Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-04-04 Aarup - matriklen FU
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) Gøttrup
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-02 Hårevej, Fyn
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-01-01 Havneby, Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-01-18 Jersorevej - Bogense
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-01-01 Ballum sluse
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-01 Rømø dæmning
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-01-01 Ballum sluse
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-01-18 Gyldenstensvej - Bogense
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Brøns
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2009-01-01 Ballum sluse
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-01 Ribe Byferie
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2009-04-26 Vilsted Sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-01-01 Ballum sluse
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-04-26 Vilsted Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-04-12 Føns Vang
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-01-02 Føns Vang
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-01 Ballum sluse
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01 Ribe Byferie
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-01-02 Hårevej, Fyn
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-01-02 Føns Vang
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-02 Føns Vang
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2009-05-30 Stubbe Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-01 Rømø dæmning
41 X Bjergand (Aythya marila) 2009-01-17 Bøjden Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-01 Rømø strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-10-14 Blåvand - ved ishuset
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-01 Rømø strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-14 Blåvand - ved ishuset
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-01-01 Rømø strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-01 Ballum sluse
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-01-17 Bøjden Nor
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-01 Ballum sluse
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-01-17 Bøjden Nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Ålbæk Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-16 Seden
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-01 Aarup, Orte - Matriklen HØ
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-01-01 Ribe
77 Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Ribevej
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-02 Sixtus, Middelfart
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-01-01 Ribe
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-01 Rømø dæmning
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-04-09 Kongens Mose - 2 FU
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-01 Ballum sluse
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-04-04 Orte - ved vandværket
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-02 Fænø sund
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2009-10-15 Blåvand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2009-04-12 Føns Vang
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-01-01 Havneby, Rømø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-04-06 Gl. Hviding Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-03-13 Spedsbjerg, Middelfart landevej 2 OF
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-04-06 Ballum Sluse
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-04-12 Føns Vang
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-18 Føns Vang
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-01-01 Ballum sluse
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-04-07 Ballum Kro - hørt OF
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-10-15 Esbjerg Havn
125 Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-04-06 Gl. Hviding Engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-10-15 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-01-01 Kammerslusen
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-01-01 Ballum Kystvej
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-18 Føns Vang
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-05-01 Aarup, Orte - matriklen OF
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-01 Ballum sluse
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-06-13 Firtalsstranden
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-04-26 Visted Sø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01 Ballum sluse
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-04-18 Føns Vang
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-05-21 Føns Vang - v-ende på mågeø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-01 Ribevej
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-01 Ballum sluse
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-01 Ballum sluse
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Bygholm
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-04-12 Husby Strand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) Bygholm
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-05-21 Føns Vang
197 X Havterne (Sterna paradisaea) Agger Tange
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) Lund Fjord
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-10-14 Blåvand - ved ishuset
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2009-10-15 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-01 Ballum sluse
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) Bygholm
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01 Rømø dæmning
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-04-06 Gl. Hviding Engsø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) Bygholm
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-02 Kerte
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-05-02 Aarup, Orte - Matriklen OF
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-04 Aarup, Orte v/vandværk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-01-01 Gl. Hviding
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-04-06 Middelfart Landevej øst for Aarupafkørsel
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-01 Ballum sluse
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-04-08 Frøslev Mose
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-01 Ribevej
274 X Slørugle (Tyto alba) Gøttrup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-28 Aarup - hørt fra matriklen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2009-04-06 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-02-06 Odense - Bogø kolonihaveforening
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-02-06 Stige Ø
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-01-02 Føns Vang
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2009-04-09 Draved Skov - 1 FU v/P-plads
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-03 Sixtus, Middelfart
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-01 Ribevej
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-01-01 Rømø dæmning
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2009-10-14 Blåvand - Fuglestation
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-02-08 Ølundgård - set fra fugletårn
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-04-04 Aarup - Neverkær
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-17 Glamsbjerg
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Ribe Byferie
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-01 Ribe Byferie
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-01 Ribe Byferie
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-01-17 Faaborgvej - Gummerup
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Ribe Byferie
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-01-02 Kammerslusen
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-03-26 Odense - Kongens Have
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-02 Politihundeforeningen, Middelfart
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-04-02 Aarup, matriklen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-03 Aarup - matriklen
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2009-04-09 Draved Skov - v/P-plads
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01 Ballum sluse
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 Ribe Byferie
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-01-22 Aarup - matriklen - 1 overflyvende
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2009-01-01 Ballum sluse
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-25 Ertebølle
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-18 Føns Vang
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-26 Aarup - matriklen OF
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-01-02 Dansk Folkeferie, Middelfart
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-05-30 Hyllested Bjerge
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-18
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-04-02 Aarup, Orte
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-05-21 Føns Vang
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-21 Aarup, Orte
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-21 Føns Vang
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-15 Aarupvej, Orte
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-22 Aarup, Orte - matriklen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-12 Aarup - matriklen SY
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-05-14 Arupvej, Orte
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-03 Gals Klint
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Ribe Byferie
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-02 Politihundeforeningen, Middelfart
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-04-09 Draved Skov - v/P-plads
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2009-06-14 Orte skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-01-02 Kammerslusen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Ribe Byferie
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-06 Odensevej
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-01-17 Faaborg - Sundet
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-16 Aarupvej, Orte
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-04-09 Draved Skov - v/-plads SY
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-01 Ribe
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2009-04-09 Ballum Kro
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-10 Aarup, Orte - bag matriklen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-05-30 Hornslet
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-05-20 Aarup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-26 Ertebølle
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-04-08 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-09 Rømø - Lakolk
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-01 Ribe
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-02 Nr. Farup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-01-11 Aarup - matriklen
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-10-20 Aarup, Orte - OF matriklen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-21 Aarup
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-04-06 Gl. Hviding Engsø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) Ertebølle
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-10-14 Esbjerg havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01 Ribe
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-01-15 Aarup - matriklen
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-04-02 Aarup - matriklen OF
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-05-07 Aarup, Orte - matriklen SY
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-01 Ribe
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-02-06 Stige Ø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-04-04 Aarup - matriklen OF
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-04-07 Rømø, Havneby
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-10-15 Blåvand Fuglestation
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-01-01 Ballum sluse
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-17 Faaborg - Sundet
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-04-06 Ballum Kro
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-02 Nr. Farup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-04-06 Gl. Hviding Engsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer