Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-01-02 Bred
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2008-07-09 Ørebro skole - Gøttrup
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-06 Føns
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-01-01 Rømø Forland, lysb., mørkb., sortb.
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-01-01 Kammerslusen, Ribe
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-01-01 Kystvej, 500 m S for Rømøvejen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-01 Syd for Brøns
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-01-01 Kystvej, 500 m S for Rømøvejen, en ringmærket, blå halsring B4Z
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-02-09 Føns Vang
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-01-01 Kystvej, 500 m S for Rømøvejen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-01 Kildebjergvej, engsø N for Rømøvejen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-11-30 Kongens Mose
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-01 Brøns
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-08-31 Føns Vang, V-enden - 3 stk.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-01 Ballum Sluse
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2008-07-02 Agger Tange
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-06-05 Føns Vang
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-01-27 Arreskov Sø v. Sollerup
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-06 Nakkebølle Nor
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-01 Ballum Sluse
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Ribe Byferie
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-27 Arreskov Sø v. Sollerup
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-01 Ballum Sluse
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-06 Nakkebølle Nor
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-01 Kildebjergvej, engsø N for Rømøvejen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-06 Nakkebølle Inddæmning
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-01 Havneby Havn, Rømø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-03-17 Fyns Hoved
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-01 Lakolk Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-01 Lakolk Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-01 Ballum Sluse
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-06 Nakkebølle Inddæmning
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-01 Ballum Sluse
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-01 Ballum Sluse
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-07-09 Bulbjerg
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-21 Frøbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-05-04 Aarupvej, Orte
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-08 Middelfart
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-03-23 Hovedvejen v. Kauslunde
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Kongsmark, Rømø
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-01 Egebæk-Hviding
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-02-09 Engsø v. Husby Strand, Wedellsborg
84 X Engsnarre (Crex crex) 2008-07-04 Vilsted Sø
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-31 Gulstav mose, Langeland
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-11 Skydebjerg
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-01 Før Rømø Dæmningen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-05-02 Flagbakken, Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-06 Nakkebølle Nor
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-02-09 Engsø v. Husby Strand, Wedellsborg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-06 Nakkebølle Nor
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-13 Ud for Bogense Havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-03-16 Sundet
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-01 Havneby Havn, Rømø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-04-13 Føns Vang
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-06 Nakkebølle Nor
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-03-16 Helnæs Made
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-05-02 Grenen, Skagen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-04-18 Gl. Hvidung engsø
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-05-31 Føns Vang SØ-ende + SV-ende
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-07-25 Ballum sluse
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-01 Ved Brøns
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-07-02 Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-07-02 Agger Tange
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-01-01 Ballum Sluse
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-04-18 Gl. Hvidung engsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-22 Ølundgård
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-08-01 Stauningsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-01-01 Lakolk Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-13 Bogense Havn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-01-13 Bogense Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-04-20 Ballum sluse
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-05-01 Hulsig Hede
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-05-04 Grenen, Skagen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-04-19 Draved skov
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-01 Havneby Havn, Rømø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-05-02 Grenen, Skagen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-04-20 Ballum sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-18 Lakolk Klitsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-07-06 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2008-03-17 Fyns Hoved
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Esbjerg Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-01-08 Tybrindvej
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-01 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-03-16 Fiskeholm, sydsiden - 2 AD
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Mark v. Ribe
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-01 Ballum Sluse
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2008-04-18 Havneby Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Havneby Havn, Rømø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-04-13 Føns Vang
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-05-02 Grenen, Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-07-02 Agger Tange
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-05-31 Nørreballe Nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-05-02 Grenen, Skagen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-06-05 Føns Vang
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-05-02 Grenen, Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-05-04 Grenen, Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2008-01-19 Gals Klint
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-05-02 Grenen, Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-05-02 Grenen, Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2008-04-03 Aarupvej, Orte
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2008-03-17 Fyns Hoved
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 Havneby Havn, Rømø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-07-02 Bygholm
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-04-19 Åkandevej/Bellisvej Ribe
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-06 Arreskov
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-07-04 Vilsted Sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2008-05-31 Føns Vang SØ-ende - 2 stk.
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-19 Kongens mose
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-07-02 Agger Tange
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-05-03 Flagbakken, Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-05-02 Flagbakken, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-06 Sundet, Fåborg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-04-19 Ballum sluse
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-04-13 Svinø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-27 Arreskov Sø v. Sollerup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2008-05-03 Nordstrand, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-07-25 Ballum Vesterende
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-04-17 Kongeåvej nord for Lintrup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-05-02 Flagbakken, Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-06 Arreskov Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-08 Husby Strand, Wedellsborg
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-01 Egebæk-Hviding
274 X Slørugle (Tyto alba) 2008-07-09 Ørebro skole - Gøttrup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-02-04 Orte, Aarup
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-01-26 Kollonihaven Bogø
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-05-02 Grenen, Skagen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-01-01 Ballum Sluse
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-06 Nakkebølle Inddæmning
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-03-23 Batteriskoven, Middelfart
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-03-23 Batteriskoven, Middelfart
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-01 Kystvej, 500 m S for Rømøvejen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-05-02 Flagbakken, Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-05-02 Flagbakken, Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-05-02 Flagbakken, Skagen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-06-21 Frøslev Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-01-27 Assensvej, Ringe (lige Ø for rute 335)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-27 Sollerup
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Nord for Rejsby
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-10-14 Blåvandshuk - fyret
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Ribe Byferie
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Ribe Byferie
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-19 Middelfart v. Sixtus
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Syd for Brøns
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-01 Ballum Sluse
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-01-20 Hindsgavl
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-01-21 Orte, Aarup
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-02 Orte, Aarup
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-04-19 Draved skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-02 Orte, Aarup
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Egebæk-Hviding
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-04-20 Ballum sluse
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-05-04 Grenen, Skagen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-01-27 Bøjden Færgehavn
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-05-02 Grenen, Skagen
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-18 Gl. Hvidung engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-05-01 Hulsig Hede
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-10 Orte, Aarup
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-18 Lakolk sommerhusområde
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-04-02 Aarupvej, Orte
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-04-19 Åkandevej/Bellisvej Ribe
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-02 Butterstien, Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-31 Gulstav mose, Langeland
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-31 Gulstav mose, Langeland
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-10-14 Hvidbjerg - Grønningen
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-17 Ribe Byferie
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-12 Aarupvej, Orte
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-23 Aarupvej, Orte
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-04-30 En motorvejsafkørsel ved Kolding
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-27 Nårup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Ballum Sluse
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-03 Orte, Aarup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-01-27 Arreskov Sø v. Sollerup
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-01-19 Middelfart v. Sixtus
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-01 Ballum Sluse
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-05-01 Hulsig Hede
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Ved Ribe
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-05 Orte
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-02-09 Ladegård Mark
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-02-27 Orte, Aarup
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-04-19 Draved skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-07-25 Ved Højer kirke
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-02 Orte, Aarup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2008-04-18 Gl. Hvidung engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-31 Aarupvej, Orte
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-10-14 Blåvandshuk - mellem fyret og skurvognen
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-10-14 Hvidbjerg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-05-02 Batterivej, Skagen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-06-21 Frøslev Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-06-21 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-04-19 Ballum sluse
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-06 Silke Å, 2 stk.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-03 Aarup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-03 Orte, Aarup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-04 Lerchesgade, Odense
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-18 Gl. Hvidung engsø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-04-17 Ribe Byferie
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-16 Helnæs
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-03-16 Helnæs Made
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-19 Draved skov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-01-27 Bogense Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-02 Orte, Aarup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-04-20 Ballum sluse
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-04-19 Åved plantage Løgumkloster
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-16 Orte, Aarup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-05-31 Gulstav mose, Langeland
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-02 Orte, Aarup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-01-01 Ballum Sluse
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-04-13 Neverkær, Aarup
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-04-18 Lakolk sommerhusområde
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-05-02 Grenen, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-06 Nakkebølle Nor
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-01 Ved Egebæk-Hviding
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-01-08 Husby Strand, Wedellsborg
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-04-18 Gl. Hvidung engsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-02 Orte, Aarup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-03-16 Sundet
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer