Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Jørgen Bjerregaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Bjerregaards kryds

Dette er Jørgen Bjerregaards Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-14 Aarup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-02-04 Ballum Sluse
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-02-04 Ballum Sluse
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-07 Aarup
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-02-04 Rømøvej, Nord for dæmningen
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-02-04 Kystvej, nord for Ballum sluse
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-07 Sundet, Fåborg
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-12-31 Kammerslusen, Ribe
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-07 Verningevej nær Nr. Broby
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-02-03 Rømø Dæmningen
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-03-24 Årslev Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-03-24 Årslev Engsø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-03-25 Årslev Engså
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-27 aarup
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-07 Nakkebølle Inddæmning
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-04-01 Ladegård mark - Aarup
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-02-04 Føns Vang
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-07 Bøjden Nor
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-07 Sundet, Fåborg
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-01-07 Bøjden Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-02-03 Rømø Dæmningen
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-02-04 Lakolk Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-02-04 Lakolk Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-27 Aarup
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-07 Nakkebølle Inddæmning
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-02-17 Stampen v/Rådvad
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-02-16 Motorvejsobs. v/Sprogø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-19 Sylviastien, Grenen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-02 Aarup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-02-02 Odense Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-05-19 Sylviastien, Grenen
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-07 Nakkebølle Nor
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-25 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-21 Bække
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-05-17 Grenen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-04-01 Ladegård mark - Aarup
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-07 Sundet, Fåborg
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-05-18 Batterivej, Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-07 Nakkebølle Nor
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-01-07 Nakkebølle Nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-02-04 Føns Vang
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-22 Føns Vang
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-03 Rømø Dæmningen
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-04-22 Føns Vang
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-27 Aarup
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-07-19 Ballum Sluse
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-05-20 Sylviastien, Grenen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-07-05 Bygholm Vejler, naturcentret
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-07-19 Lakolk Strand, sø lige bag hesteudlejning
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-07-20 Draved Skov
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-02-04 Ballum Sluse
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-07-13 Bygholm Vejler, naturcentret
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-07-11 Bygholm Vejler, P-plads vest på dæmningen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-02-03 Havneby færgelejet
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-07-19 Havneby, reservatet
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-07-05 Bygholm Vejler, østsøen
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-07-19 Lakolk Strand, sø lige bag hesteudlejning
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-07-20 Kildebjergsvej, engsø nord for Rømøvejen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-07-19 Lakolk Strand, sø nr. 2 bag hesteudlejning
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-07-01 Bygholm Vejler, P-plads vest på dæmningen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-07-11 Bygholm Vejler, P-plads vest på dæmningen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-07-20 Ballum Sluse
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-07-05 Arupdæmningen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-07-15 Aarupvej, Orte
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-02-03 Havneby færgelejet
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-07-11 Bygholm Vejler, P-plads vest på dæmningen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-07-05 Bygholm Vejler, naturcentret
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-07-11 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-14 Aarup
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg - fiskerihavnen, Sildekaj
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-07 Aarup
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-02-04 Lakolk strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-30 Havneby Havn, Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-19 Odense Banegård
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-07-13 Bygholm Vejler, P-plads vest - 2 stk.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-14 Kolding Fjord
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-05-19 Sylviastien, Grenen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-07-01 Bygholm Vejler, Kærup Holme
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-05-18 Grenen
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-05-18 Grenen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-05-19 Sylviastien, Grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2007-05-06 Nielstrup Sø
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-07 Nakkebølle Inddæmning
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-07-01 Bygholm Vejler, P-plads vest på dæmningen
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-02-04 Rømødæmningen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-05-06 Nyord
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-05-19 Sylviastien, Grenen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-02-11 Aarup
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-05-06
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-02-04 Lakolk
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-11 Aarup
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-07-19 Ballum Sluse - 2 stk. både 19., 20. + den ene senere mobbet af musvåge & rørhøg nord for Rømødæmning
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-03-04 Aarup
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-07 Verningevej nær Nr. Broby
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-02-18 Rådvad
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-01-25 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-02-17 Mathildebro v/Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-07 Aarup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-07-19 Draved Skov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-07 Aarup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-19 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-07-11 Bygholm Vejler, P-plads vest på dæmningen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-20 Sylviastien, Grenen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2007-05-20 Sylviastien, Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-04-21 Frøslev Plantage
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-06 Aarup
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-12 Aarup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-04 Aarup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-03-25 Årslev Engså
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-02 Aarup
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-07 Aarup
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-06 Aarup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-05-17 Nordstjernevej, Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-02 Aarup
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-07-19 Draved Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-02 Aarup
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-02 Aarup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-07-11 Bygholm Vejler, Han Vejle
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-21 Bække
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-22 Føns Vang
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-13 Aarup
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-05-13 Aarup
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-25 Aarup
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-07-18 Rømø - krat 300 syd for Lakolk-nedkørsel til strand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-12-24 Gedser - Fyrhaven
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-30 Aarup
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-24 Årslev Engsø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-17 Batterivej v. radarstationen, Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-19 Nordstjernevej, Skagen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-15 Aarup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-22 Føns Vang
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-06
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-06 Aarup
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-06 Aarup
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-02 Aarup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-02-17 Mathildebro v/Rådvad
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Aarup
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-21 Bække
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-07 Skydebjerg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-17 Universitetsparken, Kbh.
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-12 Orte kirkegård
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-06 Aarup
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-06 Aarup
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-19 Nordstjernevej, Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-06 Aarup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-06-01 Aarup
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-05-17 Nordstjernevej, Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-04-13 Odense Banegård
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-05-02 Odense, Lerchesgade
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-05-04 Vejlen, Fårevejle
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-02-17 Rådvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-25 Bække
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-02 Aarup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-03-12 Aarup
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-02-18 Rådvad
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-10 Aarup
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-05-17 Sylviastien, Grenen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-02 Aarup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-02-18 Universitetsparken, Kbh.
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-25 Bække
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-02-19 Aarup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-06 Aarup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-12-30 Rømø-dæmningen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-04-14 Aarup
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-05-18 Sylviastien, Grenen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-05-17 Nordstjernevej, Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-07 Nakkebølle Inddæmning
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-05-20 Sylviastien, Grenen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-06 Aarup
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-02-03 Rømødæmningen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-06-04 Særslev, Fyn
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-06 Aarup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-03-24 Årslev Engsø
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer