Danske Årsarter 2012

Danske Årsarter 2012

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2012

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2012-03-09 Hvedstrup Enghave.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2012-06-19 Mønge.
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2012-01-02 Aflandshage
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2012-01-11 Magleby (Møn)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2012-01-02 Kongelundsstranden
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2012-01-08 Bøtø Nor
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2012-01-08 Fiskebæk Sø (Falster).
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2012-01-01 Kongelundsstranden.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2012-01-08 Gedesby
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager).
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2012-05-13 Skjern Enge.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2012-01-08 Bøtø Nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2012-04-29 Aflandshage.
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2012-01-01 Tårnby (Vinkelhuse)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
34 X Krikand (Anas crecca) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-05-19 Hovvig.
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2012-01-01 Kongelundsstranden
41 X Bjergand (Aythya marila) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2012-12-30 Skælskør Inderfjord.
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2012-01-06 Kronborg
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2012-01-08 Bøtø Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2012-01-06 Kronborg
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2012-01-08 Bøtø Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2012-01-01 Kongelundsstranden
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2012-01-01 Kongelundsstranden
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2012-01-02 Kongelundsstranden
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2012-06-19 Melby Overdrev.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2012-05-08 Gilbjerg Hoved.
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2012-05-01 Borreby Mose.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2012-01-03 Frederiksberg Have
77 X Huldue (Columba oenas) 2012-01-11 Nordfelt Fredskov (Møn)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2012-01-01 Tårnby (Vinkelhuse)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2012-05-15 Grøngård.
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2012-01-01 Tårnby (Oliefabriksvej)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2012-03-09 Gundsømagle Sø.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2012-05-30 Karlslunde Mose.
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2012-04-27 Tryggevælde Ådal.
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2012-01-03 Frederiksberg Have
90 X Blishøne (Fulica atra) 2012-01-01 Sjællandsbroen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2012-02-17 Keldby (Møn)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2012-01-08 Gedser Lystbådehavn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2012-01-08 Bøtø Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2012-01-08 Bøtø Strand
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-01-13 Børstrup Hage
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2012-04-16 Broksø Enge.
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2012-05-15 Ribe Holme.
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2012-01-16 Fovrfeldbækkens udløb (Esbjerg)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-13 Nagbøl.
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2012-04-12 Klydesøreservatet (Vestamager).
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2012-04-27 Klydesøreservatet (Vestamager).
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2012-02-26 Aflandshage.
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2012-04-11 Ishøj Strand.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2012-05-18 Havsand (Rømø).
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2012-05-13 Falbækvej Marker (Skjern).
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-04-16 Borreby Mose.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2012-01-14 Sanddobberne
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2012-04-16 Borreby Mose.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2012-01-16 Fovrfeldbækkens udløb (Esbjerg)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2012-05-14 Saltvandssøen.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2012-05-10 Tranegilde Mose.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2012-05-14 Højer Vade.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2012-05-04 Ishøj Strand.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2012-01-08 Sildestrup Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2012-01-20 Rødbyhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2012-05-14 Saltvandssøen.
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2012-05-04 Ishøj Strand.
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2012-05-09 Pinseskoven (Pinseskoven).
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2012-04-16 Køge Sydstrand.
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2012-03-14 Køge Sydstrand.
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2012-06-05 Ølsemagle Revle.
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2012-01-06 Kronborg
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2012-04-30 Utterslev Mose.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2012-04-11 Ishøj Strand.
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2012-01-10 Lynæs Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2012-04-27 Klydesøreservatet (Vestamager).
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2012-04-12 Klydesøreservatet (Vestamager).
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2012-04-12 Klydesøreservatet (Vestamager).
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Sydmøllevej (Vestamager).
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2012-01-06 Kronborg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2012-10-17 Klydesøreservatet (Vestamager).
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2012-01-01 Sjællandsbroen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2012-01-08 Bøtø Nor
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2012-01-09 Vedbæk Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2012-01-01 Aflandshage
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2012-01-01 Kongelundsstranden
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2012-01-09 Gilleleje Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-16 Hvide Sande
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2012-01-01 Valby
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-08-11 Klydesøreservatet (Vestamager).
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2012-02-17 Klintholm Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2012-03-15 Kongelundsvej, syd.
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2012-05-14 Sneum Digesø.
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2012-05-04 Kongelundsstranden.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2012-04-11 Holmesø.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2012-04-23 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2012-04-19 Gilbjerg Hoved.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2012-04-15 Kongelundsstranden.
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2012-05-22 Tissø.
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2012-04-19 Utterslev Mose.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2012-09-07 Børstrup Hage.
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2012-01-13 Børstrup Hage
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2012-09-07 Børstrup Hage.
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2012-09-15 Børstrup Hage
205 X Søkonge (Alle alle) 2012-02-17 Klintholm Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2012-01-06 Kronborg
208 X Alk (Alca torda) 2012-01-06 Kronborg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2012-01-13 Børstrup Hage
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2012-01-06 Kronborg
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2012-01-13 Børstrup Hage
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-01-09 Gilleleje Havn.
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2012-01-13 Børstrup Hage.
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-03-09 Gundsølille.
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2012-01-09 Gilleleje Havn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2012-01-01 Kongelundsstranden.
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2012-01-16 Vest Stadil Fjord
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2012-03-09 Gundsømagle Sø.
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2012-04-27 Ålebæk Strand.
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2012-01-01 Kongelundsstranden.
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2012-01-10 Holløse Bredning
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2012-04-12 Vestamager.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2012-05-09 Gilbjerg Hoved.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2012-08-26 Assendrup (v. Haslev).
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2012-10-27 Kongelundsstranden.
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2012-01-01 Kongelunden
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2012-01-11 Nordfelt Fredskov
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2012-04-12 Klydesøreservatet (Vestamager).
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2012-05-09 Gilbjerg Hoved.
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2012-05-14 Ribe Holme.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2012-02-17 Borre Sømose (Møn).
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-05-09 Gilbjerg Hoved.
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2012-01-10 Lynæs Havn
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2012-01-06 Langstrup Mose
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2012-01-01 Kongelunden
274 X Slørugle (Tyto alba) 2012-05-17 Sønderjylland.
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2012-05-15 Brogård Plantage.
278 X Natugle (Strix aluco) 2012-01-01 Kongelunden
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2012-09-30 Store Hareskov.
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2012-01-10 Ullerup Skov
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-05-13 Blåbjerg Plantage.
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2012-01-01 Tårnby
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2012-01-17 Jerup Strand
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2012-01-09 Mølleåen (ved Stampen)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2012-05-09 Gilbjerg Hoved.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2012-03-05 Vaserne.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2012-01-01 Kongelunden
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2012-03-06 Hellebæk-området.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2012-05-18 Lindet Skov.
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2012-01-02 Vestamager
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2012-04-19 Gilbjerg Hoved.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2012-05-05 Kongelundsstranden.
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2012-05-10 Ulvshale Nordeng.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2012-01-06 Kelleris Hegn
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2012-01-01 Kongelunden
318 X Husskade (Pica pica) 2012-01-01 Valby
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2012-01-01 Amager Fælled
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2012-01-01 Amager Fælled
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2012-01-08 Bøtø Nor
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2012-01-01 Frederiksberg
325 X Ravn (Corvus corax) 2012-01-20 Hejrede Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2012-01-02 Kongelunden
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2012-01-02 Kongelunden
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2012-05-13 Blåbjerg Plantage.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2012-01-06 Tokkekøb Hegn
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-05-17 Tingdal Plantage.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2012-01-02 Kongelunden
332 X Musvit (Parus major) 2012-01-01 Tårnby (Vinkelhuse)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2012-05-10 Porsemosen.
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2012-03-09 Gundsømagle Sø.
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2012-04-19 Gilbjerg Hoved.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2012-02-17 Borre Enge (Møn)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2012-01-17 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2012-01-22 Køge Sydstrand.
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2012-04-19 Gilbjerg Hoved.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2012-04-15 Kongelundsstranden.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2012-04-19 Gilbjerg Hoved.
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2012-04-28 Hejresøen (Vestamager).
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2012-01-06 Tokkekøb Hegn
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2012-04-30 Utterslev Mose.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2012-09-27 Ishøj Strand.
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2012-04-14 Aflandshage.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2012-01-22 Køge Sydstrand.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2012-05-23 Utterslev Mose.
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2012-05-01 Borreby Mose.
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2012-06-15 Vestvolden.
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2012-04-30 Utterslev Mose.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2012-05-20 Vestamager.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2012-05-10 Ishøj Strand.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2012-05-03 Vestamager.
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2012-05-26 Klampenborg Galopbane.
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2012-05-05 Porsemosen.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2012-04-18 Kongelundsstranden.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2012-05-09 Gilbjerg Hoved.
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2012-04-20 Kongelundsstranden.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2012-05-01 Skælskør.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2012-05-02 Søndermarken.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2012-01-01 Kongelunden
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2012-01-08 Bøtø Nor
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2012-01-03 Frederiksberg Have
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2012-01-02 Kongelunden
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2012-01-03 Frederiksberg Have
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2012-01-02 Klydesøreservatet (Vestamager)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2012-04-19 Gilbjerg Hoved.
404 X Solsort (Turdus merula) 2012-01-01 Tårnby (Vinkelhuse)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2012-01-01 Tårnby (Vinkelhuse)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2012-01-01 Kongelunden
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2012-04-10 Gurre Sø.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2012-03-05 Vaserne.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2012-05-02 Høvblege.
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2012-01-01 Tårnby (Vinkelhuse)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2012-05-15 Ny Frederiks Kog (Hohenwarte).
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2012-05-05 Porsemosen.
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2012-05-06 Tivoli Søen (ved Ringsted).
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2012-05-02 Høvblege.
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2012-05-26 Gilleleje.
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2012-01-22 Køge Sydstrand.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2012-04-21 Gilbjerg Hoved.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2012-05-02 Høvblege.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2012-04-12 Kongelundsstranden.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2012-04-12 Kongelundsstranden.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-01-17 Strandby Havn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2012-01-07 Mølleåen (Raadvad)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2012-01-02 Sydvestpynten (Amager).
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2012-01-02 Søvang
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2012-03-14 Billesborg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2012-04-27 Lendemarke, jordbassiner.
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2012-02-29 Hornbæk Havn.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2012-03-11 Aflandshage.
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2012-01-14 Skansehage (Rørvig)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2012-01-14 Skansehage (Rørvig)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2012-04-19 Gilbjerg Hoved.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2012-09-09 Kongelundsstranden.
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2012-01-09 Hornbæk Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2012-01-06 Helsingør Lystbådehavn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2012-01-03 Frederiksberg Have
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2012-01-02 Kongelunden
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2012-01-03 Frederiksberg Have
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2012-01-01 Kongelunden
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2012-05-25 Gilbjerg Hoved.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2012-01-01 Kongelunden
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2012-01-15 Aflandshage
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2012-04-11 Ishøj Strand.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2012-01-08 Bøtøskoven
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2012-05-13 Skaven Strand.
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2012-01-02 Kongelunden
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2012-01-06 Tokkekøb Hegn
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2012-01-06 Humlebæk
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2012-01-01 Kongelunden
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2012-01-17 Jerup Strand
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2012-01-15 Aflandshage
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2012-01-11 Ny Borre
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2012-01-02 Vestamager
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2012-05-08 Gilbjerg Hoved.
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2012-10-03 Hundested Havn.
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2012-01-08 Bøtø Nor
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer