Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.
Nedenstående personer har krydset arten på deres artsliste.
# | Navn | #X | Dato | Lokation |
---|---|---|---|---|
1 | Jan Svejgaard Jensen | 324 | ||
2 | Peter Leth Olsen | 297 | 2023-01-05 | Roshage og havet udfor |
3 | Jan Kiel | 293 | 2023-03-11 | Blåvand, Mosen |
4 | Stig Kjærgaard Rasmussen | 284 | 2023-02-12 | Kramnitse (Lolland) |
5 | Lars Paaby | 283 | 2023-01-01 | Roshage |
6 | Joakim Matthiesen | 280 | 2023-02-12 | Kramnitse (Lolland) |
7 | Eric Schaumburg | 279 | 2023-03-24 | Børø |
8 | Nicolai Jon Jeppesen | 278 | 2023-02-02 | Årslev Engsø |
9 | Svend Erik Petersen | 276 | 2023-01-05 | Roshage |
10 | Jesper Johannes Madsen | 272 | 2023-01-29 | Grønningen (Varde) |
11 | Alex Sand Frich | 271 | 2023-04-02 | Milesøerne |
12 | Ole Kjuel Nielsen | 270 | 2023-04-02 | Sanddobberne |
13 | Lis Kastrup | 270 | 2023-03-28 | Vigsø |
14 | Jens Jørgen Andersen | 269 | 2023-01-03 | Hanstholm |
15 | Anders Espenhain Sørensen | 268 | ||
16 | Jens Ballegaard | 267 | 2023-01-01 | Naturkraft, Ringkøbing |
17 | Mogens Neergaard | 267 | ||
18 | Ib Jensen | 266 | 2023-04-30 | Melby Overdrev |
19 | Ole Kristjansen | 266 | 2023-01-01 | Agger Tange |
20 | Jørn Vinther Sørensen | 265 | 2023-03-28 | Grene Sande |
21 | Hjalte Benjamin Johansen | 264 | 2023-02-12 | Kramnitze |
22 | Jens Muff Hansen | 264 | 2023-02-19 | Naturkraft Ringkøbing |
23 | Mads Bjarke Salling | 263 | 2023-04-21 | Lodskovvad |
24 | Thyge Enevoldsen | 261 | 2023-01-05 | Kallesmærsk |
25 | Jonna Andreassen | 260 | 2023-03-10 | Ovesø |
26 | Oliver Christian Gram | 260 | ||
27 | Flemming Rosenvind Rieck | 259 | 2023-01-27 | Hjerpsted Skydebane |
28 | Jens Lind | 258 | 2023-02-13 | Kramnitze |
29 | Andreas Winding | 258 | 2023-03-29 | Vrads Sande |
30 | Lars Jensen Kruse | 258 | 2023-03-12 | Melby Overdrev (Halsnæs) |
31 | Michael Christian Linde | 257 | 2023-04-05 | Højen Fyr, Skagen (Frederikshavn) |
32 | Arne Ruohonen | 256 | 2023-01-25 | Årslev Engsø |
33 | Philip Elbek | 255 | ||
34 | Leif Frederiksen | 253 | 2023-03-05 | Majbølle nor |
35 | Jimmy Skat Hansen | 253 | 2023-02-13 | Krammitze havn |
36 | Rune Sø Neergaard | 253 | ||
37 | Jan Speiermann | 251 | 2023-05-18 | Skagen |
38 | Jens Peter Bech | 250 | 2023-03-05 | Jøvet ved Fyns Hoved |
39 | Leif Schack-Nielsen | 249 | 2023-02-11 | Kramnitse Nor |
40 | Anton Markvard | 249 | 2023-02-19 | Uldum Kær |
41 | Louis Kristoffer Poulsen | 247 | 2023-03-14 | Hammeren |
42 | Stinne Aastrup | 247 | 2023-02-11 | Hanstholm |
43 | Benjamin Bech | 247 | 2023-05-19 | Damsted |
44 | Leif Novrup | 246 | 2023-03-18 | Sønderlem Vig |
45 | Jan Badura | 246 | 2023-04-16 | Flyndersø ved Korshage (Odsherred) |
46 | Thomas Buus Nielsen | 246 | 2023-01-28 | Årslev Engsø (Aarhus) |
47 | Lisbeth Rødbro Jeppesen | 245 | 2023-01-11 | Roshage og havet ud for |
48 | Thor Vincent Hansen | 245 | 2023-02-19 | Uldum kær |
49 | Morten Christensen | 245 | 2023-05-14 | Pælebakke Klit (Frederikshavn) |
50 | Erik Overgård | 245 | 2023-02-02 | Årslev Engsø |
51 | Jørgen Ballegaard | 244 | 2023-02-19 | Ringkøbing |
52 | Niels Bomholt Jensen | 244 | 2023-03-16 | Ballum |
53 | Christian Rørdam | 242 | 2023-03-02 | Søborg Sø |
54 | Jan Eriksen | 242 | 2023-03-17 | |
55 | Klaus Homøe | 241 | 2023-04-04 | Melby Overdrev, Halsnæs |
56 | Stig Hartvig Nielsen | 241 | 2023-04-06 | Korshage |
57 | Michael Mosebo Jensen | 240 | 2023-03-11 | Grønningen, Blåvand |
58 | Dan Blohm | 238 | ||
59 | Christian Hjorth | 237 | 2023-03-15 | Geddal enge |
60 | Orla Hugger Jakobsen | 236 | 2023-02-13 | Kramnitse V. f. Rødby, Lolland |
61 | Daniel Palm Eskildsen | 236 | 2023-04-27 | Stokmilen, Skagen |
62 | Niels Kristian Bech Jensen | 233 | 2023-02-18 | Vissing Engsø (Favrskov) |
63 | Kim Duus | 232 | 2023-10-22 | Nymindegab |
64 | Kristian Tikjøb Olsen | 231 | ||
65 | Flemming Thomasen | 230 | ||
66 | Anders Vadstrup Jensen | 229 | 2023-02-02 | Bølling Sø |
67 | Christian Vemmelund Helligsø | 228 | 2023-04-09 | Agger By |
68 | Tommy Kaae | 225 | 2023-01-01 | Årslev Engsø |
69 | Lasse Birch Højrup | 225 | 2023-02-12 | Kramnitze |
70 | Ole Sørensen | 225 | 2023-01-13 | Skibby ved Årslev Engsø |
71 | David B. Collinge | 224 | 2023-05-25 | Fyrvej, Skagen (Frederikshavn) |
72 | Stefan Sturup | 224 | 2023-03-26 | Kongelundsstranden |
73 | Peter Thomasen | 224 | 2023-11-18 | Skaven Strand (Ringkøbing-Skjern) |
74 | Elly Hansen | 224 | 2023-01-03 | Roshage |
75 | Anders Myrtue | 223 | 2023-03-04 | Grærup |
76 | Michael Eland Karlson | 223 | 2023-08-24 | Vrads Sande |
77 | Adam Søderdahl | 223 | 2023-02-19 | Uldum Kær |
78 | Henrik Pedersen | 221 | 2023-03-22 | Kærsgård strand |
79 | Laurids Erik Andreassen | 221 | 2023-01-17 | Ferring Sø |
80 | Åge Gejl Hansen | 221 | 2023-01-22 | |
81 | Søren Jepsen | 220 | ||
82 | Steen E. Jensen | 219 | 2023-04-04 | Ølene |
83 | Poul Krag | 219 | 2023-05-13 | Damsted klit |
84 | Conny Jensen | 218 | 2023-03-22 | Østhavnen, Hirtshals |
85 | Casper Pedersen | 218 | ||
86 | Gerner Majlandt | 216 | 2023-02-05 | Sønder lem vig |
87 | Bjørn Jakob Andersen | 216 | 2023-05-02 | Melby Overdrev |
88 | Søren Tanderup | 215 | 2023-03-19 | Bækbygård, Holmsland |
89 | Thomas Vikstrøm | 215 | 2023-04-05 | Melby Overdrev |
90 | Gert Juul Jeppesen | 215 | 2023-02-13 | Kramnitse |
91 | Maria Rasmussen | 212 | ||
92 | Jørgen Bjerregaard | 211 | 2023-05-18 | Skagen - Pileklitten |
93 | Henrik Rähr Thomsen | 210 | 2023-03-12 | Sønderlem Vig |
94 | Valdemar Juul | 210 | ||
95 | Henrik Petersen | 209 | 2023-04-19 | Sjælsø Vest |
96 | Tommy Kousgaard | 209 | ||
97 | Lars Gaarn | 208 | 2023-04-05 | Klelund Dyrehave Syd (Vejen) |
98 | Morten Dehn | 207 | 2023-04-16 | Melby Overdrev |
99 | Nina Riemer Johansson | 207 | 2023-04-05 | Klelund Dyrehave Syd (Vejen) |
100 | Christian Michael Villadsen | 206 | 2023-07-14 | Flovt Strand |
101 | Georg Hoffmann | 205 | 2023-02-13 | |
102 | Otto Nørgaard Sorgenfri | 205 | ||
103 | Asger Lykkegaard Møldrup | 205 | 2023-02-19 | Årslev Engsø |
104 | Jørgen Staarup Christensen | 203 | 2023-03-18 | Gjerrild Nordstrand Øst |
105 | Else Hjorth | 203 | 2023-03-26 | Kongens Mose |
106 | Peter Staarup Christensen | 203 | 2023-11-01 | Vestskoven |
107 | Nancy Vaaben Møller | 203 | 2023-01-05 | Nr. Lyngvig Fyr |
108 | Jonathan Hemmer-Hansen | 202 | 2023-04-09 | Løkken |
109 | Lars Johansen | 200 | 2023-04-13 | Tornby Klitplantage (Hjørring) |
110 | Louise Tanderup | 198 | 2023-03-19 | Bækbygård |
111 | Bo Levesen | 198 | 2023-05-28 | Frøslev plantage |
112 | Bo Brauner | 197 | 2023-03-17 | Kammerslusen |
113 | Esben Bjørn Salmonsen | 197 | 2023-06-10 | Melby Overdrev |
114 | Carit Johan Xerxes Walter | 193 | ||
115 | Michael Højgaard | 192 | 2023-04-05 | Hegnet på Holmsland Klit |
116 | Mikael Kristensen | 191 | 2023-01-10 | Faldsled Havn |
117 | Jonatan Hauge Noldegaard | 190 | 2023-08-05 | Burkal (Aabenraa) |
118 | Hans Henrik Larsen | 189 | 2023-04-15 | Vidå slusen |
119 | Lauritz Xerxes Walter | 185 | ||
120 | Anders Odd Wulff Nielsen | 183 | 2023-04-09 | |
121 | Erik Skude | 183 | 2023-06-10 | Stængehus |
122 | Helle Andersen | 181 | 2023-05-21 | Eskebjerg Vesterlyng |
123 | Paul Landsfeldt | 179 | 2023-05-05 | Råbjerg kirke |
124 | Finn Just Christensen | 179 | ||
125 | Ingelise Aarøe Petersen | 175 | ||
126 | Geir Tveit | 175 | 2023-09-02 | Flyndersø ved Korshage (Odsherred) |
127 | Eskild Aae Petersen | 175 | 2023-08-12 | |
128 | Hanne Ingeborg Hartmann Albertsen | 174 | 2023-01-10 | Nissum Fjord |
129 | Ulrik Kjøller Skovenborg | 172 | 2023-06-05 | Søndre Vosborg Hede |
130 | Jens Ekelund | 164 | 2023-04-06 | Gniben, Sj. Odde |
131 | Carl Emil Riising Nielsen | 159 | 2023-04-15 | Hulsig Hede (Frederikshavn) |
132 | Johnny Krämer Christensen | 155 | 2023-05-27 | Områder ved Vorupør gamle Kirkegård (Thisted) |
133 | Heidi Lund Bjerregaard | 154 | 2023-05-18 | Pæleklitten, Skagen |
134 | Bart Westgeest | 151 | 2023-04-15 | Kongenshus Hede |
135 | Andreas Petersen | 149 | ||
136 | Jan Ravnborg | 145 | ||
137 | Torben Kragh | 142 | 2023-03-23 | Tranegilde Mose (Ishøj) |
138 | Kurt Prentow | 141 | 2023-06-05 | Tornby Klitplantage |
139 | Sarah Kisbye | 138 | ||
140 | Poul Ulrich Riis | 131 | 2023-10-09 | hanstholm depot 6 |
141 | Henrik Krogh-Jensen | 131 | 2023-03-17 | Grærup |
142 | Gustav Nyberg | 122 | ||
143 | Claus Holkjær | 119 | 2023-05-09 | Sjælsø vest |
144 | Jannik Hansen | 115 | ||
145 | Claus Rasmussen | 103 | 2023-07-18 | Vigsø |
146 | Erik Enevoldsen | 99 | 2023-01-14 | Vest Stadil fjord |
147 | Peter Enemark | 92 | 2023-07-16 | Korevlerne |
148 | Anders Østerby | 77 | 2023-01-08 | Hirtshals Fyr |
149 | Marian Bjerrum | 67 | 2023-10-16 | Grønningen |