Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 272 | 2024-02-02 | Klosterkær (Horsens) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 266 | 2024-02-06 | Nyeng (Varde) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 262 | 2024-01-28 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
4 | Lars Paaby | 261 | 2024-01-01 | Bygholm Vejle |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 258 | 2024-02-08 | Favrholm Voldgrav |
6 | Jan Kiel | 254 | 2024-01-01 | Stakadeø, Skælskør yderfjord (Slagelse) |
7 | Ole Kristjansen | 254 | 2024-01-02 | Vejlerne |
8 | Ib Jensen | 252 | 2024-01-01 | Rye ved Høng (Kalundborg) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 252 | 2024-01-01 | |
10 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
11 | Allan Kjær Villesen | 251 | 2024-01-02 | Stauning Strand (Ringkøbing-Skjern) |
12 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-01-05 | Værnengene |
13 | Bjørn N. Frikke | 247 | ||
14 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-01-31 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
15 | Jens Ballegaard | 246 | 2024-01-05 | Værnengene |
16 | Christian Hjorth | 246 | 2024-01-25 | Klosterkær |
17 | Jens Jørgen Andersen | 246 | 2024-01-08 | Aggertange |
18 | Jørn Vinther Sørensen | 243 | 2024-01-01 | Margrethekog Syd |
19 | Andreas Winding | 241 | 2024-01-29 | Klosterkær (Horsens) |
20 | Lis Kastrup | 241 | 2024-01-01 | Holmegård Mose |
21 | Eric Schaumburg | 241 | 2024-01-27 | Søborg sø |
22 | Mogens Neergaard | 240 | ||
23 | Alex Sand Frich | 240 | 2024-02-13 | Rosenvold (Hedensted) |
24 | Jan Eriksen | 240 | 2024-01-01 | |
25 | Joakim Matthiesen | 238 | 2024-01-31 | Porsmose ved Holmegårds Mose (Næstved) |
26 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-01-26 | Klosterkær (Horsens) |
27 | Peter Leth Olsen | 237 | 2024-01-06 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Michael Mosebo Jensen | 237 | 2024-01-25 | Margrethekog |
29 | Jonna Andreassen | 237 | 2024-02-07 | Store Vildmose |
30 | Stig Hartvig Nielsen | 233 | 2024-01-27 | Højer |
31 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-01-01 | Nivå bugt og strandenge |
32 | Ole Kjuel Nielsen | 231 | 2024-01-31 | Vesløs Vejle (Thisted) |
33 | Leif Novrup | 231 | 2024-01-25 | Klosterkær |
34 | Hjalte Benjamin Johansen | 231 | 2024-01-02 | Nyord |
35 | Svend Erik Petersen | 230 | 2024-01-05 | Værnengene |
36 | Jens Lind | 230 | 2024-02-16 | Algestrup |
37 | Flemming Rosenvind Rieck | 230 | 2024-01-03 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
38 | Lars Gaarn | 228 | 2024-02-24 | Ølsemagle Revle (Køge) |
39 | Thor Vincent Hansen | 226 | 2024-01-01 | Klydesøen |
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-02-17 | Årslev Engsø (Århus) |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 222 | 2024-01-22 | Skallingen (Varde) |
42 | Laila Neermann | 221 | 2024-01-20 | Vejlen, Tåsinge |
43 | Morten Christensen | 220 | 2024-02-27 | Nejst Mark (Brønderslev) |
44 | Arne Ruohonen | 220 | 2024-01-27 | Flasken |
45 | Anders Østerby | 219 | 2024-02-21 | Hirtshals |
46 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-02-22 | Agger Tange |
47 | Thyge Enevoldsen | 218 | 2024-01-05 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
48 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-02-04 | Klosterkær |
49 | Daniel Palm Eskildsen | 217 | 2024-02-17 | Staunings Ø |
50 | Erik Overgård | 217 | 2024-02-20 | Illerup Ådal |
51 | Klaus Homøe | 216 | 2024-01-31 | Vesløs Vejle, Thisted |
52 | Niels Bomholt Jensen | 215 | 2024-01-07 | Rødkilde |
53 | Nina Riemer Johansson | 215 | 2024-02-24 | Ølsemagle Revle (Køge) |
54 | Jimmy Skat Hansen | 214 | 2024-01-01 | Gedser agerland |
55 | Thomas Buus Nielsen | 214 | 2024-02-17 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
56 | Jan Speiermann | 211 | ||
57 | Christian Rørdam | 211 | 2024-02-07 | Favrholm |
58 | Tommy Kaae | 210 | 2024-01-06 | Norsminde Fjord østdel (Odder) |
59 | Flemming Thomasen | 210 | 2024-02-19 | Værnengene |
60 | Dan Blohm | 210 | 2024-01-01 | Kalsemade (Odder) |
61 | David B. Collinge | 209 | 2024-01-28 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
62 | Else Hjorth | 209 | 2024-01-28 | Klosterkær |
63 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-03-15 | Funderholme (Silkeborg) |
64 | Henrik Pedersen | 203 | 2024-02-01 | |
65 | Poul Krag | 202 | 2024-01-25 | Kloster Mølle |
66 | Anders Myrtue | 202 | 2024-01-20 | |
67 | Karen Koefoed | 201 | 2024-02-01 | Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
68 | Michael G.jensen | 200 | 2024-01-06 | Gl. Hviding Enge |
69 | Thomas Vikstrøm | 200 | 2024-02-11 | Maglebrænde, Nordfalster |
70 | Lars Askholm | 200 | 2024-02-03 | Værnengene (Ringkøbing-Skjern) |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 199 | 2024-01-01 | Bornholm |
72 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-01-26 | Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns) |
73 | Anders Vadstrup Jensen | 198 | 2024-03-16 | Ikast |
74 | Erling Kock Jensen | 198 | ||
75 | Jens Peter Bech | 197 | 2024-01-01 | Sybergland (Kerteminde) |
76 | Steen E. Jensen | 197 | 2024-01-01 | Saltø å´s udløb n.f. rundkørslen |
77 | Carsten Jørgensen | 197 | 2024-01-27 | |
78 | Benjamin Bech | 197 | 2024-02-18 | Holløse Bredning (Gribskov) |
79 | Gerner Majlandt | 196 | 2024-01-28 | Kås Sø |
80 | Mikael Kristensen | 196 | 2024-01-23 | Bøjden Nor |
81 | Tommy Kousgaard | 196 | 2024-01-28 | Hejlsminde Nor (Kolding) |
82 | Emil Skovgaard Brandtoft | 195 | 2024-02-16 | Årslev Engsø (Århus) |
83 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
84 | Elly Hansen | 194 | 2024-01-01 | Roddenbjerg |
85 | Søren Jepsen | 194 | ||
86 | Henrik Petersen | 192 | 2024-01-01 | Nivåbugten |
87 | Åge Gejl Hansen | 192 | 2024-01-02 | |
88 | Peter Thomasen | 191 | 2024-02-21 | Mausing Møllebæk (Silkeborg) |
89 | Nancy Vaaben Møller | 191 | 2024-01-31 | Værnengene |
90 | Niels Kristian Bech Jensen | 191 | 2024-02-03 | Bygholm Vejle (Jammerbugt) |
91 | Hans Henrik Larsen | 188 | 2024-01-31 | Sindrup Vejle |
92 | Søren Tanderup | 188 | 2024-02-03 | Holmegårds Mose, Næstved |
93 | Jan Badura | 188 | 2024-01-31 | Ølsemagle Revle (Køge) |
94 | Lauritz Xerxes Walter | 187 | ||
95 | Henrik Rähr Thomsen | 185 | 2024-02-13 | Geddal Enge |
96 | Bo Brauner | 184 | 2024-02-17 | Holløse Breding |
97 | Ole Sørensen | 183 | 2024-02-02 | Norsminde Fjord østdel (Odder) |
98 | Martin Svinth Weenink | 182 | ||
99 | Gert Juul Jeppesen | 182 | 2024-01-31 | Bøtø |
100 | Jørgen Bjerregaard | 182 | 2024-01-31 | Føns |
101 | Jens Ekelund | 182 | 2024-02-02 | Hovvig |
102 | Philip Elbek | 181 | 2024-02-03 | Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov) |
103 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-02-17 | Gjerrild Nordstrand Øst |
104 | Nicolai Halvorsen | 181 | ||
105 | Peter Staarup Christensen | 180 | 2024-02-27 | Rands Fjord |
106 | Christian Michael Villadsen | 176 | 2024-02-13 | Skjern (Ringkøbing-Skjern) |
107 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-27 | Fjellerup |
108 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
109 | Karl Jepsen | 175 | ||
110 | Rasmus Gersholm Momme | 172 | ||
111 | Heidi Quist | 171 | 2024-02-22 | Gentofte Sø |
112 | Hans-Peter Henriksen | 169 | ||
113 | Lars Johansen | 168 | 2024-02-07 | Kjellerup |
114 | Bjørn Jakob Andersen | 167 | 2024-02-08 | Favrholm Grusgrav |
115 | Orla Hugger Jakobsen | 165 | 2024-01-02 | Porsmose, Holmegaards Mose SV. f. Haslev |
116 | Michael Højgaard | 165 | 2024-03-02 | Mårum (Gribskov) |
117 | Bo Levesen | 164 | 2024-02-11 | Hindemade (Haderslev) |
118 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 163 | 2024-02-13 | Lille Bjerregård |
119 | Jonatan Hauge Noldegaard | 163 | 2024-03-02 | Stemmild, Nolde og Nolde Mark (Aabenraa) |
120 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-03-15 | Værnengene |
121 | Thomas Kandrup Nielsen | 162 | 2024-02-03 | Værnengene |
122 | Jan Helbo Pedersen | 162 | 2024-02-13 | Præstesø |
123 | Valdemar Juul | 162 | ||
124 | Marian Bjerrum | 159 | 2024-03-02 | Sneum engsø |
125 | Stefan Sturup | 158 | 2024-02-08 | Favrholm Voldgrav (Hillerød) |
126 | Kurt Prentow | 158 | 2024-01-29 | Egå Engsø |
127 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-01-01 | Rømødæmningen (Tønder) |
128 | Lasse Birch Højrup | 157 | ||
129 | Ingrid Stegmann | 156 | 2024-03-09 | Jedsted Enge |
130 | Kristian Birchvald Christensen | 155 | 2024-01-28 | Søgård sø |
131 | Geir Tveit | 155 | 2024-01-01 | Tempelkrogsøen (Holbæk) |
132 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-03-09 | Sydøst for Pårup, Nordsjælland |
133 | John Brandbyge | 154 | 2024-02-07 | Egå Engsø (Århus) |
134 | Thomas B. Olsen | 154 | 2024-02-24 | Græse strandenge |
135 | Louise Tanderup | 152 | 2024-02-03 | Holmegårds Mose Næstved |
136 | Laurids Erik Andreassen | 151 | 2024-02-17 | Præstholm (Ringkøbing-Skjern) |
137 | Anders Otto Nielsen | 151 | 2024-01-14 | Kegnæs, Hjortholm (Sønderborg) |
138 | Helle Andersen | 149 | 2024-02-03 | Kongemose,Store Åmose |
139 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-03-23 | Rands Fjord |
140 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
141 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-01-30 | Egå Engsø (Århus) |
142 | Torben Kragh | 142 | 2024-01-29 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
143 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-02-16 | |
144 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-03-10 | Tranemose nord for Kalundborg (Kalundborg) |
145 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
146 | Susanne Naamann | 139 | 2024-02-03 | Føns |
147 | Tue Jørgensen | 138 | 2024-02-25 | Lerdrup Bugt (Odder) |
148 | Carl Emil Riising Nielsen | 138 | 2024-03-10 | Tranemose nord for Kalundborg (Kalundborg) |
149 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
150 | Andreas Petersen | 136 | 2024-02-17 | Holmegaards mose |
151 | Johnny Krämer Christensen | 136 | 2024-02-03 | Egå Engsø (Århus) |
152 | Asger Sværke | 135 | ||
153 | Heidi Lund Bjerregaard | 134 | 2024-02-27 | Ladegårdvej, Bredsten |
154 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-02-24 | Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved) |
155 | Daniel Andersen | 132 | 2024-02-03 | |
156 | Morten Dehn | 128 | 2024-02-06 | Skjoldungernes land |
157 | Esben Bjørn Salmonsen | 126 | 2024-03-21 | Nordjylland |
158 | Bart Westgeest | 126 | 2024-02-08 | Ringkloster Ådal v Nissumgård |
159 | Carsten Holm Petersen | 125 | ||
160 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-02-13 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
161 | Anders Birchvald Jensen | 119 | 2024-02-27 | |
162 | Conny Jensen | 116 | 2024-02-17 | Østsøen Vejlerne |
163 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-01-31 | Hilligsø |
164 | Sarah Kisbye | 116 | ||
165 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-03-20 | Rydalsgaard Mose |
166 | Tom Christensen | 113 | ||
167 | Eskild Aae Petersen | 113 | ||
168 | Tina Hansen | 111 | 2024-03-03 | Præstesø - vest for Søndersø (Furesø) |
169 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 111 | 2024-02-15 | Skjern enge |
170 | Erik Skude | 111 | 2024-02-08 | trollesminde |
171 | Per Poulsen | 109 | 2024-03-18 | Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj) |
172 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-02-25 | Kalø Grå |
173 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
174 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 97 | 2024-02-27 | Horsens Enge (Horsens) |
175 | Claus Holkjær | 96 | 2024-03-07 | Frederikssund |
176 | Julia Tang | 96 | 2024-05-11 | Græse strandenge |
177 | Erhardt Ecklon | 83 | 2024-02-20 | Siø (Langeland) |
178 | Flemming Søndergaard | 75 | 2024-03-07 | Annisse Nord |
179 | Peter Enemark | 71 | 2024-06-14 | Orø |
180 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 67 | ||
181 | Jan Ravnborg | 51 |