Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-03-07 Hornsyld
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-29 Føns
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-02-06 Sneum Forland
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2008-02-28 Torup Made, Als
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-01-20 Slivsøen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2008-01-01 Hindemade
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-02-02 Vedbøl Sø
13 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-01-13 Ejsbøl Sø
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-01 Hindemade
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-03-20 Nord for Toftlund
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-13 Bankel Nor
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-02-19 Slivsøen
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-13 Bankel Nor
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 Atlingand (Spatula querquedula)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-02-10 Lakolk Sø
28 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-13 Bankel Nor
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-12 Hindemade
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Haderslev Havn
32 X Spidsand (Anas acuta) 2008-02-06 Sneum Engsø
33 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-01 Haderslev Havn
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-01 Haderslev Havn
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-28 Skjern Enge
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-01 Haderslev Havn
40 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-13 Bankel Nor
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-02 Føns (havet ud for)
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-01-13 Halk Nor
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-13 Halk Nor
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-13 Halk Nor
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-02 Fønsvang
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-02 Fønsvang
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-01 Hindemade
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-02 Føns (havet ud for)
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-05 Haderslev
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-04-26 Lakolk Sø
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-01 Haderslev
76 X Huldue (Columba oenas) 2008-02-28 Frøslev Plantage
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Haven
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-05 Haveobs
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-03-20 Lakolk Sø
83 Engsnarre (Crex crex)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Dovnsklint Langeland
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2008-04-10 Magisterkog
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-01 Haderslev Havn
89 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-01 Haderslev Havn
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2008-02-28 Frøslev Mose
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-01 Haderslev Havn
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-02-24 Halk Nor
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-01 Hindemade
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-19 Halk Nor
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-03 Skjern Enge
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-02-09 Halk Nor
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-03-15 Bankel Nor
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-13 Ejsbøl Sø
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-02-19 Slivsøen
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-04-26 Rømødæmningen
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-03-15 Halk Nor
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-09 Hoptrup Enge
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2008-03-20 Rømø Strand
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-04-26 Juvre, Rømø
117 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-13 Bankel Nor
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-03-15 Bankel Nor
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-03-20 Lakolk Klitsø
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-05-10 Landsende, Rømø
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-02-10 Ballum Sluse
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-08-03 Margrethekog
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-23 Halk Nor
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-10 Astrup Enge
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2008-03-20 Rømø Strand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-14 Hejlsminde Nor
132 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-05-10 Astrup Enge
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-12-10 Kongens Mose
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-01-20 Slivsøen
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-04-23 Hindemade
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-04-08 Hoptrup Enge
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-13 Halk Nor
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-08-03 Margrethekog
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-05-10 Lakolk Sydsøer
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-26 Landsende
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 Ride (Rissa tridactyla)
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Haven
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-04-24 Hindemade
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-02-06 Esbjerg Fiskerihavn
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-04-06 Haderslev Dam
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Haderslev
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-02 Føns
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2008-03-18 Havneby, Rømø
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Haderslev Havn
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-03-06 Seggelund (nord for kommunegrænsen)
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-03-30 Halk Nor
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-05-10 Rømø Strand
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-08 Haderslev Indre Dam
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-13 Halk Nor
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-05-10 Rømø Strand
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2008-10-26 Ballum Forland
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-04-26 Lakolk Strand
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2008-02-24 Halk Nor
205 X Alk (Alca torda) 2008-02-24 Halk Nor
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-10-19 Halk Nor
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2008-08-06 Søgård Mose, Sydlangeland
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-03-13 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 Haderslev Havn
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-03-20 Lakolk Sø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-01 Hindemade
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-02-28 Lille Søgård Sø
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2008-06-30 Solkær Enge
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-03 Hindemade
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-22 Hindemade
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-17 Motorvejen ved Vejen
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-02-07 Vonsild
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-04-14 Motorvejen ved Odense
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-10 Tinglev Mose
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-05-10 Landsende, Rømø
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-02-25 Mellem Horsens og Hedensted
265 Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-12 Haderslev Dam
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-27 Korsør
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-02 Motorvejen ved Middelfart
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2008-12-10 Kongens Mose
274 X Natugle (Strix aluco) 2008-01-18 Haderslev Vesterskov
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-02-10 Lindet Skov
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-02-20 Christiansdal
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2008-02-07 Mellem Christiansdal og Tørning Mølle
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-06 Haderslev
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-04-06 Pamhule Skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-03 Motorvejen ved Christiansfeld
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-08-30 Halk Nor
300 Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-01-13 Bankel Nor
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-08-05 Lakolk
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-07-13 Lebøl på Als
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-01-23 Frøslev Plantage
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-24 Blåvand
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-10 Tinglev Mose
314 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Haven
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Haven
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Haven
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-06 Haderslev
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Haderslev
321 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-10 Tinglev Mose
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-25 Haveobs
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-01-23 Frøslev Plantage
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-01-23 Frøslev Plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-06 Haderslev Vesterskov
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-01-10 Tinglev Mose
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Haderslev
328 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Haderslev
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-03-20 Lakolk Sø
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-04-22 Frøslev Plantage
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-02-02 Hyrup
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-03-20 Rømø Nordstrand
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-03 Hindemade
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-06 Hindemade
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-23 Hindemade
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-01 Haderslev Vesterskov
343 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-22 Frøslev Plantage
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-04-02 Haderslev
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-04-26 Lakolk Sø
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-22 Hindemade
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-18 Haderslev
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-18 Kokær/Rørkær ved Haderslev
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-10 Astrup Enge
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-18 Haveobs
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-03 Haderslev
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-20 Haveobs
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-02 Halk Nor
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-10-30 Blåvand
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-02 Ringe
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Haderslev Vesterskov
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-01 Haderslev Vesterskov
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-02-03 Haderslev Vesterskov
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-01-06 Haderslev Vesterskov
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-02-10 Haveobs
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-26 Juvre, Rømø
400 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Haven
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-01 Haven
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-01 Haderslev
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-15 Haderslev Vesterskov
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-02-28 Frøslev Plantage
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-05-10 Landsende, Rømø
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-06 Haderslev
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-15 Haderslev
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-10-30 Blåvand
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-04-26 Juvre, Rømø
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-04-12 Haderslev Havn
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-04-15 Hou ved Limfjorden
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-10 Rimmevej, Rømø
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-02-28 Frøslev Mose
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-04-26 Landsende, Rømø
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-03 Christiansdal
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-06 Haderslev
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-01 Haderslev
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-01-06 Haveobs
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-26 Astrup Enge
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-02-26 Haderslev Havn
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-02-28 Frøslev Mose
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-20 Slivsøen
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-20 Bjerning
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-02-10 Lakolk Sø
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-02-02 Årøsund
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01 Haven
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-14 Seggelund
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-02-28 Frøslev Plantage
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-06 Haderslev Vesterskov
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Haven
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-01-13 Ejsbøl Sø
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-02-09 Ejsbøl Sø
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-11-08 Halk Nor
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-04-12 Haveobs
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-02-28 Frøslev Plantage
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-17 Kolding
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-01 Haderslev Vesterskov
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-02-10 Rømø Strand
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-01-28 Mellem Varde og Tarm
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-06 Haderslev
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-02-02 Vedsted
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer