Danske Arter - Kronologisk

Mads Bjarke Salling


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
343 2024-03-24 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Køge Havn
342 2024-03-11 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Havet ud for Tisvilde Hegn
341 2024-02-07 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Favrholm Voldgrav
2023
340 2023-11-17 * Tophejre (Ardeola ralloides) Kvissel
339 2023-11-17 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Kogleaks, Vejlerne
338 2023-09-15 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Nordhavnstippen
337 2023-09-01 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Gedser Agerland
336 2023-05-07 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Nr. Farup Enge
335 2023-04-16 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
334 2023-04-15 Stor Hornugle (Bubo bubo) Vrøgum Klitplantage
333 2023-04-05 * Stellersand (Polysticta stelleri) Røsnæs
332 2023-03-23 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Sybergland, Kerteminde
331 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Vollsmose, Odense
330 2023-03-08 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Gludsted Plantage
329 2023-01-25 Sortsvane (Cygnus atratus) Nyord, Møn
2022
328 2022-12-31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Arnakke, Tempelkrog
327 2022-11-14 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ejby
326 2022-11-14 * Mandarinand (Aix galericulata) Ullerup, Amager
325 2022-10-12 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Klydesøen, Vestamager
324 2022-10-11 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger By
323 2022-07-10 * Indisk Gås (Anser indicus) Strødam Engsø
322 2022-04-21 * Slagfalk (Falco cherrug) Flagbakken, Skagen
321 2022-04-18 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Nordstrand, Skagen
320 2022-04-17 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Saftevandsbakken, Skagen
319 2022-04-15 Turteldue (Streptopelia turtur) Hostrup, Tønder
318 2022-04-15 * Perleugle (Aegolius funereus) Blåbjerg Plantage
317 2022-03-06 * Triel (Burhinus oedicnemus) Nordhavnstippen
316 2022-02-14 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø
315 2022-02-14 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Selsø
314 2022-01-22 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Jægerspris, Vester Strand
2021
313 2021-11-15 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Blåvands Huk
312 2021-10-21 Lunde (Fratercula arctica) Blåvands Huk
311 2021-10-21 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Hvidbjerg Strand
310 2021-10-20 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Grønningen, Blåvand
309 2021-10-18 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvands Huk
308 2021-08-10 * Damklire (Tringa stagnatilis) Nivå Strandenge
307 2021-07-25 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Klydesøen, Vestamager
306 2021-07-04 Savisanger (Locustella luscinioides) Køge Nordstrand
305 2021-05-14 Hortulan (Emberiza hortulana) Poul Eeg camping, Skagen
304 2021-05-12 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Nordlysvej, Skagen
303 2021-05-03 Hærfugl (Upupa epops) Christianshavn, København
302 2021-04-30 Blåhals (Luscinia svecica) Gundsømagle Sø
301 2021-04-20 * Høgeørn (Aquila fasciata) Nordstrand, Skagen
300 2021-04-20 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Nordstrand, Skagen
299 2021-04-17 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Bygholm Vejle Østersø
298 2021-02-01 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Sandflugtsplantagen
297 2021-01-15 * Prærietrane (Antigone canadensis) Sallerupgård, Sydvestsjælland
2020
296 2020-11-20 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Gilleleje
295 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Bredfjed, Lolland
294 2020-10-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Heatherhill, Rågeleje
293 2020-10-27 * Gråsejler (Apus pallidus) Salgårdshøj, Rågeleje
292 2020-10-24 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Klydesøen, Vestamager
291 2020-10-13 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvands huk
290 2020-10-13 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Tipmosen, Blåvand
289 2020-10-11 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Blåvand by og sommerhusområde
288 2020-10-11 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Tipmosen, Ho
287 2020-10-03 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Holløse Bredning
286 2020-06-18 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser Fuglestation
285 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
284 2020-06-10 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Hejresøen, Vestamager
283 2020-06-08 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Kongelunden del 6, Vestamager
282 2020-06-05 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Kongelunden, Vestamager
281 2020-05-25 Engsnarre (Crex crex) Amager fælled
280 2020-05-23 Markpiber (Anthus campestris) Grenen, Skagen
279 2020-05-22 Hedehøg (Circus pygargus) Grenen, Skagen
278 2020-05-22 Bomlærke (Emberiza calandra) Grenen, Skagen
277 2020-05-22 Pirol (Oriolus oriolus) Grenen, Skagen
276 2020-05-22 Aftenfalk (Falco vespertinus) Grenen, Skagen
275 2020-05-21 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Grenen, Skagen
274 2020-05-21 Lapværling (Calcarius lapponicus) Grenen, Skagen
273 2020-05-21 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Flagbakken, Skagen
272 2020-05-21 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Nedermose
271 2020-05-21 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Grenen, Skagen
270 2020-05-13 Tredækker (Gallinago media) Kalvebod Fælled, Vestamager
269 2020-02-19 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Køge Sydstrand
268 2020-01-18 Tajgasædgås (Anser fabalis) Darket, Lolland
267 2020-01-18 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Dalbygård, Falster
2019
266 2019-11-30 Søkonge (Alle alle) Klintbjerg
265 2019-11-25 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Vestre kirkegård, København
264 2019-10-15 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Blåvands Huk
263 2019-10-14 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Mosen, Blåvand
262 2019-10-13 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Grønningen, Blåvand
261 2019-10-13 * Storpiber (Anthus richardi) Grønningen, Blåvand
260 2019-09-13 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Gilleleje
259 2019-09-13 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Gilleleje
258 2019-07-27 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Damhussøen, København
257 2019-07-07 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Ølsemagle revle
256 2019-06-12 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Vaserne
255 2019-06-12 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Vaserne
254 2019-06-03 Skestork (Platalea leucorodia) Marker syd for tempelkrog, Midtsjælland
253 2019-06-03 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Selsø
252 2019-05-27 Silkehejre (Egretta garzetta) Klydesøen, Vestamager
251 2019-05-27 Rustand (Tadorna ferruginea) Klydesøen, Vestamager
250 2019-05-27 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Klydesøen, Vestamager
249 2019-05-26 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Jægersborg Hegn
248 2019-05-21 Kærløber (Calidris falcinellus) Klydesøen, Vestamager
247 2019-05-17 Biæder (Merops apiaster) Jægersborg Dyrehave
246 2019-05-13 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Marker syd for tempelkrog, Midtsjælland
245 2019-04-25 Vendehals (Jynx torquilla) Melby Overdrev
244 2019-04-25 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Melby Overdrev
243 2019-04-18 Pungmejse (Remiz pendulinus) Grenen, Skagen
242 2019-04-16 * Steppehøg (Circus macrourus) Nordstrand, Skagen
241 2019-04-14 Tejst (Cepphus grylle) Skagen havn
240 2019-04-13 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Det grå fyr, Skagen
239 2019-04-13 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Det grå fyr, Skagen
238 2019-04-12 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Grenen, Skagen
237 2019-04-10 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Nordstrand, Skagen
236 2019-04-03 Dværggås (Anser erythropus) Kobæk Sø
235 2019-04-03 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Broksø Enge
234 2019-03-26 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Holmesø, København
233 2019-03-26 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Borreby Mose
232 2019-01-18 * Kohejre (Bubulcus ibis) Filsø
231 2019-01-18 Pibesvane (Cygnus columbianus) Hønning
230 2019-01-18 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Klattrup grusgrav
229 2019-01-18 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
228 2019-01-18 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten
227 2019-01-10 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Frejlev, Lolland
226 2019-01-10 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Frejlev, Lolland
225 2019-01-10 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Rødvig Havn
224 2019-01-03 Gråmåge (Larus hyperboreus) Klintholm havn
2018
223 2018-10-19 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Blåvandshuk
222 2018-10-18 Islom (Gavia immer) Blåvandshuk
221 2018-10-18 Havlit (Clangula hyemalis) Blåvandshuk
220 2018-10-18 Ride (Rissa tridactyla) Blåvandshuk
219 2018-10-17 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Hvidbjerg Strand
218 2018-10-17 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Skallingen
217 2018-10-16 Ringdrossel (Turdus torquatus) Blåvand
216 2018-10-15 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Hvidbjerg Strand
215 2018-10-15 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Ho feriecenter
214 2018-10-15 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Tipmosen
213 2018-10-14 Sandløber (Calidris alba) Blåvandshuk
212 2018-10-14 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Blåvandshuk
211 2018-10-14 Storkjove (Stercorarius skua) Blåvandshuk
210 2018-10-14 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Blåvandshuk
209 2018-10-14 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Blåvandshuk
208 2018-10-14 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Blåvandshuk
207 2018-10-14 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Blåvandshuk
206 2018-10-14 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Tipmosen
205 2018-10-14 Hedelærke (Lullula arborea) Blåvandshuk
204 2018-10-07 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Gedser Odde
203 2018-10-07 Stenvender (Arenaria interpres) Gedser Odde
202 2018-10-07 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Gedser Odde
201 2018-10-06 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Gedser Odde
200 2018-10-06 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Gedser Odde
199 2018-10-06 Gulirisk (Serinus serinus) Gedser Odde
198 2018-10-06 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Gedser Odde
197 2018-09-16 Temmincksryle (Calidris temminckii) Køge sydstrand
196 2018-09-16 Dværgryle (Calidris minuta) Køge sydstrand
195 2018-08-29 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Bøgeskov Havn
194 2018-08-29 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Køge Nordstrand
193 2018-08-29 Dværgfalk (Falco columbarius) Bøgeskov Havn
192 2018-08-29 Lærkefalk (Falco subbuteo) Bøgeskov Havn
191 2018-08-29 Sort Glente (Milvus migrans) Bøgeskov Havn
190 2018-08-29 Odinshane (Phalaropus lobatus) Køge Nordstrand
189 2018-07-20 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Hindemade
188 2018-07-16 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Endelave
187 2018-07-15 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
186 2018-07-14 Sortterne (Chlidonias niger) Skagen, Grenen
185 2018-07-12 Vagtel (Coturnix coturnix) Troldkær (Råbjerg)
184 2018-07-11 Natravn (Caprimulgus europaeus) Ålbæk klitplantage
183 2018-07-08 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Skagen, Grenen
182 2018-07-08 Fløjlsand (Melanitta fusca) Skagen, Grenen
181 2018-07-07 Sortand (Melanitta nigra) Skagen
180 2018-07-07 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Skagen, Grenen
179 2018-07-07 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Skagen, Grenen
178 2018-07-06 Svaleklire (Tringa ochropus) Skagen
177 2018-07-06 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Skagen
176 2018-07-06 Sortmejse (Periparus ater) Skagen
175 2018-07-03 Topmejse (Lophophanes cristatus) Skagen
174 2018-07-03 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Skagen
173 2018-07-02 Sortkrage (Corvus corone) Skagen
172 2018-06-05 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Melby overdrev
171 2018-06-03 Huldue (Columba oenas) Jægersborg Dyrehave
170 2018-05-19 Skovpiber (Anthus trivialis) Pinseskoven, Vestamager
169 2018-05-19 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Pinseskoven, Vestamager
168 2018-05-19 Spidsand (Anas acuta) Klydesøen, Vestamager
167 2018-05-19 Atlingand (Spatula querquedula) Villahøj sø, Vestamager
166 2018-05-19 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Villahøj sø, Vestamager
165 2018-05-10 Blisgås (Anser albifrons) Gundsømagle sø
164 2018-05-10 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Gundsømagle sø
163 2018-05-05 Sortklire (Tringa erythropus) Ølsemagle revle
162 2018-05-05 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Køge sydstrand
161 2018-04-08 * Rødhovedet And (Netta rufina) Klydesøen, Vestamager
160 2018-03-26 Trane (Grus grus) Taarbæk
159 2018-03-26 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Borup
2013
158 2013-02-14 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Søndersø
2012
157 2012-10-06 * Høgeugle (Surnia ulula) Store Hareskov
Annoncer