Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Stig Kjærgaard Rasmussen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Kjærgaard Rasmussens kryds

Dette er Stig Kjærgaard Rasmussens Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-01-07 Køge Sydstrand.
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-10 Kildegården (Herlev).
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-03 Lolland.
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-02-20 Bøgestrømmen (ved Nyord).
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-02-01 Maribo Søndersø.
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-03 Store Vejlø (Lolland).
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2007-02-13 Tissø.
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-03 Store Vejlø (Lolland).
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-01-03 Søholt (Lolland).
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-01-03 Store Vejlø (Lolland).
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2007-06-05 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-02-13 Tissø.
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-05-11 Selsø Sø.
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-03-29 Borreby Mose.
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-05 Ølsemagle Revle.
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2007-03-13 Maribo Søndersø.
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-05-07 Nielstrup Sø.
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-02 Møllekrog (Esrum Sø).
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-07 Mosede Havn.
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-02 Møllekrog (Esrum Sø).
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2007-02-01 Maribo Søndersø.
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-06-11 Asserbo Plantage.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-01 Vestamager.
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-06 Kongelundsstranden.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-02 Utterslev.
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-03-08 Kongelundsstranden.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Vestamager.
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2007-06-29 Grøngård.
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-06 Kongelundsvej (Amager).
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-03-02 Utterslev Mose.
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-20 Tryggevælde Ådal.
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-16 Veddelen (Møn).
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-05-20 Tryggevælde Ådal.
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-02 Møllekrog (Esrum Sø).
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-24 Kongelundsstranden.
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-05 Ølsemagle Revle.
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-01-12 Rågeleje Strand.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-02-20 Ålebæk Strand.
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-03-29 Nielstrup Sø.
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-13 Alleshave.
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-24 Vestamager (Klydesøen).
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-13 Ølsemagle Revle.
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-03 Store Vejlø (Lolland).
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-01-03 Store Vejlø (Lolland).
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-03-13 Ølsemagle Revle.
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-02-15 Stubben.
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-22 Ishøj Strand.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-06-30 Havsand, Rømø.
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2007-05-16 Hillerup Enge.
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-04-24 Vestamager.
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-06 Aflandshage.
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-05-06 Kongelundsstranden.
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-03-29 Borreby Mose.
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-05-12 Aflandshage.
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-02-13 Sanddobberne.
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-01-03 Søholt (Lolland).
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2007-07-18 Kongelundsstranden.
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-05-13 Borreby Mose.
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-07 Ishøj Strand.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-06-30 Havsand, Rømø.
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-01-03 Store Vejlø (Lolland).
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-01-07 Mosede Strand.
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-05-16 Sneum Sluse.
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-02-28 Kongelunden.
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-01-24 Køge Sydstrand.
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-02 Nivå Bugt.
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2007-07-06 Avnø.
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-30 Stubben.
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-03-13 Maribo Søndersø.
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-05 Ølsemagle Strand.
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-04-27 Kongelundsstranden.
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-01-22 Kongelundsstranden.
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-04-14 Kongelundsstranden.
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-09-30 Blåvands Huk.
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-12 Rågeleje Strand.
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-30 Esbjerg Havn.
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-03-11 Holmesø.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-30 Havneby, Rømø.
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-03-07 Maglebæk Sø.
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-02-13 Tissø.
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-05-21 Vestamager (Klydesøen).
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-03-21 Holmesø.
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-04-17 Reersø.
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-05-11 Selsø Sø.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-12 Kongelundsstranden.
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-05-14 Vestamager (Klydesøen).
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-21 Gilleleje Havn.
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-07-18 Kongelundsstranden.
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-04 Rågeleje Strand.
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-01-14 Gilleleje Havn.
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
208 X Alk (Alca torda) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-09-15 Rågeleje Strand.
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-02-20 Ålebæk Strand.
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2007-01-25 Sølager Strand.
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-01-12 Rågeleje Strand.
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-09-15 Rågeleje Strand.
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2007-09-15 Rågeleje Strand.
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2007-05-18 Vestamager (Klydesøen).
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-01-02 Rågeleje Strand.
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-05-17 Høje Sande (ved Skjern Å).
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-03-13 Maribo Søndersø.
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-02 Helsinge.
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-04-10 Klydesøen (Vestamager).
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2007-05-25 Vestamager (Klydesøen).
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-14 Kongelundsstranden.
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-12 Kongelundsområdet.
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-02-10 Kongelundsstranden.
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-15 Klydesøen (Vestamager).
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-07 Vestamager.
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2007-09-03 Kongelundsområdet.
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-06-30 Rudbøl Kog.
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-01-03 Store Vejlø Skov (Lolland).
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-01-02 Langstrup Mose.
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-02 Nørre Herlev.
274 X Slørugle (Tyto alba) 2007-05-16 Janderup.
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-02-15 Kongelunden.
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-07-01 Føvling.
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-01-04 Bagsværd.
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-01-05 Ølsemagle Revle.
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-01-02 Nivå Bugt.
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-05-02 Stubben.
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-03-04 Gribskov.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-02-05 Gribskov.
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-01 Kystvejen (Kastrup).
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-05-16 Hillerup Enge.
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-24 Vestamager (Klydesøen).
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-01-16 Nivå Bugt.
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-01-21 Helsingør Lystbådehavn.
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-18 Vestamager.
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-01-02 Nivå Bugt.
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-06 Aflandshage.
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Dalgas Have (Frederiksberg).
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-02 Nordsjælland.
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-02 Nordsjælland.
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-03 Ullerslev (Lolland).
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01 Dalgas Have (Frederiksberg).
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-02-05 Gribskov.
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-03 Vestenskov (Lolland).
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-07 Køge Sydstrand.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-06-29 Beckmanns Plantage.
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-07 Køge Sydstrand.
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-06-29 Beckmanns Plantage.
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-02 Nordsjælland.
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-02 Nordsjælland.
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2007-04-18 Amager Fælled.
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-02-06 Vestamager.
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-03-12 Vestamager.
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-05 Ølsemagle Revle.
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-07-01 Københavns Sydhavn.
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-08-29 Kongeåslusen.
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-15 Gilbjerg Hoved.
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-11 Ølsemagle Revle.
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-15 Gilbjerg Hoved.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-04-26 Amager Fælled.
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-13 Utterslev Mose.
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-01-07 Mosede Strand.
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2007-06-25 Maribo Søndersø.
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-04-18 Amager Fælled.
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-24 Vallø Dyrehave.
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-04-26 Amager Fælled.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-20 Tryggevælde Ådal.
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-19 Aflandshage.
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-03 Vestamager.
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-05-22 Hammerenge.
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-05-24 Tryggevælde Ådal.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-03-03 Kongelundsstranden.
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-01 Vestamager.
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-16 Kongelundsstranden.
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-04-25 Vestamager.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2007-03-31 Kongelunden.
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-06 Kongelunden.
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-02 Møllekrog (Esrum Sø).
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-02 Møllekrog (Esrum Sø).
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-01-07 Køge Sydstrand.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-01-15 Søndermarken.
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-03 Søholt (Lolland).
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-14 Kongelundsstranden.
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-02 Nordsjælland.
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Universitetsparken (København).
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-02 Møllekrog (Esrum Sø).
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-02 Langstrup Mose.
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-13 Maribo Søndersø.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-01-06 Aflandshage.
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-18 Vestamager.
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-02 Møllekrog (Esrum Sø).
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-06-30 Rudbøl Kog.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-07 Ølsemagle Strand.
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-04-16 Kongelunden.
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-02-15 Stubben.
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-05-02 Stubben.
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-04-23 Stubben.
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-06-29 Frøslev Mose.
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-11 Søholm (Stevns).
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-01-19 Rådvad.
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-02 Nordsjælland.
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-06 Kongelundsstranden.
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-01-07 Køge Sydstrand.
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-21 Aflandshage.
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-01-15 Stubben.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-09 Ølsemagle Revle.
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-03 Lammehave (Lolland).
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-15 Melby Overdrev.
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2007-09-01 Aflandshage.
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2007-01-24 Køge Sydstrand.
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-21 Helsingør Lystbådehavn.
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-03 Maribo Søndersø.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-03 Hejrede Sø.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-15 Søndermarken.
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-27 Kongelundsstranden.
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-02-22 Rødovre.
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-02 Rågeleje.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-01-05 Ølsemagle Revle.
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-10 Aflandshage.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-12 Smidstrup Strand.
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-06-05 Vestamager.
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-11-04 Melby Overdrev.
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-02-05 Gribskov.
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-06 Aflandshage.
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-05-12 Kongelundsstranden.
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-02 Møllekrog (Esrum Sø).
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-01-05 Ølsemagle Strand.
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-02-20 Råbylille (Møn).
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-03 Vestenskov (Lolland).
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-01-22 Kongelundsstranden.
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer