Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Thyge Enevoldsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thyge Enevoldsens kryds

Dette er Thyge Enevoldsens Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-04-16 RUC
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-02 Pøleåen ved Arresø
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-04-09 Sneum
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-01-06 Ishøj Strand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-04-08 Sneum
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2009-01-01 Frederiksberg
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-12-26 Varde
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2009-02-08 Søholm
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-02-08 Søholm
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Frederiksberg
18 Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-02 Arresø
20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-02-08 Ølsemagle revle
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2009-07-26 Ho Bugt
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-06-04 Klydesøen
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-04-09 Sneum
28 X Knarand (Mareca strepera) 2009-04-12 Klydesøen
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-03 Sjællandsbroen
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01 Frederiksberg
32 X Spidsand (Anas acuta) 2009-02-08 Ølsemagle revle
33 X Krikand (Anas crecca) 2009-02-01 Kofoeds enge
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2009-06-01 Søholt
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-01 Frederiksberg
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-04 Hornbæk havn
40 X Bjergand (Aythya marila) 2009-04-12 Klydesøen
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-02 Melby Overdrev
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-01-02 Melby Overdrev
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-02 Melby Overdrev
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-01-04 Melby Overdrev
51 Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-04 Melby Overdrev
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-01-31 Klydesøen
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-02 Arresø
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-01-02 Melby Overdrev
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2009-06-01 Nørresø, Maribo
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2009-06-20 Asserbo Plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-09 Klydesøen
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-09 Hejresøen
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2009-01-01 Frederiksberg
76 X Huldue (Columba oenas) 2009-03-05 Gilbjerg Hoved
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Frederiksberg
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-02 Frederiksberg
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-01-02 Pøleåen ved Arresø
83 X Engsnarre (Crex crex) 2009-06-05 Den røde bro (Suså)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2009-09-06 Ishøj Strand
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-01-01 Frederiksberg
89 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-01 Frederiksberg
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2009-05-09 Klydesøen
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-03 Sjællandsbroen
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-04-09 Jedsted
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-04 Melby Overdrev
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2009-03-05 Farum Sø
97 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-04-06 Blåvand
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-04-08 Sneum
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-03-05 Gitteleje
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-04-09 Vilslev enge
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-07-23 Blåvand
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-03-22 Kofoeds enge
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-12 Klydesøen
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-05-09 Klydesøen
117 X Storspove (Numenius arquata) 2009-02-01 Kofoeds enge
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-07-23 Blåvand
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-08-09 Klydesøen
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-07-23 Blåvand
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-07-23 Blåvand
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-04-09 Sneum
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-07-23 Blåvand
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-05-04 Ishøj Strand
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2009-04-06 Blåvand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-01-04 Melby Overdrev
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-01-28 Hundesteds Havn
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-08-09 Klydesøen
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-06-05 Holmegårdmose
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-02-01 Kofoeds enge
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2009-08-30 Klydesøen
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-05-03 Klydesøen
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-06-19 Sengeløse
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-31 Kongelundsstranden
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-05-04 Ishøj Strand
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-05-03 Klydesøen
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-05-05 Ølsemagle revle
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01 Frederiksberg
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-04-09 Sneum
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-03-22 Holmesø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-02 Frederiksberg
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-02 Melby Overdrev
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2009-01-28 Hundested Havn
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-01 Frederiksberg
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2009-12-24 Damhussøen
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-07-23 Blåvand
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2009-08-09 Klydesøen
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-03-22 Holmesø
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-05-05 Ølsemagle revle
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-05-30 Søholt
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-12 Klydesøen
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2009-05-05 Ølsemagle revle
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2009-05-09 Klydesøen
198 Storkjove (Stercorarius skua)
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2009-07-23 Blåvand
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2009-10-11 Fiskerihavnen, Nordhavnen
205 Alk (Alca torda)
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-04-06 Blåvand
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-09-20 Mandehoved
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2009-04-06 Blåvand
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-02 Tisvilde
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-07-26 Ho bugt
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-05-03 Hejresøen
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-06 Suså ved Skelby
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01 Frederiksberg
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-01-04 Ellemosen
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2009-05-09 Klydesøen
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-08-02 Mandehoved, Stevns
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-05-13 Ishøj strand
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-03-30 Frederiksberg
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-02-08 Søholm
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-12 Klydesøen
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-02-11 RUC
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2009-04-09 Hillerup enge
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-03-05 Gilbjerg Hoved
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-09-20 Bøgeskov havn
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-03-05 Arresø
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-02 Hillerød
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-02 Harreskoven
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-22 Kongelunden
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-01-22 Tårnby
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-02-08 Ølsemagle revle
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2009-04-17 Værløse
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-01-11 Nivå
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2009-03-05 Farum Sø
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-04 Asserbo Plantage
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-02 Utterslev mose
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-03-02 RUC
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-05-09 Klydesøen
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-04-08 Sneum
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-06-01 Hyllekrog
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-02-07 Rådvad
314 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Frederiksberg
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-01 Frederiksberg
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-02 Utterslev mose
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-01-04 Hornbæk havn
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Frederiksberg
321 X Ravn (Corvus corax) 2009-02-07 rådvad
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-01-05 Åmarken
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-02 Tisvilde Hegn
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-04-07 Grærup
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-11 Rådvad
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2009-07-27 Fæsted mose
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01 Frederiksberg
328 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 Frederiksberg
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-04-12 Klydesøen
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-04-06 Kallemærks Hede
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-02-08 Ølsemagle revle
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2009-04-09 Sneum
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-14 Ishøj Strand
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-08 Sneum
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-10 Hindemade
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-05-03 Hejresøen
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-03-05 Smørmosen
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-05-03 Pinseskoven
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-30 RUC
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-04-05 Grærup
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-06-01 Hyllekrog
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-05-03 Klydesøen
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-30 Vestamager
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-09 Pinseskoven
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-05-30 Pinseskoven
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-13 Frederiksberg
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-30 Kongelunden
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-29 Frederiksberg
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-05-03 Vestamager
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2009-04-15 Geels Skov
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-02 Tisvilde Hegn
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-02 Tisvilde Hegn
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-11 Rådvad
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-02 Tisvilde Hegn
392 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-03-02 RUC
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Frederiksberg
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2009-01-11 Nivå
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-05 Åmarken
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-01-07 Damhusengen
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-05-03 Kongelunden
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-03-05 Gilbjerg Hoved
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-22 RUC
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2009-04-07 Varde Å
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-29 Hove å
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2009-06-02 Stenholtvang, Gribskov
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-08-30 Klydesøen
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-04-06 Blåvand
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-05-14 Ishøj Strand
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2009-12-24 Hovborg dambrug
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-09 Frederiksberg
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-01 Frederiksberg
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-04-06 Blåvand
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-05-14 Ishøj Strand
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-01-11 Hornbæk havn
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-01-11 Hornbæk havn
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-04-06 Grærup
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-05-03 Pinseskoven
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2009-01-11 Hornbæk havn
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-01-28 Hundested Havn
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-11 Rådvad
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-12-20 Frederiksberg
459 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-03-05 Smørmosen
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-01 Frederiksberg
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-01-04 Melby Overdrev
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-04-06 Blåvand
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-01-11 Rådvad
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-04-06 Blåvand
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2009-03-05 Gilbjerg Hoved
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-03-05 Gilbjerg Hoved
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-04-06 Blåvand
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-11 Rådvad
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-02-08 Ølsemagle revle
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-04-09 St. Darum
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-04-06 Blåvand
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-03-22 Kofoeds enge
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer