Danske Arter - Kronologisk

Troels Eske Ortvad


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
401 2022-05-21 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus) Nordsøen ca. 100 km vest for Thyborøn (ca. koordinat angivet)
400 2022-03-10 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Kollund Skov
2020
399 2020-05-30 * Indisk Gås (Anser indicus) Skagen Klitplantage (trk.)
398 2020-05-27 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Ellekrattet, Skagen
397 2020-05-26 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgeballe
2019
396 2019-06-17 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Vaserne
2018
395 2018-08-13 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Skagen
394 2018-04-17 * Lille Sejler (Apus affinis) Grenen, Skagen
393 2018-02-08 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Eskebjerg Vesterlyng
2017
392 2017-04-14 * Mandarinand (Aix galericulata) Fanefjord Skov
391 2017-01-14 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
2013
390 2013-09-12 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Saksfjed Inddæmningen
389 2013-06-09 * Stellersand (Polysticta stelleri) Bornholm
388 2013-06-02 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Christiansø
387 2013-05-28 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Christiansø
386 2013-02-02 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvandshuk
385 2013-01-23 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvandshuk
2012
384 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Skagen
2011
383 2011-08-21 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Blåvandshuk
2010
382 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) Vestamager
2008
381 2008-10-17 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) blåvands
2005
380 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Pølsen
379 2005-04-25 * Kejserørn (Aquila heliaca) Skagen
2004
378 2004-09-21 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Blåvands Huk
377 2004-07-13 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Rømø
376 2004-05-11 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Blåvandshuk
375 2004-01-12 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Lønnerup Fjord
2003
374 2003-08-08 Sortsvane (Cygnus atratus) Ægholm, Møn
373 2003-06-14 * Dværghornugle (Otus scops) Filsø
372 2003-06-07 * Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene
371 2003-06-02 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser Fuglestation
370 2003-05-31 * Klippeværling (Emberiza cia) Gedser Fuglestation
369 2003-05-29 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Christiansø
368 2003-04-19 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Thoruphul (NJ)
2002
367 2002-07-03 * Rosenterne (Sterna dougallii) Thyborøn Havn
366 2002-04-20 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane Sø (RB)
365 2002-04-01 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Skjern Enge
2001
364 2001-09-10 * Rosenstær (Pastor roseus) Ishøj Strand
363 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Kammerslusen
362 2001-07-16 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Skagen
361 2001-06-10 * Lille Gulben (Tringa flavipes) vejlerne
360 2001-06-02 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Bygholm Vejle
359 2001-03-05 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skårup
2000
358 2000-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Ho Plantage
357 2000-09-19 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Stensnæs
356 2000-07-18 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Klydesøen Vestamager
355 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg Sø
354 2000-05-15 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen
1999
353 1999-11-14 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Køge Nordstrand
352 1999-10-17 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Blåvands Huk
351 1999-10-01 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Jægersborg Dyrehave
350 1999-09-26 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Gilbjerg Hoved
349 1999-06-29 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Kraptårnet Bygholm Vejle
348 1999-05-25 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Værnengene
347 1999-05-15 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Magrethe Kog
346 1999-02-06 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Fynshoved
1998
345 1998-11-23 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Værnengene
344 1998-11-14 * Krognæb (Pinicola enucleator) Skagen
343 1998-11-14 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg Havn
342 1998-09-28 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvand
341 1998-09-19 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Sydvestpynten Amager
340 1998-08-22 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Skagen
339 1998-05-14 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Skagen
338 1998-05-03 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Klydesøen Vestamager
337 1998-03-30 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Skagen
1997
336 1997-09-12 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Ølsemagle Revle
335 1997-07-13 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Tissø
334 1997-07-07 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) køge
333 1997-06-01 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Fællesskoven Stevns
332 1997-05-30 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Ulvshale Møn
331 1997-05-25 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Ny Borre Møn
330 1997-05-17 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Skagen
329 1997-05-01 * Ellekrage (Coracias garrulus) Østmøn
328 1997-04-26 * Blåvinget And (Spatula discors) Solbjerg Engsø Hillerød
1996
327 1996-09-24 * Pileværling (Emberiza rustica) Nakkehoved Gilleleje
326 1996-08-13 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Blåvands Huk
325 1996-08-10 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Østerild Fjord
324 1996-07-02 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Stevns Kritbrud
1995
323 1995-11-09 * Kohejre (Bubulcus ibis) Sydthy
322 1995-11-09 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals Havn
321 1995-10-17 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Agger Tange
320 1995-08-20 * Prærieløber (Calidris subruficollis) vester vedsted
319 1995-08-10 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) ølsemagle revle
318 1995-08-02 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Ølsemagle Revle
317 1995-07-08 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Hjerting Strand
316 1995-06-03 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Skagen
315 1995-04-08 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Gilleleje
314 1995-01-18 * Polarlomvie (Uria lomvia) Hirtshals Havn
1994
313 1994-10-07 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvand
312 1994-10-07 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvand
311 1994-08-05 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Agger Tange
310 1994-05-21 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Skagen
1993
309 1993-10-10 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Blåvands Huk
308 1993-07-01 * Triel (Burhinus oedicnemus) Als
307 1993-06-20 * Slangeørn (Circaetus gallicus) møn
306 1993-05-08 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Mandemarke
1992
305 1992-08-20 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvandshuk
304 1992-07-01 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Borreby Mose Skælskør
303 1992-05-25 * Steppeørn (Aquila nipalensis) skagen
302 1992-04-04 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Bygholm Vejle
301 1992-03-01 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Haderslev
1991
300 1991-12-12 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Frederiksværk
299 1991-08-01 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Flasken Reersø
1990
298 1990-10-10 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Blåvands Huk
297 1990-06-02 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Dollerup Bakker
296 1990-06-01 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Blåvands Huk
295 1990-05-28 * Terekklire (Xenus cinereus) agger tange
294 1990-05-01 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Værnengene
293 1990-02-20 * Sneugle (Bubo scandiacus) sorø
1987
292 1987-11-01 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Ishøj Strand
291 1987-01-01 * Høgeugle (Surnia ulula) store dyrehave
1984
290 1984-12-01 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Tårbæk
289 1984-05-01 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Kofoeds Enge Amager
288 1984-01-01 * Jagtfalk (Falco rusticolus) bryggen
1983
287 1983-05-21 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Christiansø
Annoncer