Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
# | Dato | * | Navn | Lokation | Kort |
---|---|---|---|---|---|
2024 | |||||
319 | 2024-06-05 | * | Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) | Slotmose, Slangerup | |
318 | 2024-05-10 | * | Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) | Rørtang , 3070 Snekkersten | |
317 | 2024-03-19 | * | Sortbrun And (Anas rubripes) | Vesterenge, Skjerne enge | |
316 | 2024-02-07 | * | Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) | Favrholm Voldgrav (Hillerød) | |
2023 | |||||
315 | 2023-11-04 | * | Brun Sule (Sula leucogaster) | Rømødæmningen, Danmark | |
314 | 2023-10-28 | * | Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) | Kogleaks, Nordjylland | |
313 | 2023-07-21 | * | Cistussanger (Cisticola juncidis) | Grenen | |
312 | 2023-03-22 | * | Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) | Kildegprdsvej, Vollsmose,Odense | |
2022 | |||||
311 | 2022-10-10 | * | Gul Sanger (Setophaga aestiva) | Agger By | |
310 | 2022-02-16 | * | Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) | selsø sø | |
2021 | |||||
309 | 2021-11-29 | * | Dværgsnegås (Anser rossii) | Skerping, Bonderup,Njyll | |
308 | 2021-07-05 | * | Orientbraksvale (Glareola maldivarum) | Vidåslusen, Højer | |
2020 | |||||
307 | 2020-11-21 | * | Stor Gulben (Tringa melanoleuca) | Hønen, Fanø | |
306 | 2020-11-09 | * | Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) | Lalandia Dragsminde | |
305 | 2020-11-01 | * | Brundrossel (Turdus eunomus) | Sorthat Odde (Bornholm) | |
304 | 2020-06-11 | * | Stendrossel (Monticola saxatilis) | Surender by/agerland (Syddjurs) | |
303 | 2020-04-16 | * | Kejserørn (Aquila heliaca) | Horsnæs Nyord,Møn | |
2019 | |||||
302 | 2019-11-10 | * | Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) | Folkeparken ved Gentofte Sø (Gentofte) | |
301 | 2019-10-20 | * | Iberisk Sanger (Curruca iberiae) | Mandø, sydøstkrat (Esbjerg) | |
300 | 2019-10-19 | * | Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) | Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde) | |
299 | 2019-10-15 | * | Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) | Blåvand | |
298 | 2019-10-14 | * | Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) | Blåvand, Mosen (Varde) | |
297 | 2019-07-13 | * | Gærdeværling (Emberiza cirlus) | Tornby Klitplantage (Hjørring) | |
2018 | |||||
296 | 2018-10-14 | * | Lille Gulbug (Iduna caligata) | Mandø Bykog Digebrud (Esbjerg) | |
295 | 2018-08-14 | * | Stillehavslom (Gavia pacifica) | Sønderstrand, Skagen (Frederikshavn) | |
294 | 2018-04-28 | * | Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) | Skagen By (Frederikshavn) | |
2017 | |||||
293 | 2017-10-31 | * | Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) | Gedser Odde (Guldborgsund) | |
292 | 2017-06-05 | * | Ådselgrib (Neophron percnopterus) | Saksfjed Inddæmning (Lolland) | |
2016 | |||||
291 | 2016-10-15 | * | Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) | Nordhavnstippen/Stubben (København) | |
290 | 2016-10-13 | * | Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) | Fanø Hønen | |
289 | 2016-07-27 | * | Jomfrutrane (Grus virgo) | Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund) | |
288 | 2016-06-01 | * | Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) | Christiansø (Christiansø) | |
2015 | |||||
287 | 2015-11-09 | * | Bartramsklire (Bartramia longicauda) | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | |
286 | 2015-05-21 | * | Sumpvibe (Vanellus leucurus) | Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns) | |
2014 | |||||
285 | 2014-09-13 | * | Pileværling (Emberiza rustica) | Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal) | |
284 | 2014-06-01 | * | Dværghejre (Ixobrychus minutus) | Gl. Hviding Engsø (Esbjerg) | |
283 | 2014-05-26 | * | Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
282 | 2014-05-02 | * | Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) | Nordstrand ved Batterivej (Frederikshavn) | |
2013 | |||||
281 | 2013-12-18 | * | Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) | Lunden, Gram (Haderslev) | |
280 | 2013-09-29 | * | Tajgapiber (Anthus hodgsoni) | Mandø By (Esbjerg) | |
279 | 2013-09-17 | * | Alpesejler (Tachymarptis melba) | Halseby (Slagelse) | |
278 | 2013-06-15 | * | Gåsegrib (Gyps fulvus) | Kåstrup nf. Skive (Skive) | |
277 | 2013-06-05 | * | Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) | Blåvands Huk (Varde) | |
276 | 2013-05-27 | * | Prærietrane (Antigone canadensis) | Busemarke Mose (Vordingborg) | |
275 | 2013-05-10 | * | Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) | Spodsbjerg (Halsnæs) | |
274 | 2013-01-28 | * | Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) | Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde) | |
2012 | |||||
273 | 2012-11-25 | * | Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
272 | 2012-11-04 | * | Brun Tornskade (Lanius cristatus) | Årslev Engsø (Århus) | |
271 | 2012-10-21 | * | Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) | Christiansø | |
270 | 2012-10-19 | * | Dværgnattergal (Larvivora sibilans) | Christiansø | |
269 | 2012-05-31 | * | Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) | Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby) | |
268 | 2012-05-20 | * | Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
267 | 2012-03-12 | * | Mandarinand (Aix galericulata) | Århus Østhavn (Århus) | |
2011 | |||||
266 | 2011-11-02 | * | Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) | Thorsminde Havn (Holstebro) | |
265 | 2011-10-20 | * | Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) | Mandø (Esbjerg) | |
264 | 2011-09-22 | * | Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) | Tissingvig | |
263 | 2011-07-05 | * | Lille Gulben (Tringa flavipes) | Lundemosen (Langeland) | |
262 | 2011-06-12 | * | Høgeørn (Aquila fasciata) | Slamrebjerg (Bornholm) | |
261 | 2011-05-30 | * | Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) | Nordbjerg, Anholt (Norddjurs) | |
260 | 2011-04-25 | * | Dværgørn (Hieraaetus pennatus) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
2010 | |||||
259 | 2010-08-20 | * | Ellekrage (Coracias garrulus) | Gadeby (Bornholm) | |
258 | 2010-07-05 | * | Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) | Skørping (Rebild) | |
257 | 2010-07-01 | * | Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) | Store Vrøj (Kalundborg) | |
256 | 2010-06-08 | * | Spottesanger (Hippolais polyglotta) | Blåvand | |
255 | 2010-02-16 | * | Gråvinget Måge (Larus glaucescens) | Århus Å ml. Brabrand Sø og 3-Broer (Århus) | |
2009 | |||||
254 | 2009-10-12 | * | Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) | Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde) | |
253 | 2009-03-26 | * | Sneugle (Bubo scandiacus) | Hanstholm, Thy (Thisted) | |
252 | 2009-01-29 | * | Lille Bjergand (Aythya affinis) | Præstholm (Ringkøbing-Skjern) | |
2008 | |||||
251 | 2008-10-17 | * | Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) | Grønningen (Varde) | |
250 | 2008-08-26 | * | Lattermåge (Leucophaeus atricilla) | Blåvands Huk (Varde) | |
249 | 2008-08-11 | * | Nordsanger (Phylloscopus borealis) | Blåvands Huk (Varde) | |
248 | 2008-07-27 | * | Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) | Agger Tange | |
247 | 2008-06-03 | * | Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) | Gulstav Mose (Langeland) | |
246 | 2008-05-28 | * | Lille Rørvagtel (Porzana parva) | Gulstav Mose (Langeland) | |
245 | 2008-05-23 | * | Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) | Blåvands Huk (Varde) | |
244 | 2008-05-19 | * | Sørgedue (Zenaida macroura) | Skagen Odde Naturcenter (Frederikshavn) | |
2007 | |||||
243 | 2007-12-27 | * | Rosenmåge (Rhodostethia rosea) | Esbjerg Havn, nord (Esbjerg) | |
242 | 2007-10-16 | * | Langhalet Tornskade (Lanius schach) | Skallingen (Varde) | |
241 | 2007-10-13 | * | Tretået Spætte (Picoides tridactylus) | Reservatet, Skagen (Frederikshavn) | |
240 | 2007-09-16 | * | Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) | Snekkersten | |
239 | 2007-09-02 | * | Bairdsryle (Calidris bairdii) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
238 | 2007-08-06 | * | Ørkendompap (Bucanetes githagineus) | Agger Tange (Thisted) | |
237 | 2007-08-03 | * | Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) | Nordstrand ved Grenen (Frederikshavn) | |
236 | 2007-07-22 | * | Brilleterne (Onychoprion anaethetus) | Blåvands Huk (Varde) | |
235 | 2007-07-15 | * | Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) | Veddelen (Vordingborg) | |
234 | 2007-06-20 | * | Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) | Blåvands Huk (Varde) | |
233 | 2007-05-28 | * | Hætteværling (Emberiza melanocephala) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
232 | 2007-05-18 | * | Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
231 | 2007-01-29 | * | Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) | Universitetsparken i København (København) | |
230 | 2007-01-14 | * | Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) | Bække (Vejen) (Vejen) | |
2006 | |||||
229 | 2006-12-28 | * | Ismåge (Pagophila eburnea) | Langø (landsby og havn) (Lolland) | |
228 | 2006-10-24 | * | Sort Ibis (Plegadis falcinellus) | Tobberup (Mariagerfjord) | |
227 | 2006-10-15 | * | Stribet Sanger (Setophaga striata) | Mandø By (Esbjerg) | |
226 | 2006-09-06 | * | Citronvipstjert (Motacilla citreola) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
225 | 2006-08-05 | * | Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) | Ræhr, grusgrav sydvest for (Thisted) | |
224 | 2006-08-01 | * | Skadegøg (Clamator glandarius) | Birkepøl, Sydals (Sønderborg) | |
223 | 2006-07-29 | * | Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) | sneum engsø | |
222 | 2006-06-11 | * | Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) | Flagbakken (Frederikshavn) | |
221 | 2006-06-09 | * | Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) | Helsingør Havn (Helsingør) | |
220 | 2006-05-06 | * | Slagfalk (Falco cherrug) | Grenen, Skagen | |
219 | 2006-05-06 | * | Lille Tårnfalk (Falco naumanni) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
218 | 2006-03-15 | * | Perleugle (Aegolius funereus) | Tved Plantage (Thisted) | |
217 | 2006-02-28 | * | Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) | Nærum (Rudersdal) | |
216 | 2006-02-12 | * | Halsbåndstroldand (Aythya collaris) | Guldborgsund, nord, del 1 (Guldborgsund) | |
215 | 2006-01-03 | * | Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) | Staunings Ø (Solrød) | |
2005 | |||||
214 | 2005-11-08 | * | Gråsejler (Apus pallidus) | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) | |
213 | 2005-10-30 | * | Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) | Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern) | |
212 | 2005-10-13 | * | Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) | Nyeng (Varde) | |
211 | 2005-10-11 | * | Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) | Vilslev Enge (Esbjerg) | |
210 | 2005-10-08 | * | Steppeørn (Aquila nipalensis) | Stigsnæs Skov (Slagelse) | |
209 | 2005-08-10 | * | Plettet Mudderklire (Actitis macularius) | Ølsemagle Revle (Køge) | |
208 | 2005-08-01 | * | Kohejre (Bubulcus ibis) | Vesterenge (Ringkøbing-Skjern) | |
207 | 2005-06-12 | * | Sardinsk Sanger (Curruca sarda) | Højen Fyrvej (Frederikshavn) | |
206 | 2005-05-30 | * | Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) | Sneum Digesø (Esbjerg) | |
205 | 2005-05-28 | * | Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
204 | 2005-05-16 | * | Blå Glente (Elanus caeruleus) | Nedermose, Skagen (Frederikshavn) | |
203 | 2005-05-10 | * | Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) | Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder) | |
202 | 2005-05-10 | * | Indisk Gås (Anser indicus) | Lakolk | |
2004 | |||||
201 | 2004-11-08 | * | Krognæb (Pinicola enucleator) | Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København) | |
200 | 2004-11-03 | * | Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) | Nordstrand ved Grenen (Frederikshavn) | |
199 | 2004-10-13 | * | Purpurhejre (Ardea purpurea) | Gammel Frederikskog (Tønder) | |
198 | 2004-10-10 | * | Dværgværling (Emberiza pusilla) | Mandø By (Esbjerg) | |
197 | 2004-10-05 | * | Blåstjert (Tarsiger cyanurus) | Hanstholm Fyrhaver (Thisted) | |
196 | 2004-10-03 | * | Prærieløber (Calidris subruficollis) | Filsø, godset (Varde) | |
195 | 2004-10-02 | * | Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) | Hirtshals Øststrand (Hjørring) | |
194 | 2004-10-01 | * | Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) | Knudshoved Færgehavn (Nyborg) | |
193 | 2004-09-29 | * | Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) | Buttervej Industriområde, Skagen (Frederikshavn) | |
192 | 2004-09-16 | Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) | Blåvand | ||
191 | 2004-07-22 | * | Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) | Emmerlev Klev (Tønder) | |
190 | 2004-07-10 | * | Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) | Sønderstrand Rømø (Tønder) | |
189 | 2004-07-10 | * | Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) | Rømø | |
188 | 2004-06-10 | * | Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) | Grønningen med vader (Sandene), Fanø (DMU 81A) (Fanø) | |
187 | 2004-05-11 | * | Alpejernspurv (Prunella collaris) | Blåvands Huk (Varde) | |
186 | 2004-05-02 | * | Blåvinget And (Spatula discors) | Sneum Digesø (Esbjerg) | |
185 | 2004-04-18 | * | Steppevibe (Vanellus gregarius) | Tissø, Enge i syd (Kalundborg) | |
184 | 2004-02-22 | * | Brilleand (Melanitta perspicillata) | Blåvands Huk (Varde) | |
183 | 2004-01-05 | * | Nathejre (Nycticorax nycticorax) | Lønnerup Fjord (Thisted) | |
2003 | |||||
182 | 2003-12-06 | * | Kongeederfugl (Somateria spectabilis) | Horseklint (Kerteminde) | |
181 | 2003-10-27 | * | Himalayasanger (Phylloscopus humei) | Sønderho Strand (Fanø) | |
180 | 2003-10-25 | * | Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) | Bødkermosen og Karensby bakker (Vordingborg) | |
179 | 2003-10-25 | * | Jagtfalk (Falco rusticolus) | Roneklint-søerne (Vordingborg) | |
178 | 2003-10-23 | * | Spurveugle (Glaucidium passerinum) | Asserbo Plantage (Halsnæs) | |
177 | 2003-10-13 | * | Storpiber (Anthus richardi) | Mandø, sydlige forland (Esbjerg) | |
176 | 2003-10-06 | * | Ørnevåge (Buteo rufinus) | Vilslev Enge (Esbjerg) | |
175 | 2003-10-02 | * | Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) | Husby Strand, Wedellsborg (Middelfart) | |
174 | 2003-09-06 | * | Høgesanger (Curruca nisoria) | Sønderho og Sommerhusområde (Fanø) | |
173 | 2003-08-06 | * | Triel (Burhinus oedicnemus) | Lejodde (Slagelse) | |
172 | 2003-07-22 | * | Slangeørn (Circaetus gallicus) | Tofte Sø, Lille Vildmose (Aalborg) | |
171 | 2003-07-13 | * | Stribet Ryle (Calidris melanotos) | Galtkær (Vejle) | |
170 | 2003-06-27 | * | Amerikansk Pibeand (Mareca americana) | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | |
169 | 2003-06-23 | * | Rosenstær (Pastor roseus) | Klintholm Havn og By (Vordingborg) | |
168 | 2003-06-23 | * | Hvidøjet And (Aythya nyroca) | Ellemosen - Holløse Bredning (Gribskov) | |
167 | 2003-06-22 | * | Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) | Tryggevælde Ådal (Stevns) | |
166 | 2003-06-18 | * | Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) | Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland) | |
165 | 2003-06-14 | * | Dværghornugle (Otus scops) | Filsø, godset (Varde) | |
164 | 2003-06-05 | * | Tophejre (Ardeola ralloides) | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) | |
163 | 2003-06-01 | * | Klippeværling (Emberiza cia) | Gedser Fuglestation, double | |
162 | 2003-06-01 | * | Bleg Gulbug (Iduna pallida) | Gedser Fuglestation | |
161 | 2003-05-31 | * | Rødrygget Svale (Cecropis rufula) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
160 | 2003-05-31 | * | Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) | Molslaboratoriet/Besøgscenter (Syddjurs) | |
159 | 2003-05-30 | * | Stor Skrigeørn (Clanga clanga) | Grenen, Skagen (Frederikshavn) | |
158 | 2003-05-28 | * | Stylteløber (Himantopus himantopus) | Sneum Digesø (Esbjerg) | |
157 | 2003-05-25 | Karmindompap (Carpodacus erythrinus) | Søgård (Langeland) (Langeland) | ||
156 | 2003-05-25 | * | Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) | Bygholm Vejle (Jammerbugt) | |
155 | 2003-05-25 | * | Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) | Klise Nor (Langeland) | |
154 | 2003-05-23 | * | Terekklire (Xenus cinereus) | Kammerslusen, Ribe | |
153 | 2003-05-10 | * | Rødhovedet And (Netta rufina) | Fredmosen (Langeland) | |
152 | 2003-04-23 | * | Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) | Tane Sø og Nørrekær (Varde) | |
151 | 2003-04-23 | * | Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) | Skjern enge | |
150 | 2003-03-29 | * | Amerikansk Sortand (Melanitta americana) | Blåvands Huk (Varde) | |
149 | 2003-02-04 | * | Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) | Århus Østhavn (Århus) | |
148 | 2003-01-13 | * | Stellersand (Polysticta stelleri) | Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg) | |
2002 | |||||
147 | 2002-11-26 | * | Steppehøg (Circus macrourus) | Marker v. Stevns Klint (Stevns) | |
146 | 2002-08-07 | * | Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) | Karlsmosen, Egeskov (Faaborg-Midtfyn) | |
145 | 2002-07-13 | * | Damklire (Tringa stagnatilis) | Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn) | |
1992 | |||||
144 | 1992-05-03 | * | Sort Stork (Ciconia nigra) | Dyreborg By (Faaborg-Midtfyn) | |
1984 | |||||
143 | 1984-02-10 | * | Høgeugle (Surnia ulula) | Gribskov - hele skoven (Hillerød) | |
1975 | |||||
142 | 1975-03-01 | * | Urfugl (Lyrurus tetrix) | Randbøl Hede |