Danske Arter - Kronologisk

Casper Pedersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
290 2023-05-27 Pungmejse (Remiz pendulinus) Østerådalen N (Aalborg)
289 2023-05-22 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn)
288 2023-05-21 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
287 2023-05-19 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
286 2023-05-19 Gulirisk (Serinus serinus) Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
285 2023-05-11 * Mandarinand (Aix galericulata) Plantagen, Frederikshavn (Frederikshavn)
284 2023-05-02 Vendehals (Jynx torquilla) Topbjerg (Viborg)
283 2023-04-23 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Reservatet, Skagen (Frederikshavn)
282 2023-04-16 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
281 2023-04-09 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Vittenbjerg (Køge)
280 2023-04-07 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Draved Skov (Tønder)
279 2023-04-06 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Mandø (Esbjerg)
278 2023-04-06 Turteldue (Streptopelia turtur) Hostrup, Tønder (Tønder)
277 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Vollsmose
276 2023-03-22 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Sybergland (Kerteminde)
275 2023-03-02 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
2022
274 2022-12-28 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
273 2022-11-26 * Høgeugle (Surnia ulula) Sparresholm (Næstved)
272 2022-11-12 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Klejtrup Sø (Viborg)
271 2022-10-29 * Storpiber (Anthus richardi) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
270 2022-10-29 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
269 2022-10-29 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
268 2022-10-29 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
267 2022-10-29 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
266 2022-10-29 * Gråsejler (Apus pallidus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
265 2022-10-21 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvands Huk (Varde)
264 2022-10-21 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
263 2022-10-19 Silkehale (Bombycilla garrulus) Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
262 2022-10-19 Duehøg (Accipiter gentilis) Oksby Klitplantage (Varde)
261 2022-10-19 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Oksby Klitplantage (Varde)
260 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger By
259 2022-10-03 * Indisk Gås (Anser indicus) Årslev Engsø (Århus)
258 2022-09-17 Aftenfalk (Falco vespertinus) Falbækvej marker (Ringkøbing-Skjern)
257 2022-08-06 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted)
256 2022-08-06 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
255 2022-06-30 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Skals Ådal ml. Hjarbæk Fjord og Viborg-Løgstørvej (Viborg)
254 2022-06-28 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Viskum (Viborg)
253 2022-06-19 * Slangeørn (Circaetus gallicus) De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
252 2022-05-28 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
251 2022-05-26 Biæder (Merops apiaster) Gyvelstien (Frederikshavn)
250 2022-05-25 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Skive Havn (Skive)
249 2022-05-22 Tejst (Cepphus grylle) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
248 2022-05-22 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
247 2022-05-22 Storkjove (Stercorarius skua) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
246 2022-05-22 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Saftevandsbakken (Frederikshavn)
245 2022-05-21 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Hulsig Hede (Frederikshavn)
244 2022-05-21 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
243 2022-05-20 * Sort Stork (Ciconia nigra) Hulsig Hede (Frederikshavn)
242 2022-05-20 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Hulsig Hede (Frederikshavn)
241 2022-05-17 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Stendal Plantage (Silkeborg)
240 2022-05-15 * Makisanger (Curruca subalpina) Blåvands Huk (Varde)
239 2022-05-14 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Margrethekog Nord (nord for Vidåen) (Tønder)
238 2022-05-07 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Vest Stadil Fjord (Ringkøbing-Skjern)
237 2022-04-30 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Bygholm Vejle, Østsø (Jammerbugt)
236 2022-04-21 Sort Glente (Milvus migrans) Storsig, Skagen (Frederikshavn)
235 2022-04-21 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Storsig, Skagen (Frederikshavn)
234 2022-04-21 Gråmåge (Larus hyperboreus) Skagen Havn (Frederikshavn)
233 2022-04-14 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Saltvandssøen (Tønder)
232 2022-04-12 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Viskum (Viborg)
231 2022-04-09 Hedelærke (Lullula arborea) Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
230 2022-03-19 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Ribe, syd (Esbjerg)
229 2022-03-19 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Ribe, syd (Esbjerg)
228 2022-03-19 Sortkrage (Corvus corone) Øster Finderup (Ringkøbing-Skjern)
227 2022-02-22 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Portlandmosen, Lille Vildmose (Aalborg)
226 2022-02-15 Lunde (Fratercula arctica) Søndervig (Ringkøbing-Skjern)
225 2022-02-11 Blisgås (Anser albifrons) Lille Vildmose (Aalborg)
2021
224 2021-12-05 Halemejse (Aegithalos caudatus) Dollerup Mølle (Viborg)
223 2021-11-26 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Bygholm Vejle (Thisted)
222 2021-11-12 Islom (Gavia immer) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
221 2021-11-12 * Kohejre (Bubulcus ibis) Rakkeby, Mors (Morsø)
220 2021-10-30 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
219 2021-10-30 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
218 2021-10-30 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
217 2021-10-30 Pibesvane (Cygnus columbianus) Agger Tange, område nord for molevej (Thisted)
216 2021-10-30 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Agger Tange (Thisted)
215 2021-10-30 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Agger Tange (Thisted)
214 2021-10-29 Vandstær (Cinclus cinclus) Rindsholm (Viborg)
213 2021-10-22 Agerhøne (Perdix perdix) Skansen (Viborg)
212 2021-10-21 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
211 2021-10-21 Søkonge (Alle alle) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
210 2021-10-20 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Skallingen Vesterhavs Strand N (Varde)
209 2021-10-19 Knortegås (Branta bernicla) Horns Rev (Varde)
208 2021-10-19 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Blåvands Huk (Varde)
207 2021-10-18 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Nyeng (Varde)
206 2021-10-18 Sjagger (Turdus pilaris) Skallingen, nord (Varde)
205 2021-10-18 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Blåvands Huk (Varde)
204 2021-10-17 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
203 2021-10-17 Vindrossel (Turdus iliacus) Blåvand By og sommerhusområde (Varde)
202 2021-10-17 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Grønningen (Varde)
201 2021-10-17 Ringdrossel (Turdus torquatus) Grønningen (Varde)
200 2021-10-17 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
199 2021-10-16 Fløjlsand (Melanitta fusca) Blåvands Huk (Varde)
198 2021-10-16 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Blåvands Huk (Varde)
197 2021-10-16 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Blåvands Huk (Varde)
196 2021-10-16 Ride (Rissa tridactyla) Blåvands Huk (Varde)
195 2021-10-16 Fyrremejse (Poecile montanus) Grønningen (Varde)
194 2021-10-16 Alk (Alca torda) Esperance Bugt, maritim (Varde)
193 2021-10-16 Skærpiber (Anthus petrosus) Esperance Bugt, maritim (Varde)
192 2021-10-16 Lomvie (Uria aalge) Esperance Bugt, maritim (Varde)
191 2021-10-02 Sortsvane (Cygnus atratus) Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
190 2021-10-02 Savisanger (Locustella luscinioides) Bygholms Nordlige Rørskov (Thisted)
189 2021-10-02 Vandrefalk (Falco peregrinus) Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted)
188 2021-10-02 Bjergand (Aythya marila) Lund Fjord (Thisted)
187 2021-10-02 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Lund Fjord (Thisted)
186 2021-09-21 Sule (Morus bassanus) Blåvands Huk (Varde)
185 2021-09-19 Spidsand (Anas acuta) Kølsen-Skals Engsø (Viborg)
184 2021-08-24 Sandløber (Calidris alba) Skive Fjord v. Stårup Enge (Skive)
183 2021-08-24 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Skive Fjord v. Stårup Enge (Skive)
182 2021-08-24 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Skive Fjord v. Stårup Enge (Skive)
181 2021-08-21 Dværgryle (Calidris minuta) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
180 2021-08-14 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Ulvedal Plantage (Viborg)
179 2021-08-04 Stenvender (Arenaria interpres) Krik Sandø (Thisted)
178 2021-08-04 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Krik Sandø (Thisted)
177 2021-08-01 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Geddal Enge (Holstebro)
176 2021-07-30 Hedehøg (Circus pygargus) Ny Frederikskog (Tønder)
175 2021-07-29 Slørugle (Tyto alba) Rettrup Kær (Skive)
174 2021-07-29 Sortklire (Tringa erythropus) Geddal Enge (Holstebro)
173 2021-07-27 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Hessellund (Viborg)
172 2021-07-26 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Geddal Enge (Holstebro)
171 2021-07-26 Hjejle (Pluvialis apricaria) Geddal Enge (Holstebro)
170 2021-07-26 Rovterne (Hydroprogne caspia) Geddal Enge (Holstebro)
169 2021-07-24 Kirkeugle (Athene noctua) Fræer (Rebild)
168 2021-07-23 Klippedue (Columba livia) Simon Skrivers Klit (Frederikshavn)
167 2021-07-19 Havterne (Sterna paradisaea) Aså Enge og Havn (Brønderslev)
166 2021-07-13 Hvidklire (Tringa nebularia) Geddal Enge (Holstebro)
165 2021-07-12 Sølvhejre (Ardea alba) Kølsen-Skals Engsø (Viborg)
164 2021-07-11 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Hjarbæk Fjord, øst (Viborg)
163 2021-07-11 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Hjarbæk Fjord, øst (Viborg)
162 2021-07-11 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Kransmose v. Finderup (Viborg)
161 2021-07-11 Canadagås (Branta canadensis) Kransmose v. Finderup (Viborg)
160 2021-07-10 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Store Hjøllund Plantage (Silkeborg)
159 2021-07-02 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Høstemark Skov (Aalborg)
158 2021-07-02 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
157 2021-06-26 Brushane (Calidris pugnax) Sønderlem vig (Holstebro)
156 2021-06-26 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Geddal Enge (Holstebro)
155 2021-06-20 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Nordsamsø (Samsø)
154 2021-06-17 Lærkefalk (Falco subbuteo) Simon Skrivers Klit (Frederikshavn)
153 2021-06-17 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Simon Skrivers Klit (Frederikshavn)
152 2021-06-17 Sildemåge (Larus fuscus) Skagen Havn (Frederikshavn)
151 2021-06-17 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Skagen Havn (Frederikshavn)
150 2021-06-17 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals (Hjørring)
149 2021-06-16 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg)
148 2021-06-15 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Gludsted Plantage (Silkeborg)
147 2021-06-12 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Skænken Sø (Ringkøbing-Skjern)
146 2021-06-10 Bomlærke (Emberiza calandra) Gødstrup By (Herning)
145 2021-06-10 Vagtel (Coturnix coturnix) Gødstrup Sygehus (Herning)
144 2021-06-10 Engsnarre (Crex crex) Snejbjerg (Herning)
143 2021-06-09 * Perleugle (Aegolius funereus) Gludsted Plantage (Silkeborg)
142 2021-06-05 Natravn (Caprimulgus europaeus) Frisenfelt og Kanalerne (Guldborgsund)
141 2021-06-05 Havesanger (Sylvia borin) Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
140 2021-06-05 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
139 2021-06-05 Munk (Sylvia atricapilla) Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
138 2021-06-05 Gulbug (Hippolais icterina) Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
137 2021-06-05 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
136 2021-06-05 Stormmåge (Larus canus) Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
135 2021-06-05 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
134 2021-06-05 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
133 2021-06-05 Dværgterne (Sternula albifrons) Rødsand Øst og Fugleholm (Guldborgsund)
132 2021-06-05 Sortand (Melanitta nigra) Rødsand Øst og Fugleholm (Guldborgsund)
131 2021-06-05 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Gedser Odde (Guldborgsund)
130 2021-06-05 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Birkemose (Sydfalster) (Guldborgsund)
129 2021-06-05 Pirol (Oriolus oriolus) Fiskebæk Skov (Guldborgsund)
128 2021-06-04 Nattergal (Luscinia luscinia) Knabberup Sø (Vejle)
127 2021-06-04 Taffeland (Aythya ferina) Knabberup Sø (Vejle)
126 2021-06-04 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Engene omkring Vejlø Bro (Næstved)
125 2021-06-04 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
124 2021-06-04 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
123 2021-06-04 Svaleklire (Tringa ochropus) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
122 2021-06-04 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Bøtø Enge (Guldborgsund)
121 2021-06-02 Skeand (Spatula clypeata) Sønderlem vig (Holstebro)
120 2021-05-31 Råge (Corvus frugilegus) Frederiks (Viborg)
119 2021-05-28 Sortmejse (Periparus ater) Kølvrå (Viborg)
118 2021-05-28 Topmejse (Lophophanes cristatus) Kølvrå (Viborg)
117 2021-05-28 Svartbag (Larus marinus) Geddal Enge (Holstebro)
116 2021-05-28 Ederfugl (Somateria mollissima) Geddal Enge (Holstebro)
115 2021-05-28 Mursejler (Apus apus) Frederiks (Viborg)
114 2021-05-26 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Hald Sø (Viborg)
113 2021-05-24 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Ulvedal Plantage (Viborg)
112 2021-05-24 Skovpiber (Anthus trivialis) Ulvedal Plantage (Viborg)
111 2021-05-23 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Geddal Enge (Holstebro)
110 2021-05-23 Gærdesanger (Curruca curruca) Sønderlem vig (Holstebro)
109 2021-05-22 Sumpmejse (Poecile palustris) Ulvedal Plantage (Viborg)
108 2021-05-19 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Vilsted Sø (Vesthimmerlands)
107 2021-05-19 Fjordterne (Sterna hirundo) Vilsted Sø (Vesthimmerlands)
106 2021-05-18 Sangdrossel (Turdus philomelos) Ulvedal Plantage (Viborg)
