Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-03-02 Skjern Enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-05-20 Kokær ved Haderslev (punkttælling)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-01-03 Tåsinge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-03 Siø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-19 Kammerslusen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2007-01-01 Hindemade
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-01-19 Kammerslusen
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-01-13 Hejlsminde Nor
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-01-19 Kammerslusen
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-01-19 Kammerslusen
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-03 Siø
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-01-13 Ejsbøl Sø
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-01 Hindemade
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2007-08-06 Sneum Engsø
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-28 Slivsø
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-03-07 Siø
28 X Knarand (Mareca strepera) 2007-02-03 Ribe Østerå
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-04 Oldenor
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01 Haderslev
32 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-19 Kammerslusen
33 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-01 Hindemade
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-01 Hindemade
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-01 Hindemade
40 X Bjergand (Aythya marila) 2007-01-13 Hejlsminde Nor
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-06 Halk Nor
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-01-21 Blåvand
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-06 Halk Nor
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-16 Bankel Nor
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-02 Vejle Havn
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-04 Oldenor
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-01 Hindemade
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-03 Tåsinge
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-02 Over Haderslev
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-12 Hindemade
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-02 Vejle Havn
76 X Huldue (Columba oenas) 2007-03-18 Tørning Mølle
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Haderslev
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2007-05-28 Frøslev Plantage
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-01 Haderslev
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-05-09 Grenen
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-02 Vejle Havn
89 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-01 Haderslev Dam
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2007-03-25 Haveobs
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-02 Vejle Fjord
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-03-10 Halk Nor
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-01 Hindemade
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-04-01 Halk Nor
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-01 Slivsø
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-01-06 Halk Nor
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-25 Bankel Nor
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-07 Ejsbøl Sø
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-01-04 Mellem Christiansfeld og Haderslev
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-04-25 Sneum Enge
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-02-27 Hejlsminde
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-10 Hindemade
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-05-06 Haveobs (overflyvende)
117 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-03 Siø
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-05-13 Halk Nor
119 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-01-21 Blåvand
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-07-29 Blåvand
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-04-25 Sneum Enge
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-07-27 Kalø slotsruin
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-13 Slivsø
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2007-01-20 Blåvand
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-01-06 Halk Nor
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-01-21 Blåvand
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-05 Grenen
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-09-05 Grenen
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-06 Halk Nor
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-25 Sneum Enge
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-03-28 Kastvrå ved Haderslev
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-06 Halk Nor
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-04-28 Hoptrup Enge
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-04-25 Sneum Enge
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-04-25 Sneum Enge
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-20 Blåvand
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Haderslev
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-20 Blåvand
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Fiskerihavn
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01 Haderslev
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-01 Haderslev Dam
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-03-13 Gråsten
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-30 Havneby, Rømø
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-02 Fredericia-Vejle motorvej
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-03-15 Nord for Haderslev
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-03-27 Fiskeholm, Fyn
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-07-23 Blåvand
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-10 Hindemade
194 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-28 Bankel Nor
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-08-19 Slivsø
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-09-15 Overfarten Snaptun-Endelave
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-07-23 Blåvand
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-15 Overfarten Snaptun-Endelave
202 X Søkonge (Alle alle) 2007-02-05 Vejle Havn
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2007-01-21 Blåvand
205 X Alk (Alca torda) 2007-02-08 Galsklint
206 Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-21 Blåvand
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-03-11 Halk Nor
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 Islom (Gavia immer)
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-05-09 Grenen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2007-07-23 Blåvand
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2007-05-09 Grenen
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01 Haderslev Dam
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-03-02 Høje Sande, Ringkøbing Fjord
234 Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-01 Haderslev Dam
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 Sølvhejre (Ardea alba)
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-08-31 Hindemade
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-13 Over haven
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-03 Øst for Middelfart
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-09-05 Mellem Ålbæk og Hirtshals
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-04-14 Årøsund
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-18 Mellem Christiansfeld og Haderslev
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-05-13 Halk
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-15 Syd for Kolding
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-05-21 Nord for Haderslev
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-01-16 Starup ved Haderslev
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-02-18 Ballum Sluse
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
270 X Slørugle (Tyto alba) 2007-05-03 Yngleplads nær Haderslev
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-06-19 Vilstrup Skov ved Slivsø
274 X Natugle (Strix aluco) 2007-01-07 Haderslev Vesterskov
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-01-19 Føvling
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-06-19 Diernæs Made
280 Mosehornugle (Asio flammeus)
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-01-04 Oldenor
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-13 Haderslev Dyrehave
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2007-03-25 Haderslev Dyrehave
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-02 Tørring
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-01-19 Kammerslusen
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-27 Sletterhage, Helgenæs
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-01-19 Kammerslusen
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-12 Pamhule Skov
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-03-05 Frøslev Plantage
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-05 Ved Silkeborg
314 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Haderslev
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-02 Give
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-01 Haderslev
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-03 Siø
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
321 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-01 Hindemade
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-16 Halk Nor
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-13 Pamhule Skov
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-01-22 Ry
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-06 Haderslev Vesterskov
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
328 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Haderslev
329 Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-08-07 Haderslev Fjord
331 Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-19 Kammerslusen
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-05-27 Hejlsminde Strand
334 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-17 Slivsø
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-10 Hindemade
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-17 Slivsø
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-27 Haderslev Dam
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-05-16 Nord for Fåborg
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-14 Mandø
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-14 Haderslev Dyrehave
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-24 Haderslev Vesterskov
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-30 Vallø Slotspark
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-12 Hindemade
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-12 Hindemade
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-12 Hindemade
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-06-02 Slivsøen
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-07-09 Haderslev Vesterskov
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-06-19 Slivsø
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-01-27 Haveobs
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-12 Pamhule Skov
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-17 Padborg
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-04-28 Slivsø
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2007-05-28 Frøslev Plantage
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-01 Christiansdal
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-01 Hindemade
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-01 Christiansdal
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-03-04 Hindemade
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-01-27 Haderslev Dyrehave
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-02 Give
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Haderslev
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-01 Universitetsparken
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-04 Augustenborg, Als
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-01-27 Damende ved Haderslev
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-02-18 Rømø
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-04-28 Haderslev Vesterskov
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-01 Christiansdal
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-12 Hindemade
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-04-29 Christiansdal
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-04-17 Padborg
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-27 Frederikshåb Plantage
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-05-13 Halk Nor
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-04-17 Frøslev Mose
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-25 Sneum Enge
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-01-07 Tørning Mølle
437 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-01 Haderslev
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-06 Halk By
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-02-08 Vejle
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-25 Sneum Enge
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-01-06 Haderslev Vesterskov
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-05 Broderup, Tinglev
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-01 Hindemade
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-17 Frøslev Mose
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-06 Halk Nor
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-01 Haderslev
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-02-17 Haderslev Østerskov
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-14 Bække
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-16 Bankel Nor
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Thyborøn Havn
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-05-27 Sletterhage, Helgenæs
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-05 Ved Silkeborg
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-01-19 Kammerslusen
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-11 Halk Nor
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-28 Haderslev
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-03-20 Odense
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-07 Haderslev
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-04-23 Haderslev
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-03-10 Halk Nor
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-02-18 Toftlund
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-20 Rømø
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-02-06 Hindemade
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer