Danske Arter - Kronologisk

Lasse Strandgaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2012
419 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) årslev engsø
418 2012-10-24 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) christiansø
2011
417 2011-10-19 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) mandø
2010
416 2010-07-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) skørping
415 2010-07-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) saltbækvig
414 2010-06-15 * Orientsejler (Apus pacificus) hejresøen, vestamager
413 2010-06-08 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) blåvand
412 2010-05-26 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) veststadil fjord
411 2010-02-16 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) brabrand sø, Århus
2009
410 2009-10-12 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) blåvand
409 2009-05-14 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Ishøj strand
2008
408 2008-10-17 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) grønningen, blåvand
407 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) agger tange
406 2008-05-28 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) guldstav mose
405 2008-05-19 * Sørgedue (Zenaida macroura) skagen
2007
404 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) skallingen
403 2007-10-13 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) skagen
402 2007-08-06 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) agger tange
401 2007-07-15 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) veddedelen, ulfshale
400 2007-01-14 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
399 2006-12-28 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø havn, lolland
398 2006-11-12 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) gilbjerg
397 2006-10-15 * Stribet Sanger (Setophaga striata) mandø
396 2006-08-05 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) rærh grusgrav
395 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) birkepøl, als
394 2006-06-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) helsingør havn
393 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) stauningsoe
2005
392 2005-11-08 * Gråsejler (Apus pallidus) Skagen nordstrand
391 2005-10-13 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) nyeng, ho bugt
390 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Ølsemagle revle
389 2005-06-12 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) skagen
388 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) sneum sluse
387 2005-05-28 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) skagen
2004
386 2004-09-03 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Flyndersø, korshage
385 2004-07-10 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) Lakolk rømø
384 2004-05-29 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Kramnitse
383 2004-05-11 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Blåvand
382 2004-01-12 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Lønnerup fjord
2003
381 2003-06-14 * Dværghornugle (Otus scops) Fill sø
380 2003-06-05 * Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene
379 2003-06-01 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser
378 2003-05-31 * Klippeværling (Emberiza cia) Gedser
377 2003-03-28 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvand
2002
376 2002-06-05 * Triel (Burhinus oedicnemus) Skagen
375 2002-04-20 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane sø
2001
374 2001-10-16 * Lille Gulbug (Iduna caligata) nexø havn
373 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Kammerslusen
372 2001-07-16 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Skagen
371 2001-06-02 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Bygholm vejle
370 2001-05-04 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
369 2001-03-06 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Skårup, thy
2000
368 2000-09-28 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Bornholm
367 2000-09-19 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Stensnæs sæby
366 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg
365 2000-05-07 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Skagen
1999
364 1999-11-02 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Jægersborg dyrehave
363 1999-10-16 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Blåvand
362 1999-08-03 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Langlig
361 1999-05-24 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Værnengene
360 1999-05-16 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Saltvanssøen
359 1999-05-15 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Rømø sønderland
358 1999-05-04 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Værnengene
1998
357 1998-11-24 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Værnengene
356 1998-11-14 * Krognæb (Pinicola enucleator) Skagen
355 1998-11-07 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg havn
354 1998-09-18 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Kongelunden amager
353 1998-03-30 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Skagen
352 1998-03-14 * Pileværling (Emberiza rustica) Hellebæk
1997
351 1997-07-13 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Tissø
350 1997-07-05 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Køge sydstrand
349 1997-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Mandø
348 1997-06-04 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Vejlerne
347 1997-06-01 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Fredsskov stevns
346 1997-05-30 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Ulfshale
345 1997-05-25 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Magleby møn
344 1997-05-22 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Batteriskoven skagen
343 1997-05-18 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Tipperne
342 1997-04-26 * Blåvinget And (Spatula discors) Solbjerg engsø
341 1997-04-12 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus) Blåvand
340 1997-03-26 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Harboøre tange
1996
339 1996-10-09 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Søndervig
338 1996-09-18 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Tipperne
337 1996-08-25 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Neksø
336 1996-08-13 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Blåvand
335 1996-07-01 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Stevns kritbrud
334 1996-05-18 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Rømø sønderland
1995
333 1995-11-24 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Sønderho
332 1995-11-09 * Kohejre (Bubulcus ibis) Ove sø
331 1995-11-09 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirshals havn
330 1995-11-02 * Rubinnattergal (Calliope calliope) Christiansø
329 1995-09-25 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Blåvand
328 1995-09-24 * Storskråpe (Ardenna gravis) Blåvand
327 1995-08-23 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Vester vedsted
326 1995-07-21 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Blåvand
325 1995-07-16 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Hjerting strand
324 1995-06-10 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Blåvand
323 1995-06-02 * Ellekrage (Coracias garrulus) Kærgårdsmølle struer
322 1995-05-28 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Skagen
321 1995-05-26 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Skagen
320 1995-05-17 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Skagen
319 1995-05-10 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Råbjerg mile
318 1995-05-03 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Blåvand
317 1995-05-02 * Høgeørn (Aquila fasciata) Skagen
316 1995-01-18 * Polarlomvie (Uria lomvia) Hirshals havn
1994
315 1994-12-03 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Tipperne
314 1994-11-13 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Stængehus
313 1994-10-22 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Fjordholmene
312 1994-10-15 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Lakolk rømø
311 1994-10-07 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Blåvand
310 1994-10-07 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvand
309 1994-08-06 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Agger tange
308 1994-08-02 * Damklire (Tringa stagnatilis) Ølsemagle revle
307 1994-06-07 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Bøtø nor
306 1994-05-21 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) skagen
305 1994-05-12 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvand
1993
304 1993-10-10 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Blåvand
303 1993-10-09 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) blåvand
302 1993-10-07 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Blåvand
301 1993-10-01 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Møllekrog
300 1993-06-18 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Møn
299 1993-05-23 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Skagen
298 1993-05-07 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Møn
297 1993-05-07 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) Møn
1992
296 1992-07-29 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Boreby mose
295 1992-07-29 * Terekklire (Xenus cinereus) Boreby mose
294 1992-05-15 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen
293 1992-04-01 * Urfugl (Lyrurus tetrix) hvind hede
292 1992-03-01 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Haderslev dam
1991
291 1991-12-14 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Frederiksværk
290 1991-07-28 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Reersø
1990
289 1990-09-16 * Kejserørn (Aquila heliaca) Højerup stevns
288 1990-02-01 * Sneugle (Bubo scandiacus) Overdrevsskov sorø
287 1990-01-01 * Høgeugle (Surnia ulula) Ryget værløse
1989
286 1989-03-09 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Valby gastårn
Annoncer