Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-03-03 Køge Sydstrand.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2010-04-19 Vestamager.
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2010-01-03 Aflandshage.
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-04-13 Farøbroen.
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-03 Aflandshage.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-01-03 Aflandshage.
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-01 Utterslev Mose.
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2010-07-30 Strødam Engsø.
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-05-23 Margrethe Kog.
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-12 Vestamager (Klydesøen).
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-10-16 Kongelundsstranden.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-03 Aflandshage.
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-05-23 Nørresø (ved Tønder).
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-02-27 Kongelundsstranden.
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-06-18 Ølsemagle Revle.
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-04-15 Amager Fælled.
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-03 Aflandshage.
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-02-17 Kongelundsstranden.
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-02-27 Kongelundsstranden.
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2010-04-13 Maribo Søndersø.
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-03 Dragør Havn.
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-03 Dragør Havn.
41 X Bjergand (Aythya marila) 2010-01-03 Dragør Havn.
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Vig.
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-03-03 Køge Sydstrand.
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-03-07 Asserbo Strand.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-03-07 Asserbo Strand.
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-04-28 Kysten ved Mandemarke Haver (Møn).
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-03 Aflandshage.
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-02-07 Sjællandsbroen.
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-01 Mølleå (v. Frederiksdal).
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-01-03 Dragør Havn.
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2010-06-05 Melby Overdrev.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2010-05-03 Vestamager (Hejresøen).
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Vestamager (Hejresøen).
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-05-02 Ishøj Strand.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-01-01 Frederiksberg/København.
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-03-03 Køge Sydstrand.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2010-05-23 Grøngård.
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-06 Aflandshage.
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-04-13 Maribo Søndersø.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2010-05-26 Søborg Sø.
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2010-04-12 Råmosen (Ballerup).
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-01-06 Utterslev Mose.
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-11-10 Nivå Bugt.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2010-04-28 Gødstrup Engsø.
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2010-07-31 Borreby Mose.
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-02-27 Kongelundsstranden.
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-02-27 Kongelundsstranden.
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-04-01 Vestamager.
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-05-22 Låningsvejen (Mandø).
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-02-27 Kongelundsstranden.
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-04-17 Ørestad.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2010-05-24 Rømø Sønderstrand.
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2010-05-22 Nr. Farup Enge.
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2010-04-26 Gilbjerg Hoved.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-03 Aflandshage.
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-04-13 Kalløgrå.
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-04-24 Nyord.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2010-05-18 Vestamager (Klydesøen).
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-05-23 Højer Vade.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-04-12 Vestamager (Klydesøen).
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2010-05-23 Højer Vade.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-05-23 Højer Vade.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-05-02 Ishøj Strand.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2010-05-24 Havsand (Rømø).
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-03 Aflandshage.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-02-17 Kongelundsstranden.
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-05-02 Aflandshage.
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2010-07-16 Vestamager (Sydmøllevej).
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2010-05-01 Vestamager.
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2010-10-14 Kongelundsstranden.
145 X Tredækker (Gallinago media) 2010-04-17 Vestamager.
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-04-08 Ishøj Strand.
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2010-06-24 Ishøj Strand.
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-10-03 Vallensbæk Havn.
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-04-24 Gåsesøen (Ulvshale).
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-04-16 Vestamager.
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-01-03 Aflandshage.
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-04-26 Gilbjerg Hoved.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-04-23 Vestamager (Klydesøen).
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-04-13 Kalløgrå.
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Vest Stadil Fjord.
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2010-09-19 Børstrup Hage
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2010-09-19 Børstrup Hage
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-01 Furesø.
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-05-26 Ny Frederikskog (Hohenwarte).
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2010-04-27 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-01 Furesø.
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-01 Furesø.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-01 Frederiksberg.
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2010-01-01 Damhussøen.
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2010-07-29 Utterslev Mose.
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-04-01 Nøragersminde (Amager).
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2010-05-03 Vestamager (Klydesøen).
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-04-22 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-04-26 Gilbjerg Hoved.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-04-18 Aflandshage.
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2010-08-22 Hallenslev Mose
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-05-03 Vestamager (Klydesøen).
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2010-09-19 Børstrup Hage
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-07-20 Vestamager (Klydesøen).
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2010-10-22 Rågeleje Strand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2010-09-19 Børstrup Hage
208 X Alk (Alca torda) 2010-09-19 Børstrup Hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-06-02 Røsnæs.
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-09-16 Rågeleje Strand.
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-05-18 Vestamager (Klydesøen).
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2010-09-19 Børstrup Hage
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2010-09-19 Børstrup Hage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2010-09-19 Børstrup Hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2010-09-16 Rågeleje Strand.
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2010-04-28 Busene Have.
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2010-09-16 Rågeleje Strand.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-01 Sjællandsbroen.
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2010-05-26 Høje Sande (ved Skjern Å).
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-04-13 Maribo Søndersø.
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2010-05-26 Ølsemagle Strand.
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2010-04-24 Nyord.
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-05-18 Vestamager.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-06-09 Harrild Hede.
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-10-17 Kongelundsstranden.
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-06 Kongelundsstranden.
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2010-01-03 Aflandshage.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-01-03 Kystvejen (Kastrup).
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2010-04-26 Gilbjerg Hoved.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-03-03 Køge Sydstrand.
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2010-04-28 Busene Have.
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-02-17 Kongelundsstranden.
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-02-28 Fløng.
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Hjortekær.
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2010-05-22 Gærup.
278 X Natugle (Strix aluco) 2010-01-03 Kongelunden.
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2010-05-22 Føvling.
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-01-06 Tårnby.
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2010-01-03 Kystvejen (Kastrup).
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2010-05-19 Vestamager.
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-01-01 Mølleå (v. Frederiksdal).
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2010-04-24 Bødkermosen (sporet).
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2010-04-10 Vaserne.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-01 Mølleå, Rådvad.
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-03-07 Asserbo Plantage.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2010-05-25 Lindet Skov.
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-01 Gladsaxe.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2010-09-06 Vestamager.
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-04-25 Gilbjerg Hoved.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2010-04-26 Gilbjerg Hoved.
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-01-03 Aflandshage.
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-05-18 Vestamager.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-03-08 Vestamager.
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2010-06-12 Søholt Storskov.
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-06 Kongelundsstranden.
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Frederiksberg.
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-01 Frederiksberg.
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-06 Tårnby.
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2010-04-24 Møns Fyr.
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Gladsaxe.
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-02-27 Kongelundsstranden.
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-01-03 Aflandshage.
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-01-01 Bagsværd.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-05-23 Tingdal Plantage.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-03-10 Vaserne.
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2010-05-25 Hønning Plantage.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-01 Fiskebæk.
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Fiskebæk.
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2010-04-20 Amager Fælled (Grønjordssøen).
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-03-04 Vestamager.
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2010-04-07 Melby Overdrev.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-02-27 Frederiksberg (Dalgas Have).
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2010-01-06 Kongelundsstranden.
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-04-24 Lendemarke (jordbassiner).
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-04-13 Maribo Søndersø.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-22 Kongelundsstranden.
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2010-04-26 Gilbjerg Hoved.
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2010-01-01 Stampen.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2010-04-25 Gilbjerg Hoved.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-13 Maribo Søndersø.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2010-06-20 Møns Klint.
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2010-05-20 Maglemosen (Vedbæk).
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-04-20 Amager Fælled (Grønjordssøen).
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2010-06-12 Vindbyholt.
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-04-28 Lendemarke (jordbassiner).
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-05-19 Vestamager.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-05-19 Vetsamager.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2010-05-01 Kongelundsstranden.
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2010-05-26 Søborg Sø.
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-05-22 Magisterkog.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-13 Røgbølle Sø.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-05-18 Vestamager.
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-09-02 Kongelundsstranden (Sydvestpynten).
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-04-15 Amager Fælled.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-04-29 Tornsanger.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2010-04-05 Kongelunden.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-02-11 Frederiksberg Have.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-01 Fiskebæk.
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-01-01 Bagsværd.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-03-11 Frederiksberg Have.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-01-03 Sjællandsbroen.
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-04-25 Gilbjerg Hoved.
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-01 Hjortekær.
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-01 Hjortekær.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-04-07 Melby Overdrev.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-05-18 Vestamager.
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-01 Mølleå (v. Fiskebæk).
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-05-22 Magisterkog.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-04-26 Gilbjerg Hoved.
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2010-05-01 Kongelundsstranden.
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-04-24 Møns Fyr.
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2010-05-22 Mandø.
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2010-06-04 Gribskov.
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-04-24 Lendemarke.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-04-24 Høvblege (Mandemarke Bakker).
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-04-24 Høvblege (Mandemarke Bakker).
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2010-04-07 Melby Overdrev.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-04-25 Gilbjerg Hoved.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj (Kalundborg)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-01-01 Mølleå (v. Rådvad).
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-01 Rådvad.
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-01 Rådvad.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-24 Lendemarke (jordbassiner).
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-07-31 Borreby Mose.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2010-06-05 Melby Overdrev.
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-02-17 Kongelundsstranden.
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-04-19 Vestamager.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-11-10 Hornbæk Havn.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-03-07 Hundested Havn.
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-01 Fiskebæk.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-01 Fiskebæk.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-02-11 Frederiksberg Have.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-03-10 Vaserne.
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2010-06-02 Røsnæs.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-01 Fiskebæk.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-01-03 Aflandshage.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-04-01 Kongelundsstranden.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-04-03 Vestamager.
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-04-13 Maribo Nørresø.
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2010-12-28 Helsingør (Kronborg).
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2010-03-07 Melby Overdrev.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-01 Fiskebæk.
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-02-07 Kalveboderne.
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2010-04-14 Kongelundsstranden.
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-01 Fiskebæk.
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-04-25 Gilbjerg Hoved.
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-03-08 Vestamager.
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-04-24 Borre, Møn.
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-01 Rådvad.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-03-04 Vestamager.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer