Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Michael Christian Linde | 272 | 2024-04-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
2 | Jesper Johannes Madsen | 266 | 2024-04-07 | Holtug Kridtbrud (Stevns) |
3 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 262 | 2024-04-08 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
4 | Lars Paaby | 261 | 2024-04-12 | Kalvebod Fælled |
5 | Nicolai Jon Jeppesen | 258 | 2024-04-09 | Egå Engsø |
6 | Jan Kiel | 254 | 2024-04-12 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
7 | Ole Kristjansen | 254 | 2024-04-11 | Hald |
8 | Ib Jensen | 252 | 2024-04-13 | Dronningholm (Halsnæs) |
9 | Anders Espenhain Sørensen | 252 | 2024-04-08 | Søholm |
10 | Rune Sø Neergaard | 252 | ||
11 | Allan Kjær Villesen | 251 | 2024-04-10 | Vest Stadil Fjord |
12 | Erik Enevoldsen | 251 | 2024-04-07 | Søndervig |
13 | Bjørn N. Frikke | 247 | ||
14 | Mads Bjarke Salling | 247 | 2024-04-23 | Gyvelmarkerne (Frederikshavn) |
15 | Jens Ballegaard | 246 | 2024-04-09 | Vest Stadil Fjord |
16 | Christian Hjorth | 246 | 2024-04-08 | Mosestien |
17 | Jens Jørgen Andersen | 246 | 2024-04-09 | Vilsbøl pl. |
18 | Jørn Vinther Sørensen | 243 | 2024-04-10 | Trøllund |
19 | Andreas Winding | 241 | 2024-04-09 | Grane Plantage (Silkeborg) |
20 | Lis Kastrup | 241 | 2024-04-20 | Stege jordbassiner |
21 | Eric Schaumburg | 241 | 2024-04-12 | Gilleleje |
22 | Mogens Neergaard | 240 | ||
23 | Alex Sand Frich | 240 | 2024-04-20 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
24 | Jan Eriksen | 240 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø |
25 | Joakim Matthiesen | 238 | 2024-04-14 | Halseby Sø (Slagelse) |
26 | Jens Muff Hansen | 238 | 2024-04-11 | Uldum Kær (Hedensted) |
27 | Peter Leth Olsen | 237 | 2024-04-12 | Hjelm Plantage (Ringkøbing-Skjern) |
28 | Michael Mosebo Jensen | 237 | 2024-04-10 | Ellemose, F |
29 | Jonna Andreassen | 237 | 2024-04-08 | Tornby klitplantage |
30 | Stig Hartvig Nielsen | 233 | 2024-04-08 | Kikhavn |
31 | Leif Frederiksen | 232 | 2024-04-12 | Gundsømagle sø |
32 | Ole Kjuel Nielsen | 231 | 2024-04-08 | Gyrstinge Mose (Ringsted) |
33 | Leif Novrup | 231 | 2024-04-08 | Mosestien |
34 | Hjalte Benjamin Johansen | 231 | 2024-04-10 | Hundesømosen |
35 | Svend Erik Petersen | 230 | 2024-04-09 | Vest Stadil Fjord, Sdr. Dyb |
36 | Jens Lind | 230 | 2024-04-09 | Nakkehoved |
37 | Flemming Rosenvind Rieck | 230 | 2024-04-12 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
38 | Lars Gaarn | 228 | 2024-04-13 | Trekanten (Tårnby bydel) (Tårnby) |
39 | Thor Vincent Hansen | 226 | 2024-04-09 | Kalvebod Fælled |
40 | Christian Vemmelund Helligsø | 223 | 2024-04-20 | Dover Plantage (Thisted) |
41 | Emil Kristian Munkholm Asmussen | 222 | 2024-04-13 | Jejsing (Tønder) |
42 | Laila Neermann | 221 | 2024-04-16 | Vornæs skoven, Tåsinge |
43 | Morten Christensen | 220 | 2024-04-13 | Uggerby Å (Terkels Bro - Bindslev) (Hjørring) |
44 | Arne Ruohonen | 220 | Søndersø | |
45 | Anders Østerby | 219 | 2024-04-17 | Faldbakken, Kjærsgård Strand |
46 | Stinne Aastrup | 219 | 2024-04-27 | Draved skov |
47 | Thyge Enevoldsen | 218 | 2024-04-24 | Nordhavnstippen/Stubben (København) |
48 | Jørgen Ballegaard | 218 | 2024-04-11 | Uldum Kær |
49 | Daniel Palm Eskildsen | 217 | 2024-04-09 | Fuglenes Hus |
50 | Erik Overgård | 217 | 2024-04-13 | Jejsing |
51 | Klaus Homøe | 216 | 2024-04-10 | Høholmsøen, Høje-Taastrup |
52 | Niels Bomholt Jensen | 215 | 2024-04-12 | Thurø Rev |
53 | Nina Riemer Johansson | 215 | 2024-04-13 | Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby) |
54 | Jimmy Skat Hansen | 214 | ||
55 | Thomas Buus Nielsen | 214 | 2024-04-27 | Bunken (Frederikshavn) |
56 | Jan Speiermann | 211 | 2024-04-08 | Fælledparken |
57 | Christian Rørdam | 211 | 2024-04-25 | Sjælsø Vest |
58 | Tommy Kaae | 210 | 2024-04-08 | Uldum Kær (Hedensted) |
59 | Flemming Thomasen | 210 | 2024-04-12 | Skjern Å Sdr Felding Skarrild (Herning) |
60 | Dan Blohm | 210 | 2024-04-17 | Uldum Kær (Hedensted) |
61 | David B. Collinge | 209 | 2024-04-12 | Hårbølle Hestehave (Vordingborg) |
62 | Else Hjorth | 209 | 2024-04-08 | Mosestien |
63 | Simon Langvad Græsbøll Iversen | 205 | 2024-04-13 | Silkeborg Langsø vest bassin (Silkeborg) |
64 | Henrik Pedersen | 203 | 2024-04-18 | Råbjerg mose |
65 | Poul Krag | 202 | 2024-04-08 | Mosestien |
66 | Anders Myrtue | 202 | 2024-04-07 | Grønningen |
67 | Karen Koefoed | 201 | 2024-04-12 | Amager Fælled (København) |
68 | Michael G.jensen | 200 | 2024-04-20 | Marbæk Plantage |
69 | Thomas Vikstrøm | 200 | 2024-04-10 | Maglemosen, Ganløse Orned |
70 | Lars Askholm | 200 | 2024-04-16 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
71 | Louis Kristoffer Poulsen | 199 | 2024-04-17 | Bastemose, Bornholm |
72 | Leif Schack-Nielsen | 198 | 2024-04-15 | Stege Sukkerfabriks jordbassiner (Vordingborg) |
73 | Anders Vadstrup Jensen | 198 | 2024-04-15 | Engesvang |
74 | Erling Kock Jensen | 198 | ||
75 | Jens Peter Bech | 197 | 2024-04-17 | Tuel Sø (Sorø) |
76 | Steen E. Jensen | 197 | 2024-04-16 | Listed |
77 | Carsten Jørgensen | 197 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø |
78 | Benjamin Bech | 197 | 2024-04-20 | Stavre agerland (Kerteminde) |
79 | Gerner Majlandt | 196 | 2024-04-07 | Sønderlem Vig |
80 | Mikael Kristensen | 196 | 2024-04-12 | Skaanemosen |
81 | Tommy Kousgaard | 196 | 2024-04-14 | Sølsted Mose (Tønder) |
82 | Emil Skovgaard Brandtoft | 195 | 2024-04-22 | Skrald Skov (Syddjurs) |
83 | Mikkel Rasmussen | 194 | ||
84 | Elly Hansen | 194 | 2024-04-18 | Lille Vildmose |
85 | Søren Jepsen | 194 | ||
86 | Henrik Petersen | 192 | 2024-04-12 | Ganløse Ore |
87 | Åge Gejl Hansen | 192 | 2024-04-17 | |
88 | Peter Thomasen | 191 | 2024-04-10 | Amager Fælled (København) |
89 | Nancy Vaaben Møller | 191 | 2024-04-16 | Ådselkogeriet |
90 | Niels Kristian Bech Jensen | 191 | 2024-04-13 | Norring Ure (Favrskov) |
91 | Hans Henrik Larsen | 188 | 2024-04-08 | Vejlerne |
92 | Søren Tanderup | 188 | 2024-04-10 | Slipshavn Skov |
93 | Jan Badura | 188 | 2024-04-09 | Vigersted Mose (Ringsted) |
94 | Lauritz Xerxes Walter | 187 | ||
95 | Henrik Rähr Thomsen | 185 | 2024-04-08 | Sønder Lem Vig |
96 | Bo Brauner | 184 | 2024-04-17 | Slagelse by |
97 | Ole Sørensen | 183 | 2024-04-30 | Batteriskoven, Skagen (Frederikshavn) |
98 | Martin Svinth Weenink | 182 | ||
99 | Gert Juul Jeppesen | 182 | 2024-04-22 | Bøtø |
100 | Jørgen Bjerregaard | 182 | 2024-04-13 | Blåvand |
101 | Jens Ekelund | 182 | 2024-04-21 | Amager Fælled |
102 | Philip Elbek | 181 | 2024-04-13 | Ellekilde v. Ålsgårde (Helsingør) |
103 | Jørgen Staarup Christensen | 181 | 2024-04-27 | Gjerrild Nordstrand Øst |
104 | Peter Staarup Christensen | 180 | 2024-04-07 | Vestskoven |
105 | Nicolai Halvorsen | 179 | 2024-04-10 | Grønjordssøen |
106 | Christian Michael Villadsen | 176 | 2024-04-16 | Kvottrup Mose (Århus) |
107 | Jonathan Hemmer-Hansen | 176 | 2024-04-19 | Viby J |
108 | Asger Lykkegaard Møldrup | 175 | ||
109 | Karl Jepsen | 175 | ||
110 | Rasmus Gersholm Momme | 172 | 2024-04-20 | Gyrstinge Sø |
111 | Heidi Quist | 171 | 2024-04-08 | Søholm, Stevns |
112 | Hans-Peter Henriksen | 169 | 2024-04-28 | Hellebæk området |
113 | Lars Johansen | 168 | 2024-04-08 | Præstesø |
114 | Bjørn Jakob Andersen | 167 | 2024-04-11 | Grønjordssøen |
115 | Orla Hugger Jakobsen | 165 | 2024-04-07 | Glumsø Sø NV. f. Næstved |
116 | Michael Højgaard | 165 | 2024-04-12 | Søndersø (Furesø kommune) (Furesø) |
117 | Bo Levesen | 164 | 2024-04-14 | Børkop Skov (Vejle) |
118 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 163 | 2024-04-17 | Hul 5, Lemvig |
119 | Jonatan Hauge Noldegaard | 163 | 2024-04-13 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
120 | Michael Eland Karlson | 163 | 2024-05-04 | Batteriskoven, Skagen |
121 | Thomas Kandrup Nielsen | 162 | 2024-04-12 | Gundsømagle Sø |
122 | Jan Helbo Pedersen | 162 | 2024-04-15 | Værløse |
123 | Valdemar Juul | 162 | ||
124 | Marian Bjerrum | 159 | 2024-04-17 | Sølvsted mose |
125 | Stefan Sturup | 158 | 2024-04-29 | Kalvebod Fælled (Tårnby) |
126 | Kurt Prentow | 158 | 2024-04-16 | Egå Engsø |
127 | Finn Just Christensen | 157 | 2024-04-14 | Sølsted Mose (Tønder) |
128 | Lasse Birch Højrup | 157 | 2024-04-11 | Nykøbing F. by - Centrum & Nørrebro (Guldborgsund) |
129 | Ingrid Stegmann | 156 | 2024-04-17 | Sølsted Mose |
130 | Kristian Birchvald Christensen | 155 | 2024-04-13 | Svanemosen |
131 | Geir Tveit | 155 | 2024-04-13 | Draved Skov (Tønder) |
132 | Mathias Blicher Bjerregård | 154 | 2024-04-13 | Hellebæk Avlsgård |
133 | John Brandbyge | 154 | 2024-04-20 | Ristingehalvøen (Langeland) |
134 | Thomas B. Olsen | 154 | 2024-04-21 | Pinseskoven |
135 | Louise Tanderup | 152 | 2024-04-27 | Vestskoven |
136 | Laurids Erik Andreassen | 151 | 2024-04-15 | Gødel Kanal syd for Bjålum Klit (Varde) |
137 | Helle Andersen | 149 | 2024-04-08 | Glumsø sø |
138 | Paul Landsfeldt | 148 | 2024-04-09 | Marienlyst |
139 | Carit Johan Xerxes Walter | 148 | ||
140 | Carsten Bohn Søndergaard | 147 | 2024-04-09 | Egå Engsø (Århus) |
141 | Torben Kragh | 142 | 2024-04-09 | Avedøre Holme (Hvidovre) |
142 | Georg Hoffmann | 141 | 2024-04-07 | |
143 | Johan Frugaard Poll | 141 | 2024-04-09 | Skovbjerg syd for Skjern Å (Herning) |
144 | Hans Ole Matthiesen | 140 | ||
145 | Susanne Naamann | 139 | 2024-04-15 | Filsø |
146 | Tue Jørgensen | 138 | 2024-04-19 | Høstemark Skov (Aalborg) |
147 | Carl Emil Riising Nielsen | 138 | 2024-05-19 | Grenen, Skagen (Frederikshavn) |
148 | Ingelise Aarøe Petersen | 137 | ||
149 | Andreas Petersen | 136 | 2024-04-13 | Humleore skov |
150 | Johnny Krämer Christensen | 136 | 2024-04-20 | Emmelsten (Skive) |
151 | Asger Sværke | 135 | ||
152 | Heidi Lund Bjerregaard | 134 | 2024-04-20 | Ladegårdvej, Bredsten |
153 | Oliver Bøgh Jensen | 134 | 2024-04-07 | Holtug Kridtbrud (Stevns) |
154 | Daniel Andersen | 132 | 2024-04-27 | |
155 | Morten Dehn | 128 | 2024-04-08 | Utterslev Mose |
156 | Esben Bjørn Salmonsen | 126 | 2024-04-14 | Bispebjerg kirkegård |
157 | Bart Westgeest | 126 | 2024-04-08 | Skanderborg industrieområde ved Danmarksvej |
158 | Carsten Holm Petersen | 125 | ||
159 | Erik Palm Mogensen | 120 | 2024-04-11 | Hundigeparken (Greve) |
160 | Anders Birchvald Jensen | 119 | 2024-04-08 | Svogerslev sø |
161 | Poul Ulrich Riis | 116 | 2024-04-18 | Golfbanen |
162 | Sarah Kisbye | 116 | ||
163 | Claus Rasmussen | 114 | 2024-04-11 | Rydal |
164 | Tom Christensen | 113 | ||
165 | Tina Hansen | 111 | 2024-04-08 | Amager Fælled (København) |
166 | Klaus Aagaard Schak Laursen | 111 | 2024-05-10 | Sølvsted mose |
167 | Erik Skude | 111 | 2024-04-08 | Lærkevænget hørt |
168 | Per Poulsen | 109 | 2024-04-15 | Grønjordssøen (København) |
169 | Birgitte Birch Andreasen | 107 | 2024-04-10 | Golfbanen Maribo Sø |
170 | Kjeld Bjarne Nielsen | 97 | ||
171 | Janus Rønn Lind Kobbersmed | 97 | 2024-04-29 | Hannerup/Stoustrup (Fredericia) |
172 | Julia Tang | 96 | 2024-04-14 | Utterslev mose |
173 | Kurt M. Nielsen | 82 | 2024-04-28 | Vanløse |
174 | Nikolaj Mikkelsen | 18 | 2024-04-13 | Moesgaard Strand, Aarhus |