Danske Arter - Kronologisk

Stefan Andersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
392 2024-02-08 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Favrholm Voldgrav
2023
391 2023-11-04 * Brun Sule (Sula leucogaster) Rømødæmningen
390 2023-10-31 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Han Vejle
389 2023-07-28 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Det GråFyr Skagen
388 2023-06-03 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Jøvet Fyns Hoved
387 2023-05-18 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Jydelejet
2022
386 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger
385 2022-05-29 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Hulsig Hede
384 2022-03-25 * Dværgsnegås (Anser rossii) Ørum Sø (Thisted)
383 2022-02-13 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø syd
2021
382 2021-10-24 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Grønningen Blåvand
381 2021-10-23 * Polarlomvie (Uria lomvia) Børstruphage
380 2021-10-22 Lunde (Fratercula arctica) Gilleleje Havn
379 2021-10-18 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvand
378 2021-07-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Margrethekog
377 2021-06-05 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Albæk Skjern
376 2021-03-09 Sortsvane (Cygnus atratus) Arninge - Lolland
375 2021-01-15 * Prærietrane (Antigone canadensis) Avnø
2020
374 2020-11-21 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen - Fanø
373 2020-11-09 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Bredfjed - Rødby
372 2020-11-02 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde
371 2020-10-27 * Gråsejler (Apus pallidus) Vejby Strand
370 2020-10-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Vejby Strand
369 2020-10-17 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Lønstrup Strand
368 2020-10-13 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Tipmose & Heden ved Lysbjerge
367 2020-10-13 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvand
366 2020-08-10 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Bygholm Vejle
365 2020-06-21 Rustand (Tadorna ferruginea) Præstesø
364 2020-06-18 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser
363 2020-06-12 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Æbeltoft Havn
362 2020-06-10 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Hejresøen Amager
361 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe
360 2020-04-22 * Høgeørn (Aquila fasciata) Hjortlund Skov
2019
359 2019-10-30 * Krognæb (Pinicola enucleator) Gilleleje
358 2019-10-15 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Mandø
357 2019-10-14 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Blåvand Mosen
356 2019-08-04 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Trehøje Mols Bjerge
355 2019-07-12 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
354 2019-06-10 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Vaserne
353 2019-05-23 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Grenen Skagen
352 2019-05-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Ulvedybet Nordjylland
351 2019-03-28 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Firtalsstrand
2018
350 2018-12-29 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Sundstrup
349 2018-10-19 * Ellekrage (Coracias garrulus) Hanstholm, Sårup
348 2018-10-15 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Mandø
347 2018-09-23 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Korshage
346 2018-08-20 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen
345 2018-08-08 * Slagfalk (Falco cherrug) Ballum Forland
344 2018-07-28 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Thorsminde Havn
343 2018-05-27 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Grenen
342 2018-05-26 * Rosenstær (Pastor roseus) Grenen
341 2018-05-24 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tversted Søerne
340 2018-02-10 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Eskebjerg Vesterlyng
339 2018-01-06 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Hanstholm Havn
2017
338 2017-10-20 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Møn - Bakkerne øst for Stengården
337 2017-10-05 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Hundested Havn
336 2017-06-03 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Nørrevang Rørvig
335 2017-05-25 * Triel (Burhinus oedicnemus) Kraneled Møn
334 2017-05-21 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Grenen
333 2017-05-19 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Værnengene
332 2017-03-19 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Lumsås Nordstrand
2016
331 2016-11-12 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals Havn
330 2016-10-24 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje Havn
329 2016-10-15 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Fanø Hønen
328 2016-08-01 * Jomfrutrane (Grus virgo) Roden Fed
327 2016-06-26 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Vesterris Plantage
326 2016-05-06 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Vestamager
325 2016-04-22 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Møns Klint
2015
324 2015-11-27 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Stevns Fyr
323 2015-11-27 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Stevns Fyr
322 2015-11-01 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Geddal Enge
321 2015-09-19 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Sevedø
320 2015-08-29 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Ølsemagle Revle
319 2015-06-13 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Keldsnor
318 2015-05-21 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Ølundsgaards Indæmning
2014
317 2014-11-23 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Syfhavnen
316 2014-05-16 * Kohejre (Bubulcus ibis) Vestamager
315 2014-04-26 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Nakkehoved
314 2014-04-05 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Sostrup Slot
313 2014-03-16 Islom (Gavia immer) Korshage
312 2014-03-08 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Aalebæk strand Møn
311 2014-01-04 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gram Slot
2013
310 2013-12-28 * Ismåge (Pagophila eburnea) Hanstholm Havn
309 2013-10-19 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Blåvand
308 2013-09-30 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Urlev Enge
307 2013-08-04 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Firtalsstrand
306 2013-07-09 * Blåvinget And (Spatula discors) Ølsemagle
305 2013-05-25 * Orientsejler (Apus pacificus) Præstesø
304 2013-05-19 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Klydesø
303 2013-05-12 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Utterslev Mose
302 2013-04-21 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Bøjden Nor
301 2013-01-31 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Furesøen
2012
300 2012-12-28 * Sneugle (Bubo scandiacus) Hanstholm Havn
299 2012-11-11 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev engsø
298 2012-08-26 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Assendrup Haslev
297 2012-06-16 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Vestvolden
296 2012-06-01 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Klydesø
295 2012-05-09 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Nagbøl
294 2012-02-11 * Indisk Gås (Anser indicus) Rørvig
293 2012-02-04 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Strandby
292 2012-02-04 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Universitetsparken Århus
2011
291 2011-07-16 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Nielstrup Sø
290 2011-05-28 * Terekklire (Xenus cinereus) Ulshale Møn
289 2011-05-24 * Tophejre (Ardeola ralloides) Koklapperne Amager
288 2011-03-26 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Kysten Melby
2010
287 2010-02-28 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Roskilde Havn
2007
286 2007-02-24 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken
2000
285 2000-02-12 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Jægersborg Hegn
1984
284 1984-01-16 * Høgeugle (Surnia ulula) Vestskoven
1977
283 1977-02-05 * Stellersand (Polysticta stelleri) Mosede Havn
1976
282 1976-02-22 * Perleugle (Aegolius funereus) Kongelunden
Annoncer