Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-01-06 Køge Sydstrand.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2009-05-25 Østerby Mark (ved Tønder).
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-02 Ramløse.
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-04-20 Hegnede Bugt (Lindholm).
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2009-10-27 Koster (Møn).
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-01-01 Ishøj Strand.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2009-01-29 Ulstrup Mose.
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-01-27 Bøtø Nor.
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-01-16 Maribo Søndersø.
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2009-07-31 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Damhussøen.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2009-10-29 Vestamager.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2009-05-26 Ny Frederikskog.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2009-09-02 Ølsemagle Revle.
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-04-09 Kongelundsstranden.
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2009-06-10 Avnø (Hylteholme).
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-01-10 Aflandshage.
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-01-10 Aflandshage.
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2009-04-17 Tranemosen.
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2009-06-01 Vestamager (Klydesøen).
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2009-10-14 Ejlemade Sø.
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
41 X Bjergand (Aythya marila) 2009-01-16 Rødbyhavn.
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-01 Mosede Havn.
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-01-02 Asserbo Strand.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-02 Asserbo Strand.
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-01-02 Asserbo Strand.
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-01-01 Mosede Havn.
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-01 Mosede Havn.
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-01-01 Mosede Havn.
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2009-05-28 Lindet Skov.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-07 Kongelundsstranden.
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-18 Vestamager.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-01-27 Borre Mose.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Frederiksberg.
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2009-05-27 Grøngård.
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-01 Karlstrup.
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-03-11 Vaserne.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2009-06-17 Porsmose (v. Skuderløse).
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2009-07-03 Trundholm Mose.
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-01-05 Kongelundsstranden.
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-03-14 Aflandshage.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-01-27 Ålebæk Strand.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-01 Mosede Havn.
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2009-01-27 Ålebæk Strand.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2009-04-17 Gødstrup Engsø.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-02-13 Lynæs Havn.
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2009-05-20 Gåsesøen (Ulvshale).
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-03-14 Aflandshage.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-02-08 Aflandshage.
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-03-26 Vestamager (Klydesøen).
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-02-05 Reersø.
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-03-03 Kongelundsstranden.
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-08 Ishøj Strand.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2009-05-25 Lakolk Strand (Rømø).
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2009-05-25 Nørre Farup Enge.
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-04-16 Asserbo Strand.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-05-25 Rømø-dæmningen.
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-04-17 Borreby Mose.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-05-08 Aflandshage.
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-01-05 Kongelundsstranden.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-04-17 Avnø.
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2009-05-27 Højer Vade.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-05-25 Højer Vade.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-05-04 Ishøj Strand.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-05-25 Lakolk Strand (Rømø).
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-01-16 Rødbyhavn.
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-05-18 Vestamager (Klydesøen).
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2009-06-13 Borreby Mose.
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-01-05 Kongelundsstranden.
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2009-04-09 Kongelundsstranden.
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2009-05-31 Aflandshage.
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-28 Selsø Sø.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-03-28 Aflandshage.
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-04-15 Kongelundsstranden.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-04-21 Vestamager (Klydesøen).
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-04-14 Vestamager (Klydesøen).
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-08-18 Rågeleje strand.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01 Frederiksberg.
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-04-16 Asserbo Strand.
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-03-05 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-01 Vallensbæk.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2009-01-21 Hundested Havn.
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-01 Frederiksberg.
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2009-01-25 Enghaveparken.
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-04-01 Damhussøen.
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2009-06-21 Selsø Sø.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-03-23 Holmesø.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-04-18 Aflandshage.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-04-16 Asserbo Strand.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-10 Gilbjerg Hoved.
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2009-05-04 Ølsemagle Strand.
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2009-04-27 Tissø.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2009-10-05 Gilleleje (Børstrup Hage).
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2009-08-19 Mandehoved (Stevns).
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2009-10-05 Gilleleje (Børstrup Hage).
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2009-09-28 Rågeleje Strand.
208 X Alk (Alca torda) 2009-01-29 Røsnæs.
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-01-29 Røsnæs.
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-01-16 Rødbyhavn.
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-04-20 Ålebæk Strand.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2009-10-05 Gilleleje (Børstrup Hage).
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2009-09-28 Rågeleje Strand.
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2009-09-24 Rågeleje Strand.
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2009-05-20 Gåsesøen (Ulvshale).
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2009-08-18 Rågeleje Strand.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-08-21 Bygholm Vejle.
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-03-19 Vestamager (Hejresøen).
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Susåen (ved Skelby).
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-01-02 Ramløse.
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2009-07-05 Selsø Sø.
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-04-09 Kongelundsstranden.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-05-18 Vestamager.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2009-08-21 Høstemark Skov.
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-10 Aflandshage.
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-01-17 Kongelunden.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-03-26 Vestamager (Klydesøen).
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-01-08 Vestamager (Klydesøen).
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2009-09-11 Kongelundsstranden.
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2009-05-25 Ballum Enge.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-01-27 Hjertebjerg (Møn).
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-08-19 Bøgeskov Havn (Stevns).
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-16 Rødbyhavn.
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-01 Vallensbæk.
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-01 Vallensbæk.
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2009-05-25 Gærup (Sønderjylland).
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-05 Kongelunden.
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-01-02 Bagsværd.
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2009-04-16 Kirke Værløse.
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-01-07 Rådvad.
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2009-05-28 Lindet Skov.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2009-03-11 Frederikslund Skov.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-02 Helsinge.
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-01-21 Melby Overdrev.
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2009-05-28 Lindet Skov.
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-01 Brøndbyøster.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2009-08-19 Bøgeskov Havn (Stevns).
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-04-10 Gilbjerg Hoved.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-08-19 Bøgeskov Havn (Stevns).
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-01-08 Vestamager (Klydesøen).
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-05-24 Ulvshale.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-01-21 Melby Overdrev.
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2009-05-29 Kongelunden.
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-04 Jægersborg Dyrehave.
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Frederiksberg.
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2009-01-28 Kongelunden.
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-01 Damhussøen.
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-01 Jersie Strand.
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-01-16 Sandager Havn.
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Frederiksberg.
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-01-08 Kongelunden.
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-01-04 Jægersborg Dyrehave.
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-02 Asserbo Plantage.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-05-27 Tingdal Plantage.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-02 Asserbo Plantage.
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2009-05-27 Draved Skov.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-02 Ramløse.
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2009-04-12 Amager Fælled.
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-01-08 Vestamager.
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-04-10 Gilbjerg Hoved.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-16 Holløse Bredning.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-05 Vestamager (Hejresøen).
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-05 Vestamager (Hejresøen).
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-02-02 Kongelunden.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-04-22 Frederiksberg Have.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2009-09-29 Stubben.
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-11 Aflandshage.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-02-08 Aflandshage.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2009-06-23 Møns Klint.
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2009-05-25 Mandø.
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-04-27 Borreby Mose.
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-04-30 Amager Fælled.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-19 Ishøj Strand.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-18 Vestamager.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-05-03 Vestamager.
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2009-06-21 Stenholts Indelukke.
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2009-04-29 Vestamager (Klydesøen).
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-12 Amager Fælled.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-08 Aflandshage.
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-19 Amager Fælled.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-04-29 Vestamager.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2009-04-14 Geelskov.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-05 Kongelunden.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Mosede Havn.
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-04 Rådvad.
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-02 Asserbo Plantage.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2009-01-09 Frederiksberg Have.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-01-08 Vestamager (Klydesøen).
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2009-04-20 Høvblege.
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Frederiksberg.
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2009-01-02 Nivå.
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-01 Vestamager.
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-01-04 Jægersborg Dyrehave.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-10 Jægersborg Dyrehave.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-04-02 Kongelunden.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-05-24 Ulvshale.
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-01 Mosede Havn.
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2009-05-25 Ribe Holme.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-20 Lendemarke (jordbassiner).
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-04-10 Gilbjerg Hoved.
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2009-04-19 Harager Hegn.
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2009-05-30 Stenholtsvang (Gribskov).
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-04-13 Københavns Sydhavn.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-13 Kongelunden.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-04-20 Ålebæk Strand.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-02-05 Røsnæs Havn.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-04 Aflandshage.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2009-01-04 Stampen.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-02 Hornbæk.
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-01 Mosede Havn.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-03-14 Aflandshage.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-04-17 Borreby Mose.
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-01-26 Hornbæk Havn.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-01-02 Hornbæk Havn.
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2009-09-11 Kongelundsstranden (Kofoeds Enge).
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-01-19 Kongelundsstranden.
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-04-10 Gilbjerg Hoved.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2009-09-13 Kongelundsstranden.
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2009-01-02 Hornbæk Havn.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-01-06 Bøgeskov Havn.
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-04 Rådvad.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-02-23 Kongelundsstranden.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-01-09 Frederiksberg Have.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-17 Kongelunden.
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2009-06-05 Stevns Klint.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-01-16 Rødbyhavn.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-03-14 Aflandshage.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-01-02 Nivå.
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-06-05 Stevns Fyr.
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2009-10-09 Kongelundsstranden.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-02-13 Tisvilde Hegn.
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-01-02 Nivå.
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2009-04-20 Høvblege.
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-02 Nivå.
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2009-10-27 Kongelundsstranden.
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-01-01 Ølsemagle Revle.
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-01-20 Råby (Stevns).
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-16 Rødbyhavn.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2009-08-24 Hanstholm Fyr.
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-01-19 Kongelundsstranden.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer