Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Thyge Enevoldsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Thyge Enevoldsens kryds

Dette er Thyge Enevoldsens Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-05-04 Tryggevælde ådal, kirkestien
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2008-05-11 Søholt, Stevns
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-02-03 Kongelunden
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-01-04 Sneum forland
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-01-11 Ishøj Strand
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-01-04 Vilstrup forland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2008-01-04 Sneum engsø
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-01-04 Øster Vedsted
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-12-28 Vestlolland
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-01-04 Kammerslusen
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-04 Kammerslusen
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-01-20 Kongeåen, Villewsbøl
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-04 Øster Vedsted
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-04-01 Hove Grusgrav
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-20 Sneum engsø
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-04-12 klydesøen
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-01-27 Rungsted
28 X Knarand (Mareca strepera) 2008-02-03 Klydesøen
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-04 Sneum engsø
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-04 Strandskoven, esbjerg
32 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-15 Jyllinge
33 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-04 Sneum engsø
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2008-06-08 Søndersø, Maribo
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-05 Damhussøen
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-04 Strandskoven, esbjerg
40 X Bjergand (Aythya marila) 2008-02-03 Klydesøen
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-20 Blåvands Huk
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-01-20 Blåvands Huk
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-20 Blåvands Huk
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-11 Ishøj Strand
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-04 Sneum engsø
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-02-03 Klydesøen
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-04 Kammerslusen
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-27 Rungsted
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2008-06-08 Nørresø, Maribo
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-07-02 Asserbo plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-11 Køge sydstrand
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-05-03 Hellebæk Avlgård
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-04 Esbjerg Havn
76 X Huldue (Columba oenas) 2008-03-12 Veddelev
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Frederiksberg
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-12 Frederiksberg
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-04-01 Gundsømagle Sø
83 X Engsnarre (Crex crex) 2008-05-11 Tryggevælde ådal, kirkestien
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-13 Gåsesøen, Møn
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2008-09-17 Ishøj strand
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-04 Strandskoven, esbjerg
89 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-05 Damhussøen
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2008-03-08 klydesøen
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-12 Nivå
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-03-08 Hejresøen
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-12 Utterslev mose
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-12-21 Melby Overdrev
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-16 Utterslev mose
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-04 Fourfelt Å's udløb, Esbjerg Havn
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-05-04 Nyord
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-04 Øster Vedsted
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-05-04 Nyord
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-30 Ølsemagle Revle
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-07-26 Blåvands Huk
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-03-08 klydesøen
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-04 Ishøj Strand
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-07-24 Blåvands Huk
117 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-15 Jyllinge
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-07-24 Blåvands Huk
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-05-04 Nyord
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-01-04 Esbjerg Havn
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-07-24 Blåvands Huk
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-04-12 klydesøen
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2008-07-05 Klydesøen
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-26 Blåvands Huk
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-06 Ishøj Strand
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2008-01-19 Blåvand Huk
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-04 Fourfelt Å's udløb, Esbjerg Havn
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-01-19 Blåvands Huk
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-05-30 klydesøen
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-07-02 Asserbo plantage
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-10-12 Grønne Strand
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-02-03 Kystvejen, Kastrup
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2008-07-05 Klydesøen
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-05-16 Ålborg Havn
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-06-19 Klydesøen
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-04 Fourfelt Å's udløb, Esbjerg Havn
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-05-04 Ishøj Strand
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-05-04 Ishøj Strand
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-12 klydesøen
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-07-22 Blåvands Huk
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-04 Esbjerg Havn
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-01-19 Blåvands Huk
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-04 Esbjerg Havn
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-03-09 Holmesø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-04 Esbjerg Havn
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-04 Sneum forland
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-04 Esbjerg Havn
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-01-19 Blåvands Huk
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2008-04-03 Peblingesøen
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-06-12 Gilleleje
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-07-24 Blåvands Huk
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-04-05 Kronborg
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-05-30 klydesøen
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-15 Gundsømagle sø
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-05-04 Præstø fjord
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2008-05-30 Klydesøen
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-05-30 Klydesøen
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2008-08-10 Blåvand
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-07-24 Blåvands Huk
201 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle) 2008-11-20 Børstup hage
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2008-09-28 Gilleleje
205 X Alk (Alca torda) 2008-06-12 Gilleleje
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-06-12 Gilleleje
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-01-20 Blåvands Huk
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-04-05 Kronborg
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2008-11-20 Børstup hage
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2008-02-02 Skodsborg
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-04 Esbjerg havn
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-07-27 Ho bugt
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-04-01 Gundsømagle Sø
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) Ishøj
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-06-27 Arresø
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2008-06-13 Ølsemagle Revle
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-12 klydesøen
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-11 Gl. Havdrup mose
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-03 RUC
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-10-30 Vestskoven
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-03-30 Hellebæk Avlgård
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-25 Himmelev
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-07-24 Skjern Ådal
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-06-08 Møn
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-08-24 Stevns
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-03-12 Veddelev
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-04 Sneum Å
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-03 Vestskoven
270 X Slørugle (Tyto alba) 2008-10-16 Billum Kirke
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco) 2008-02-03 Kongelunden
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-02-05 Tårnby
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-02-08 Kystvejen, Kastrup
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-04-17 Nivå
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2008-04-13 Vaserne
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-12 Emdrup
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-12-26 Frederiksdal Storskov
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-07-28 Sjælborg, Marbæk
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-02 RUC
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-08-24 Stevns
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-08-24 Stevns
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-03-08 klydesøen
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-05-20 Frederiksberg
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-10-05 Odense Fjord
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-12 Rådvad
314 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Frederiksberg
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-09-12 Jersil strand
316 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-03 RUC
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-04 Langeskov
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-04 Esbjerg Havn
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-04 Odense
321 X Ravn (Corvus corax) 2008-02-03 Kongelunden
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-11 RUC
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-02-03 Kongelunden
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-07-23 Børsmose Plantage
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-04 Strandskoven, esbjerg
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Frederiksberg
328 X Musvit (Parus major) 2008-01-02 Frederiksberg
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2008-04-20 Grønjordssøen
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-04-12 klydesøen
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-04-10 Stubben
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-02-10 Hvedstrup Enghave
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-02-13 Kødbyen, Vesterbro
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-05-16 Stevns
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-20 klydesøen
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-05-04 Møn
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-27 Nivå
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-05-03 Gilleleje
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2008-11-08 Stevns fyr
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2008-10-16 Ho Plantage
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-11-08 Stevns fyr
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-20 Pinseskoven
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-04-01 Gundsømagle sø
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-06-08 Møn
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-04-20 Grønjordssøen
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-04 Ishøj Strand
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-18 Vestamager
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-16 Stevns fyr
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-11 Hove å ved Sengeløse
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 Savisanger (Locustella luscinioides)
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-20 Grønjordssøen
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-08 Hove å ved Sengeløse
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-28 RUC
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-04 Møn
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-04-02 Adveøre Holme
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-19 Børsmose
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-04 Strandskoven, esbjerg
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-12 Rådvad
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-02-24 Frederiksberg Have
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-02-24 Frederiksberg Have
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-04 Kammerslusen
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-10 Stubben
400 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Frederiksberg
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-04-05 Nivå
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-10 Trekroner
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-02-24 Frederiksberg Have
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-01-04 Strandskoven, esbjerg
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-03-30 Gilleleje
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-05-11 Køge sydstrand
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-04 Frederiksberg
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-05 Hove å Sengeløse
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-05-18 Vestamager
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-09-24 Stubben 2. del
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-04-10 Stubben
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-05-11 Tryggevælde ådal
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-04 Tryggevælde ådal, kirkestien
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-01-19 Grønningen
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-08-26 Staunings Ø
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-12 Rådvad
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-04 Esbjerg
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-02-02 Frederiksberg
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-09 Brøndby Strand
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-05-03 Hellebæk Avlgård
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-08-29 Ishøj strand
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-30 Gilleleje
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-04 Bjerget
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-05-04 Møn
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-10-15 Kongeåen, ved slusen
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-04-10 Stubben
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-04 Strandskoven, esbjerg
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-10-04 Nordfyn
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-06-06 Sønderskov, Værløse
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-12 Rådvad
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-05-17 Stvens fyr
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Frederiksberg
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-10-19 Kofods enge
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-04-10 Stubben
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-11-08 Stevns fyr
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-07-23 Blåvands Huk
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-07-27 Blåvands Huk
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-20 Esbjerg Havn
474 Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-04 Strandskoven, esbjerg
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-11-02 Ølsemagle Revle
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-01-04 Ribe Østerå
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-02-10 Hvedstrup Enghave
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-03-09 Holmesø
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer