Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Mathias Blicher Bjerregård


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mathias Blicher Bjerregårds kryds

Dette er Mathias Blicher Bjerregårds Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-05-08 Grenen Camping, Skagen
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-25 Fredensborg
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-05-10 Harboøre Tange
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-04-24 Teglgårdssøen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-05-18 Hillerød By
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-10 Favrholm Voldgrav
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-10-12 Blåvands Huk
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-04 Strødam Engsø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-04 Strødam Engsø
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-02-27 Favrholm Voldgrav
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-04-19 Favrholm Voldgrav
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-05-21 Strødam Engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-02 Favrholm Voldgrav
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-02 Teglgårdssøen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-10-17 Favrholm Voldgrav
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-01-02 Favrholm Voldgrav
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-04 Strødam Engsø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-06 Slotssøen, Hillerød
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-03-22 Gilbjerg Hoved
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-10-11 Vejers Strand
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-14 Sydhukket, Blåvand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-03-22 Gilbjerg Hoved
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-12 Sydhukket, Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-01-25 Esrum Sø (!)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-25 Esrum Sø
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-04 Strødam Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-08 Grenen Camping, Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-09 Butterstien
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-01-02 Holmene
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Holmene
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-04 Holmene
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-05-09 Sylviastien, Skagen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-01-07 Slotssøen, Hillerød
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-02 Teglgårdssøen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-03-25 Holmene
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-02-13 Tangen, Nivå
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-03-29 Favrholm Voldgrav
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-25 Esrum Sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-02-27 Favrholm Voldgrav
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2009-05-10 Harboøre Tange
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-02-08 Favrholm Voldgrav
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-07-26 Ølsemagle Revle
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-07-26 Ølsemagle Revle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-04-04 Favrholm Voldgrav
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-04 Favrholm Voldgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2009-05-08 Savværksvej, Sørig, Skagen
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-08-18 Holmene
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-05-10 Hulsig Hede
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-07-26 Ølsemagle Revle
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-07-26 Ølsemagle Revle
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-07-26 Ølsemagle Revle
126 Brushane (Calidris pugnax)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-07-26 Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-05-10 Grenen, Skagen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-07-26 Ølsemagle Revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-05-09 Nordstrand, Skagen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-10-11 Vejers Strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-10-14 Plantage mellem Blåvand By og Kallesmaersk Hede
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2009-05-08 Gårdbovej, Sørig
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-05-10 Harboøre Tange
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2009-10-12 Sydhukket, Blåvand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-26 Favrholm Voldgrav
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-05-10 Hulsig Hede
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-04-26 Favrholm Voldgrav
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-08-03 Udkæret
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-04-19 Favrholm Voldgrav
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-05-08 Grenen, Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-02 Hillerød By
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-02 Føtex, Hillerød
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-25 Esrum Sø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2009-05-08 Skagen Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-02 Hillerød By
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-05-08 Skagen Havn
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2009-07-26 Ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-05-08 Grenen, Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-07-26 Ølsemagle Revle
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-04-30 Teglgårdssøen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-05-08 Nordstrand, Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2009-05-08 Grenen, Skagen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2009-05-09 Nordstrand, Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2009-05-09 Nordstrand, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-05-08 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2009-05-09 Nordstrand, Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2009-05-08 Grenen, Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2009-03-22 Gilbjerg Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-04 Hillerød By
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-03-29 Hellebæk Avlsgård
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-02 Favrholm Voldgrav
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-05-18 Hillerød By
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2009-05-09 Hulsig Hede
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-18 Holmene
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-02-27 Holmene
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-03-29 Hellebæk Avlsgård
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-05-08 Grenen, Skagen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-03-29 Hellebæk Avlsgård
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-05-09 Nordstrand, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-08-03 Udkæret
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-04 Strødam Engsø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-02 Hillerød
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-31 Salpetermosen
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-01-04 Strødam Engsø
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-02 Salpetermosen
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-10 Favrholm Voldgrav
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-05-08 Nordstrand, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-05-08 Nordstrand, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-05-08 Grenen, Skagen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-08-03 Sydvestbornholm
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-03-29 Hellebæk Avlsgård
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-04 Strødam Engsø
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-02 Føtex, Hillerød
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-01 Holmene
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-02 Føtex, Hillerød
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-10-11 Vejers Camping
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Holmene
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-02-27 Holmene
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-02-08 Salpetermosen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-04 Selskov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-10-12 TDC-området, Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-10 Holmene
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-02 Salpetermosen
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-02 Salpetermosen
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-02-27 Salpetermosen
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2009-05-10 Hirtshals Station
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-24 Slotssøen, Hillerød
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-16 Teglgårdssøen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-19 Holmene
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-01-02 Salpetermosen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-05-09 Butterstien, Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-20 Teglgårdssøen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-04-01 Salpetermosen
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-05-12 Teglgårdssøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-21 Strødam Engsø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-13 Salpetermosen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-13 Salpetermosen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-14 Holmene
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-05-04 Salpetermosen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-18 Store Dyrehave
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-03 Teglgårdssøen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-07 Store Dyrehave
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-18 Store Dyrehave
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-02-27 Salpetermosen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2009-05-08 Butterstien, Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Holmene
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2009-02-13 Møllevej, Nivå
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-02 Salpetermosen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-02 Holmene
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-13 Salpetermosen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-05-08 Grenen Camping, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-05-10 Hirtshals Station
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-13 Salpetermosen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-05-08 Butterstien, Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-10-12 Kallesmaersk Hede
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-05-08 Butterstien, Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-02 Hillerød By
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-02 Salpetermosen
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-01-31 Holmene
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-05-08 Grenen Camping, Skagen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-01-07 Salpetermosen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-23 Teglgårdssøen
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-04-26 Favrholm Voldgrav
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-10-11 Vejers Strand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-10 Salpetermosen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-01-10 Salpetermosen
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-01-02 Salpetermosen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-07 Store Dyrehave
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-02 Salpetermosen
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-10-13 Vejers Strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-02-08 Favrholm Voldgrav
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-18 Store Dyrehave
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-02-13 Tangen, Nivå
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-05-08 Gårbovej, Sørig
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-03-17 Salpetermosen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-03-29 Gilbjerg Hoved
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer