Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Henrik Korsbæk


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Henrik Korsbæks kryds

Dette er Henrik Korsbæks Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-01-06 Tryggevælde å´s udløb
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-20
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-01-26 Rømødæmningen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-01-06 Staunings Ø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-01-06 Ølsemagle revle
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-06 Køge sydstrand
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-02-17 Utterslev mose
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-10-14 Margrete kog
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-06 Køge havn
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-01-26 Råhede
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-06 Stavningsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-03-23 Østrup
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-06 Staunings Ø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-04-18 Sømosen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-02-03 Klydesøen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-02-03 Klydesøen
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-06 Køge sydstrand
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-06 Køge sydstrand
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-06 Ølsemagle revle
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-06 Køge sydstrand
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-20 Stubben
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-26 skjern enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-06 Ølsemagle revle
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-06 Ølsemagle revle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-06 Køge havn
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-02-16 Stengehus
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-20 Stubben
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-06 Staunings Ø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-06 Køge sydstrand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-06 Ølsemagle revle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-06 Ølsemagle revle
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-06 Køge sydstrand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-06-01 GULSTAV
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-06-01 GULSTAV
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-06 Køge havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-03-30 Gilbjerg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-06 Køge sydstrand
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-06 Greve Strand
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-01-06 Tryggevælde å´s udløb
84 Engsnarre (Crex crex)
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-01 gulstav
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-02-03 Mosed havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-06 alle steder
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-04-26 Ålbæk strand
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-06 Køge havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-02-23 Gilbjerg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-06 Køge sydstrand
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-05 Gødstrup engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-26 Rømødæmningen
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-04-26 Ølsemagle
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-26 Skjern enge
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-02-03 Klydesøen
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-07-14 Alleshave
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-04-05 Ølsemagle
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-22 Amager
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2008-08-09 lakolk
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-08-09 Rømø forland
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-26 Rømødæmningen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-07-14 Alleshave
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-04-26 Ulfs hale
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-01-26 Esbjerg havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-01-26 Havnebyen, Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-04-26 Ølsemagle
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-14 Alleshave
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-10-12 Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-06 Tryggevælde å´s udløb
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-02-23 Gilbjerg
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-08-09 lakolk
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-15 Stauningsø
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-02-03 Vestamager
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-01-06 Køge sydstrand
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-01-06 Køge sydstrand
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2008-10-12 Rømø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-04-26 Ålbæk strand
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-03-30 Gilbjerg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-06 Køge sydstrand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-07-14 Alleshave
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-07-14 Alleshave
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-26 Ølsemagle
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-02-23 Gilbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2008-10-13 Hjerpsted
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-06 Køge sydstrand
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-08-10 Blåvand
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-26 Esbjerg havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-03-29 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-06 Motorvejen v. Karlslunde
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-06 Køge sydstrand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2008-01-26 Rømø, Kirkebydiget
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-06 Køge sydstrand
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-03-29 Nørrebro
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2008-03-29 Peblingesøen
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-04-12 Skagen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-07-27 Agger tange
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-03-29 Holmesø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-07-14 Alleshave
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-26 Gødstrup engsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-26 Ølsemagle
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-07-27 Agger tange
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2008-08-10 Blåvand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2008-02-23 Gilbjerg
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-04-12 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-02-23 Gilbjerg
208 X Alk (Alca torda) 2008-02-23 Gilbjerg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-02-23 Gilbjerg
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-02-23 Gilbjerg
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-01-20 Mosed havn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2008-02-23 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2008-02-23 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 Øresundsbroen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-07-27 Agger tange
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-03-27 Amager
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-06 Køge sydstrand
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-01-26 Skjern enge
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-03-30 Gilbjerg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-04-12 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-01-20 Refshale
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-01-26 Skjern enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-20 Amager
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-06-04 Gulstav
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-01-26 Christiansfeldt
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2008-04-12 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-02-16 Solbjerg engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-06 Vedskølle å´s udløb
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-06 Motorvejen v. Karlslunde
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-01-20 Amager
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-01-20 Amager
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-02-16 Fiskebæk
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-04-26 Møn
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2008-04-20 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-02-03 Nivå
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-02-16 Tisvilde
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-06 Tryggevælde å´s udløb
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-12 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-08-30 Stevns
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-04-12 Skagen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-02-23 Erimitagesletten
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-06 Trylleskoven
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-06 Motorvejen v. Karlslunde
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-06 Køge sydstrand
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-06 Motorvejen v. Greve
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-06 Trylleskoven
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-06 Motorvejen v. Greve
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-27 Vissenbjerg, Fyn
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-20 Amager
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-02-16 Tisvilde
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-03-08 Sollerup skov, Fyn
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-02-16 Tisvilde
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-10-13 Forlandet v.Rømø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-06 Køge sydstrand
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-06 Køge sydstrand
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2008-04-20 Grønjordssøen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-04-02 Gundsømagle sø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-03-30 Gilbjerg
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-02-16 Stengehus
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-02-17 Kødbyen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-02-16 Stengehus
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-26 Stege jordbassiner
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-26 Møn
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-26 Stege jordbassiner
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-02-03 Nivå
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2008-10-12 Rømø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-10-13 Rømø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-18 Grønjordssøen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-04-05 Køgenordstrand
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand ved Vesterled
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-07-15 Stauningsø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-06-01 Gulstav
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-20 Grønjordssøen
380 X Havesanger (Sylvia borin) albertslund
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-22 Stubben
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-03-31 Avedøre
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-06 Trylleskoven
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-06 Køge sydstrand
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-06 Vedskølle å
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-02-16 Tisvilde
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-02-16 Utterslev mose
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-20 Dragør
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-26 Høvblege
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-06 Køge sydstrand
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2008-02-03 Nivå
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-20 a
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-02-12 Hvidovre
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-08 Fyn
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-01-06 Køge sydstrand
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-06 Køge sydstrand
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-04-26 Mandemarke
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2008-04-23 Valby
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-03-31 Risby
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-04-26 Mandemarke
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-03-31 Risby
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-04-15 Stubben
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-06 Vedskølle å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-06 Mosede Havn
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-06 Olsbæk Strand
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-04-05 Køgenordstrand
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-26 Stege jordbassiner
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-10-15 Rømø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-30 Gilbjerg
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-06 Køge sydstrand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-26 Ålbæk strand
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-01-06 Køge sydstrand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-01-06 Køge sydstrand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-06 Tryggevælde å´s udløb
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-03-30 Gilbjerg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-03-30 Gilbjerg
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-02-16 Tisvilde
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-06-04 Gulstav
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-06 Køge sydstrand
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-01-06 Staunings Ø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-04-05 Køgenordstrand
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-01-06 Ølsemagle revle
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2008-02-16 Tisvilde
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-02-16 Tisvilde
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-20 Dragør
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-02-16 Tisvilde
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-03-30 Gilbjerg
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-01-06 Olsbæk Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-04-12 Skagen
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-03-30 Albertslund
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-01-20 Amager
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer