Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Mathias Blicher Bjerregård


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mathias Blicher Bjerregårds kryds

Dette er Mathias Blicher Bjerregårds Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-03-24 Mark nord for Padborg
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-10-14 Dueodde
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-02-07 Favrholm Voldgrav
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-04-12 Korshage
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-01 Favrholm Voldgrav
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-10-13 Dueodde
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-02 Badstuedammen
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-11-22 Bendstrup
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-04-18 Favrholm Voldgrav
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-02-12 Galløkken
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-03-15 Favrholm Voldgrav
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-03-04 Favrholm Voldgrav
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-01 Favrholm Voldgrav
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Teglgårdssøen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-10-13 Dueodde
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-01 Favrholm Voldgrav
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-02 Slotssøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-02 Slotssøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-13 Nivå - søen ved Vibevej
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-13 Nivå Bugt
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-04-12 Korshage
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-04-11 Farvandet mellem Hundested og Rørvig
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-04-12 Korshage
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-02 Slotssøen
54 Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-03 Strødam Engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-04-11 Farvandet mellem Hundested og Rørvig
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2008-04-12 Hovvig
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-08 Holmene
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-05-09 Salpetermosen
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-01 Holmene
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-04-12 Korshage
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Hillerød By
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-01 Holmene
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-04-12 Hovvig
84 X Engsnarre (Crex crex) 2008-05-31 Søborg Sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-02 Slotssøen
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-01 Favrholm Voldgrav
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-03-29 Holmesø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-02-12 Rønne Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-02-27 Favrholm Voldgrav
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-02 Slotssøen
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-04-13 Kysten ved Sandflugtsplantagen
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-02-27 Favrholm Voldgrav
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-08-06 Ølsemagle Revle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-02-28 Favrholm Voldgrav
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-04-27 Hesbjerg
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-08-06 Ølsemagle Revle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-02-27 Favrholm Voldgrav
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-06-08 Favrholm Voldgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-04-13 Korshage
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-08-06 Ølsemagle Revle
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-08-06 Ølsemagle Revle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-05-11 Favrholm Voldgrav
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-08-06 Ølsemagle Revle
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-11 Favrholm Voldgrav
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-08-06 Ølsemagle Revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-08-06 Ølsemagle Revle
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-08-06 Ølsemagle Revle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-03-29 Holmesø
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-10-13 Dueodde
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-05-02 Christiansø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-05-03 Frederiksø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-04-27 Hesbjerg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-13 Nivå Bugt
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-05-09 Favrholm Voldgrav
158 Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-07-17 Favrholm Voldgrav
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Holmene
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-05-01 Farvandet mellem Gudhjem og Chrø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-03-29 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Holmene
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-03 Strødam Engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-02 Teglgårdssøen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-10-13 Salthammer Odde
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-05-01 Frederiksø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-03-29 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-07-02 Nørrestrand, Horsens
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-12 Korshage
197 Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-05-01 Farvandet mellem Gudhjem og Chrø
208 X Alk (Alca torda) 2008-05-01 Farvandet mellem Gudhjem og Chrø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-04-19 Gilbjerg Hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-04-13 Korshage
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-05 Nivå
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-01 Favrholm Voldgrav
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-12 Nørrevang, Korshage
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-16 Holmene
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-01 Holmene
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-01-08 Holmene
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-04-12 Korshage
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-03 Strødam Engsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-03-10 Holmene
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-04-27 Hesbjerg
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-03 Strødam Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-02-15 Nyker
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-01 Favrholm Voldgrav
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-03-27 Vandmosen, Gribskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-03-27 Tokkerup Mose-området, Gribskov
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-04-13 Korshage
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-11-14 Teglgårdssøen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-05-02 Frederiksø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-01 Holmene
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-04-26 Sandskredssøen, Gribskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-03 Hillerød By
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-27 Hesbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-04-27 Hesbjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-04-27 Hesbjerg
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-05-10 Odderdamslysningen, Gribskov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-04-13 Korshage
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-03 Strødam Engsø
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Holmene
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Holmene
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Hillerød By
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-10-13 Dueodde
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Holmene
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-02-15 Kundsker
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-07 Holmene
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-02-15 Gadegårdskoven, Knudsker
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-02 Store Dyrehave
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Holmene
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Holmene
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-07-02 Nørrestrand, Horsens
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-02-07 Favrholm Voldgrav
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-19 Gilbjerg Hoved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-12 Hovvig
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-13 Holmene
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-02 Store Dyrehave
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-04-26 Kagerup
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2008-05-02 Frederiksø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-05-04 Christiansø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-24 Holmene
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-04-01 Store Dyrehave
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-22 Teglgårdssøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-18 Salpetermosen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-02 Christiansø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-23 Slotsparken, Hillerød
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-10 Odderdamslysningen, Gribskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-19 Holmene
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-02 Frederiksø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-02-15 Gadegårdskoven, Knudsker
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Store Dyrehave
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-02-29 Store Dyrehave
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-04-12 Korshage
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-02-28 Favrholm Voldgrav
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-13 Korshage
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Holmene
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-01-05 Nivå - Møllevejsanlægget
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-04 Holmene
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-13 Nivå - fårefolden ved Møllevej
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-27 Tokkerup Mose-området, Gribskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-04-13 Nørrevang, Korshage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-01 Holmene
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2008-05-04 Christiansø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-07 Salpetermosen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-05-01 Christiansø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-05-04 Christiansø
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-05-01 Frederiksø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-05-01 Frederiksø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-02 Christiansø
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-05-03 Frederiksø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-01 Holmene
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-01 Holmene
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-11 Holmene
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-27 Hesbjerg
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-11-30 Hillerød
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-15 Favrholm Voldgrav
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-04-05 Salpetermosen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-13 Korshage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01 Holmene
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-04-13 Korshage
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-01-01 Salpetermosen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-01 Hillerød By
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Hillerød By
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-10-14 Nexø Havn (fyldområdet)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-04-12 Nørrevang, Korshage
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-11-25 Holmene
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2008-11-22 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-02-15 Gadegårdskoven, Knudsker
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-04 Salpetermosen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-01 Hillerød By
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-07-02 Bleld, Horsens Kommune
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-13 Nivå - fårefolden ved Møllevej
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-04-12 Korshage
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer