Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-01-15 Køge Sydstrand.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2008-07-06 Skrosbjerg.
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-01 Bøtø Nor.
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-01-20 Aflandshage.
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2008-10-27 Koster (Møn).
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-01-01 Gedser Odde.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-01-01 Bøtø Nor.
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-01 Bøtø Nor.
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-01-01 Bøtø Nor.
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-01-23 Gjorslev Marker.
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-01-01 Bøtø Nor.
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2008-10-08 Vestamager (Klydesøen).
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-01 Gedser Odde.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-03-15 Aflandshage.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-01 Bøtø Nor.
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-03-25 Hove Møllegrav.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-13 Rødbyhavn.
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-04-01 Bøtø Nor.
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-01-06 Aflandshage.
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-06 Aflandshage.
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-06 Aflandshage.
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Gedser Odde.
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-13 Maribo Søndersø.
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-06 Aflandshage.
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2008-01-13 Røgbølle Sø.
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-13 Hirbosøerne.
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-07 Dragør Havn.
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-01 Gedser Odde.
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2008-12-18 Asserbo Strand.
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-01 Gedser Odde.
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-01-22 Rågeleje Strand.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-01 Gedser Odde.
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-28 Asserbo Strand.
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-01 Gedser Odde.
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-06 Aflandshage.
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-06 Aflandshage.
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-06 Aflandshage.
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-01 Gedser Odde.
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-08-26 Vestamager.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-06 Aborrebjerget (Møn).
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-04-30 Vestamager.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-01 Falster.
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-02-29 Magleby Skov.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Falster.
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-06 Kongelundsvej (Amager).
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-03-01 Vaserne.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2008-05-24 Porsmose (v. Skuderløse).
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-02 Gulstav Mose.
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2008-09-18 Ishøj Strand.
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-06 Aflandshage.
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-06 Aflandshage.
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-02-16 Aflandshage.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-07 Dragør Havn.
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-02-12 Vestamager (Klydesøen).
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-01 Gedser Odde.
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-18 Stubben.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-01 Nielstrup Sø.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-20 Aflandshage.
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-03-12 Selsø Sø.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-12 Aflandshage.
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-01-01 Gedser Odde.
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-28 Ølsemagle Revle.
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-01-06 Aflandshage.
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-02-25 Vestamager (Klydesøen).
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-06 Ishøj Strand.
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-04-12 Aflandshage.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-01 Gedser Odde.
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-04-01 Avnø.
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-03-31 Kongelundsstranden.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-05-20 Vestamager (Klydesøen).
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-05-22 Kalløgrå.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-04-20 Kongelundsstranden.
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2008-07-06 Vestamager (Klydesøen).
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-05-20 Vestamager (Klydesøen).
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-07 Ishøj Strand.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-08-01 Ølsemagle Revle.
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-06 Aflandshage.
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-01-13 Rødbyhavn.
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-05-22 Kalløgrå.
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-16 Ølsemagle Revle.
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-01-28 Kongelunden.
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-02-08 Ølsemagle Revle.
145 X Tredækker (Gallinago media) 2008-06-01 Kongelundsstranden.
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-01-06 Aflandshage.
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2008-07-06 Vestamager (Klydesøen).
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2008-11-16 Rågeleje Strand.
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-04-26 Stubben.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-03-31 Kongelundsstranden.
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-06 Aflandshage.
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-04-27 Ølsemagle Revle.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-04-27 Ølsemagle Revle.
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-01-13 Maribo Søndersø.
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-01-22 Rågeleje Strand.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Sjælland.
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-01-13 Rødbyhavn.
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-03-03 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Sjælland.
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-06 Aflandshage.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2008-03-25 Gilleleje Havn.
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Sjælland.
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-10-20 Damhussøen.
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2008-03-26 Peblinge Sø.
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-03-09 Damhussøen.
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-07-28 Ølsemagle Revle.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-03-24 Holmesø.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-04-25 Kongelundsstranden.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-24 Gilbjerg Hoved.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-14 Kongelundsstranden.
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2008-05-30 Kongelundsstranden.
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-05-30 Kongelundsstranden.
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2008-11-16 Rågeleje Strand.
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-08-28 Rågeleje Strand.
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2008-11-16 Rågeleje Strand.
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-01-22 Asserbo Strand.
208 X Alk (Alca torda) 2008-04-19 Mosede Strand.
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-12-10 Bøgeskov Havn.
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-01-01 Gedser Odde.
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-08-31 Stevns Klint.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2008-11-16 Rågeleje Strand.
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2008-03-24 Østrup.
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2008-01-22 Rågeleje Strand.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 Gedser Odde.
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-03-11 Vestamager (Hejresøen).
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2008-05-06 Veddelen (Møn).
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-01 Væggerløse (Falster).
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-04-10 Vestamager (Klydesøen).
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2008-06-15 Vestamager (Klydesøen).
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-03-31 Kongelundsområdet.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-20 Vestamager.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-04 Tårnby.
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-01-12 Aflandshage.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-03-27 Vestamager (Klydesøen).
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-07 Kystvejen (Kastrup).
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2008-08-30 Stevns Klint.
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-05-20 Kongelundsområdet.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-02-29 Ølsemagle Strand.
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-13 Maribo Søndersø.
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-01 Bøtø Nor.
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-01 Vordingborg.
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-01-06 Kongelunden.
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-01-08 Bagsværd.
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-01-29 Kystvejen (Kastrup).
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-01-17 Stampen.
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-08-27 Stubben.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2008-03-01 Vaserne.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-08 Mølleåen (Rådvad - Strandmøllen).
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-05-23 Jægersborg Dyrehave.
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-01 Falster.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2008-09-07 Kongelundsstranden.
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-24 Gilbjerg Hoved.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-04-24 Gilbjerg Hoved.
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-01-23 Gjorslev.
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-06-13 Høvblege (Møn).
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-01-01 Sparresholm.
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2008-06-02 Lunden (Sydlangeland).
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-08 Bagsværd.
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Gedser Odde.
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-09-12 Jersie Strandskov.
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Falster.
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Falster.
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-04-01 Eskilstrup (Falster).
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Falster.
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-06 Aflandshage.
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-01 Gedser.
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-01-16 Kongelunden.
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-08 Mølleåen (Rådvad - Strandmøllen).
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-02 Dalgas Have (Frederiksberg).
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Gedser Odde.
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2008-04-16 Amager Fælled.
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-02-12 Vestamager (Klydesøen).
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-03-20 Aflandshage.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-01-13 Maribo Søndersø.
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-02-14 Vesterbro (Kvægtorvet).
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-02-18 Melby Overdrev.
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-24 Gilbjerg Hoved.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-20 Ishøj Strand.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-24 Gilbjerg Hoved.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-22 Tisvilde Hegn.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-04-26 Amager Fælled.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-01-01 Gedser Odde.
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-16 Amager Fælled.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-03-23 Vestamager.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-06-13 Møns Klint.
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2008-05-22 Maribo Søndersø.
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-04-26 Grønjordssøen.
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-04-30 Vestamager.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-27 Aflandshage.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-06 Ålebæk Strand.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-04 Amager Fælled.
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2008-05-03 Jægersø.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-13 Stubben.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-03 Aflandshage.
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-20 Kongelundsstranden.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-04-28 Amager Fælled.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-04-01 Bøtø Plantage.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-08 Bagsværd.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Gedser Odde.
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-08 Mølleåen (Rådvad - Strandmøllen).
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-01-11 Frederiksberg Have.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-01-11 Frederiksberg Have.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-01 Gedser Odde.
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-09 Stubben.
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Falster.
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-01-09 Nivå.
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-06 Aflandshage.
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-06 Aflandshage.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-11 Kongelunden.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-01-16 Kongelunden.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-06-30 Vallø Slotspark.
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-01 Gedser Odde.
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-04 Amager Fælled.
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-04-24 Gilbjerg Hoved.
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-09-24 Stubben.
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-04-01 Gedser Odde.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-04-24 Gilbjerg Hoved.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-04-26 Stubben.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-04-28 Amager Fælled.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-04-13 Stubben.
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-08 Rådvad.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-01 Falster.
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-12 Kongelundsstranden.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-02-28 Utterslev Mose.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-27 Ishøj Strand.
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-01-09 Fuglevad.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-08 Stubben.
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-01 Bøtø Nor.
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-13 Stubben.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-02-20 Tranegilde Mose.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-01-13 Rødbyhavn.
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-06 Aflandshage.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-15 Vester Egede.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-01-11 Frederiksberg Have.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-09 Nivå.
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-06-02 Gulstav Vesterskov.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Gedser Odde.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-02-04 Staunings Ø.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-02-06 Jægersborg Dyrehave.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-01-12 Aflandshage.
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-02-28 Utterslev Mose.
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2008-02-05 Melby Overdrev.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-02-05 Tisvilde Hegn.
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-01 Gedser Odde.
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-01 Gedser Odde.
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-09-21 Ølsemagle Revle.
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-01-01 Gedser Odde.
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-02-10 Højstrup (Stevns).
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-01 Gedser Odde.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2008-09-07 Kongelundsstranden.
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-01-20 Kongelundsstranden.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer