-07 Maglemoses, Vedbæk
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-01-15 Stubben
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-07-28 Vidå slusen
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-05-04 Nørresø, Tønder
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-06-08 Hollænder Bredning
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2012-02-12 Gisseløre
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-05-04 Nørresø, Tønder
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-05-04 Nørresø, Tønder
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøen
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-14 Børstrup hage
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2012-10-21 Klydesøen
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Damhussøen
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-01-07 Køge bugt udfor Klydesøen
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-01-14 Vedbæk havn
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Damhussøen
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-01 Damhussøen
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-02-14 Helsingør
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Damhussøen
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-09-15 Bagenkop havn
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-04-05 Blåvandshuk
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-07-07 Klydesøen
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-06-08 Sydvest pynten
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-29 Søndersø Kbh.
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-07-15 Blåvands Huk
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-08-12 Mandehoved
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2012-11-17 Kattegat ved Meldbye Overdrev
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2012-01-14 Børstrup hage
205 X Alk (Alca torda) 2012-01-14 Børstrup hage
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-07-13 Blåvandshuk
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-14 Børstrup hage
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-04-05 Blåvandshuk
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-01-14 Børstrup hage
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-07-28 Smedager
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2012-01-14
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Damhussøen
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-05-05 Værnengene
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-03-23 Gundsømagle Sø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-06 Frederiksberg Have
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 Sølvhejre (Ardea alba)
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-06-17 Grib Skov
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-20 Møn
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2012-09-02 Tybjerglille
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-31 Frederiksberg
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-10-06 Hareskoven
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-03-23 Gundsømagle Sø
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-02 RUC
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2012-09-09 Bøgeskov havn
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-05-20 Nyord
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-02-12 Åmosen
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-02-19 Sølager
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-02-08 Vasby
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-04 Vallensbæk mose
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-05-04 Haderslev kommune
274 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-07 Kongelunden
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2012-10-06 Hareskoven
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-14 Rådvad
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2012-04-04 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-04-04 Jylland
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-02-15 Vestre Kirkegård
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-07-27 Sneum formand
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-02-12 Kongens mølle
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-25 Vaserne
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-01 Damhussøen
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-12-28 Tisvilde Hegn
293 Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-09 RUC
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-10 Islands Brygge
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-06-08 Hammersholt
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-14 Tokkekøb
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-14 Tokkekøb
314 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01 Frederiksberg
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2012-12-02 Tisvilde Hegn
316 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Damhussøen
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-02 Taastrup
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-02-14 Hornbæk Havn
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Damhussøen
321 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-07 Kongelunden
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-01-01 Damhussøen
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-03-24 Melby Overdrev
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-04-05 Vejers plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-14 Tokkekøb
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-04-04 Haslund Krat
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-01 Frederiksberg
328 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Frederiksberg
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-03-23 Gundsømagle Sø
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-03-24 Melby Overdrev
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-25 Hvedstrup Enghave
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-03-05 Køge sydstrand
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-02-07 RUC
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-06-03 Kongelunden
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-03-25 Frederiksberg
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-06 Skjern å
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-15 Vestvolden
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-05-04 Nørresø, Tønder
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-19 Ganløse eged
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-20 Møn
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-06-09 Søborg Sø
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-06-07 Maglemoses, Vedbæk
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-19 Ganløse Eged
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-04 Kongens Mose
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-06-10 Kongelunden
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-07 Kongelunden
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-14 Tokkekøb
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-14 Tokkekøb
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-06 Frederiksberg Have
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-01-06 Frederiksberg Have
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-04-02 Hejresøen
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
400 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Frederiksberg
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-07 Kongelunden
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-07 Kongelunden
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-03-25 Vaserne
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-01-07 Kongelunden
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-08-12 Stevns Fyr
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01 Frederiksberg
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-04-04 Filsø
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-19 Søndersø
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2012-05-06 Btivilisøen, Ringsted
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-06-03 Gilleleje
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-01-15 Nordhavnen
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-06-10 Kongelunden
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-04-30 Ishøj Strand: Enge ved Store Vejleås udløb
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-03-24 Melby Overdrev
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-05-05 Værnengene
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-14 Rådvad
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-01 Damhussøen
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-03 Frederiksberg
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-24 Melby Overdrev
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-05-04 Nørresø, Tønder
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-02-14 Hornbæk havn
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-04-05 Blåvandshuk
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-01-15 Stubben
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-01-15 Stubben
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-02-12 Gisseløre
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-03 Frederiksberg
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-02-17 Frederiksberg
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-12-16 Vestre Kirkegård
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-02-12 Kongens mølle
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-07-14 Blåvandshuk
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Frederiksberg
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-11-17 Melbye overdrev
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-04-05 Blåvandshuk
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-04-29 Gilbjerg Hoved
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-04-05 Vejers plantage
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-01-14 Tokkekøb
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-01-14 Tokkekøb hegn
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-02-12 Posten
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-14 Tokkekøb
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-02-26 Ølsemagle revle
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-05-04 Kongeåen
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-14 Tokkekøb
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-03-05 Køge sydstrand
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer