Danske Arter - Kronologisk

Thyge Enevoldsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
386 2022-10-19 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Sønder Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
385 2022-09-14 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Gilleleje
384 2022-05-20 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Hulsig Hede (Frederikshavn)
383 2022-02-14 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø Sø området
2021
382 2021-10-22 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Grønningen (Varde)
381 2021-10-18 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Højer
380 2021-07-03 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Nordsamsø (Samsø)
379 2021-04-03 * Prærietrane (Antigone canadensis) Møllesø, Lille Vildmose (Aalborg)
378 2021-03-20 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Rødhus (Jammerbugt)
377 2021-03-17 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
2020
376 2020-12-12 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten skovene
375 2020-12-09 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
374 2020-10-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Vejby strand by
373 2020-10-27 * Gråsejler (Apus pallidus) Vejby strand by
372 2020-10-18 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Tipmosen
371 2020-10-16 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Skjern enge (Ringkøbing-Skjern)
370 2020-10-15 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Enge syd for Ho
369 2020-06-10 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Hejresøen
368 2020-06-04 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Huslig hede
367 2020-06-03 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Grenen
366 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe
365 2020-05-22 * Terekklire (Xenus cinereus) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
364 2020-05-01 Hortulan (Emberiza hortulana) Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
363 2020-02-29 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Kattegat ud for sandflugtplantagen
362 2020-01-22 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Rågeleje, østlige p-plads
2019
361 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen
360 2019-10-15 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Blåvands Huk (Varde)
359 2019-10-14 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Mosen, Blåvand
358 2019-07-28 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby plantage
357 2019-06-04 * Blåvinget And (Spatula discors) Tempelkrog
356 2019-05-18 Biæder (Merops apiaster) Dyrehaven
355 2019-05-02 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Ulvedyb
2018
354 2018-10-19 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Blåvand
353 2018-10-17 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Skallingen
352 2018-08-07 * Slagfalk (Falco cherrug) Ballum forland
351 2018-08-04 * Sort Stork (Ciconia nigra) Skjern Østre enge
350 2018-08-04 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Thorsminde
349 2018-07-09 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Roshage
2017
348 2017-10-23 * Høgesanger (Curruca nisoria) Nordhavns stubben
347 2017-10-05 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Nødebohuse
2016
346 2016-11-18 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
345 2016-10-22 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje
344 2016-05-04 Gulirisk (Serinus serinus) Blåvand
343 2016-04-30 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Feddet
342 2016-04-23 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Møns klint
2014
341 2014-07-19 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Ølundgård Inddæmningen
340 2014-07-03 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Nyborg
339 2014-05-15 * Kohejre (Bubulcus ibis) Vestamager
338 2014-03-08 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Møn
2013
337 2013-06-09 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Margrethes Kog
336 2013-05-19 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Møn
335 2013-05-12 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Utterslev mose
334 2013-05-11 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Filsø
333 2013-02-16 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvand
2012
332 2012-05-31 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Klydesøen
331 2012-04-04 * Perleugle (Aegolius funereus) Jylland
2011
330 2011-11-03 * Storpiber (Anthus richardi) Grib Skov
329 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
328 2011-09-25 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Stubben
327 2011-07-17 Sortsvane (Cygnus atratus) Agger Tange, Nordre lagune
326 2011-06-06 * Damklire (Tringa stagnatilis) Holløse Bredning
325 2011-06-02 * Ellekrage (Coracias garrulus) Birkemosen, Gedser
324 2011-05-23 * Tophejre (Ardeola ralloides) Vestamager
2010
323 2010-10-04 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Vallensbæk havn
322 2010-08-01 * Triel (Burhinus oedicnemus) Borreby Mose
321 2010-07-07 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping
320 2010-07-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Saltbæk vig
319 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Hejresøen, Vestamager
318 2010-04-17 Tredækker (Gallinago media) Vestamager
317 2010-04-02 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Thorsminde Havn
316 2010-04-02 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Bygholm Vejle
315 2010-02-16 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand
2009
314 2009-07-22 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Blåvandshuk
313 2009-05-14 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Ishøj Strand
312 2009-05-06 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Suså ved Skelby
2008
311 2008-11-08 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Stevns fyr
310 2008-09-24 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Stubben, del 2
309 2008-08-11 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvand
308 2008-07-30 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Ølsemagle Revle
307 2008-06-13 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gåsesøen, Møn
306 2008-01-04 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg havn
2007
305 2007-10-21 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Landsende Rømø
304 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
303 2007-10-06 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Bøgeskov havn
302 2007-07-15 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Veddelen, Møn
301 2007-07-12 Turteldue (Streptopelia turtur) Stensbæk Plantage
300 2007-05-24 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Klydesøen
299 2007-03-01 Stor Hornugle (Bubo bubo) Ved Gram
298 2007-01-29 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken, Kbh.
297 2007-01-19 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
296 2006-10-27 Sabinemåge (Xema sabini) Gilbjerg Hoved
295 2006-10-27 Lunde (Fratercula arctica) Gilbjerg Hoved
294 2006-09-03 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Blåvand
293 2006-08-08 * Skadegøg (Clamator glandarius) Birke pøl, Als
292 2006-06-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsinør havn
291 2006-03-02 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Nærum Gadekær
290 2006-02-14 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Guldborgsund
289 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings Ø
288 2006-01-02 * Mandarinand (Aix galericulata) Mosede havn
2005
287 2005-10-08 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Blåvand
286 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Ølsemagle revle
285 2005-01-14 Fyrremejse (Poecile montanus) Høgsbro Plantage
2004
284 2004-11-13 Hærfugl (Upupa epops) Kystagerparken, Hvidovre
283 2004-11-07 * Krognæb (Pinicola enucleator) Utterslev Mose
282 2004-10-21 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Bøgeskov havn
281 2004-10-07 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Filsø
280 2004-08-31 Odinshane (Phalaropus lobatus) Staunings Ø
279 2004-06-08 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Køge Å
278 2004-06-06 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Ejby Mose
277 2004-03-07 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Borreby mose
2003
276 2003-11-22 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Røgbølle sø
275 2003-11-05 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Stubben, Københavns havn
274 2003-10-15 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Juvre, Rømø
273 2003-10-15 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Vilslev Enge, Ribe
272 2003-10-03 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Vigen ved Sct.Hans Hospital, Roskilde
271 2003-07-01 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Tryggevælde ådal ved Varpelev
270 2003-06-28 * Dværghornugle (Otus scops) Kløvbakken, Filsø
269 2003-06-27 Blåhals (Luscinia svecica) Janderup enge, Ribe Amt
268 2003-06-27 Slørugle (Tyto alba) Janderup, Ribe Amt
267 2003-05-30 Savisanger (Locustella luscinioides) Gl. Havdrup mose
266 2003-05-18 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane sø VJ
265 2003-04-21 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Mulbjerge
264 2003-04-19 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Torup Hul
263 2003-03-28 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvands hug
262 2003-03-23 Dværggås (Anser erythropus) Nyord
261 2003-03-21 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Jægersborg Dyrehave
260 2003-01-26 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Rågeleje
259 2003-01-19 * Stellersand (Polysticta stelleri) Nivå bugt
2002
258 2002-10-16 Søkonge (Alle alle) Sydvestpynten, Amager
257 2002-09-08 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Bøgeskov, Stevns Klint
256 2002-08-13 * Rosenstær (Pastor roseus) Stubben
255 2002-08-10 * Indisk Gås (Anser indicus) Adbøl (Thisted)
254 2002-06-22 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Kongelunden, København
253 2002-05-12 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Kammerslusen Rb
252 2002-05-10 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tane sø VJ
251 2002-05-10 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Skjern Å, VJ
250 2002-05-09 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Grønningen, Blåvand
249 2002-04-26 Pungmejse (Remiz pendulinus) Sømosen, Ballerup S
248 2002-03-28 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Bygholm vejle, Vejlerne
247 2002-03-10 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Vaserne, S
246 2002-02-13 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Stubben, København
2001
245 2001-10-06 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Klydesøen, Vestamager
244 2001-07-08 Rustand (Tadorna ferruginea) Skjern Å, VJ
243 2001-05-12 * Steppehøg (Circus macrourus) Rejsby enge
242 2001-05-11 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Skjern Enge VJ
241 2001-05-11 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Værnengene, Tipperne
240 2001-01-31 Sølvhejre (Ardea alba) Dons søerne, Kolding
239 2001-01-01 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Bagsværd SØ, S
238 2001-01-01 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Tueholm Sø, Vallensbæk S
2000
237 2000-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Skallingen RB
236 2000-07-25 Kærløber (Calidris falcinellus) Alsønderup enge
235 2000-07-20 Temmincksryle (Calidris temminckii) Læsø
234 2000-07-14 Rovterne (Hydroprogne caspia) Bygholm vejle, Vejlerne
233 2000-07-14 Skestork (Platalea leucorodia) Bygholm vejle, Vejlerne
232 2000-07-14 Silkehejre (Egretta garzetta) Bygholm vejle, Vejlerne
231 2000-07-14 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Bygholm vejle, Vejlerne
230 2000-07-12 Engsnarre (Crex crex) Stavad enge, NJ
229 2000-05-01 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Holmesø, Brøndby Strand
228 2000-03-16 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Nejede Vesterskov NØ Sjælland
227 2000-01-01 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
1999
226 1999-05-25 Gråmåge (Larus hyperboreus) Skallingen RB
1995
225 1995-11-20 * Høgeugle (Surnia ulula) Mårum station, Grib skov
1967
224 1967-01-01 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Kallemærsk Hede
1966
223 1966-10-20 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Nørholm (øst for Filsø)
Annoncer