105 2021-05-15 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Hammerum (Herning)
104 2021-05-14 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Nørre Enge (Viborg)
103 2021-05-14 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Nørre Enge (Viborg)
102 2021-05-14 Vandrikse (Rallus aquaticus) Nørre Enge (Viborg)
101 2021-05-13 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Sønderlem vig (Holstebro)
100 2021-05-13 Småspove (Numenius phaeopus) Sønderlem vig (Holstebro)
99 2021-05-11 Græshoppesanger (Locustella naevia) Sønderlem vig (Holstebro)
98 2021-05-11 Silkehejre (Egretta garzetta) Ny Spøttrup Enge (Skive)
97 2021-05-11 Skestork (Platalea leucorodia) Ny Spøttrup Enge (Skive)
96 2021-05-11 Temmincksryle (Calidris temminckii) Sønderlem vig (Holstebro)
95 2021-05-11 Sortterne (Chlidonias niger) Sønderlem vig (Holstebro)
94 2021-05-11 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Sønderlem vig (Holstebro)
93 2021-05-11 Tinksmed (Tringa glareola) Sønderlem vig (Holstebro)
92 2021-05-11 Tornsanger (Curruca communis) Sønderlem vig (Holstebro)
91 2021-05-11 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Sønderlem vig (Holstebro)
90 2021-05-11 Blåhals (Luscinia svecica) Sønderlem vig (Holstebro)
89 2021-05-10 Bysvale (Delichon urbicum) Frederiks (Viborg)
88 2021-05-09 Havørn (Haliaeetus albicilla) Egå Engsø (Århus)
87 2021-05-09 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Egå Engsø (Århus)
86 2021-05-09 Gøg (Cuculus canorus) Egå Engsø (Århus)
85 2021-05-09 Blishøne (Fulica atra) Egå Engsø (Århus)
84 2021-05-03 Stillits (Carduelis carduelis) Sønderlem vig (Holstebro)
83 2021-05-02 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Kompedal Plantage (Silkeborg)
82 2021-04-29 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Ulvedal Plantage (Viborg)
81 2021-04-29 Klyde (Recurvirostra avosetta) Sønderlem vig (Holstebro)
80 2021-04-29 Storspove (Numenius arquata) Sønderlem vig (Holstebro)
79 2021-04-29 Rødben (Tringa totanus) Sønderlem vig (Holstebro)
78 2021-04-29 Hvinand (Bucephala clangula) Sønderlem vig (Holstebro)
77 2021-04-29 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Sønderlem vig (Holstebro)
76 2021-04-28 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Hald Sø, Inderøen (Viborg)
75 2021-04-26 Skovhornugle (Asio otus) Sønderlem vig (Holstebro)
74 2021-04-26 Landsvale (Hirundo rustica) Sønderlem vig (Holstebro)
73 2021-04-26 Digesvale (Riparia riparia) Sønderlem vig (Holstebro)
72 2021-04-26 Engpiber (Anthus pratensis) Sønderlem vig (Holstebro)
71 2021-04-26 Tornirisk (Linaria cannabina) Sønderlem vig (Holstebro)
70 2021-04-26 Isfugl (Alcedo atthis) Sønderlem vig (Holstebro)
69 2021-04-26 Atlingand (Spatula querquedula) Sønderlem vig (Holstebro)
68 2021-04-26 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Sønderlem vig (Holstebro)
67 2021-04-26 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Sønderlem vig (Holstebro)
66 2021-04-22 Gransanger (Phylloscopus collybita) Ulvedal Plantage (Viborg)
65 2021-04-21 Fasan (Phasianus colchicus) Sønderlem vig (Holstebro)
64 2021-04-21 Natugle (Strix aluco) Resen, Skive (Skive)
63 2021-04-18 Spurvehøg (Accipiter nisus) Ulvedal Plantage (Viborg)
62 2021-04-17 Havlit (Clangula hyemalis) Sønderlem vig (Holstebro)
61 2021-04-17 Gravand (Tadorna tadorna) Sønderlem vig (Holstebro)
60 2021-04-17 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Sønderlem vig (Holstebro)
59 2021-04-17 Sanglærke (Alauda arvensis) Sønderlem vig (Holstebro)
58 2021-04-17 Skægmejse (Panurus biarmicus) Sønderlem vig (Holstebro)
57 2021-04-17 Dværgfalk (Falco columbarius) Sønderlem vig (Holstebro)
56 2021-04-17 Strandskade (Haematopus ostralegus) Sønderlem vig (Holstebro)
55 2021-04-17 Knarand (Mareca strepera) Sønderlem vig (Holstebro)
54 2021-04-17 Krikand (Anas crecca) Sønderlem vig (Holstebro)
53 2021-04-17 Pibeand (Mareca penelope) Sønderlem vig (Holstebro)
52 2021-04-17 Bramgås (Branta leucopsis) Sønderlem vig (Holstebro)
51 2021-04-17 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Sønderlem vig (Holstebro)
50 2021-04-14 Gråspurv (Passer domesticus) Frederiks (Viborg)
49 2021-04-14 Rørdrum (Botaurus stellaris) Sønderlem vig (Holstebro)
48 2021-04-13 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Sønderlem vig (Holstebro)
47 2021-04-13 Fiskehejre (Ardea cinerea) Sønderlem vig (Holstebro)
46 2021-04-13 Rørhøg (Circus aeruginosus) Sønderlem vig (Holstebro)
45 2021-04-13 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Sønderlem vig (Holstebro)
44 2021-04-13 Mosehornugle (Asio flammeus) Sønderlem vig (Holstebro)
43 2021-04-11 Allike (Coloeus monedula) Frederiks (Viborg)
42 2021-04-11 Jernspurv (Prunella modularis) Kølvrå (Viborg)
41 2021-04-11 Grønsisken (Spinus spinus) Kølvrå (Viborg)
40 2021-04-10 Sangsvane (Cygnus cygnus) Ulvedal Plantage (Viborg)
39 2021-04-10 Grågås (Anser anser) Sinding by/agerland (Silkeborg)
38 2021-04-10 Ravn (Corvus corax) Ulvedal Plantage (Viborg)
37 2021-04-08 Skovskade (Garrulus glandarius) Hald Sø, Inderøen (Viborg)
36 2021-04-07 Knopsvane (Cygnus olor) Farsø (Vesthimmerlands)
35 2021-04-07 Sølvmåge (Larus argentatus) Farsø (Vesthimmerlands)
34 2021-04-07 Troldand (Aythya fuligula) Hald Sø, Inderøen (Viborg)
33 2021-04-07 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg)
32 2021-04-06 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg)
31 2021-04-06 Grønspætte (Picus viridis) Troldeslugten og Niels Bugges Kro (Viborg)
30 2021-04-06 Husskade (Pica pica) Frederiks (Viborg)
29 2021-04-05 Trane (Grus grus) Sdr Feldborg Plantage (Herning)
28 2021-03-31 Rødhals (Erithacus rubecula) Frederiks (Viborg)
27 2021-03-31 Skovspurv (Passer montanus) Frederiks (Viborg)
26 2021-03-31 Bogfinke (Fringilla coelebs) Daugbjerg Dås (Viborg)
25 2021-03-30 Musvåge (Buteo buteo) Viskum (Viborg)
24 2021-03-30 Gulspurv (Emberiza citrinella) Viskum (Viborg)
23 2021-03-30 Gråand (Anas platyrhynchos) Vinkel sø. for Viborg (Viborg)
22 2021-03-30 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Frederiks (Viborg)
21 2021-03-29 Ringdue (Columba palumbus) Frederiks (Viborg)
20 2021-03-29 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Frederiks (Viborg)
19 2021-03-29 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Frederiks (Viborg)
18 2021-03-27 Huldue (Columba oenas) Hald Sø, Inderøen (Viborg)
17 2021-03-27 Grønirisk (Chloris chloris) Kølvrå (Viborg)
16 2021-03-26 Rød Glente (Milvus milvus) Havredal (Viborg)
15 2021-03-26 Musvit (Parus major) Hald Ege (Viborg)
14 2021-03-26 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Frederiks (Viborg)
13 2021-03-26 Stær (Sturnus vulgaris) Frederiks (Viborg)
12 2021-03-25 Vibe (Vanellus vanellus) Hald Sø, Inderøen (Viborg)
11 2021-03-22 Spætmejse (Sitta europaea) Hald Ege (Viborg)
10 2021-03-22 Skarv (Phalacrocorax carbo) Hald Ege (Viborg)
9 2021-03-22 Fuglekonge (Regulus regulus) Hald Ege (Viborg)
8 2021-03-22 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Hald Ege (Viborg)
7 2021-03-22 Gråkrage (Corvus cornix) Hald Ege (Viborg)
6 2021-03-22 Solsort (Turdus merula) Hald Ege (Viborg)
5 2021-03-21 Sortspætte (Dryocopus martius) Ulvedal Plantage (Viborg)
4 2021-03-19 Stor Hornugle (Bubo bubo) Ulfborg Plantage (Holstebro)
3 2021-03-15 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Klosterheden (Lemvig)
2 2021-03-15 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Klosterheden (Lemvig)
1 2021-03-15 Træløber (Certhia familiaris) Klosterheden (Lemvig)
Annoncer