Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 272 | 2024-04-25 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 266 | 2024-04-07 | Holtug Kridtbrud (Stevns) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 262 | 2024-05-07 | Fælledparken (København) |
4 | Lars Paaby | 261 | 2024-04-29 | Batteriskoven, Skagen |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 258 | 2024-04-27 | Batteriskoven, Skagen |
6 | Jan Kiel | 254 | 2024-04-28 | Frøslev Plantage N-del (Nord for Bukkestrømmen) (Aabenraa) |
7 | Ole Kristjansen | 254 | 2024-04-29 | Skagen |
8 | Ib Jensen | 252 | 2024-04-29 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 252 | 2024-04-24 | |
10 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
11 | Allan Kjær Villesen | 251 | 2024-05-03 | Vest Stadil Fjord |
12 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-04-25 | Skagen |
13 | Bjørn N. Frikke | 247 | ||
14 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-04-25 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
15 | Jens Ballegaard | 246 | 2024-04-28 | Skagen |
16 | Christian Hjorth | 246 | 2024-04-27 | Batteriskoven |
17 | Jens Jørgen Andersen | 246 | 2024-05-01 | Skagen |
18 | Andreas Winding | 241 | 2024-05-12 | Salten Ådal ml. Ansø Mølle og Katrinedal (Silkeborg) |
19 | Lis Kastrup | 241 | 2024-05-11 | Batteriskoven, Skagen |
20 | Eric Schaumburg | 241 | 2024-04-29 | Gilbjerg |
21 | Mogens Neergaard | 240 | ||
22 | Alex Sand Frich | 240 | 2024-04-25 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
23 | Jan Eriksen | 240 | 2024-05-09 | Skagen |
24 | Joakim Matthiesen | 238 | 2024-05-07 | Fælledparken (København) |
25 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-05-02 | Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder) |
26 | Michael Mosebo Jensen | 237 | 2024-05-01 | Møllemade, F |
27 | Jonna Andreassen | 237 | 2024-04-30 | I min have |
28 | Stig Hartvig Nielsen | 233 | 2024-04-21 | Kikhavn |
29 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-05-04 | Allerød sø området |
30 | Ole Kjuel Nielsen | 231 | 2024-04-29 | Jydelejet (Vordingborg) |
31 | Leif Novrup | 231 | 2024-04-27 | Batteriskoven, Skagen |
32 | Hjalte Benjamin Johansen | 231 | 2024-04-13 | Jydelejet |
33 | Svend Erik Petersen | 230 | 2024-04-29 | Rindum, Amtmandens Lund |
34 | Jens Lind | 230 | 2024-04-24 | Gilbjerg |
35 | Flemming Rosenvind Rieck | 230 | 2024-04-28 | Frøslev Plantage (Aabenraa) |
36 | Lars Gaarn | 228 | 2024-05-01 | Vestre Kirkegård (København) |
37 | Thor Vincent Hansen | 226 | 2024-05-09 | Batteriskoven, Skagen |
38 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-05-09 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
39 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 222 | 2024-04-26 | Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs) |
40 | Laila Neermann | 221 | 2024-04-30 | Batteriskoven |
41 | Morten Christensen | 220 | 2024-04-27 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
42 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-05-13 | Ellekrattet |
43 | Arne Ruohonen | 219 | 2024-04-29 | Svartingedalen |
44 | Anders Østerby | 218 | 2024-04-30 | Batteriskoven, Skagen |
45 | Erik Overgård | 217 | 2024-05-01 | Batteriskoven |
46 | Daniel Palm Eskildsen | 216 | 2024-04-28 | Gilbjerg Hoved |
47 | Thyge Enevoldsen | 215 | 2024-05-06 | Tryggevælde |
48 | Niels Bomholt Jensen | 215 | 2024-05-26 | Flintholm |
49 | Nina Riemer Johansson | 215 | 2024-04-29 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
50 | Thomas Buus Nielsen | 214 | 2024-04-27 | Nordstrand, Skagen (Frederikshavn) |
51 | Jan Speiermann | 211 | 2024-04-08 | Fælledparken |
52 | Christian Rørdam | 211 | 2024-05-27 | Ravnsholt |
53 | Tommy Kaae | 210 | 2024-05-19 | Silkeborg Sønderskov (Silkeborg) |
54 | Flemming Thomasen | 210 | 2024-04-28 | Batteriskoven |
55 | David B. Collinge | 209 | 2024-05-04 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
56 | Else Hjorth | 209 | 2024-04-27 | Batteriskoven |
57 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-05-09 | Ellekrattet, Skagen |
58 | Dan Blohm | 204 | 2024-05-04 | Sønderskoven, Fredsmaj (Sønderborg) |
59 | Henrik Pedersen | 203 | ||
60 | Karen Koefoed | 201 | 2024-04-14 | Egebjerggård Storskov (Nordfyns) |
61 | Michael G.jensen | 200 | 2024-05-05 | Blåvandshuk |
62 | Louis Kristoffer Poulsen | 199 | 2024-04-28 | Hammeren |
63 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-04-28 | Jydelejet (Vordingborg) |
64 | Erling Kock Jensen | 198 | ||
65 | Jens Peter Bech | 197 | 2024-04-28 | Tårup (Hindsholm) (Kerteminde) |
66 | Carsten Jørgensen | 197 | 2024-04-28 | Gilbjerg Hoved |
67 | Benjamin Bech | 197 | 2024-05-09 | Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn) |
68 | Thomas Vikstrøm | 196 | 2024-04-29 | Allerød Sø |
69 | Mikael Kristensen | 196 | 2024-05-09 | Klitbo |
70 | Emil Skovgaard Brandtoft | 195 | 2024-05-10 | Gjerrild Nordstrand øst, Knudshoved (Norddjurs) |
71 | Steen E. Jensen | 195 | 2024-05-11 | Gråmyr |
72 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
73 | Søren Jepsen | 194 | ||
74 | Henrik Petersen | 192 | 2024-05-11 | Bisonskoven |
75 | Åge Gejl Hansen | 192 | 2024-04-10 | Værnenge |
76 | Peter Thomasen | 191 | 2024-04-27 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
77 | Nancy Vaaben Møller | 191 | 2024-05-14 | Kaj Munk, Vedersø |
78 | Niels Kristian Bech Jensen | 191 | 2024-05-10 | Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat (Syddjurs) |
79 | Hans Henrik Larsen | 188 | 2024-05-03 | Skagen |
80 | Søren Tanderup | 188 | 2024-05-02 | Vikingelandsbyen, Risby |
81 | Jan Badura | 188 | 2024-05-09 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
82 | Lauritz Xerxes Walter | 187 | ||
83 | Bo Brauner | 184 | 2024-05-10 | Ellekrattet, Skagen |
84 | Ole Sørensen | 183 | 2024-04-30 | Stald Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
85 | Martin Svinth Weenink | 182 | 2024-05-27 | Moesgård Storskov (Århus) |
86 | Jørgen Bjerregaard | 182 | 2024-05-09 | Skagen - Ellekrattet |
87 | Philip Elbek | 181 | 2024-05-26 | Rungstedlund (Hørsholm) |
88 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-05-04 | Gjerrild Nordstrand Øst |
89 | Nicolai Halvorsen | 179 | 2024-04-29 | Assistens kirkegård |
90 | Peter Staarup Christensen | 177 | 2024-04-28 | Vestskoven |
91 | Christian Michael Villadsen | 176 | 2024-05-30 | Moesgård Storskov (Århus) |
92 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-28 | Fjellerup |
93 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
94 | Karl Jepsen | 175 | ||
95 | Rasmus Gersholm Momme | 172 | 2024-05-11 | Nekselø |
96 | Hans-Peter Henriksen | 169 | 2024-05-11 | Rusland |
97 | Lars Johansen | 168 | 2024-05-01 | Fiskebæk (Furesø) (Furesø) |
98 | Bjørn Jakob Andersen | 167 | 2024-05-20 | Ganløse Ore |
99 | Jonatan Hauge Noldegaard | 163 | 2024-06-05 | Grønå, Nolde Mark til Uge Bæk (Aabenraa) |
100 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-05-04 | Batteriskoven, Skagen |
101 | Thomas Kandrup Nielsen | 162 | 2024-05-17 | Birkede Skov |
102 | Marian Bjerrum | 159 | 2024-05-05 | Blåvand ved fyret |
103 | Lasse Birch Højrup | 157 | 2024-05-02 | Søer V for Sorø Golfbane (Sorø) |
104 | Ingrid Stegmann | 156 | 2024-05-05 | Blåvand Fuglestation |
105 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-04-28 | Gilbjerg Hoved |
106 | John Brandbyge | 154 | 2024-05-02 | Vesterende Ballum og Østerende Ballum (Tønder) |
107 | Helle Andersen | 149 | 2024-05-14 | Glumsø sø |
108 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
109 | Torben Kragh | 142 | 2024-05-23 | Ganløse Ore (Egedal) |
110 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-05-03 | Rørmose, Kalundborg (Kalundborg) |
111 | Hans Ole Matthiesen | 140 | 2024-04-18 | Chrø |
112 | Tue Jørgensen | 138 | 2024-05-27 | Moesgård Storskov (Århus) |
113 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | 2024-05-10 | |
114 | Heidi Lund Bjerregaard | 134 | 2024-05-09 | Skagen Nordstrand |
115 | Daniel Andersen | 132 | 2024-05-19 | |
116 | Morten Dehn | 128 | 2024-05-17 | Melby |
117 | Esben Bjørn Salmonsen | 126 | 2024-05-20 | Ganløse Ore |
118 | Carsten Holm Petersen | 125 | ||
119 | Tina Hansen | 111 | 2024-05-20 | Ganløse Ore (Egedal) |
120 | Maria Lundsgaard Houmann Andersen | 67 | 2024-05-03 |